29" MTB kadro nasıl yol bisikletine çevrilir?

EnginEKER

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Carraro
29" Bir MTB kadro'yu Yol bisikletine çevirmek... :in:

Bisiklet kullanıcılarının gönlünde hep bir Karbon Kadrodan yapılmış bir MTB vardır. Ayrıca birde Karbon Kadro YOL Bisikleti... (Hadi çoğumuzun diyelim.)
Bunun içinde bir MTB 2500TL - 10000TL arasında bir mevla ödeyerek ulaşabiliriz... Peki bir de YOL Bisikleti diyelim 3000 - 10000 TL arasında bir mevla da buna...
Toplamda güzel bir MTB + Yol Bisikleti için 5000-20000 arası bir mevla çıkmaktadır...

Konuşmalarda da hep geçer ya;
" -Kaça aldın bu bisikleti yaa. Süpermiş !
+ 2000 TL...
-Hadi lan.
+ Cidden abi 2000 TL'ye adlım.
-Senin yerinde olsam mobilet (Scoter-Motorbisiklet v.b) alırdım..."
Gibisinden bir konuşma...

Güzel Bir 29" lik MTB Kadro ya piyasada bulunan 29" - 28" - 26" gibi standartlar da üretilmiş bütün jant ve lastik takımları uymaktadır...
O zaman neden bir Cycros bisikletin jant ve lastik takımını 29" MTB kadroya adapte edip Cycros bisiklet, bir YOL Bisikletinin jant ve lastik takımını alıp 29" MTB Kadroya adapte edip Yol Bisikleti olarak kullanmayalım...

MTB Karbon Kadrolar estetik görünüşleri ve ince-sağlam karakterleri ile güzel bir seçenek gibi... Gibisine gerek yok aslında ÖYLE...
Bir Cycros, Bir Yol Bisikleti kadar olmasa da Jant ve Lastik Takımları ile yaptığımız değişiklikle MTB+Cycros+Yol Bisikleti isteğe bağlı kullanabilirsin...
Bunları yapmamızın amacı Paradan tasarruf etmek ve Bisiklet sayısını en aza indirgeyerek farklı türlerde bisiklet kullanma keyfine erişmektir.

Bir Hidrolik Fren + Disc sistemine uyumlu 29" MTB Kadro olması şart...
Cycros Jant ve Lastik Takımları sanırım hiç bir değişiklik yapılmadan kullanılabilir... Emin değilim.
Cycros Jant'a da Yol Lastiği takılabilir diye düşünüyorum... Bu sayede Yol Bisikleti de tamam...

Fazla bir bilgi sahibi değilim varsayımlar ve tahminlerle fikirlerimi aktarıyorum.
Böyle bir sistemi deneyen ya da denenmiş kişilerden gören arkadaşlar düşüncelerinizi eksik etmeyin.

29" MTB ---> Cycros + Yol Bisikleti Örnek bir Sistem

Bir önceki resimde kadronun kalın olması sorun yaratıyorsa. Bir de şunu dene...

3000 Euro = 7000 TL

Scudo

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
cycros kelimesi ile ne kast ettiğinizi anlamadım ama cyclocross demek istiyorsanız siz bisiklet çeşitleri hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuz.
Lastik değişimi ile bisiklet türü değişmez.
MTB arazi şartlarında kullanılan türkçeye dağ bisikleti ile girmiş tiptir. Bu sürüş tekniğinde bisiklete hakimiyeti arttırmak için daha geniş gidon, güçlü frenler, sürüşe uygun ağırlık dağılımı sağlayan açılar vs gibi standartlara uygun üretilmiş bisikletler kullanılır.
Yol bisikleti hız ve atikliğe uygun hafif donanımlı, ani tepkilere hemen cevap verebilecek kıvraklıkta bisikletlerdir.
Cyclocross ise yol bisikletçilerinin kış şartlarında kullanabilecekleri belirli zorluklara kadar araziye uygun açı ve sağlamlıkta bisikletlerdir.
Bu türler hakkında sayfakarca yazılabilir ama ben sizin kastettiğiniz şeyleri ön plana alarak yazdım.
Hiçbir bisiklet türü jant, lastik değişimi ile bir başka türe dönmez, örneklerini gösterdiğiniz bisikletler deneysel melez bisikletlerdir ve ciddi ar-ge olmadan kişisel hevesleri tatminden öteye geçemezler. Kendimde tur bisikletini cyclocross bisiklete döndürmek için ciddi paralar harcadım ama aslı gibi olmuyor.
Sonuç olarak bir bisiklet alıp her şartta her disiplinde kullanmak diye birşey yok. Tarzımıza en uygun bisikleti alıp bütçe dahilinde 2. ve 3. bisikletleri alabiliriz ama tek bisiklet asla hepsinin yerine geçmeyecektir.
Ayrıca ön gördüğünüz MTB kadrosu açıları gereği bir yol, cyclocross, tur bisikleti yerine geçemeyecektir. 29" kadroda 26" lastikler sürüşte sorun çıkaracaktır.

