25 kilo vermiş birinden kilo verme tavsiyeleri

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar merhaba 1.93 boyunda 98 kiloyum 4 5 sene önce yaklaşık olarak 25 kilo vermiş biri olarak evet 125 kiloydum bir kaç tavsiyede bulunmak istiyorum dahada vermem gereken yaklaşık 10 kilo var bakalım.

Kilo vermede %40 sporsa % 60 kesinlikle beslenmedir bu işin sırrı beslenmede yatar. Size basit bir matematik hesabı yapayım bir insan vücudu oturduğu yerden yaklaşık olarak günde 2500 3000 kaloriye ihtiyacı olur.Bu rakam kişiden kişiye göre değişir eğer vücudunuz kaslı bir yapıya sahipse bu rakamın çok daha üstünde yakabilirsiniz;yani kaslar oturduğunuz yerden kalori harcarlar 7700 kalori 1 kiloya tekabul eder şimdi gelelim hesaba günde 2500 kalori vücudunuzun ihtiyacı olsun 750 kaloride sporla yakın ne yaptı 3250-3500 arası bir rakam siz kendinize 1250 kalorilik bir diet uygulasanız 2000 kalori yapar haftalık 7x2000 yaklaşık olarak 14000 bin kalori oldu yani yaklaşık olarak iki kilo vermeniz demek bu kilodan fazlayı verebilirmisiniz sporu arttırarak verebilirsiniz ama yemeği 1000 kalorinin aşağısına düşürmeyin çünkü kasların ihtiyacı olan glikojeni karşılayamaz kas yıkımına sebep olursunuz vücuda kas kazandırmakda öyle kolay değil bir kilo kas yapımı neredeyse bir ay kadar zaman alıyor. Kardiyo antremanları yaparken kasları çalıştırmayı ihmal etmeyelim unutmayın kaslar oturduğunuz yerden size kalori yaktırır metabolizma hızınızı arttırır. Ekmeğin kesilmesine ben karşıyım ancak kan şekerini hızlı yükseltip hızlı düşüren karbonhidratlar yerine(bunlar çok çabuk acıkmanızı sağlar) tam buğday,kepekli,çavdar ekmeği gibi ekmekleri aşırıya kaçmadan 2 dilim 3 dilim şeklinde tüketebilirsiniz bulgur pilavı makarna yağsız aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz bunlar kompleks karbonhidrat denilen vücuda enerjiyi yavaş yavaş verip birden acıktırmayan karbonhidratlardır. Kalıplara takılmayın yok kibrit kutusu yok zırt şeklinde zart şeklinde yiyin şeklinde kendiniz karar verin düşünün bu kadar yeter mi kilo vermeye çalışıyorum bu kadar yesem çok olmazmı şeklinde kendinize telkinlerde bulunun kalorilerinizi sayabilirsiniz ben çoğu yiyeceğin kaç kalori olduğunu bilirim mesela.Sabahları kesinlikle haşlanmış yumurtayı tavsiye ederim kesinlikle tok tutacaktır unutmayın ekmekleri kızartırsanız kalorisi yarı yarıya azalır.Protein ağırlıklı beslenin çünkü vücut proteinli gıdayı sindirmek için ayrı bir kalori daha yakacaktır atıyorum 100 kalorilik yumurtayı sindirmek için 25 kalori yakar ve aynı zamanda ağırlık antremanlarıda yaptığınız için vücudunuzdaki kas miktarınıda arttırır.Öğünlerinizi 6 7 ye çıkarın az az yiyin diyorlar ama çoğumuz ya öğrenci ya da çalışıyor bu tempoya ayak uyduramıyoruz bana göre 3 4 ideal yemeklerinizin yanında yoğurt rahatlıkla tüketebilirsiniz tabi düşünerek göz kararı gidipde 1 kilo yoğurdu yerseniz olmaz ama :D ama mesela arada bir öğün yüklendiniz atıyorum iskenderi gömdünüz içinizde vicdan azabı olmasın diğer öğünde aynen beslenmenize dikkat etmeye devam edin böyle böyle kiloların gittiğini göreceksiniz.

