29.04.2007 : Eskişehir - Uçan Su (4+ Şelale) (Manzaralar mükemmel)

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında eYa tarafından paylaşıldı.

 1. eYa

  eYa Bisikletkolik

  Kayıt:
  18 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  1.297
  Beğeniler:
  865
  Şehir:
  Eskişehir & Didim
  Seviye:
  Öncelikle fotoğrafların yüklenmesini sabırla bekleyin, mutlaka beklediğinize değecek. Mükemmel doğalı bir geziydi. Tadı damağımda kaldı.

  Sabah tam 09:00'da Çevsad önünde 10 kişi buluşup yola koyulduk. Sakarya caddesinden Esentepe'de Hacı Kadir camiinin orada İbrahim arkadaşımızı birazcık bekledik. İlk fotoğrafta caminin orada beklerken Doktor Caner abi :
  [​IMG]

  İbrahim gelir gelmez yola koyuluyoruz. Sakarya caddesinden şehirden çıkıyoruz, Sakintepeden geçiyoruz, yol ayrımından Emirce, Alınca, Kavacık yoluna, sola sapıyoruz. Hafif rüzgara karşı yavaş tempo gidiyoruz. Birazdan çıkış başlayacak, ilk çeşmede mola veriyoruz :
  [​IMG]

  Çeşmeden hemen sonra sağımızda Emirce Mezarlığı,
  [​IMG]

  Emirce'den sonra, Kavacık'a varmadan Fevzeddin arkadaşımız geri dönüyor. Yola devam. Tırmanış artmaya başlıyor. Bozdağa en kolay tırmanış bu yol bildiğim kadarıyla. Eğim az, yol asfalt, yavaş yavaş çıkılıyor, ancak devamlı tırmanış (yaklaşık 20-25 km).

  İbrahim güzel poz :
  [​IMG]

  Gökhan 3. olduğu yarışta kaburgayı çatlatmasına rağmen bizi yalnız bırakmıyor, gün sonunda buna da çok memnun. (O manzaralar ve doğadan sonra) :
  [​IMG]

  Kavacık'ı geçiyoruz, tırmanışa devam. 2. çeşmede yine mola :
  [​IMG]

  Cenap, ben ve Caner abimiz.
  [​IMG]

  Buradan sonra da tırmanışa devam. 3. çeşmeye gelmeden İzci Liderlerimizden Tarık arkadaşımız da dönüyor, toplantıya yetişmek için.

  3. çeşmeye son gelen Caner abi en güzel pozu da veriyor Cenap'a :
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  3. Çeşme pet şişeden yapılmış, yurdum insanı, güzel icat :D
  [​IMG]

  Artık Karaçoban'a doğru son tırmanışlar :
  [​IMG]
  [​IMG]

  Ha gayret Bekir, rüzgar hızını artırdı, tırmanışa tuz biber oluyor.
  [​IMG]

  Karaçoban ve Behçetiye köylerini geçiyoruz. Bozdağın zirvesini aştık, şimdi Bozdağ arkasına iniş başlıyor. Yol virajlı, ancak 50-60 ortalama ile 5-10 km iniyoruz rüzgara karşı.
  [​IMG]

  İniş sonunda bir mola, yol ayrımı. Caner abi ve Cenap arkadan geliyor. Tam bu fotoğraf çekilirken Cenap yeni zincirini yamultuyor. Neyseki 5-10 dkde hallediyor biraz zinciri kısaltarak.
  [​IMG]

  Eşkiya değiliz yalnış anlaşılmasın. Araçlar sağ taraftaki toprak yol daha düz olduğu için oradan gidiyor genelde, bizde asfaltı boş bulup poz veriyoruz.
  [​IMG]

  Buradan sonra yine bir süre iniş, sonra son, kısa ama hatırı sayılır bir rampa var. Sonunda manzara başlıyor, cenap fotoğraf başında. Caner Abi ve birazdan uçacak olan Cenap'ın kaskı tabela üzerinde :D Uçan su yolunda uçan kask.
  [​IMG]

  Bir anda kaskı uçuruma yuvarlanıyor, iyice yuvarlandı sanıyoruz, neyseki durmuş, takılmış bir yerlere.
  [​IMG]

  Kaskı kurtaran Cenap o rahatlamayla güzel fotoğraflar çekmeye devam ediyor:
  [​IMG]

  İştee son köy Çalkara göründü, sağda köyün camisinin kubbesi parlıyor :
  [​IMG]

  Çalkara içinden geçerken köylünün ilgisi büyük tabi, bu tarafa bisiklet gezisi yapan çok az. Köyün içinden toprak inhisar yoluna çıkıyoruz.

