26 - 28 Jant Çok fark var mı

Fevzi Orak

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
b'Twin
arkadaşlar 26 jant mtb sahibiyim . genelde yolda kullandığım için 1.50 lastik sipariş ettim ve sabit maşada alacağım. Genelde 130 -200 km turlara çıkıyorum .
Sizce 26 jant 28 jant arası çok fark varmı . ne yapmayılım elimdeki bisikleti satıp 28 jant bir bisikletmi almayılım değer mi buna
yani ne gibi artıları eksileri var uzun yolda . 26 jant daha mı çok yorar 28 e göre vs
Yorumlarınızı esirgemezseniz sevinirim , iyi günler .

Scudo
Tepki
70
İsim
Kadir
Bisiklet
Kron
Bu işi bu şekilde düşünme, tabiki de 28 jant daha hızlı gidiyor fakat pedala verdiğin güç de artıyor.
Kondisyon meselesi alışınca sıkıntı olmaz. Ama şunu bil ki 28 janta alışan bi bisiklet binicisi 26 ya inmez bir daha..
Ayrıca sabit maşa almanı tavsiye etmem. Bunu yerine kitlenebilir maşa alman daha mantıklı olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Fevzi Orak
Tepki
11
İsim
DOĞAN TEKBAŞ
Bisiklet
Trek
28 janttan 26 janta bisikletin uygun olması nedeniyle geçtim lakin 3 ay dayanabildim hemen sattım.şehir içi amortisorlu maşa çok gereksiz kişisel fikrim düz maşa daha iyidir 2 sinide kullandım

Fevzi Orak

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
b'Twin
@Doğan tekbaş ne gibi fark vardı hocam 28 ile 26 jant arasında düşünceniz nedir

@sedatdurgun saolun okudum teşekkürler , anlamadığım 28 jant büyük aslında onu çevirmek için + güç gerekmiyormu 26 ya göre ..

Tepki
37
İsim
Sedat Durgun
Bisiklet
Bianchi
@Fevzi Orak pek sanmıyorum. Eğer daha çok düz yolda kullanacaksanız 28" tercih edin. Çünkü 1 kilometrede 70 metre demek daha az enerji daha kısa süre demek. 28" daha yorucu olsa bile bence bu ikisi onu egale eder. Bu arada daha bugün 26" bir mtb aldım. Daha çok yokuş ve arazide kullanacağım ama.

• Beğen
Tepki
11
İsim
DOĞAN TEKBAŞ
Bisiklet
Trek
Benim günlük işyeri gidişim 28 jantla ort 25 dakka iken 26 jantla 30 larar çıktı.1.86 boyda bisiklet çok ufak durdu :) buda görsel tarafı.diyorumya çok guzel bir bisiklette kabul edilebilir ama mumkunse 28 jant daha iidir

• Beğen

erencaner

Forum Demirbaşı
Tepki
264
İsim
Eren Caner
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Dahon
Düz yolda 28 avantaj olsa da yokuş çıkarken 26 daha kolay gelir insana tabii vites oranı da düşük olacak.

• Beğen

Fevzi Orak

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
b'Twin
@erencaner haklısınız , şimdilik bu bisikletle idare edip sonradan yol bisikletine geçecem böyle karar verdim şimdilik , ön maşa yı sabit maşa yapıp 1.50 leri takıyım bakalım , varsın 1 kmde 70 metre az gidelim :p pozitif düşünmeler felan :D

erencaner

Forum Demirbaşı
Tepki
264
İsim
Eren Caner
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Dahon
@Fevzi Orak masayı nasıl birşey alacaksınız ve maliyeti ne olacak acaba? Bende de bir mtb var da amortisorlu. Düz yapsam mi diye dusunuyoum hafifletmek amacli.

• Beğen

Fevzi Orak

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
b'Twin
@erencaner (link) bu maşadan düşünüyorum yaklaşık 800 gram . benim bisikletin üstünde olan 2,5 kg üstü olması lazım ..
ebay da 61 dolara satılıyor galiba , türkiyede bulursamda sizlerle paylaşacağım

• Beğen
Tepkiler: erencaner
Tepki
70
İsim
Kadir
Bisiklet
Kron
@Fevzi Orak kullanacağın şartlar önemli tabi ben bisikletini mtb olarak düşündüğümden öyle söyledim her zaman tercihli olan sistemler daha avantajlıdır. Atıyorum düz yollardaki setlerden geçerken bile ellerin acımaya başlar. İstediğin zaman bir kilitle açabilirsin. İlla arkadaşların yarın öbürgün kolundan tutup gezmeye çıkarır, mesela parke li yolda bile farkını hissedersin süspansiyonun. Düz yola çıkıncada kitlersin ama karar senin tabi ;)

• Beğen
Tepki
65
İsim
zeynep
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@sedatdurgun yazı için çok teşekkürler sorumun cevabını aldım

Upper Architect

Daimi Üye
Tepki
423
İsim
Numan
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yüklü tur bisikleti için 26 iyidir. 26nın jant dayanıklılığı ve yüklü yokuş kabiliyeti 28 den iyidir. Şehir içi kullanım içinse 28 çok ufak bir farkla öndedir, 28 engelleri daha rahat aşar ve edindiği hızı 26ya göre daha uzun süre korur, ancak 26 ya göre 28in hızlanması bir tık yavaştır. 28 kalkışı ağır uzun yol aile arabası, 26 ise kalkış ve hızlanma kabiliyeti iyi yokuş seven bir ATV gibi düşünebilirsiniz.

Tur için yükümüz varsa 26, çok yoksa 28 önerilir. Ama günümüz 28leribde çok dayanıklı jantlar çıktığı için en dayanıklyı değil ama manyak dayanıklı bir şey bulursunuz.
İşin en sonunda varacağı yer kişinin hangisini seveceği. Tırmanma 26, hız koruma 28.

Tepki
65
İsim
zeynep
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
28'' zozo çift kat alüminyum jant yük taşımaya gelir mi?