Olur ya yanlış bir bilgi verdiysem şimdiden affola...

Scudo

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Daha iyi beslenmek için Karatay Diyeti kitabını okumalısın. Yağ yakmanın püf noktası karbonhidratsız beslenmedir. (ekmek dahil yenmemelidir)

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Merhaba. Ben Dukan diyeti yapmıştım. Çok güzel, hızlı ve sağlıklı kilo veriyorsunuz. Ancak o diyeti yaparken Dukan amcanın kitabını almıştım. Nasıl kilo verildiğini çok detaylı yazıyordu. Kilo verdikten sonra kitabı okumayı bıraktım. Kitaba göre en az bir yıl bu şekilde yemek gerekiyordu. Ben bıraktığımda 4. ü ayındaydım. 2 ay bir gram bile almadım ama sonraki 4 ay verdiğim kiloların yanına 3 kg daha almıştım. Bir terslik olduğunu fark ettim. Kitaba göre bu diyeti kişinin hayatı boyunca uygulaması gerekiyormuş. Ama ilk yıl tam anlamıyla uyulması gerekiyor ve istenilen kiloya inildikten sonra koruma diyeti programına geçiliyormuş. Söylediğine göre hayatımızın geri kalan kısmında her haftanın bir gününde (Pazartesi,salı,çarşamba..v.s) bir öğününde bu diyeti uygulamak gerekiyormuş. "Uyarı" kısmını hele hiç okumamışım. Her kim ola ki bu diyeti başladıktan sonra şu safhalara gelmeden bırakırsa; diyete tekrar başlanmaması gerekiyor. Tekrar diyete başlamak için en az bir yıl beklenmesi gerekiyor diye yazıyordu.. Ben de spora başladım. 104kg dan 88kg düştüm ve devam ediyorum.

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
Diyet programları kişiden kişiye göre değişiyor. Kimine dukan iyi gelirken kiminin sağlığını bozuyor. O yüzden ben xxx diyetini uyguladım herkese tavsiye ediyorum demek bana göre yanlış.

Kardeşim boy olarak 1.80'in üzerinde. 1,5 tereyağlı iskenderi iştah açıcı olarak yuttuğu yemekte tatlı niyetine de 1,5 karışık pideyi götürebiliyor ve bugüne kadar 80 kilonun üstüne çıkmadı desem yeridir.

Bisiklete başlamadan önce 176 boy ile 85 kilo sınırına dayanmıştım. Son 1,5 senedir boğazımdan hiç kısmadığım gibi yeri geldiğinde 2 tabak makarnayı mideye indiriyorum. Hele sarımsaklı yoğurt ta varsa tencereyi bile yutacak hale geliyorum. Sonuç: 73 kiloya kadar indim. Tabi bu zaman zarfında aylık minimum 600 km pedal bastım.

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
22 yaşındayken diyet yapmayı bırak aklından diyet geçse bile kilo verebilirsin :D:D:D

Bir de 47 yaşında dinlemek isteriz sizi ..:rolleyes:

Reahax

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Recep
Bisiklet
Cannondale
Benim düşünceme göre zararlı yiyeceklerden uzak durup (şeker, hamur işleri, tuz, glikozlu içecekler vs.) Aldığınız kaloriden fazla harcayarak ve bunu sporla destekleyerek gayet sağlıklı ve insanı bunaltmadan kilo veriliyor.
Tabi önemli olan kilo vermek değilde kilo verdikten sonra tekrar verdiğiniz kiloları almamak. Bisiklet o yüzden çok faydalı bu konuda insanı kendisine bağımlı yapıyor :D

• Beğen
Tepkiler: _Madmexx _

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
Bisiklet
Giant
@SerkanH

bende spora 96 kilo başladım ama şuan 98-99 kiloyum nasıl olcak abım:)önceden bacaklarım yaglıydı sımdı eskısı kadar yaglı degıl ama anlam veremdım valla:)

• Beğen
Tepkiler: SerkanH

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Yaklaşık 6 aydır karatay diyeti tarzı besleniyorum. Amaç kilo vermek değil, yaşlandıkça ileriye doğru spor yapabileceğim, rahat hareket edebileceğim bir bünyeye sahip olabilmek. Kısaca önümüzdeki yıllara yatırım diyelim.

