27,5 jant kullanan arkadaşlar, düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

En ideal jant ölçüsü hangisi ?

• 26''

• 27,5''

• 29''

• Toplam katılım
    38
  • Anket kapanışı .

ctnk

Üye
Tepki
0
İsim
Serhat
Yeni bir mtb alamaya karar verdim.Fakat jant ölçüsünde kararsız kaldım.27,5 jant kullanan arkadaşlar düşüncelerini paylaşırlarsa benim gibi tereddütte kalmış veya bu konuda bilgi almak isteyen arkadaşlara yardımcı olmuş olur.

Scudo
Tepki
4
İsim
ali
benim de merak ettiğim bir konu, ben de 27.5 ile 29 arasında gidip geliyorum

ctnk

Üye
Tepki
0
İsim
Serhat
Bugün 29'' kullanan biriyle konuştum gayet memnun olduğunu söyledi.Bisiklete baktım,gerçekten çok hantal bir görünümü var.Estetik açıdan pek iyi görünmüyor ama kullanan kişi memnun olduğunu söyledi.Asıl merak ettiğim 27,5''

sercankaptan

Aktif Üye
Tepki
93
İsim
Sercan B.
Bisiklet
Salcano
Ben kullanıyorum 27.5 oldukça atak ve hızlı kontrolü inanilmaz rahat özellikle cross alininda acayip rahat bi kontrol oluyor

• Beğen
Tepkiler: ctnk

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
Bende 27.5" jantlı bir bisiklet kullanıyorum. Daha önce kullandığım 26" 'e göre kullanımda sıkıntı yaşatacak bir şey hissetmedim. Benim düşüncem şuan için 27.5" 'in en optimmum çözüm olduğu yönünde. Kendi 29" denemelerim ve çevremde 29" kullanıp olumsuz görüş bildirenlerin de bu seçimimde etkisi oldu.

• Beğen

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
Bu daha cok aliskanlik gibi. Ben 26 kullaniyorum, 27.5 bana hantal geliyor. 27,5 a alisanada 26 kucuk geliyodur. Bence cok takilmayin hosunuza giden bir modeli alin derim. janttan cok donanima bakin derim.

Çağrı Fatih Yamalı

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Carraro
29 yoldaki engellere fazla takılmıyor temas alanı daha geniş olduğundan. 26 da mesela çukurlar daha çok hissedilir. 27,5 tam ortası mı sanıyorsunuz ? Yanılıyorsunuz. Hepsini kullanmış biri olarak size söylemeliyim ki, 26 ile daha özgür oynarsınız. Scooter cinsi motosikletlerin teker çapları ufaktır ve scooter motosikletlerle yapılan slalomda cbr-yzf-gsxr yanına bile yanaşamaz. Çap küçüldükçe hareket alanı büyür. Belki yoldaki engelleri vs fazla hissedersiniz ama daha kıvrak hareketler sergilersiniz. 27,5 kıvraklık konusunda 29'dan birazcık kıvrak. 26'ya göre kıvraklığı söz konusu dahi olamaz.

Antares

Forum Demirbaşı
Tepki
194
Bisiklet
KTM
27.5" kullanıyorum bende çok memnunum. 26" kadar küçük değil, 29" kadar hantal değil. Yavaş yavaş 27.5" standardına geçiyor üreticiler.

Bu arada boy ölçüleri önemli uzun boyluysanız 26" yakışmaz! kısa boyluysanız 29" de ata binmiş gibi duruyor.. 27.7" arası güzeldir!

Çağrı Fatih Yamalı

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Carraro
O yüzden 26'lar klasik araba misali değerlenecek. Bu yorumu buraya park ediyorum, 2-3 sene sonra alıcam. Konuyu takip edeyim :)

• Beğen
Tepkiler: aziz otkur

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
aslında burada 29 hantal 26 atik falan muhabbetine gerek yok..ben 1,87 boyundayım ve 29 bnm altımda daha atik 26 yla aynı atikliği bulamadım..1,70 lik bir adamada 29 luk hantal gelir...olay tamamen vücut geometrinizle uyuşan sizinle bütünleşen bir bisiklet almakta...bisikletin boyunun avantajmı dezavantajmı olacağı kişinin fiziki yapısına göre değişir aslında..ben 26 ya binmem ama nedeni 1,87 boyum oluşu 1,70 lik adamda 29 luktan tat almaz olay budur :)

Çağrı Fatih Yamalı

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Carraro
@ERSN PK

Abi fiziksel kurallar var ortada. Senin büyük olman tekerleğin çapını büyütmesin. Kadronu büyütsün :) Vücut geometrisi gibi detaylar kadro ile örtüşmeli. Öyle ki aynı boylarda 2 kadronun birisi 26 birisi 29 olabilir. 29 Konforludur, inkâr etmiyorum. Ama hayat be abi, bir yerden alıyorsan bir yerden vereceksin :D Konfor isteyen, kıvraklığı verecek. Kıvraklığı isteyense konforu :D

