26 Şubat 1992; Hocalı Katliamı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.874
  Beğeniler:
  4.947
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  26 Şubat 1992; Hocalı Katliamı

  Hocalı Katliamı, Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azeri sivillerin Ermenistan'a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayıdır.

  Azerbaycan Cumhuriyeti'nin resmî açıklamasına göre saldırıda 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı hayatını kaybetmiştir.

  Ermeni güçleri 1992 yılının 25 Şubatı 26 Şubat'ta bağlayan gecede bölgedeki 366. Alayın da desteği ile önce giriş ve çıkışını kapadığı Hocalı kasabasında, Azeri resmî kaynaklarına göre, 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 sakin öldürülmüş, toplam 487 kişi ağır yaralanmıştır. 1275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başları kesildiği görülmüştür. Hamile kadınlar ve çocukların da maruz kaldığı tespit edilmiştir.

  Allah (c.c) rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun...

   
 2. mehmet ulaş

  mehmet ulaş Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  1.172
  Beğeniler:
  621
  Şehir:
  İstanbul Çengelköy
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Hepsinin mekanı cennet olsun
   
  Halit Ahmet Çiftçi bunu beğendi.
 3. M.A.Y.

  M.A.Y. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Kasım 2010
  Mesajlar:
  686
  Beğeniler:
  561
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Allah Celle Celalühü o mazlumlara rahmet eylesin.

  Zalimler için yaşasın Cehennem.
   
 4. Murat Semiz

  Murat Semiz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Nisan 2014
  Mesajlar:
  393
  Beğeniler:
  834
  Şehir:
  Istanbul
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  Adamlar için ne kolaymış kadın-çocuk-yaşlı öldürmek. Ben düşünüyorum da, savaş filmlerini izlerken bile ruhum daralıyor, karşındaki silahlı düşmanı öldürmek bile kolay iş değildir, savunmasız çocukların kadınların kafalarını koparıp futbol oynamışsın, hamile kadınların karınlarını yarıp bebekleri çıkarmışsın, akılalmaz işkenceler yapmışsın, sivil insanları kurşuna dizmişsin. Bunları yapanlar bütün ermenileri temsil etmez diyebiliriz belki ama bu kadar (asker demeye içim varmıyor) eşkiya içinden bir tanesi çıkıp karşı çıkmadı mı "kardeşim napıyorsunuz siz" diyen olmadı mı, insan gelişimi açısından düşünmeye çalışıyorum. Bu insanlar küçüklükten itibaren nasıl yetişiyor, okulda beyin yıkamayı bir tarafa bırakalım, bunlar evde ana baba terbiyesi, saygı sevgi gibi şeylerden tamamen mahrum mu büyüyorlar, yoksa bu ermeni ordusu askeri diye tanıtılanlar aslında hapisten salıverilen azılı katiller midir, konuyu bütün detaylarıyla okumamış biri olarak soruyorum.
   
 5. avanak_abdi

  avanak_abdi Bisikletkolik

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  12 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  1.087
  Beğeniler:
  463
  Şehir:
  Çanakkale
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Suriyeli mülteciler için kendi halkının rıskından alıp onlara veren, ''askerlik yan gelip yatma yeri değil'' derken diğer taraftan işgalci abd askerlerini kahraman ilan eden hükümet umarım bu duruma da artık sessiz kalmaz. Çevremizde oynanan bir sürü oyun var; kürt sorunu, sözde ermeni katliamı, suriyeli mülteciler, Süleyman Şah topraklarının terk edilmesi vs. Hepsine çok güzel (!) çözümler üretiyoruz. Umarım artık kendi kanımızdan, canımızdan olan Azerbeycan'a daha fazla uzak kalmayız.
   
  Burak Boralılar bunu beğendi.
 6. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  885
  Allah rahmet eylesin. Tüm şehitleri( miz) in ruhu şad olsun.
   
  Halit Ahmet Çiftçi bunu beğendi.
 7. Hasan Saylık

  Hasan Saylık Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Kasım 2013
  Mesajlar:
  2.214
  Beğeniler:
  1.805
  Şehir:
  Aydın, Karacasu
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Biz hala Ermenilere iyilik yapalım,şirin gözükelim diye düşünüyoruz. İşte gerçek soykırım. Bununla gitmek lazım Ermenilerin yanına,karşılarına koyup hesap sormak lazım.
   
 8. Tyler

  Tyler Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2013
  Mesajlar:
  324
  Beğeniler:
  282
  Şehir:
  Istanbul
  Adı:
  Eray I
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Devletlerin yaptığı ile halkı karıştırmayın arkadaşlar. Devletler bu tarz soykırımları, ırkçılığı yaparak sizi bunlarla meşgul ederek arkada büyük planlarla uğraşırlar.
  Eğer soykırımları konuşacaksak buraya yazılacak birçok soykırım ve ırkçılık vardır. Ermenilere iyilik yapalım ne demektir? Bu forumda hiç mi ermeni yoktur? Ermeni ile Ermenistan veya Ermeni Lobisini karıştırmamak lazım. Halklar kardeştir devlet/hükümetler halkları birbirine kırdırtır.
   