Son not: mevla değil meblağ olacak yanlış kullanıyorsunuz.

N. Burak Önder

Daimi Üye
Tepki
240
Bisiklet
Scott
Mbtye ince lastik takmak onu yol bisikleti yapmaz yada yol bisikletinin keyfini veremez sadece ince lastik takılmış mtb olur. Bence bisikletler amaçlarının dışında kullanılmamalıdır.

omertaskin

Üye
Tepki
8
Bisiklet
Cannondale
@N. Burak Önder

aynen katılıyorum.Lastiklerle ne kadar oynarsan oyna mtb asla bir yol bisikleti gibi yolda "akmaz".

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
cyclocross yerine neden buna kros bisikleti demiyoruz?Bakıyorum da görece yeni denilebilecek bazı spor dallarının isimlerini İngilizce yazmak ve okumak sanki evrensel bir zorunlulukmuş gibi davranıyor bazılarımız,mesela scuba diving yerine aletli dalış ya da squash yerine duvar tenisi desek ne kaybederiz ha?

• Beğen
Tepkiler: Şafak Başlar

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Türkçe isim hakkında haklısınız. Fakat bu türün türkçe karşılığı kros bisikleti olmasına karşın 28" amortisörlü hibrid bisikletlere kros bisikleti dendiği için kullanmak zorunda kalıyorum. Aynı sekilde MTB için dağ Bisikleti kullanımı yaygın ve doğru ama alt türleri için hala genel ingilizce isimlerini kullanmak zorunda kalabiliyoruz. Cyclocross bisikletler de yol bisikletlerinin bir alt türüdür.
Uyarınız üzerine forumda artık Cyclocross yerini kros yol Bisikleti olarak kullanacağım.

• Beğen
Tepkiler: emir yakup bulut

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
mesajınızı okumaya başlamadan evvel olası bir polemik ortamı için lojistik hazırlık yapmaya davranmışken- çünkü ben insanlara karşı şüpheci ve önyargılı biriyim-doğru olanı takdir edip hakkı teslim eden tavrınızdan dolayı bu spora gönül veren insanların seçkin kişiler olduğuna dair inancımın bir kez daha teyid edildiğini görmüş olmaktan dolayı bahtiyarım(bu kadar cafcaflı lafları bir araya getirmeyeli uzun zaman olmuştu)

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Şahin'Den Ferrari Yaratmaya Çalışmayın Zahmetinize Değmez Adı Üzerinde Dağ Bisikleti Bırakın Öyle Kalsın Biraz Birikim Yaparak Birde Yol Bisikleti Sahibi Olursanız Aradaki Farkı Çok Daha Rahat Görebilirsiniz

