29'-27.5'-26' hangisi?

ibrahim Ö.

Aktif Üye
Tepki
47
merhaba arkadaşlar.

bir soru sormak istiyorum; boyum 1.75 civarı ve kilom 70 . asıl sorum ise 29' mi 27.5' mi yoksa 26' mi? beni aklımda 29' var siz nedersiniz.birde bu bisikleler arasında sürüş açısından ne gibi farklılıklar vardır. özellikleri nelerdir. artıları ve eksileri nelerdir detaylı bir şekilde açıklarsanız sevinirim.

teşekkürler.

Scudo

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
ben (link) bi bak derim

ama kısaca özetlemek gerekirse
29 senin boyuna göre daha iyi olacaktır. uzun mesafe daha az efor. engebelerden rahat geçiş artıları
ani manevra da iyi olamaması yedek parça bulma kolaylığı olmaması eksileri

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben yolcuyum ama MTB alacak olsam kesinlikle 29 alırdım.
Çünkü 29" gittikçe yaygınlaşıyor mesela Specialized, Trek, Scott gibi dünya markaları neredeyse 26" üretmiyor artık eski popülerliği kalmadı.
Büyük jant bana göre her türlü avantajdır ve daha güzel görüntüdür. ;)

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
Bence geçiş sürecinde şu anda bisiklet dünyası. Bu geçiş daha tamamlanamadı. Ben biraz eski kafalıyım ve burnumun dikine dikerim. Bilindik bir teknoloji her zaman benim için daha cazip olmuştur. Ayrıca 29er kullanmadığım için hiç asla kötü yorum veya iyi yorum yapamam. Fakat forumdaki arkadaşlar sayesinden öğrendiğim bir iki husus var bu konuda. Bence sizde araştırıp öğrenebilirsiniz.

Ben size 26er bisikleti yedek parçasının çok ve çeşitli olması ve manevra kabiliyetinin iyi olması sebebiyle önerebilirim fakat gerisi size kalmış. Bence güzelce kendi istekleriniz doğrultusunda araştırmalar yapın ve bisikletinizi ona göre alın.

ibrahim Ö.

Aktif Üye
Tepki
47
Ani manevra derken şunu mu kastediyorsunuz.

Örneğin iki bisikletli var biri 26 diğeri 29 ikisi aynı hızda aynı virajı . 26 olan 2 saniyede 29 olan 5 saniyede dönüyor.

O şekildemi doğrumu anlamışım?

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ibrahim öcal

Yanlış anlamışsın.
Manevra, yani sağa sola hızlı dönüş, kıvraklık vs. 26 jantta daha seri demek istiyorlar.

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
İbrahim öcünü bizden değil başkasından al kardesim.Cidden soru yagmuruna tutmak yerıne Google dıye bır sey ıcat olmus.Bır ara ıstersen...

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.359
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet'in modası olmaz. ☺

Tepki
36
Bisiklet
Bianchi
Ebubekir yanlış anlama da, insanlar google'dan bilgi almak yerine gelip buradaki bilgili, deneyimli insanlardan bilgi almayı istiyor.. Boşuna bu forum yaratılmamış. Bu demek değildir ki herşeyi sorup konu havuzu yaratabiliriz. Ancak google aradığımız cevapları veremeyebiliyor. İnsanlara bu şekilde yaklaşmamalısın bence.. İyi akşamlar

• Beğen
Tepkiler: ibrahim Ö.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Atilla Gobel

Ögrenme konusuna katiliyorum da, sizce 26" olanin 29er olana karsi negbi bir yedek parca cogunlugu var. Ben sadece jant, lastik ve masayi farkli görüyorum ama bunlarda 26" de oldugu gibi 29erde de var. Gidon deseniz ayni, vites sistemi deseniz ayni, sele ayni, frenler ayni, aksesuar olarak lamba falan deseniz bunlar standart olarak hepsine oluyor. Baska nelkaldi da devamli 26"in yedek parcasi 29er göre daha fazla deniyor bunu anlamiyorum.

@kayhan
Peki suan modada hangi bisiklet var?

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Vay be ben bunu bilmiyordum, söylediginiz iyi oldu. Fixie ile cycleocrossun 27,5" olanini cok merak ediyorum.

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@Cem Berk Taşbaş

Yorumunu tesadufen gordum.Alıntı yapma secenegını kullansaydınız keske.Forumun anlamı bir tartışma biçimidir.
İnternet forumu ise - İnternet tartışmalarının yapıldığı alandır.(link) Arkadasa gelırsek 61 mesajda 16 tane konu acmıs.Aynı konu ıle alakalı olarak eldıven ıle ılgılı 3, Vıtesle alakalı 2 ,Kask ile alakalı 4 konu acmıs.Sizce 4 konuda da cevap bulamamısmı.Sordugu sorulara gırmek ıstemıyorum ama bu kadar basıt sorular ıcın herkes konu acsa ne olur.Arkadasın konularını bır zahmet ınceleyıverınız sımdı hepsını tek tek kırpamayacagım.Emın olun bır seyı ınternettten bır seyı bulmak kolaydır.Bulamamak için cok ugrasmanız gerekıyor....(link)(link)

• Beğen
Tepkiler: Berke
Tepki
36
Bisiklet
Bianchi
@ebubekir sözbir

Bisikletforum'da daha yeniyim belki görmüşsündür. Pek alışamadım daha. Forum dediğimde anlayacağını bekledim ama bir de Türkçe dersi görmüş oldum. Teşekkür ederim.. Böyle Basit birşey için oturup birinin profilinde hangi konuları açmış kaç tane açmış diye incelemek pek bana göre değil. Evet google hemen hemen herşeyin cevabını veriyor. Ama burada bilinçli insanlardan yardım almasında bir sakınca görmüyorum, insanlar özgür bir şekilde konu açabilir ilerleyen zamanlarda onlar da farkına varıp bunu düzene sokup olabildiğince az konu açmaya çalışacaklardır. Başkalarına göre yanlış bir düşünce olabilir ama benim fikrim bu doğrultuda. Kimseyi sen şu kadar konu açtın,hala mı anlamadın diye yargılamamalıyız. Bunları söylüyorum çünkü benim de aklımda bir ton soru var, siz ve sizin gibi bilgili arkadaşlarım/ büyüklerim de böyle bir şey yazarsa ben nasıl rahatlıkla soru sorabilirim ?

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@kayhan

Yok bilmiyordum ama biraz arastirdim da böyle birseymis (,). Nedemk istediginizi de anlamis degilim, pardon.:)

NOT: Bir sorudan sonra, nokta ondan sonra soru isareti degil de, direk soru isareti gelecegini cok iyi biliyorum.;)

• Beğen
Tepkiler: Berke ve Murat B.

Hakan Boz

Daimi Üye
Tepki
131
Bisiklet
Corratec
En basit konularda bile 4 ayrı kişinin birbiriyle atışmaya başlaması sadece bu foruma özgü sanırım.

• Beğen
Tepkiler: ismail eren