29 teker bisikletlerin neden yaygın değil

sirakuza

Üye
Tepki
6
merhaba, teker çapı ve dişli oranının hıza etkisi nedir bunlarla bisikletin sürati arasında bir doğru orantı var mıdır .Şayet var ise 29 inç bisikletler neden yaygın değil?

Scudo

sirakuza

Üye
Tepki
6
bisiklet forumun değerli sakinleri üzerinden 3 gün geçtiği halde neden sorumun cevapsız bırakıldğı sorusuna cevap bulmaya çalışıyorum.Sanırım kimsenin ilgilenmediği bir konu ya da muhatap bulmak için soruyu belirli bir kişiye yöneltmek gerekiyor.

smee

Aktif Üye
Tepki
94
bisikletlerin kullanım amacına göre tasarlanmasından olabilir belki de?

dev gibi lastikleri olan bi bisikleti kim kullanacak? büyüklüğün de bi sınırı olmalı. kullanışlılık yitirilmemeli. yoksa 30",35" diye giderdi lastikler. bu işin sonu yok

Süleyman Onur Dülger

Forum Bağımlısı
Tepki
487
zaten önceden 54"lik bisikletler kullanılıyormuş ya.Yanılmıyorsam.Ön tekeri kocaman arka tekeri küçük olanlar:)

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@sirakuza

Kusurabakmayın yoğun tempomdan dolayı forumla ilgilenemedim bir süredir ve cevapta gelmemiş...

Açıkçası dükkanında 29" bisikle5t bulunan tek kişide benim sanırım şuanda Türkiyede... En detalı bilgide burdan çıkar sanırım...

29" bisikletler özellikle MTB için yada Hibrit olarak üretiliyorlar fakat jant çapı büyük olduğu için jantlarda yeterli esnememezlik sağlanamıyor ve bu sebeple UCI kullanılmasına izin verdiği halde pek tercih edilmiyorlar. Bunun dışında aynı donanımlı 26" bisiklete göre daha hızlı bisikletler ve arazide engel aşma kapasiteleri fazla... Falat dönüşler ve inişlerde bu avantajları ortadan kalkıyor biraz...

Bunun dışında 29" malzeme seçeneği halen dünyadada çok fazla değil ve sadece bir kaç marka üretim yapıyor... Mesela sadece RS Reba ve Fox F serisinin 29er modelleri var... Bunların yedeklerini bulmakta pek kolay olmuyor lastik, jant , tel vs... Onun dışında bir farkları yok...

Ama zamanla yaygınlaşacaktır diye düşünüyorum çünkü Maraton yarışlarında ve 24saat yarışların kullanılmaya başlandılar bile eminim birileri XC için de deneyecektir...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Cagri guzel aciklamis. Ancak ben pek de XC yarislarinda yayginlasacagina inanmiyorum. En azindan XC-O icin. Cunku gun gectikce parkurlar sertlesiyor, FS bisikletler iyice yayginlasmaya basladi ve bu teknik hengamenin icinde 29" bana fazla buyuk geliyor. Belki boyu cok uzun olan birisi icin avantajli olabilir, ona bir yorum getiremem.

Maratonlarda ve 24 saat yarislarinda ise mantikli bir secim olabilir. Denemek gerek. Ancak bu bisikletlere hitap eden malzemeler bence en cok dag bisikleti kullanmayi sevip de tur yapan arkadaslarimiza yarayacaktir. Zira buyuk tekerlek capi uzun yol icin iyi bir tercih olabilir. Tatminkar bir hafiflikte, dag bisikleti gorunumunde, sehir bisikletinin avantajlarini da tasiyan guzel bisikletler ortaya cikar diye dusunuyorum.

sirakuza

Üye
Tepki
6
peki hasan bey elinizde bulunan bisikletler tur bisikletimi ?özellikleri ve fiyatlarından bahsedebilir misiniz.bu konuyla bisikletten bir ulaşım aracı olarak maksimum verim nasıl elde edilir sorusu çerçevesinde ilgileniyorum.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
İlk olarak şunu hatırlatmalıyım ki 29" bisikletler tur amaçlı yapılmasalarda Tur yapmaya uygun bisikletlerdir... Yani 29" ler sadece tura özel bisikletler değildir...

Daha önce dediğim gibi günümüzde 24saat yarışları ve maraton yarışlarında çok tercih edilen bisikletlerdir... Ama tabikide tura uyarlanabilirler... Bu araçlar MTB nin engebe aşma yeteneği ve geometri yapısına ayrıcada yol bisikletinin hızına sahip diyebiliriz... Bu açıdan şehir içinde oldukça rahat şekilde ulaşım ve tur için kullanılabilirler...

Rockhopper Comp 29er

http://www.aktifpedal.com/images/prod/1153.jpg

Stumpjumper Comp 29er

http://www.aktifpedal.com/images/prod/1168.jpg

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
yukarıda yazdıklarınız çok güzel şeyler.Hem arazinin engebesine dayanması hem de yarış bisikleti hızına çıkması.Gerçektende ilginç bu bisikletlerin yaygınlaşmaması.

Tepki
2
Merhaba...
(link)
Bu linkte Gary Fisher bisikletlerinin 29er hardtail serileri var.Belki bir göz atmak isterseniz.

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
tekerlekler devasa gözüküyor.Bir de 80mm'lik amortisör koymuşlar iyice tekerlekler ön plana çıkmış.