  İşte asıl gezi şimdi başlıyor. Manzaraaa :
  [​IMG]

  Z virajların başlangıcına geldik, karşıda aşağıdaki vadide görünen köy inhisar. Bulunduğumuz noktadan oraya yoldan 10 km civarı. Hiç bir fotoğraf makinası insan gözünün verdiği kaliteyi vermiyor tabi, gözle görülmeli bu yerler. Manzara mükemmel.
  [​IMG]

  Kalan 9 kişi ile tüm ekip :
  [​IMG]

  İşte zorlu iniş başlıyor. Neden zorlu, heyelanla yola kayalar yuvarlanabiliyor her an, (inişte olmayan bir kaç kaya dönüşte vardı) her an, yol kaygan, frenle iniyoruz ve virajlar çok keskin. Zirveden yolun görünümü :
  [​IMG]

  Yol gayet basit görünüyor ama yükseklik hakkında sanırım şu diğer iki fotoğraf fikir verecektir. Daha ilk virajdan sonraki düzlükte, yani fotoğrafta en üstteki düzlük, fotonun çekildiği kayanın hemen yanında yoldan geçiyorum ufacıcık bişi :)
  [​IMG]

  Şimdi fotoda görünen ikinci düzlükteyim. Gerçekten çok yüksek.
  [​IMG]

  Cenap ve Caner abi inişte birer kere düştü, neyseki bişileri yok, ben de 45km hızla bi kontorlü kaybeder gibi oldum toprak yol savurdu neyseki spd işime yaradı, toparladım.

  Bu yoldan epey Z'ler çizerek iniyoruz. İniş bitmeden bir yerden yoldan çıkıyoruz. Buralara 5-6 sene önce gelmiştim ancak yeni yerler keşfetmem lazım. Manzara kokusu alıyor burnum :D

  Biraz patikadan sonra güzel bir mağara ve manzara görüyorum. Bisikleti dayıyorum, inmeye başlıyorum. Arkadan diğer arkadaşlar geliyor, geri baktığımda bisikletimin verdiği poza hasta oldum hemen pozluyorum tabi, maşallah, nazar değmez inşallah. Doğal artamını sevdi Trek :D
  [​IMG]

  Patikalardan biraz iniyoruz.
  [​IMG]

  Epey büyük bir mağara var vadinin karşısında. Boşuna inhisar dememişler ilerideki köye.
  [​IMG]

  Uzak bir noktada kayalıktan inen su gözüme çarpıyor. Şelale sayısı 5 oldu. Ancak çok uzak ve optik zoomu yetmiyor makinaların. Kim bilir o 5. şelaleden 4. ye kadar daha arada kaç tane şelale var. Uçan su diye boşuna denmiyor. En alttaki 4 şelalenin fotoğrafını birazdan göreceksiniz.

  Şelaleye inmek için bisikletlere veda etmemiz gerekiyor çünkü yürüyerek bile zor gidiliyor şelalelere. Bizde bisikletleri doğal ortamları ve ağaçla başbaşa bırakıyoruz.
  [​IMG]

  Zorlu bir iniş ve tırmanıştan sonra en üstteki şelaleye ulaşıyoruz. Bu benim bildiğim 1. şelale. Yüksekliği yaklaşık 6-8m olması lazım. Ancak suyu daha yüksekten uçarak geliyor.
  [​IMG]

  Geçen sefer buraya kuzenimle, yine bisikletle geldiğimizde çadır kurmuş ve etrafı delik deşik etmiş iki adam görmüştük. Adamlar bizi görünce epey ürkmüştü. Biz de tüymüştük ses etmeden. Şimdi farkediyoruz etraf delik deşik. 1-2 metrelik çukurlar açılmış, hazine aranmış. Buldular mı bilmiyorum ama insihar civarında hazine arayan çok, bulan da olmuş duyduğum kadarıyla. Bu kadar uğraştıklarına göre boşuna değildir. Neyse bize bişi bırakmadıkları belli, sadece derin çukurlar var :) En derinine hayretle bakarken :
  [​IMG]

  Kazılı bölgeden biraz daha iniyoruz buradaki 2. şelaleyi yeni keşfediyorum, yükseklik 10m civarı :
  [​IMG]

  3. Şelale, yükseklik 8-10m :
  [​IMG]

