29 er mi 26' mi aynı başlıktan bilmem kaçıncı konu ama açma ihtiyacı hissettim :D

Tepki
3
Bisiklet
Carraro
boy 1.80 kilo 88 kalıplı yapım var ama dısardan şişman gözükmüyorum :D
şuan bisklet alma aşamasındayım 1 2 hafta içinde bi karar vericem artık .tam 26' karar vermişken bu 29er meselesi kafamı kurcaladı ve araştırdım tonla yazı var. yok tekelek mesafeleri bogaz acısı vs şöyle farklı böyle avantajlı filan kafam karıştı .

bana net cevap verebilecek varmı avantaj dezavantaj?
kulanım olarak %60-70 asfalt %30-40 arazi düşünüyorum 29er almalımıyım (asfaltta daha rahat olur sanırım) yoksa asfaltta 26 'lede rahat edermiyim ?
Not:belki bisiklet öneren olur butceyi veriyim 900-1200 arası mtb HDfren .
Zaman ayırdıgınız için teşekkürler.

Scudo
Tepki
3
Bisiklet
Carraro
boy deilde kilo dan ve kalıptan dolayı endişeliyim 26' için :D gerçi hemen hemen aynı kalıptayız resme göre :D kilo sormamda sakınca varmı ? :D

Turgay AKSOY

Aktif Üye
Tepki
68
Bisiklet
Carraro
mtb 26 ınc olur.. en ıdealı budur.. yol bıskletlerı 29 ınc olur.. kararsızlık yaşamaya gerek yok..

• Beğen
Tepkiler: Kıvanc Arısoy
Tepki
3
Bisiklet
Carraro
@Turgay AKSOY
hocam biliyorumda şimdi mtb yi 26inç olurda dedigim gibi %60-70 yolda kullanıcam belki yol lastiği düşünüyorum şimdi böyle deyince: kardeş ozaman yol bisikleti al diyebilirsiniz ama yol bisikleti alıp arazidende kopmak istemiyorum (yoksa yol bisikleti ayrı bi keyif ilerde ayrıca almayı bile düşünüyorum) . neyse bu durumdada kesin 26 inç mi?

Ramazan Gürel

Daimi Üye
Tepki
98
Bisiklet
Bianchi
kıvanc araziden kopmak istemiosan benim gibi yap sende :D

(link)

burak özgüng

Daimi Üye
Tepki
127
Bisiklet
Cannondale
illede dağ bisikleti olucak dersen tabi 29 öneririm.daha hızlı gidersin daha az yorulursun ayrıca yokuş çıkmak daha kolay..
29 kullanıcısıyım 26 da kullandım 28' bisikletmde mevcut..

illgnsyyz

Üye
Tepki
38
Bisiklet
Bianchi
@burak özgüng

nasıl yani? 29 la 26 ye göre yokuş çıkmak daha zor olur mantıken daha kolay olmaz.

Tepki
3
Bisiklet
Carraro
hadi bakalım kafa gene karıştı 29 mu 26 mı? barçamı reel mi gibi bi soru heralde bu konu :D

OsmanBayraktutan

Aktif Üye
Tepki
12
29 teker le yokuş çıkmak daha zor olur , ben 26 kullanıyorum memnunum bence 26 tekerin kontrolü daha kolay ve daha rahat 29 a bindim o kadar rahat değildi ama senin boyun uzun ve kalıplıysan 26 teker bisiklet altında kayboluyorsa 29 al çok aşırı fark etmez :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
26" biraz daha hakimiyetini artırabilir ama 29" daha verimli olacaktır. Bugün Carraro Big 929 gördüm bisikletçide, hayran kaldım :) Bir git bak derim.

degerli

Aktif Üye
Tepki
42
Bisiklet
b'Twin
26" kontrol edilmesi daha kolay benim icin kiyas yaparsak 29" a gore.Uzun yolda mt birimi olarak avantaj saglayabilir 29" ama bu teknik olaraktir. Kondusyonun ,fizik gucun belirler aslinda.
Begendigin rahat ettigini sec.Bizler degil sen kullanica nihayetinde. Ben 26" kullanmam seni nasil rahatsiz etmiyorsa seninde 29" secmen yada 26" secmen tamamen kisisel tercihin ve bu sana begenin kadar fayda saglar.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
26" diyen arkadaşlara sorum var.

Bana 26" bisikletin avantajlarını, ve kullanan profesyonelleri sıralar mısınız? Bekliyorum.

degerli

Aktif Üye
Tepki
42
Bisiklet
b'Twin
@Gökhan Toros

Cok ukala tavrin var sampiyon! Hiç sevmem!

Secenek olduguna gore, her ikisininde kullanici icin avantaji vardir.Genelleme yaparak bu bir avantajdir diyemezsin.29" 26" dan daha mesafeli temas eder her bir turunda.Fakat bu farki avantaj olarak soleyemezsin.

Profesyonelleri sayin demissin ama ben profesyonel tanimiyorum.Ciddiyim, amator olarak ilgilendigim icin boyle bir bilgim yok. Hatta profesyonel sozunden yarismalara katilan olarak algiladim ama sacma.Ben otomobil alirken secme kriterlerim disinda Loeb i tanimamin yada kullandigi arac ile ilgili bilmem gereken ne olabilir ki? Otmobil ortada zaten ayni bisiklet gibi.Genel hatlari ile tercih edilebilirlik noktalari vardir,Bunun haricindekiler kullaniciyi etkiler.26" ve 29 " da haricindekilere giriyor benim icin! Bak benim icin dedim.

Tamam birseyler biliyorsun ve anladigim kadari ile meraklisin bu konuya.Ama birseyler eksik.

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Yanılmıyorsam teknik inişlerde ve hakimiyette 26" daha iyi, 29la birşeyin üzerinden geçmek inmek çıkmak daha kolaymış duyduğum kadarıyla, birde 29un yol tutuşu daha fazla ve hızını mantıken daha kolay koruyor, diğer bir sıkıntısıda parça bulunamayabiliyormuş özellikle maşa. Ben olsam 29 alırdım herşeye alışılıyor onada alışılır elbette sıkıntı yaratıcağını sanmıyorum. Bayır çıkma konusunda da aşırı sıkıntı yaratıcağını sanmıyorum onada alışır elbet.

• Beğen
Tepkiler: Kıvanc Arısoy