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
at ve kelebek gibi hayvanlar geliyor aklıma. gülüyorum.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
benim deneyimim şöyle oldu ,,
1976 senesinde bisiklete başladım gençliğimden beri ben her yola gidecek ve sürat yapacak bir bisiklet tasarımına baktım ama asla cyclo cross bisikletler yoktu bu ülkede ,
birde bizim türkçemize o kadar yabancı kelime girdiki kros türkçemi tam karşılığı nedir kompenant türkçe değil tabi bisiklet parçaları demek daha uygun ,cyclo nun türkçesi nedir onada bakmak lazımda bazıların karşılığı yok tabi,
her neyse dil kurumu harekete geçsede yeni türkçe kelimelre üretseler kelime haznemiz gelişşe ,
türkçeden atın farsca kelimeleri fransızcadan gelenleri ve ingilizceden gelen kelimeleri sayı 200.000 i bulurmu türkçe 200.000 kelimdenmi oluşmakta bi bakalım o zaman durum nedir ingilizce tam 200.000 kelimeden oluşur bir de şekspir ingilizcesi vardır 40.000 kelimeden oluşur, ettimi size 240.000 kelime bu adamlar ile baş etmek için 250.000 kelimeden oluşan türkçe yeni kelimeler alfabeye girmesi gerekir ,bu konuda çalışmak lazım ,evet bu sitemimi bi kenara bırakıyım sadede geleyim,

şimdi 2008 mart ayı sonunda aldığım scott scale 30 karbon mtb 50.000 km yi geçmiştir ve karbonda tek bir çatlama olmamış sürücü hatası asla yapılmamıştır makineye iyi davrandık temizledik yağladık ,
evet 2012 senesinde salcano cyclo cross bisikletleri getirince benim eskiden beri depreştiğim ve bi türlü elde edemediğim bisikleti karşımda tasarlanmış bir vaziyette görünce, tamam sonunda türkiyeye de geldi dedim ,
ve döndüm benim mtb ye evet uygulamayı yeşil bisiklette hakan ile yapacaktık
o gün heyecanla bisikletimle gittim benim jantlar cross- ride' ları çıkardım ve alexrims 28 jantı arkaya takmaya çalıştık cuk oturdu ve çok az mm lik mesafe arkadan kaldı ve asla arka kadroya değmedi ,tamam dedik hakan ile bu iş olacak ve önden fox yüzlüğü çıkarmış idim daha önce onu 500 liradan satmış idim mtb çatal takmış idik ama bu mtb çatal amortisöre benziyor idi yanları aralıklı olduğu için önden gelen rüzgar araya giriyor tekeri tutuyor idi ,yokuş aşağı bisiklet gitmiyor idi, mtb çatalıda çıkardık yerine aliminyum yarış çatalını takdık cuk o da oturdu ve ön taraftan disk frenleride çıkardık öne v-break yaptık aslında öne yengeç fren sistemi olur idi,ama bu da iyi oldu ve arkadan disk freni çıkartamadık çünki arkadan frenleri monte edecek bi çıkıntı yok, karbonda böyle bi durum yok ,
arkaya avidin son sürümü kaliper takıldı, bununda türkçesi olması lazım tabi,ve mekanik yaptık disk fren olayını ,
hidrolik' in bakımı zor bunu anladık,
evet değişti bisiklet bu hali ile hibrit oldu ama ağır stabilizede hız yaptım yokuş aşağı uçtum eskisinden biraz daha hızlı oldu bisiklet zati benim tarzım ezelden beri cyclo cross bisiklet tarzına uygun idi ben ağır stabilizeden düz toprağa ve oradan asfalta geçmeyi seviyorum benim etaplarda bu anlayışa göre düzenleniyor
ve tekerler maxxis over drivelar 700 x 32 ler bayağı iş gördü ama çamurda balçıkta iş görmedi artık orayada girmeyiz olur biter ,
,şimdi son bi operasyon gerekiyor o da 48 slx ayna kolu monte etmek şu anda üzerinde slx 44 diş ayna kol var i
benim ön aktarıcı orta göbekten bağlanıyor önden kelepçeli benim arka boruya uygun ön aktararıcı malesef istanbulun hiç bir bisikletçisinde yok hepsine baktım galba bulamayacağız ,
ön aktarıcıyı bulayımki slx ayna kolu takayım ,,

evet son durum bu ,,bisikletin orjinal hali 10 kilo 700 gram idi şimdi ise 10 kilo 350 grama düştü.