  Şimdi 2. ve 1. şeladen geri geçiyoruz çünkü aşağı 4. şelale inmek için başka yol yok. Patikadan biraz zorlanarak iniyoruz en alt şelaleye. Ve işte 4. şelale :
  [​IMG]

  Şelalenin boyunu sağdaki ibrahim arkadaşımızla oranlayabilirsiniz. biz 12-15 metre diye tahmin ediyoruz.
  [​IMG]

  4. Şelale üst kısmına doğru, şelalenin içinde bir işaret var, oraya nasıl çıkıp da o işareti koydular anlamak mümkün değil, çok büyük bir ihtimal hazine için işaret olduğu söyleniyor civar köylü tarafından ki kazılar ve söylentiler de bu yönde, mekanda harbi hazinelik mekan, bilmeyen giremez, çok gizli yer ve tam heroes ortamları :D

  Vee inidiğimiz şelale patikasından yola çıkmak epey yoruyor bizi. Bisikletlere kavuşuyoruz, ağaçla iyice dost olmuşlar. Dönüş başlangıcı.
  [​IMG]

  Bu noktadan sonra indiğimiz o Z virajlı 5 km yolu çıkmak zor tabi. Bir ekip inhisara inip araçla şehire gitmek için inişe devam ediyor (Caner abi, Cenap, Ali, Ahmet), bir ekip tırmanmaya (Gökhan, Bekir, İbrahim, Mustafa ve ben) başlıyoruz.

  Tırman tırman bitmiyor yahu :) Neyseki manzara süper yol çabuk geçiyor. Tam çalkaraya varıyoruz arkadan bir Bmc pikup korna basarak geliyor yanımıza :) İnhisara inen ekip yolda buldukları bu aracı kiralamışlar bize yetiştiler. İbrahim ve Bekir de arabayı görünce atlıyorlar.

  Köyde Mustafa ve Gökhanla yaklaşık 20-30dklik bir mola veriyoruz. Yola koyuluyoruz. Köyden sonra bir tırmanış ve inişten sonra araçla giden ekibe yetişiyoruz.

  Araç köy çıkışında arkadaşları bırakmış, oraya kadar anlaşmışlar. Ahmetin lastik patlamış, daha önümüzde tırmanış çoook. Neyse zirvede inişe başlamadan bekleriz diye düşünerek basıyoruz pedala, dur kalk olmuyor çünkü soğuyoruz, ısınmışken yola devam.

  Behçetiye ve Karaçobanı geçiyoruz zirveye ulaştık, iniş başlayacak, Eskişehir göründü. 21-22 km ineceğiz buradan. Herkesi bekliyoruz. Rüzgar oldukça şiddetli. Rakım 1290m civarı.

  Gelen duruyor gelen duruyor, üşüyenler ısınmaya çalışıyor, kimimiz de gezinin tadını biraz dinlenerek geçiriyoruz. Arkada kalan ekip epey zorlanıyor, tırmanış uzun çünkü. Caner abinin rahatsızlığı da var.
  [​IMG]

  Herkes geliyor Caner aviyi ve Cenap'ı hiç bekletmiyoruz, onlar gelir gelmez yola koyulalım nasılsa iniş :) 20 km civarı 50-60-70 km hızla iniyoruz. Yol virajlı, 2 araç yanyana anca geçebiliyor. Şimdi arkadan da kuvvetli bir rüzgar var. Araba hızında iniyoruz. Kavacık köyünden geçiyoruz. Borabey göletinin orada yeni hız rekorumu kırıyorum 75 km/sa. İniş bitiyor, ancak 45-50 hız ile devam ediyoruz Gökhanla. Gözümüze bir aracı kestirdik sol çekelim diye ama adam gazladı sonunda, neyse biz de motosiklete sol çekiyoruz. Şehire varıyoruz ve dağılıyoruz.

  Mükemmel bir etkinlikti bence. Hem gidiş hem dönüş, önce tırmanış ve sonra iniş olduğu için epey güzel bir antrenman oluyor bize. Ayrıca Şelaleler, manzara, doğa yürüyüşü en büyük artısı bu gezinin.

  Bu bölgenin güzel bir tanıtımı yapılsa, epey turist çeker ancak ulaşım biraz sorun çünkü uçan sunun Z çizen yolu çok tehlikeli araçlar için.

  Geziye katılan herkese ve özellikle fotoğrafların çoğunu çeken Akın Bisikletten Cenap'a çok teşekkürler.

