27 Mart Kilyos gezisi

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Orhan Kılıç tarafından paylaşıldı.

 1. Orhan Kılıç

  Orhan Kılıç Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.487
  Beğeniler:
  2.421
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  27 Mart Cumartesi. Sabah kahvaltımı yaptıktan sonra bisikletime atlayıp yola koyuldum. Bu seferki hedefim Kilyos. Artık Sarıyer e kadar olan yolu ezberledim. Bir önceki turumda olduğu gibi sahil yolunu takip ederek her zaman mola verdiğim Kireçburnundaki Petrol Ofisi istasyonunun yanında molamı verdim. Bir yandan bisküvitimi yerken bir yandan da Karadenizden giriş yapan ve Karadeniz’e çıkan gemileri izliyordum. Hava çok güzeldi. Önümden geçen yaşlı bir bey önümde durdu ve bisikletini beslemiyor musun dedi. Ben besleneceğim ki, elde edeceğim gücü ayaklarım vasıtasıyla bisikletime aktaracağım dedim. Gülüştük. Suyumu da içtikten sonra tekrar yola çıktım. Sarıyer’i geçip Kilyos yoluna doğru ilerlerken başımı kaldırıp yukarı baktım. Tırmanacağım yer tam tepemde duruyordu. Adeta düz duvara tırmanacaktım.
  Sonunda yokuşun başına geldim ve tırmanışa başladım. Kendi kendime sabırlı ol ve asla acele etme. Avını bekleyen bir timsah gibi sabırlı ol diyerek pedalları ağır, ağır çeviriyordum. Arabalar yanımdan homurdanıp inleyerek geçip gidiyorlardı. Arabalardakilerin geçerken ilgiyle bana baktıklarını hissediyordum. Herhalde bu adam deli olmalı, zorun ne be adam yürüyerek bile zor çıkılan yokuşa tırmanmaya çalışıyorsun diyorlardı her halde. Sonunda artık bacaklarım hareket etmez hale geldi ve durdum. Biraz su içip dinlendim ve tekrar bisikletin selesine oturup pedallara yüklendim. Yokuş beni zorlamaya devam ediyordu ama ben de inatla mücadeleye devam ediyordum. Sonunda dik yokuşu tamamladım. 200 metre kadar düz devam eden yol tekrar yükselmeye başlıyordu ama bu yokuşu çıktıktan sonra diğerlerini haydi, haydi çıkardım.
  Rumelifenerine giden yol ayrımını geçip tırmanmaya başladım. Yol kıvrıla kıvrıla tırmanıyordu ama bu eğim artık bana vız gelip tırıs gidiyordu. Boğaz solumda kalmıştı ve manzara çok güzeldi. Hemen bisikletten inip bir kaç poz boğaz fotoğrafı çektim. Hava bulutlu olduğundan görüntü pusluydu ama olsun.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Buda benim kahrımı çeken yol arkadaşım.
  [​IMG]
  Sonunda yol düzleşti. Kilometreleri yutuyor ve hedefe doğru ilerliyordum. Az sonra Kilyos, Demirciköy yol ayrımına geldim.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Demirciköy’ün bende ayrı bir yeri vardı ve hiç düşünmeden o yöne devam ettim.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Yolun sağ tarafında yemyeşil bir arazi ve çiçek açmış ağaçlar vardı. Az sayıda araba geçiyordu. Bisikletimi durdurup fotoğraf çekmeye başladım.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Solda ileride Kilyos ve Kilyos açıklarında boğazdan geçiş yapmak için bekleyen gemiler görünüyordu. Hemen yolun soluna geçip o görüntüyü çekmeye başladım.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Bulunduğum yerin altında küçük bir gölet vardı ve masmavi suyu ile hoş bir görüntü oluşturuyordu. Kendimi bu muhtşem ortamdan zorlukla alıp yola tekrar koyuldum.