  Fırat Y. ve ozgur908 bunu beğendi.
 9. Atilla G.

  Atilla G. Delaney

  Kayıt:
  13 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  1.968
  Beğeniler:
  4.799
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Hamidiye Alaylarının neden ihdas edildiğine bakar ve okursak bu tarz eylemlerin neden yapıldığını çok net anlarız.
  Ondan önce tarih biliminin gereği olarak şu soruları kendinize sormaya başlayın ; " Hamidiye Alayları niye kuruldu ? " , " Hamidiye Alayları kurulduktan sonra ne oldu ? ".

  Gelelim diğer sorulara "Ermeni diasporası yanlış hatırlamıyorsam 1878 de Almanya'da niye özgürlük istedi"
  Ermeni diasporası çetelerin katliamını hangi siyasetle özetledi ?
  Ermenilerin iddia ettiği gibi ellerinde bir vatanları vardı da zamanında, Büyük Selçuklu Devleti gelip ellerinden zorla mı söküp aldı, yoksa Büyük Selçuklu devletine Roma ( Bizans ) baskısından ötürü en çok minnettar olanlar onlar mıydı ?
  Bugün Ermeni diasporasını besleyen Fransa'da neden bir Ermeni eyaleti ihdas etmek kimsenin aklına gelmiyor ? Madem seviyorsun aç vatanını paylaş değil mi ?
  1000 yıldan fazla huzur içinde yaşan Ermeniler 1878'den sonra hasta adamın boğazına çökme ihtiyacını neden güttüler. Yoksa biz daha önce Roma'nın ve Sasani'lerin yaptığı gibi onların ibadet etmesini, kültürlerini yaşamalarını mı engellemiştik ? Hayatında Anadolu görmemiş Ermeni diasporasının güdümüyle kalktı birkaç komitacı bağırınmaya başladı vatanım vatanım diye.

  Komitacıların yaptıklarından bir kaç anektodu başkalarının ağzından sizinle paylaşayım ;

  Bu yukarıda paylaştıklarım alıntılardır ve isteyen araştırabilir. Ermeni'lerin bir anda ayaklanmasına sebep olan şey nedir oturup araştırabilir ben herkese bir başlangıç noktası göstermek istedim.

  Aslına bakarsanız 1000 yıldan fazla devlet iddiası ve sorunu olmayan Ermeniler, bir anda düşman olur, insan katleder ( 183 bilinen toplu katliam ) devlet iddiasında bulunurlar. Bunu da başka devletlerin hesabına yaparlar. Bu Ermeniler Van'ı haritadan sildiler neredeyse. Erzurum'da yaptıkları konuşulacak gibi değil. Peki bunu yapan Diaspora kimin güdümünde ? Almanya, İngiltere ve Fransa.

  Kimse kalkıp Ermeni katliamından bahsetmesin. Yıllardır zorla olmayan birşeyi kabul ettirmek için kıçlarını yırtıyorlar.

  Buraya yaptıkları katliamların fotoğraflarını koymak isterdim ama gönül el vermiyor.
   
  YüzSürKoş bunu beğendi.
 10. thomisus lx

  thomisus lx Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.004
  Beğeniler:
  2.158
  Seviye:
  işin hüzünlü yanı ne biliyor musunuz, kim ermeni kim Türk, kim müslüman kim değil aslında çokta net değil. okuduğum kadarıyla, bu işlerde batılıların, doğuda işbirlikçiler bulması ve bunları kullanması ana etken.

  bir insanın bir insanı, beslenmek dışında keyfi olarak başka bir canlıyı öldürmesi, insan doğasında yer alan şiddetle açıklamak işi basite indirgemek.

  moskovada yaşayan eşi rus olan bir arkadaşım var. bir ev almışlar, yan komşuları tatlı yaşlı bir kadınmış. aman efendim yeni evliler geliyor falan diye epey bir iyilik göstermiş. arkadaşım tadilata sokmuş aldığı evi, o arada bu tatlı yaşlı kadın, arkadaşımın Türk olduğunu öğrenmiş ve tehdit etmeye başlamış. yaptığınız tadilat uygunsuz vs diyerek. arkadaşımda yapı mevzuatını öğrenmiş -kendisi inşaat mühendisi- ve kadının da açığını bulmuş. bir ayda kadındaki bu tutum değişikliğinin sebebi kadının ermeni olması. kadın, kendisinden neredeyse 50 yıl sonra doğan arkadaşıma, tanımadan etmeden düşman. neden? neden düşman bu kadın bu adama? adam Türkiye'den gelen bir Türk diye. işte bunu anlamak güç geliyor bana.

