29 Ekim imzası

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında specialagent tarafından paylaşıldı.

 1. specialagent

  specialagent Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Avrupa Anayasası Nihai Senedi’ni 25 üye ülke ile 3 aday ülkenin devlet veya hükümet başkanları ile dışişleri bakanları, Papa 5. Sixtus Heykeli önündeki masada imzaladı.

  [​IMG]

  Erdoğan, Cumhuriyet’in ilan edildiği gün, Avrupa Anayasası ‘Nihai Senedi’ne imza atan Türk başbakan oldu. 25 üye ile 3 aday ülkenin devlet veya hükümet başkanlarının katıldığı törende, imza masasının Papa 5. Sixtus Heykeli önüne yerleştirilmesi dikkat çekti.

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet’in ilan edildiği günde, tarihi bir imza atan Türk lideri oldu. Erdoğan, Avrupa Anayasası için düzenlenen törende, aday ülke sıfatıyla AB liderleri arasında yer alıp, Anayasayı tamamlayıcı mahiyetteki ‘Nihai Senet’e, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile birlikte imza attı. Tüm temaslarında kendisine Gül’ün de refakat ettiği Erdoğan, dün güne aralarında Avrupa Parlamentosu eski Başkanı Pat Cox, Danimarka Başbakanı Fogh Rasmussen, Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt’ın da bulunduğu çalışma kahvaltısıyla başladı.

  BİRLİK MARŞI BEETHOVEN’DAN

  Ardından Erdoğan, Avrupa Anayasası’nın imza töreni için antik Roma bölgesindeki Campidoglio Sarayı’na gitti. Palazzo Senatorio Sarayı’nın Giulio Cesare Salonu’nda gerçekleştirilen açılış töreni, Avrupa Birlik Marşı olarak Anayasa’ya giren Beethoven’in 9. Senfonisi’nin çalınması ile başladı. Liderlerin Birlik Marşı’nı ayakta dinlemesinden sonra sırasıyla Roma Belediye Başkanı Walter Veltroni ‘Hoş geldiniz’, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ‘evsahipliği’, AB dönem Başkanı sıfatıyla Hollanda Başkanı Jan Peter Balkanende ise ‘açılış’ konuşmasını yaptı. Berlusconi, AB’nin, Avrupa Anayasası ile demokrasi, barış, adalet ve ortak bir görüşle gerçek hüviyetine ulaştığını, birleşik bir Avrupa’nın şimdi çok daha güçlü ve kuvvetli olduğunu, bu günün tarihe geçtiğini söyledi.

  KARŞITLARIN ELLERİNİ SIKTI

  Erdoğan, tören salonunda aday üyeler için ayrılan bölümde, Bulgaristan ve Romanya Başbakanlarının arasında oturdu. Bütün konuşmaları dikkatle dinleyen Erdoğan, liderlerle birlikte saray balkonundan tarihi eserleri izledikten sonra AB’nin kuruluşunu sağlayan 1957’deki Roma Anlaşması’nın da imzalandığı Orazi ve Cruazi Salonu’na geçti. Anayasa ile ‘Nihai Senet’in imza töreninin gerçekleştirildiği bu tarihi salonda Erdoğan da, AB adayı bir ülkenin başbakanı olarak Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile birlikte ‘Nihai Senet’e imza attı. Erdoğan anlaşmayı imzaladıktan sonra Avrupa Konvansiyonu Başkanı sıfatıyla masanın hemen yanında, en başta oturan ve Türkiye’nin üyeliğine karşı çıkışı ile dikkat çeken Valery Giscard d’Estaing ile Jose Manuel Durao Barrosso , Berlusconi ve Romano Prodi’nin elini sıkarak yerine oturdu.