  [​IMG]
  Sonunda Demirciköy’e geldim ama benim amacım anılarımın bulunduğu Demirciköy plajına gitmek olduğundan Plaj Caddesine sapıp bisikletimi yokuş aşağı bıraktım. Yolun sağ tarafında lüks villalar yapılmıştı ve hepsi de doluydu. Yokuşun bitimi ile düz bir yoldan ilerleyerek sahile ulaştım. Burada bir restaurant, plaj ve kamping alanı vardı. Buraya ilk kez 1990 yılında gelmiştik. Simtelde beraber çalıştığımız İsmail usta o yaz burada kardeşi Sabahattin ile birlikte çadır kurup kamp yapmıştı ve biz de bir Cumartesi buraya gelip geceyi onlarla birlikte çadırda geçirmiştik. Aynı çadırda bir yıl önce Silivri, Semizkumda birlikte tatil yapmıştık.
  [​IMG]
  Kıyıda eski bir beyaza boyanmış metal sandelye buldum ve sandelyeyi düzeltip üzerine oturdum. Soldaki yamaçta tahta barakalar ve bir kaç karavan vardı. İsmail ustanın çadırı işte suradaydı. Sanki hala orada duruyordu ve kapısı aralanıp içinden İsmail usta çıkacaktı. Suradan Özcan Tekgül geliyordu denize doğru. Kilo almıştı ama hala güzeldi. İsmail usta Özcan hanım’ın komşuları olduğunu ve bütün gün okey oynadığını fısıldıyordu kulağıma.
  [​IMG]
  Burası etrafı kayalarla çevrili bir koydu ve denizde fırtına kopsa koy uykudan asla uyanmazdı. Koyun sağ tarafında daha önceki fırtınalı havalardan birinde bir gemi karaya oturup kayalara çarparak hurdaya çıkmıştı. Bir kadın küçük kızı ile birlikte solumdaki restauranttan çkarak önümden geçip sol tarafımdaki çimnelik alana giderek oynamaya başladılar. Bisküvitimden yedim, suyumu içip denizi seyrettim. Etraf sessizdi. Denizin kıyıya vuruşunun sesi bile yoktu. İsmail ustanın ruhunu aradım, belki gelir diye bekledim ama gelmedi.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Tekrar yola koyuldum. O indiğim yokuşu tırmanmaya başladım. Demirciköy meydanına geldiğimde sağa Kilyosa doğru devam ediyordum ki ileride Dalia yazan bir tabela görüp saptım.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Az sonra yol dik bir yokuşla aşağıya inmeye başladı. Yine rüzgar gibi aşağıya inmeye başladım. Sonunda az öncekine benzer bir koya ulaştım. Sadece burada kamping yoktu. Restaurant ve plaj vardı. Bu restaurantta tenhaydı. Bir kaç çift kahvaltıya gelmişlerdi. Burada bir kaç fotoğraf çektikten sonra indiğim yokuşu tırmanmaya başladım. Bir yandan ne vardı buraya sapacak derken diğer yandan bu güzel koyu gördüğüm için mutluluk duyuyordum. Sonunda yeniden Kilyos yoluna çıkmıştım. İşin entresan tarafı yokuş çıkarken soyunuyor, çıktıktan sonra sert esen rüzgar nedeni ile giyiniyordum. Özellikle yokuş aşağı inerken rüzgar adeta insanın içinden geçip ciğerlerini deliyordu.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  Devam edecek.
   
