28" tur bisikletine mtb lastiği takma?

cihataktag

Aktif Üye
Tepki
61
İsim
CİHAT
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tur bisikleti almayi dusunuyorum ancak arazide de bisiklet surmek istiyorum. Yeni bir mtb bisiklet almak yerine amortisorlu tur bisikletime mtb lastigi takarsam arazide alacagim performans bir mtbye gore ne kadar iyi olur?
boyle yerlerde surecegim
(link)
(link)

Scudo

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
tur bisikletinin ön amortisörü olacaksa pek sorun olmaz diye düşünüyorum.performansı sizi tatmin eder.

Emre Kalyoncuoğlu

Daimi Üye
Tepki
111
Bisiklet
Sedona
Bu yol için gayet uygun bence. Yalnız amortisör kilitli değilse bu yolda çıkışlarda çok uğraştırır buna dikkat et.

cihataktag

Aktif Üye
Tepki
61
İsim
CİHAT
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
alacagim bisiklet sedona 301 ve bu bisikletteki amortisor kilitli degil. daha ogrenemedim ama eger amortisorun sertlik ayari yapilabiliyorsa yokuslarda idare eder mi kilitli masa alana kadar?

bir de ileride marathon plus almayi dusunuyorum. bu durumda bu bisikletle arazide surulebilirse marathon plusla daha rahat surulebilir degil mi?

Emre Kalyoncuoğlu

Daimi Üye
Tepki
111
Bisiklet
Sedona
Ben de continental tour aldım yurt dışından,marathon plusla hemen hemen aynı, 2-3 gün içerisinde gelir, buna benzer bir yola sokmayı düşünüyorum, bakalım çok fark edecek mi? Gerçi bu yol bu lastiklere çok zararlı ama uygun fiyata aldığım için fırsat bu fırsat denemekte fayda var. Tam araziye girmediğim günler onu kullanmayı düşünüyorum.
Amortisör sertleştikçe çıkışın rahat olur tabi ama kilitlemenin yerini asla tutmaz. Çok rahatlık oluyor, yokuşa vururken bazı zaman kilitlemeyi unutuyorum, kilitleyince farkı anlıyorum. Süspansiyonsuz bir maşa alacaksan bilemem ama süspansüyonlu alacaksan en azından üzerinden kilitlenenlere bak derim.

onur özlem

Daimi Üye
Tepki
77
sürekli böyle yollarda kullanacaksan mtb al daha çok keyif alırsan :in:

Taner Erinmez

Aktif Üye
Tepki
124
Bisiklet
Sedona
Lastik değiştirmeyle bir mtb kadar performans alabilsen mtb diye birşey olmazdı..Dişli bir lastiği olan tur bisikleti olurdu..Ama biliyoruz ki mtb diye birşey var..Demekki o performansı yakayamazsın..

Ha gel gelelim, onu yakalayamazsında en azından yaklaşır mı? dersek, yaklaşabilir tabiki ancak mtblerin kendine has yani arazi şartlarına göre kadro açıları, kadro et kalınlıkları, jant seçimleri, maşa seçimleri, göbek seçimleri, fren seçimleri vardır.

Sen kısa zamanda herhangi biriyle sıkıntı yaşamaya başlarsan bilki bu arazi denemelerinden olacak. Kadron kırılır, çatlar, belki jant balansın sık bozulmaya başlar, frenler yeterli gelmez, maşa seni yorar veya bıleklerını agrıtır..Göbekler çabuk boşlar kendini vs.

Arada bir kasmadan kendini kaptırmadan gidersen araziye bisikletede zarar vermezsin, ancak bir mtb kullanıyor gibi davranırsan beklemediğin şeyler olabilir..

Bu yüzden her orta düzey kullanıcı gibi bir mtb bir yol bisikleti bulundur..Tur bile değil, Yol..:)

• Beğen
Tepkiler: Murat Yüksel

cihataktag

Aktif Üye
Tepki
61
İsim
CİHAT
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Taner Erinmez

Zaten tur bisikletinin mtbnin yerini alamaz. dediginiz gibi alsaydi mtb diye bir grup olmazdi.

Arazi konusuna gelince bir tur bisikletiyle tabiki arazide yaris yapmayacagim, cilginliklar hic degil :). yeri gelir asfalttan cikmam gerekir toprakli yollardan giderim ya da ormanda kamp kuracagim gidecegim yere kadar mecbur tur bisikleti ile gidecegim. yani demek istedigim bu sekilde yollardan gidersem bisikletimin janti olusn, vites sostemi olsun, balansi olsun bunlar zarar gorur mu?

A.Tahsin

Daimi Üye
Tepki
96
Bisiklet
Bianchi
gidondan kilitli ön maşa, rubena 1.75 lastik al
dene,pişman olmazsın.