  benim öz anneannemin anneannesi yunan. büyükbüyük dede beğenmiş kaçırmış sakız adasından, evlenmiş. ben de bir oranda bu manada yunan sayılırım. bir ara 13 ay müdürüm yunandı. onun ülkemizi, ülkemizin insanını aşağılayışını gördüm. bu ülkeden rızkını kazanmasına rağmen bu toprakların insanlarına kin doluydu. ben de o kin yok(tu). ama o adam ve ekibiyle çalıştıktan sonra artık yunan malı almıyorum.

  babaannemler, iki öz dedem, yunan mezalimi ve bulgar mezalimi yaşamış olmalarına rağmen onlardan bana yunan nefreti öğretilmedi. sadece dikkatli ol demişlerdir.

  1000 yıllardır bu coğrafyada kim kimden kız alıp kız verdi, hangi savaşlarda hangi dna hangi dna ya karıştı belli değil. birileri çıkıp ben şuyum dediği zaman adama bakıyorum artık insan mı değil mi diye. adam insan değilse bunu zaten belli ediyor. o zaman alnı isterse secdeden kalmasın, dilerse kültürlü biri olsun, göstermelik dolu cömertlik sergileyip annesine babasına işkence ediyor olsun; siliyorum defterden.

  bu oyunlar tatlı oyunlar, maşa olanlar küpünü dolduruyor. zararlı çıkan garibanlar hep.
   
 11. Atahan Eker

  Atahan Eker Kıdemli Üye

  Kayıt:
  15 Ocak 2013
  Mesajlar:
  302
  Beğeniler:
  383
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Katliam değil soykırım.
   
  Atilla G. bunu beğendi.
 12. Özgür Türker

  Özgür Türker Kıdemli Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  2 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  311
  Beğeniler:
  252
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Türkiye'nin ortaya asyaya fiziki açıdan ulaşımını kesmek için Ermenistanın topraklarını genişletmesi gerekiyor. Bunu gerek Hocalı katliamı gerekse eskiden Türkiye topraklarına girerek sadece işgal etmekle kalmayıp insanın kanını donduran katliamlar yaptılar. Ocakta pişirdikleri çocukların etlerini zorla annelerine yedirmeye çalıştıkları gibi. İşgal eden azıcık delikanlı olur, bileğine güveniyorsan, işgal ediyorsan et ama mert olacaksın; öyle kancık gibi; çocukların bebelerin kanına girmeyeceksin, kadınlara tecavüz etmeyeceksin ! Adam gibi karşılıklı savaşacaksın !

  Ermenileri destekleyenler de küresel derin devlet(yani illuminati, masonlar, tapınakçılar vb. gibi derin yapılanmalar). Hem kapitalizmi hem de komünizmi kuran bu derin yapılar hem ABD'yi hem de Rusya'yı jandarma olarak kullanıyorlar. Rusya'nın kurucularına veya ABD'nin kurucularına bakın hepsi mutlaka ya masondur veya başka örgüt üyesidir. Bakmayın siz, 2 kutup savaşıyormuş falan hikaye. Size 2 seçenek sunuyorlar ya ABD'nin(ingiltere-israil üçgeni) ya da Rusya'nın(Çin-asya grubu dahil) kucağına oturmak. 2'si de tehlikeli.

  Ermenilere lojistik destek verenler, gaza getirenler de bu sefer Rusya oldu.

  Türkiye, 2003 yılında tam anlamıyla illuminati'nin kontrolü altına girdi. Önceden de kontrolündeydi fakat çıkıntılık eden, ayak direyen bazı yapılanmaları tamamen temizlediler. Ve 2003 yılından beri de böyle malesef.

  Türkiye, bundan sonra ortadoğudaki tez-anti tez(ABD-Rusya örneğindeki gibi) 2'li ülkesinden biri olacak. Bunlardan tez, Türkiye; anti-tez ise İsrail. Fakat kuklacı her zaman tek olacak. Yani İsrail'i de yöneten, Türkiye'yi de yönetenleri getirenler aynı kuklacı. Buradakiler İsrail'e köpürüyormuş gibi yapacak;İsrail'dekiler de Türkiye'ye köpürüyormuş gibi yapacak. Herkes repliklerini ezberlemiş, sahnede kuklacının verdiği rolleri icra ediyor.