 2. #2
  Orhan Kılıç

  Orhan Kılıç Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.487
  Beğeniler:
  2.421
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Kilyosa kadar yol aşağı indiğinden kolay bir parkurdu. Kilyosta sağa sapıp otellerin önündeki yokuşu çıkmaya başladım. Otellerin bahçeleri araba doluydu. İstanbul’a bu kadar yakın bir yerde bu kadar çok otel olmasına rağmen nasıl bu kadar talep olur anlam veremiyorum. Her halde insanlar doğa aşkı ile yanıp tutuştuklarından her fırsatta bu otellere koşuyorlar. İşin ilginç tarafı bu insanlar bu güzellikleri tek başlarına paylaşmaktan zevk almadıkları için yanlarına eşlerini almayı ihmal etmemişler. Ben olsam yalnız gelip kafamı dinlemeyi yeğlerdim.
  Otellerden birisinin otopark kahyası boş gözlerle bana bakıyor. Ben de ona bakıp pedal çevirmeyi sürdürüyorum. Rampa bittiğinde sağa döndüm. Solumdaki Jandarma karakolunun önünden hafif rampayı tırmanmayı sürdürüyorum. Jandarma bölgesinin başlangıç ve bitimindeki nöbetçi askerlere selam verip yola devam ediyorum. Yol bitti. Önümde boş bir alan ve yine boş bir polyester bekçi kulübesi var. Sağ tarafımdaki burunda fırtınada karava vurup yarısı yok olmuş bir gemi enkazı duruyordu. Buralar gemi mezarlığına dönmüş.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Deniz çok sakin, adeta gün boyu oynayıp bitap düşerek uyuya kalmış bir çocuğun üzerine serilmiş yorgan gibi dümdüz ve kıpırtısız duruyor. İnsanın böyle masum ve kıpırtısız duran denizin bu koca gemirle oyuncak gibi oynayarak parçalara böleceğine inanamıyor.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Buradan çevreyi izleyip fotoğraf çektikten sonra tekrar yola koyuldum.
  [​IMG]
  Bir balıkçının önünden geçerken gördüğüm devasa kalkan balığı ilgimi çekti ve dönüp fotoğrafını çektim. Balıkçı balığın 10 kg olduğunu kilosunun 50 TL olduğunu söyledi. Yani eski para ile yarım milyar lira. Bir servet. Balığın havyarı aşağı doğru sarktığından gözle kolayca farkediliyordu. Bu balığın tavasını yapıp yanına da roka ile buz gibi rakıyı koyacaksın. Değme gitsin.
  [​IMG]
  Kilyos’un plajına inip bir kaç fotoğraf çekip tekrar yola koyuldum.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Eski Turban tesislerine doğru gittim. Tesisin kapısına zincirle kilit vurulmuştu. Yolun devamında birkaç yıl önce yapılıp satılan Mare Negro konutlarına ulaştım. Burada bulunan boş bir arsaya terkedilen bir prefabrik kulübe dikkatimi çekti. Kulübenin ön cephesinde Çarşı yazısı dikkatimi çekti. Adeta “Çarşı her yerde’’ sloganını doğruluyordu.
  [​IMG]
  Burada da birkaç fotoğraf çekip tekrar yola koyuldum.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Bir kaç köpeğin peşime takılıp havlamalı tacizinden durup köpeklere bağırarak kurtulduktan sonra Kemerburgaz’a doğru yoluma devam ettim. En kısa zamanda kendime bir köpekten korunma aleti alacağım. Çıkacağım turda bunlar yüzünden yüklü bisiklet ile durup tekrar yola koyularak güç ve zaman kaybetmek istemiyorum.
   
 3. Zeki Günaydın

  Zeki Günaydın Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  950
  Beğeniler:
  644
  Şehir:
  İstanbul-Samsun
  Seviye:
  geçen yıl gitmek için yola çıktığımız, maalesef üzücü bir kaza sonucu yarım kalan kilyos turunu sayenizde yapmış oldum. ayaklarınıza sağlık.
   
  Orhan Kılıç bunu beğendi.
 4. burhan ceylan

  burhan ceylan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  228
  Beğeniler:
  208
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  çok güzel bir tur olmuş.ayağına sağlık...
   
  Orhan Kılıç bunu beğendi.
 5. haceli yılmaz

  haceli yılmaz Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  3 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  636
  Beğeniler:
  532
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  kardeşim tek tabanca geziyosun helal olsun valla bu güzel turunu bizle paylaştığın için telekkürler
   
  Orhan Kılıç bunu beğendi.
 6. mülayim sert

  mülayim sert Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Nisan 2010
  Mesajlar:
  780
  Beğeniler:
  1.578
  Şehir:
  istanbul-Kadıköy
  Seviye:
  tebrikler çok güzel fotoğraflar ve tek başına gitmen de iyiymiş :)
   