Şekeri tamamen bıraktım. Unlu gıdalardan da olabildiğince uzak durmaya çalışıyorum. Eskisi gibi açlık hissetmiyorum, hatta yemek yerken eskiden bu yemeğin yanın da ekmeği nasıl yermişim diyorum. Kilo verdim evet ama omuzlar, göğüs çevresi, bacaklar ölçü olarak aynen duruyor, eksilen bölge bel ve göbek civarı. Bu süre zarfın da kilo vermek dışın da almıyor olmam daha çok dikkatimi çekti. Eskiye oranla kendimi çok daha zinde hissediyorum.

Hasbelkader tatlı ile ufak bir buluşmamda bir an da halsizlik ve uyku bastırıyor, şimdilik tek problemim bu. Meyve yemediğimi de belirteyim, çünkü aynı şekerde yaşadığım sorunu meyve yedikten sonra da yaşıyorum. Tansiyonu her gün düzenli ölçerim, düşük çıkmasının dışında bir problem yok, nabız 55-70 arası. Bu deneyimden şekerin vücut için zehirden farksız olduğu iddialarına tamamen katılıyorum. Uzun bir aradan sonra şekerli bir gıda ile buluşan vücut, bu zehire karşı halsizlik ve uyku ile tepki veriyor. Her gün bu tür şeker ve unlu gıdalarla beslenenler bunu hissetmiyor, vücut bir süre sonra artık tepki vermiyor ve bir yerde hastalık patlak verene kadar zehirlenmeye devam ediyor.

İşin garip tarafı yazılı ve görsel medya da reklamları takip ettiğiniz de bu tür gıdaların reklamının ne kadar çok olduğuna şahit oluyorsunuz. En az sigara kadar zararlı bu gıdaların gözümüzün içine sokarcasına medya da yer almasına nasıl izin verilir bu da ayrı bir konu.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Muhiddin K.

Yağ yakıp kas kazanıyorsun. iyi bir şey. Spor yapınca her zaman zayıflanmaz, kas kazanılarak kilo alınabilir ama yağ oranı azalır. İstenen şey zaten yağ oranını azaltmaktır.

Karatay diyeti kısa süreli uygulanan bir diyet değil. Diyet kelimesinin Türkçesi beslenme düzenidirr. Karatay beslenme düzenini ömür boyu uygulamak gerekir.

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
Bisiklet
Giant
şahsen bende öyle dusundum valla:)yoksa bacaklarım öncekıne nazaran cok daha ınce ve kaslı

tuna ünüvar

Daimi Üye
Tepki
626
Bisiklet
Sedona
115 kilodan 85e düşmüş biri olarak demek istediğim diyet diye bisey yoktur düzenli beslenme vardır. Yediklerinden çok, ne zaman ve ne kadar yediğin önemlidir. Diyete bağımlı yaşamaktansa beslenmenizi degistirin Vücudunuzu dinleyin o zaten size ne yapmanız gerektiğini söylüyor.

• Beğen
Tepkiler: herdagli

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
24 yıldır antidepresan kullanan biri olarak (ve hala kullanıyorum ve literatüre girmiş en uzun depresyon 32 yılmış, 8 yıl daha kullansam rekor kırıcam sanırım) 103,5 kg yu 175 cm boyla görünce iç hastalıkları uzmanı beni diyetisyene yönlendirdi. karaciğer yağlanmış. sonu siroz. eee depresif biriyim. sıkılınca ver ediyorum baklavayı, hamburgeri. bilgisayar başı işim de var ki, balla börek bu durumda. depresyondan çıkamayan biri bisiklete binmemek için her türlü bahaneyi size sıralar.