  Türkiye bundan sonra daha da gelişecek büyüyecek ama her zaman kuklacının kontrolü altında olacak. Milli, kültürel veya dini değerler tamamen yok olacak. Milleti Osmanlı tekrardan uyanıyor, yeni ve güçlü Türkiye gibi laflarla uyutsunlar. Ülkemiz bundan sonra tabi ki büyüyecek daha da gelişecek ama milli ve kültürel değerlerden yoksun olarak.

  Tevratta yazdığı gibi işgal edilecek son ülke Edom yani Türkiye idi. Bunu da başardılar. Tank tüfeksiz işgal ettiler anlayacağınız. Hani herkesin beynine kazınan 2012 yılında kıyamet kopacak vs. atmasyon bir üfleme vardı ya; esasında bu tarih, yeni dünya düzeninin %100 anlamıyla devreye alındığı tarih.

  Arkadaşlar, burada dinle ilgili veya başka tip kavga çıkarmak istemem, sadece elimden geldiğince tarafsız olarak paylaşımda bulunmaya çalıştım. Ben, hiçbir siyasi partinin taraftarı değilim; takım tutar gibi parti tutmayı da önermem. Yapmamız gereken daha çok okumak; dünyayı yöneten kuklacıyı daha iyi tanımak için daha çok okumamız gerekir.

  Özellikle gizli örgütler, bunların sembollerinin sokaktaki, TV'lerdeki yansımaları üzerinde durursanız, kuklacıyı daha iyi tanırsınız.
   
  YüzSürKoş bunu beğendi.
 13. MehmetK

  MehmetK Aktif Üye

  Kayıt:
  31 Mart 2014
  Mesajlar:
  108
  Beğeniler:
  62
  Şehir:
  Istanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner...
   
  Atilla G. bunu beğendi.
 14. thomisus lx

  thomisus lx Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.004
  Beğeniler:
  2.158
  Seviye:
  Hepimiz ermeniyiz diyenlerı de hepimiz azeriyiz derken duymak mümkün olur mu acep?
   
 15. Evliya

  Evliya JosefJosef

  Kayıt:
  6 Ocak 2015
  Mesajlar:
  304
  Beğeniler:
  76
  Şehir:
  Mersin
  Adı:
  Tarık
  Seviye:
  Mekanları cennet olsun
   
  Son düzenleme: 26 Şubat 2015
 16. Hüseyin Külcüoğlu

  Hüseyin Külcüoğlu Forum Bağımlısı

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  973
  Beğeniler:
  901
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  23 yıl önce bugün Hocalı'da soykırıma uğrayıp katledilen soydaşlarımızı saygıyla anıyorum.
   
  Son düzenleme: 26 Şubat 2015
 17. Emrah Ü.

  Emrah Ü. Yeni Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2014
  Mesajlar:
  17
  Beğeniler:
  20
  Şehir:
  Istanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Erzurum doğumlu olmam hasebiyle, Osmanlı - Rus savaşı (93 Harbi) ve 1. Dünya Savaşında Rus destekli Ermeni çetelerinin Erzurum'da yaptıkları mezalimleri, acı ve hattâ iğrenç hikâyeleri büyüklerimden yıllarca dinledim. Ve yine Hocalı katliamı da çocuk dimağımda derin izler bırakmış bir katliamdı. O görüntüleri hiç unutamadım. Yıllar sonra kader ve rızık vesilesiyle Azerbaycan'a yolum düşünce, Hocalı'yı, Hocalı'da olup bitenleri, Hocalı'yı yaşayanları, Hocalı'yı dünyaya duyuranların manevi mirasını (Rahmetli Çingiz Mustafayev) daha yakından tanıma imkânım oldu.

  Dini, ırkı, siyaseti koyun bir kenara; Hocalı, insanlık denen kavramın ne kadar aşağılık olabileceğinin en canlı göstergelerinden biri. Bu nedenledir ki, unutulmamalı, unutturulmamalı.

  Allah yaşamını yitiren 613 masum insanın mekânını cennet etsin.

  7. kez Bakü halkı ile birlikte, Hocalı anıtındaydık bugün.

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  Atahan Eker bunu beğendi.
 18. taner07

  taner07 Onursal Üye

  Yaş:
  23
  Kayıt:
  17 Nisan 2015
  Mesajlar:
  2.466
  Beğeniler:
  5.228
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Taner Yılmaz
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Dünyanın görmek istemediği gerçeklerden birini daha anıyoruz, acılarımızı paylaşalım ki paylaştıkça birbirimize daha çok bağlanalım ve güçlenelim...
   

İlginizi Çekebilir

8.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
upload_2017-2-1_9-24-50.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
Untitled.png
Herkese Merhabalar, Beylikdüzü yokuşunu merak edenlere, "Bu nasıl bir yokuştur?" diyenlere ithaf ettiğim videyomu paylaşmak istedim. :harika: Videyo Beylikdüzü Florya dönüşü çekilmiştir....