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Çağrı Fatih Yamalı dediğin doğru kardeşim ama kadro boyları aynıda olsa 29 luk bir bisiklete ait akdro her zaman daha büyüktür..yerden daha yüksektir..mesela ben 20 inç 26 lık ve 29 lukta kullandm 29 daha devasa..dediğin doru ama ya kıvraklık ya konfor ya hız nasl olcak motormu alsak bütün forum :D

Çağrı Fatih Yamalı

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Carraro
@ERSN PK Motosikletforum.com mu yapsalar :) Aynen öyle abi. Ormana girenlere tavsiye etmediğim janttır 29 :D Şehirde ideal :D

karankabul

Aktif Üye
Tepki
73
Bisiklet
Cube
@ERSN PK

her zaman boyledir demek yanlis olur.

cube den ornek vereyim,

29 er kadronun arka ucgenin alt boru (yere paralel olan) uzunlugu , 27.5 a gore sadece 1 cm. daha uzun. butun kadro boylari icin boyle ustelik.

27.5 un 20" kadro boyu olani ile 29er in 19" kadro boyu olani arasindaki diger durumlar da soyle:

27.5 ve 29er in yerden yukseklikleri neredeyse ayni.(yani yerden sele borusu kelepcesine kadarki mesafe)
27.5 un top tube (kadro ust boru) uzunlugu 58.4 cm iken 29er inki 58 cm yani 29erin daha kisa.
27.5 un gidon-sele uzunlugu ile 29er inki ayni olcude.
27.5 un on teker gobek - gidon arasi dikey uzunlugu , 29er inkinden 3 cm. kisa
27.5 un arka teker gobek - on teker gobek arasi uzunlugu 29er inkinden sadece 1 cm. kisa

kadro acilari ise tamamen ayni.

ayrica cok fazla dusulen yanlis: 29" cant capi degildir.29er bisikletin cant capi 24.5" dir...27.5" un ki de 23" dir.

29er bisiklete 1.5" genislikli lastik takarsaniz,yaklasik 27.5" teker capina sahip olursunuz.

------

yine bahsettigim firmanin en ust serisi olan "Elite" serisi sadece 29er uretimidir. falanca firma yapiyor diye dogrudur diyecek degilim ama bir bildikleri ya da saglam gerekceleri olsa gerektir.

• Beğen

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
Bu konuyu bence genel olarak dağ bisikleti olarak değerlendirmek yanlış olur. Kullanılacak yere, amaca ve kullanacak kişinin özelliklerine göre tavsiye edilebilecek bir konu. Ancak bu özellikler değerlendirildiğinde 26 mı, 27,5 mu yoksa 29 mu olması gerektiği daha doğru karar verilebilir, diye düşünüyorum.

ulaş kaya

Forum Bağımlısı
Tepki
405
Bisiklet
Cannondale
Bir gezimdeki turumda 26 inçlik bisikletim altımda minicik bense devasa görünmüşsün.

İri biri değilim ama bisiklet yakışmadığını fark ettim.

29 büyük olur deyip 27,5 aldım şimdi görüntümden daha memnunum.

Sürüşle ilgili bir durum yok benim için.

26 ataktır tabiki .

26 satışlarını minimum seviyeye çekti firmalar ,tercih meselesi.

• Beğen

ctnk

Üye
Tepki
0
İsim
Serhat
Arkadaşlar Giant mühendislerinin yapmış olduğu hesaplamalara göre 27,5 jant en uygun jan ölçüsüymüş.Ayrıca jant ölçülerinin kişinin boyu ile alakası olduğuna dair herhangi bir şey söylenmemiş.

Yalnız iç bacak uzunluğunun önemli olduğunu dün akşam 29" kulanan bir arkadaşla konuşurken anladım.Tekerlek çapı büyük olduğundan kadro üst borusu arkadaşın testislerine kadar gelmiş neredeyse :)

Can incesu

Üye
Tepki
31
İsim
Can
Bisiklet
Carraro
27.5 inch ile kadroyu veya boyu kıyaslamayın bu saçmalık olur boyunuza göre kadro alınır 26 daha hızlı ve atak olmanızı Sağlar 29 ise engelleri daha rahat aşmanıza 2012 kayıtlarında mtb 29 daha çok yarışlarda gözüküyor özellikle downhill yapanlarda bu bir strateji ve taktik işi parkura göre değişir siz günlük normal bir Kullanıcı iseniz ve her zaman engebeli arazi kullanmıcaksanız yani asvalt dışı size 27.5 öneririm 26 yı ise 10 turun 8 de asvaltsa turlarınız kesinlikle 26 ALIN yok yarı yarıya ise 27.5 tam ideal olanıdır ben buna göre aldım çünki uzun yolda yapıyorum 110 km gibi yüzde 45 eğimlerdede yolsuz taş yollarda downhill yapıyorum yarı yarıya yani düz yolda 29 sizi çok zorlar 26 da inişlerde can yakar :) kara sizde kimseyi dinlemeyin bu konuda kendi kullanışınıza göre tercih yapın Bulunduğunuz şehride göz önünde bulundurun iyi pedallar