neyse gittik diyetisyene. şekeri tamamen kesti. karatay ile dukan a sövdü saydı çıtıpıtı kadın diyetisyen. onlar yüzünden gelen danışanlarımız daha fazla kilo alıyor diye söylendi. bir metre diyet için spor anlamında yürüyüş bile yapmadan ve öğlenleri pide yiyerek, 6 ayda 93 kiloya düştüm.

uzunca bir zaman 93 kilo devam ettim. stresli başka bir işe geçince 107,2 kiloya çıktım. yine bir diyetisyen, yeni sevgili, değişen anti depresan ile beraber, sadece geceleri! bir miktar spor! yaparak 4 ayda 23 kilo benden bir damacana suyun yuvarlanması gibi çekti gitti. yanına bir de 5litelik bidon götürdü.

sevgiliden ayrılınca kilo 2 kilo daha aşağıya indi. sonra ben yeme alışkanlığımı eskisine çevirdim. şimdi 95 kiloyum. daha yeni "dünya gıda terörü" diye bir kitap okudum. ödüm koptu cidden. kitap dünyadaki organik tarımın tüm tarıma oranının yüzde iki olarak belirtmiş. kimysal biyolojik atık yiyoruz resmen. suların bile kirlendiği bir dünyda yaşıyoruz. yeniden başladım diyete. bakalım ne olacak.

bu kadar kişisel günah çıkartmadan sonra diyetin püf noktasını vereyim size. dikkatli okuyun lütfen. diyet,kilo verme ve sağlıklı beslenme, süpermarkette başlar ve biter. raflar ve reyonlar arasında gezerken satın almayacaksınız. neleri almayacaksınız? işlenmiş gıdaların hiç birini almayacaksınız. tüm aburcubur dahil buna, tüm işlenmiş içecekler; içerisinde glikoz şurubu yazan herşeyden uzak duracaksınız.

200-250 liraya çıkamadığım marketlerden 20-30 liraya çıkaroldum.

Sey_Yeah

Daimi Üye
Tepki
97
Bisiklet
Specialized
18 yaşımdayken, üniversite hazırlıkta 40 günde 16 kilo vermiştim. (Şubat 20den Nisan 2'ye kadar) Tatil için memlekete gittiğimde, ananem koşarak telaşla gelmişti yanıma "sana noldu böyle, hastalıklı mı kaptın oralarda" diye. Halbu ki işin aslı Devrim'de koşmaktı; bir ara sonlara doğru hiç durmadan 25 tur (1,5 saat) koşuyordum tabi 5-10 dakikalık ısınma ve soğumalar hariç.

Katar'a geldim 1 Aralık 2012'de. 1.70 boyla 90 kiloya yaklaşınca Ocak-Mart döneminde yine koşayım dedim 82 kiloya düştüm ama tatili gidince kestim yine şiştim.

2013 Ekim'inde yine 90 olunca yürüyüşe başladım, ilk 10-15 günde 85e düştüm, ama sonraki 1 ayda ne yaparsam yapayım 84den aşağı inemedim; motivasyonum kırıldı, bıraktım.

Eylül2014'de 92-93 olunca, Ekim'de 90 kiloyken yine başladım spora, bu sefer 20 gün hergün 1 saat yürüdüm, şimdi de bisiklete biniyorum. 87lere düştüm. Dün hatta elçilikte resepsiyon vardı, beni 1-2 aydır görmeyenler kilo verdiğimi söylediler, mutlu oldum (gerçi dün spor yapamadım, bir de üstüne üstlük türk yemekleri&tatlıları vardı ikram olarak, maraş dondurmasına kadar yedim)

Bu seferki fark, sporu yapmazsam yada yemekte gereksiz fazla yersem, kendime ihanet etmiş gibi oluyor, rahat edemiyorum. Ayda 3-4 kilo verebilirsem, 4 ay sonra 70 seviyelerine inerim belki. Yani en azından sırasıyla 85-80 direnç noktalarına insem, motive olmak da kolay olacaktır :)

https://s1.eksiup.com/37379d968480.png

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
Bizim Türk insanının bünyesi ekmeğe alışkın bir anda ekmeği kesmemelyiz bence.