  PANODAKİ TÜRK BAYRAĞINI İMZALADI

  İmzaların atıldığı masanın, sarayın Papalık tarafından inşa edilmesi nedeniyle salonun baş köşesine yer alan dönemin Papası 5. Sixtus’un heykelinin önüne konması dikkat çekici bulundu. Aralarında Türk bayrağının da yer aldığı panoda, bayrağın üzerine imza atan Erdoğan bu imzanın ardından tarihi Michelangelo Avlusu’nda aile fotoğrafındaki yerini aldı. Erdoğan, bu törenlerden sonra, açılış etkinliği öncesinde yapılması planlanan; ancak yoğunluk nedeniyle ertelenen Tony Blair’le buluşmayı gerçekleştirdi.

  YEMEK YÜZÜNDEN NİYETLİ DEĞİLDİ

  İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi’nin verdiği öğle yemeğine katıldı. Yemek nedeniyle oruç tutamayan Erdoğan, İspanya Başbakanı Rodriguez Zapatero ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile görüştü. Bu görüşmelerin ardından RAİ Televizyonu ile röportaj yapan Erdoğan, akşam Türk Büyükelçiliği’ndeki Cumhuriyet Bayramı kutlamasına katıldı. Böylece Çankaya Köşkü’ndeki resepsiyona katılamayan Erdoğan, Cumhuriyetin ilanını Türk elçiliğinde kutladı.

  Anayasa hatırası

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Avrupa Anayasası için düzenlenen törende, aday ülke lideri sıfatıyla AB liderleri arasında yer alıp, Anayasayı tamamlayıcı mahiyetteki ‘Nihai Senet’e, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile birlikte imza attı. İmza töreninin ardından, muhteşem Michelangelo Meydanı’na bakan Roma Belediye Sarayı ‘Campidoglio’nun kapısı önünde aile fotoğrafı için poz veren 25 AB üyesi ülke liderlerinin yanında Erdoğan ve Gül de yer aldı. Liderlerin poz verdikleri kapının üzerinde Latince olarak ‘Avrupa Cumhuriyeti Anayasası’ yazılıydı.

  Türkiye için ne ifade ediyor

  Avrupa’nın geleceğini bir siyasi birlik olarak şekillendirecek olan Avrupa Anayasası dün AB’ye üye 25 ülkenin liderleri tarafından imzalanırken, AB ile müzakerelere başlamak üzere gün almaya hazırlanan Türkiye de bu çerçevede ‘Nihai Senet’e imza koydu. AB liderlerinin imzalarının bulunduğu antlaşma cildi içinde yer alan Nihai Senet, Türkiye’nin Avrupa Anayasası’nın hazırlandığı konvansiyon çalışmalarına katıldığını, burada söz sahibi olduğunu belgeliyor. Türkiye ile birlikte diğer iki üye adayı Bulgaristan ve Romanya da bu senedi imzaladı. Hırvatistan ise sadece gözlemci statüsünde olduğu için bu belgeye imza koymadı.
  (hürriyetim)
   
 2. Barbaros

  Barbaros Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  16 Eylül 2004
  Mesajlar:
  612
  Beğeniler:
  199
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Hayırlı uğurlu ossun :)
   

İlginizi Çekebilir

marco-pantani.jpg
1988 İtalya turunda Andy Hampsten’in Passo di Gavia tırmanışı efsanedir. Hampsten, o tırmanışta pembe mayoyu ele geçirmişti, ancak, turun bitmesine hala 8 gün vardı ve Gavia etabını kazanan Erik...
upload_2016-5-10_14-56-31.png
İki hafta önce yol grubuyla buluştuğumda benim yaşlarda Serdar adlı bir arkadaşın bir iki ay önce koroner bypass ameliyatı olduğunu öğrendim. Doktorunun tavsiyesi üzerine sahilde çok düşük tempo...
yjpg-728x728.jpg
Sağlığınızı Koruyun (Guard Your Health) Dergisi aşırı yemek yemenin son yıllarda hızlanması problemini gözler önüne seren bir dizi araştırma yayınladı. Bununla birlikte, eğer kilo vermek...