  Benim km saatten bilgiler.
  Toplam yol 75 km
  Max hız 75 km/sa
  Çıkış sabah 09:00
  Dönüş akşam 18:30
  Yolda geçen zaman 4 saat 50 dk
  Ortalama hız 16km/sa
   
 2. necod

  necod Kıdemli Üye

  Kayıt:
  12 Mart 2007
  Mesajlar:
  347
  Beğeniler:
  199
  Şehir:
  antalya
  Seviye:
  ayaklarınıza ellerinize sağlık manzaralar harika paylaşım icin teşekürler
   
 3. Hasan Hakan Koç

  Hasan Hakan Koç Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.304
  Beğeniler:
  1.217
  Seviye:
  muhteşem:in:
  ben eksikmişim:(
   
 4. sarda

  sarda Üye

  Kayıt:
  31 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  62
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Eskişehir / Tepebaşı
  Seviye:
  Gerçekten çok güzel bir geziydi, sadece o güzelim yerleri görmek bile yeterliydi. eYa'nın da dediği gibi hiç bir fotoğraf makinasını veremeyeceği duygu ve atmosfer vardı. Gezi sonunda biraz yorulmuş olsak da bu kadar güzel yerler için değerdi ... Gezide emeği olan herkese teşekkürler :in:
   
  eYa bunu beğendi.
 5. msconfig

  msconfig Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.129
  Beğeniler:
  819
  Şehir:
  ist
  Seviye:
  anammmm, suuuu, selale :D
  ya supersiniz
  en kisa zamanda gelip gormek istiyoruz ultimate ekibi olarak :)
  tesekkurler paylasim icin
   
 6. Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Hakan Abi bende eksiğim sanırım. :D
  Çok eğlenceli bir gezi olmuş. Yollara bayıldım. Orayı inmekte, çıkmakta çok zevklidir. Hepinizin mutluluğu gözleriniziden belli. Paylaşım için teşekkürler...

  Sevgiler...
   
  kont26 bunu beğendi.
 7. KevSerSeri

  KevSerSeri Bisikletkolik

  Kayıt:
  2 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.354
  Beğeniler:
  3.532
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Arkadaşlar tebrik ediyorum...

  Eskişehir Ekibi sonunda coştu. Gerçekten çok güzel fotolar yakalamışsınız. (Keşke biraz daha büyük boyutta ekleseydiniz. Daha hoş gözükürdü.)

  Tura katılan ve bize farklı yerlerin tanıtılmasına vesile olan bütün arkadaşlara paylaşımı için teşekkür ediyorum. Nice güzel turlara... Hoşça kalın...
   
 8. semrta

  semrta Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Aralık 2005
  Mesajlar:
  624
  Beğeniler:
  540
  Şehir:
  kadıköy
  Seviye:
  eya,epeydir gezilerini görmüyordum,cok sevindim tekrar aktif bir şekilde gezilere katılmana,bizimle paylaşmana...

  çok güzel bir gezi olmuş,bozkır da olsa çok güzel manzara sergiliyr içanadolu,z virajlı inişler cok keyifli gözüküyr,ben de çok istiyrm birara oraya insanları getirmeyi,aslında aklımda kalan birsürü yer var ama hepsi de kopuk kopuk,söğüt,bilecik tarafında da epey şelale var ve inanılmaz bir doğa (ayaklarınızı bari soksaydınız suya :eek:)...gidilip görülesi yerler..bisikletle gitmek zorlar mı acaba bu söylediğim yerlere?

  yazılıkayalara falan gitmek mumkun olur mu acaba?

  gezilerinizin aktif bi şekilde devam etmesini diliyrm,slmlar eskişehir'e :)
   
 9. Ozge Deniz

  Ozge Deniz Bisikletkolik

  Kayıt:
  11 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.002
  Beğeniler:
  342
  Şehir:
  Izmir
  Seviye:
  çok güzel bi tur olmuş.şelale ne çokmuş.yukarısından atlayıp yüzülme şansı varmı acaba:rolleyes: .ben olsam dalardım suya:D .ama soguktur daha eskişehir.muglaya yaz çoktan geldi.gerçi hala yüzmedim bi yerde:( .neyse ayaklarınıza saglık.teşekkürler...
   
 10. #10
  eYa

  eYa Bisikletkolik

  Kayıt:
  18 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  1.297
  Beğeniler:
  865
  Şehir:
  Eskişehir & Didim
  Seviye:
  İstediğiniz, beğendiğiniz manzara varsa büyük boyutlu hallerini de yükleyip link verebilirim ;)

  Buyrun gelin arkadaşlar ;)
   
 11. Ender Alıcıoğlu

  Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Haziran 2006
  Mesajlar:
  2.430
  Beğeniler:
  4.175
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Merhaba
  Çok güzel manzaralar içinde çok zevkli bir gezi yapmışsınız. Yol boyu neşeniz hiç eksilmemiş.
  Bizlerede bu güzellikleri taşıdığınız için çok teşekkür ediyorum.
  Sevgive selamlarımla.
   
