29'' yol lastiği önerisi

hasanalparslang

Daimi Üye
Tepki
241
İsim
Hasan Alparslan
Bisiklet
Trek
Merhabalar..
29'' dağ bisikletime yol lastiği takmak istiyorum, bu boyuta uyan önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim?

Basit bir sorum da var, 29'' dan küçük lastik takmakta sakınca oluyor mu yada büyük?

Scudo

dr_mrh

Daimi Üye
Tepki
129
Bisiklet
Carraro
28lik şehir bisikleti lastiği takabilirsin jantın genişliğine göre en ince 700x35 hatta 700x28 bile takabilirsin
dikkat etmen gereken jantın genişliği x 1,4 den daha ince lastik takma uygun olmaz

• Beğen
Tepkiler: hasanalparslang

hasanalparslang

Daimi Üye
Tepki
241
İsim
Hasan Alparslan
Bisiklet
Trek
Teşekkür ederim, bildiğiniz önerebileceğiniz bir marka var mı yada direk şunu alabilirsin şeklinde?

dr_mrh

Daimi Üye
Tepki
129
Bisiklet
Carraro
parana göre tercih yap, rubena CST yada daha iyi birşey alabilirsin bence cst yeterli ama yurtdışı sitelerinden daha iyi şeyler alabilirsin

hasanalparslang

Daimi Üye
Tepki
241
İsim
Hasan Alparslan
Bisiklet
Trek

bu nasıldır hocam uyar mı sizce?

ilker Coşkun

Daimi Üye
Tepki
192
Bisiklet
Carraro
Ben gözüm kapalı tabi bütçene göre kendi kullandığım schwalbe marathon plus ı öneririm. Ama tqbi mümkünse yurt dışından getirtin.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
29 mtbye 28 yol lastiği.??
Devreleri yaktım gece gece. Camdan bakıp alibeyköy semalarına bakarsanız yükselen bir duman göreceksiniz :)

hasanalparslang

Daimi Üye
Tepki
241
İsim
Hasan Alparslan
Bisiklet
Trek
@Kuzey Ege hocam ben bilmiyorum başında da sordum daha küçük takılır mı diye? eğer olmaz diyorsanız yardımcı olursanız sevinirm ayrıca önereceğiniz bir 29 lastik var ise sevinirim.

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
29 olmasi daha dogrusu denmesi dag lastiklerinin yanaklarinin kalin olup tekerlegi buyutmedindendir yol lastigi ince oldugu icin bisiklet alcalir tekerler kuculur jant ikisinde de 28'' dir

• Beğen

karankabul

Aktif Üye
Tepki
73
Bisiklet
Cube
28"(tur bisikletlerindeki) cant veya 29"(dag bisikletlerindeki) diye bir cant yok aslinda. buradaki 28 inc ve 29 inc ifadeleri, bu cant turlerinin destekledigi lastik çapını temsil ediyor desek daha dogru (tam olarak degil) olur. bu iki cant turunun de capi aslinda 24.5 inc... yani ayni ...24.5 luk canta kalin lastik takilirsa yaklasik 29 inc tekerlek çapi oluyor.

sunlara bakilabilir:

(link)
(link)
(link)

• Beğen

hasanalparslang

Daimi Üye
Tepki
241
İsim
Hasan Alparslan
Bisiklet
Trek
@selim karan çok teşekkürler hocam, 700x38c nin diğerinden farkı nedir temel olarak ebatı daha mı büyük oluyor ve zırhlı demesi sağlamlık açıısndan mı?

• Beğen
Tepkiler: karankabul

karankabul

Aktif Üye
Tepki
73
Bisiklet
Cube
@hasanalparslang

lastikte 622 veya 700 sayilarini goruyorsaniz, 24.5 inclik canta takilabilecegi anlamina geliyor. yani size uyar.

622 sayisi lastigin uydugu cantin milimetre cinsinden karsiligi. 622 mm zaten 24.5 inc. ediyor.
700 sayisi ise yine 622 milimetreyi ifade ediyor ama baska bir standartta(olcu sisteminde).

700x38c ifadesi, 622 milimetrelik canta takilabilecek ve 38 milimetre kalinligindaki lastik demek. lastik kalinligi arttikca, hacimi ve tekerlek capi da artiyor.
zırhlı demesi, saglamlik degil de lastigin patlamaya karsi korunakli ic tabakasi var demek.

Tepki
8
İsim
Onur
Bisiklet
Whistle
Ben kendi bisikletime (link) lastiklerinden taktım. Yağmurda pek deneme fırsatım olmadı ama normal havada bir sıkıntısını görmedim.

• Beğen

ilker Coşkun

Daimi Üye
Tepki
192
Bisiklet
Carraro
@selim karan burda sana katılmıyorum. Çünkü benim 29 jantlara 700x35 lastik takılıyor ama asla arkadaşımın 28 jantı kadar kolay olmuyor. Yırtınıyorum o lastiği 29 janta takarken. Bu sebeple jant çapı her ikisi içinde aynı değil bence.

karankabul

Aktif Üye
Tepki
73
Bisiklet
Cube
@ilker Coşkun

bazi lastikler zaten zor takiliyor. veya cant kalinliklarinizin farkli olmasindandir.yoksa cant/lastik standartini ben belirlemiyorum :)

• Beğen