  Orhan Kılıç bunu beğendi.
 7. kizak

  kizak Forum Bağımlısı

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  18 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  900
  Beğeniler:
  1.984
  Şehir:
  Balıkesir/Akçay
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Tek başınada olsa harika bir gezi çıkarmışsın .Tebrik ediyorum.Fotolarsa tablo gibi.Anlatım şiir gibi ellerine gönlüne pedallarına sağlık.Paylaşım için teşekkürler. :in:
   
  Orhan Kılıç bunu beğendi.
 8. #8
  Orhan Kılıç

  Orhan Kılıç Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.487
  Beğeniler:
  2.421
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Teşekkür ederim. Bu turda Gümüşdereye de gitmiştim ama nedendir bilmiyorum o tarafta hiç fotoğraf çekmemişim. Yorgunluktan olsa gerek. Dönüşte az rampa çıkmak için Zekeriyaköyden Bahçeköye geçerek dönmeyi planlamıştım ama Sarıyer tabelasını görünce devam edip sabah gelirken tırmandığım tepeye tersten ve üstelik diğer taraftan daha fazla tırmanmıştım. Kendimi rampalara o kadar kaptırdımki Beşiktaşa geldiğimde Akaretler yokuşundan Maçkaya tırmanıp ardından da İnönü stadının arkasından Taksime çıkmıştım. Eve geldiğimde yaptığım toplam km 120 yi bulmuştu. :)
   
  Zeki Günaydın bunu beğendi.
 9. #9
  Orhan Kılıç

  Orhan Kılıç Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.487
  Beğeniler:
  2.421
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Forum bisikletle ilgili olduğu için haklı olarak bisikleti ve kullananı görmek istiyorsunuz. Bundan sonra bu iki konuya dikkat edeceğim.
   
 10. #10
  Orhan Kılıç

  Orhan Kılıç Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.487
  Beğeniler:
  2.421
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Teşekkür ederim. Haziran ortasında yapmayı planladığım İstanbul, Kuşadası, Antalya turu için performansımı geliştirmek amacı ile hafta arası yalnız hafta sonu ise gurupla çıkıyorum. Bu arada umarım yakında iyileşip bisikletinize kavuşursunuz.
   
 11. #11
  Orhan Kılıç

  Orhan Kılıç Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.487
  Beğeniler:
  2.421
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  İyi tarafı da var kötü tarafıda. İyi tarafı sadece kendinizden sorumlu olmanız ve istediğiniz gibi karar almanız. Kötü tarafı ise zorda kaldığınızda yanınızda bir yardımcınız olmaması.
   
 12. #12
  Orhan Kılıç

  Orhan Kılıç Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.487
  Beğeniler:
  2.421
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Çok teşekkür ederim Muammer Bey.
   
  kizak bunu beğendi.
 13. Hakan Eşme

  Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  27 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.771
  Beğeniler:
  6.164
  Şehir:
  Keşan
  Adı:
  Hakan EŞME
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Harika bir tur olmuş, fotoğraflar ve anlatım da aynı güzellikte. Ağaçlara ve elbette Kalkan balığına bayıldım.
   
 14. Ahmet Salih Özenir

  Ahmet Salih Özenir Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.105
  Beğeniler:
  3.822
  Şehir:
  Mersin
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Çok güzel bir gezinize daha misafir oldum. Fotoğraflar, hepsi harika. :in:
   
  Orhan Kılıç bunu beğendi.
 15. #15
  Orhan Kılıç

  Orhan Kılıç Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.487
  Beğeniler:
  2.421
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Teşekkür ederim Ahmet Bey,
  Sizin Erdemli geziniz ve anlatımı da harikaydı.
   

İlginizi Çekebilir

3-1484682847509-16suife4qphq8-630-354.jpg
BikeRadar, velodrom testiyle yol bisikleti üzerindeki farklı sürüş pozisyonlarının ne kadar hız ve süre kazandırdığını bulmaya çalışmış :) Link yazının sonunda olacak. Testin en isabetli verileri...
1430321046445-1bat2gzubgtcm-630-354.jpg
Her yaş grubuna yönelik güzel tüyolar veren bir Bikeradar makalesi buldum ve elimden geldiğince size iletiyorum :) Bisiklete binmek genç ve dinç kalmanın yollarından biridir. Vücudumuzun yıllara...
untitled.png
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...