 12. #12
  eYa

  eYa Bisikletkolik

  Kayıt:
  18 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  1.297
  Beğeniler:
  865
  Şehir:
  Eskişehir & Didim
  Seviye:
  Türkiye turuna burayı da ekleyebilirsin Serkan, hiç de fena fikir sayılmaz. İnhisardan Söğüte oradan da Bursa yoluna geçiş var. Ancak Bursa yolu mezitler de ayrı bi güzeldir. :D

  Biz bekliyoruz seni zaten, uçan su olmasa da olur ;)

  Burası pek bozkır değil :) Karadeniz, Marmara iklimi ile İç anadolu iklimi geçişi. Epey yeşildir. Hatta bi süre sonra şelaleye gidebilmek için yürüyerek indiğimiz vadi yeşillikten geçilmiyor. Bu sefer bile zor geçtik.

  Su çok hızlı, suyun altı ve etrafı kayalık, derinlik fazla yok, soğuk ve klorlu. Su hiç düz gitmiyor, sürekli inişte. Uçan su adının hakkını veriyor. Yüzülebilecek bir yer değil kesinlikle. Görmek yetiyor zaten, yüzmeye ne hacet :D
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 13. Lütfü Çolak

  Lütfü Çolak Bisikletkolik

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.256
  Beğeniler:
  1.905
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  eskişehirli pedalşör arkadaşlar,
  güzel bir gezi yapmışsınız, paylaşımınız için teşekkürler...

  şelale diyince benim için akan sular durur. :)
  bir sabah "biz geldik" diyip karşınıza çıkarsak şaşırmayın...
  :D
   
 14. sarda

  sarda Üye

  Kayıt:
  31 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  62
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Eskişehir / Tepebaşı
  Seviye:
  Buyrun gelin biz de "Hoşgeldiniz" deriz :in:
   
 15. gencizmirli

  gencizmirli Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Mart 2007
  Mesajlar:
  685
  Beğeniler:
  391
  Şehir:
  ABS
  Seviye:
  Tebrik ediyorumharşka bir tur olmuş;) iyi sürüşler
   
 16. by-berker

  by-berker Üye

  Kayıt:
  16 Eylül 2006
  Mesajlar:
  65
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  ellerinize ayaklarınıza sağlık çok güzel fotolar
   
 17. cobike

  cobike Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  3 Şubat 2007
  Mesajlar:
  658
  Beğeniler:
  318
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  ufak bir cennette gezip, fotolarını bizimle paylaştınız sanırım:):):)

  cidden pedalınıza sağlık tüm ekip üyeleri...

  1.si doğapozlarına
  2. si sürüş halindekileri çeken deklanşörcüye
  3.sü trek in doğadaki o zarif duruşuna 10 10 10 puan:)

  tebrikler.. devamını dileriz...
   
 18. abrean

  abrean Kıdemli Üye

  Kayıt:
  20 Kasım 2006
  Mesajlar:
  298
  Beğeniler:
  376
  Şehir:
  Mersin !!!
  Seviye:
  paylasiminiz icin tesekkurler.
  guzel fotolar. ayrica inis harikaymis.
  esen kalin
   
 19. escudos

  escudos Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  121
  Beğeniler:
  33
  Şehir:
  Eskişehir&Antalya
  Seviye:
  gercekten super resımler var tabı resımler oldugu kadar oraları yasamakda (bısıkletle) unutulmaz bır gun daha olur...
   
 20. felis911

  felis911 Bisikletkolik

  Kayıt:
  17 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.368
  Beğeniler:
  918
  Şehir:
  ce
  Seviye:
  ayaklarınıza sağlık güzel yerlermiş teşekkürler bizi de götürdüğünüz için
   

İlginizi Çekebilir

stelvio-pass-hill-climb1.jpg
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
upload_2017-1-3_15-31-54.png
Spor sırasında nabız bandı kullanıyorsak bazen nabzımızın en üst noktaya çıktığını görürüz. Bu üst noktayı oksijen kullanarak maksimum yakıt ürettiğimiz üst sınır olarak görebiliriz. Buna teknik...
8bar-adidas-cycling-skinsuit-0102-Bearbeitet_s.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....