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/946599_614178028614775_1082764508_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1069830_611798052186106_529032871_n.jpg

evet pinarello cyclo cross bisiklet göz ağrım ama çok pahalı tabi piyango almak lazım ,,,:)

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Kadro ve isteğe bağlı olarak fren seti dışındaki tüm donanımı değiştirilirse birşeye benzer. Zaten bu kadar parçayı değiştirmek için harcanacak olan paraya sıfır yol bisikleti alınabilir. Biraz akıcılık hissetmek istenirse maşa sabitlenip, ince şehir lastiği takılabilir ama bu sefer de konfordan ödün verilir eskiye nazaran. Kısacası gereksiz heves bunlar...
Not: Cyclocross tabiri ne yazık ki Türkçe karşılığı olmayan bir yapı. Belki ileride dilimizde karşılık bulur. İlla Türkçe kullanayım diyen varsa, arazi bisikleti, bozuk yol bisikleti, yoldışı bisiklet, zorlu yol bisikleti vb. dilediği bir tabiri kullanabilir...

Emrah ONAN

Daimi Üye
Tepki
185
Bisiklet
Carraro
cyclo global bir terim olup yunanca kyklos dan gelmektedir, çember veya halka gibi anlamı vardır, çağdaş anlamı ise motorlu yada pedallı bisiklet anlamına gelir, cross ise hafif arazi şartları diyebileceğimiz bir terim kabul ediyoruz, cyclocross hafif arazi bisikletidir. Fakat dilimiz teknolojiye ayak uyduramayıp son bir kaç yüzyıl içinde yeni şeyler icat etme yada katkıda bulunma durumundan uzak kalmamızdan dolayı dilimizde gelişmemiş fransızca,farsça,ingilizce vb latin dillerinden bir çok kelime almış ve artık türkçeye dahil olmuşlardır. Zaten direkt bir dildeki yazılışı yada okunuşunu kullanmıyoruz bir çok dilde birbirine geçen ama telaffuzu yazılımı bizde olduğu gibi değişen kelimeler mevcuttur. Global sisteme dahil isek bu sistem içerisinde bir çok kültürden etkileniyoruz nasıl diğer toplumlarda bizden etkileniyorsa ki bu gayet normaldir.

@emir yakup bulut

gariptir; türkçe kelime kullanmamakla eleştirdiğiniz durumda kullandığınız türkçe olmayan kelimeler: mesaj-ileti,polemik-söz dalaşı,lojistik-taşıma, teyid değil teyit olacak...

bu mesajı türkçe kullanılmamasını yadırgamak için değil sizi yadırgamak için yazmış bulundum. Çuvaldızı başkasına batırmadan iğneyi kendinizde deneyiniz.

Naçizane kişisel görüşlerimdir, Saygılar

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@EnginEKER

yanlış anlamazsanız Engin Eker bey,

mevla: sahip, efendi, malik anlamındadır.
meblağ: para miktarı, tutar anlamındadır.

dolayısı ile x kadro şu meblağa alınır. doğru bir söylem olacaktır.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@emir yakup bulut

Emir bey bence hayata ve insanlara bakışınız çok yanlış;her zaman şüpheci ve en önemlisi ön yargılı olmak size bir şey katmaz bence değiştirin bu bakış açınızı,naçizane fikrimdir.

worrior96

Üye
Tepki
0
İsim
ibrahim
Bisiklet
Salcano
ARKADAŞLAR İNCE TEKER TAKSAM FART ETMEZ Mİ ?

suzun7

Aktif Üye
Tepki
239
İsim
Sercan Uzun
Bisiklet
Salcano
@worrior96 Olur tabi daha az yorulursunuz ama yol bisikleti gibi olmaz.Şehir bisikleti olur en fazla.Bu arada tarihe bakmadım @Kudret Kurtcebe nin mesajını görünce ne oluyor dedim bir anda.:koptum:

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Hocam sen çözmüşsün işi bir zahmet benim 29 mtb'yi de safkan yol bisikletine çevirirsen sevinirim...10406990_10206541028743823_6035040760306653687_n.jpg