Okan A

Aktif Üye
Tepki
293
Veganlık değil ama vejetaryenlik düşünülebilir. Hele ki pesketaryen vejetaryenlik denilen süt ürünleri + yumurta + balık yiyerek protein ve b12 vitaminini de alarak bir beslenme düzeni kurmak özellikle metabolizmanın yavaşladığı 40'lı yaşlardan itibaren daha sağlıklı bir beslenme formu kazandırıyor. Ben 1-2 aydır bu şekilde ilerliyorum, arada koşarak kilomu dengede tutabiliyorum.

Veganlık hakikaten büyük çaba gerektiriyor. Hayvansal kökeni olan hiçbir besin almayınca vücut b12 takviyesine ihtiyaç duyuyor. Protein konusunda ise baklagiller ne kadar yeterli olur, kendi beslenme düzeniniz içerisinde yanıtlamanız gereken bir soru. Soyadan türetilen soya kıyması, soya sütü gibi katkılı yiyecekler bana çok sağlıklı görünmüyor şahsen.

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
ben hiç kasmadan 2-3 günde bir 30 dakika evde trainer ile bisiklet sürerek ve yediklerime dikkat edip dengeli beslenmeyi uygulayarak 3-4 ayda 20 kilo verdim hiçte kasmadım kendimi. ara öğünleri falan artırdım.

Tepki
4
B12 eksikliği et yiyenlerde de olan bir sorun ve b12 takviyeli bir çok gıda var. b12 takviye hapları da kullanılabilir, bir çok vegan onlar ıkullanıyor ve hiçbir eksşkliği yok. Veganlık deyince soya akla geliyor ama bir sürü yerde proteinler var. Dediğiniz gibi baklagiller, çörek otu gibi baharat mı desem kuruyemiş belki. Bir sürü vegan sporcu , fithessçi var. Bnim de hatrı sayılır bir kas düzeyim var vegan olarak. Veganlık çaba gerektirmiyor aslında. Beslenmek aslında böyle olmalı, insan yediklerini ayarlamalı, besin değerlerini bilerek yemeli yiyeceklerini. Bunları veganlar yapıyor ve çok çaba harcıyormuş görnüyor. Bir insanın bilmesi gereken şeyler oysa bunlar.

• Beğen
Tepkiler: Okan A

Celalettin aktaş

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Sedona
Arkadaslar maksat kilo vermek degil, vucuttaki yag yuzdesini eksiltmek, kas ve su oranini artirnak yada sabit tutmak ve dengeli beslenmek olmali. Her kilolu insan potansiyel tehlike degildir.
Beslenme noktasinda ise ekmek yemw karbonhidrat ye yada yogurdu her ogun ye gibi tavsiyelerde kisisel tercih olabilir. Mantik basit uygulama ozveri istiyor. Beain gruplari var yaglar, proteinler, karbonhidratlar. Asiri tuz kaybina sebep bir spor yapmiyor iseniz keainlikle terk edilecek olanlar tuz ve seker. Bunun disinda ogununuzde 1 kase corba varsa bu corbada prinnc un yada tahil icerecegi icin karbonhidrat sinifina girer corba yaninda ekmek yada pilav yada makarna yemiyeceksin. Besinlerden aldiginiz yaglar zaten yeterli salatalar.mumkunse yagsiz olacak. Yesillikde sinir yok ha ondada oturup doymaya calisilmayacak. Mesela zeytin bile yag grubunda. Cunku yagsiz zeytin yok. Yumurta ve etjn her turlusu protein kaynagi. Mercimek.hem protein hemde karbonhidrat kaynagi. Her gun gidalardan alacagoz ancak dedigim gibi gidalarin.hangi sinifta.oldugu ogrenip ona gore beslenecegiz.
Bu arada konuyu acan arkadasin hesabi dogru normal bir metqbolizma bile sporsuz 2000 3000 kalori harciyor. Ornek benim metabolizma hizim 2450 kalori diyetisyen bana.sporsuz gunluk 1900 kalori diyet hazirliyor. Bu bile ayda 2- 2.5 kilo vermeme olanak sagliyor. Yalniz dedigim gibi herseyin basi ozveri.