24 Şubat Pazar, Menderes Gezisi (23 subat aylık toplantı duyurusu)

Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında mkarakus72 tarafından paylaşıldı.

 1. mkarakus72

  mkarakus72 Misafir

  Sevgili Bisiklet Tutkunları,

  Aylık olağan toplantımızı bu hafta Cumartesi günü saat 14:30 ‘da yapacağız. Her ayın son haftası Cumartesi günü yapılan toplantılarımız önümüzdeki hafta Spor 2008 fuarına katılacağımız için bir hafta önceye alınmıştır.

  Yer : İzmir Fuarı 1 no’lu hol toplantı salonu (Basmane Kapısı girişinde sağdaki büyük bina)
  Saat: 14:30
  Tarih : 23 Şubat 2008, Cumartesi

  Toplantı gündemi:
  - 28 Şubat – 2 Mart tarihlerinde yapılacak olan Spor 2008 fuarına hazırlık çalışmaları, fuar çalışma gruplarının oluşturulması.
  - Derneğin yeni yerine taşınması için bulunacak alternatifler.
  - Dernek üye sayısının ve gelirlerinin artırılması için yapılacak çalışmalar.
  - Yerel Gündem 21 ve Expo 2015 toplantılarında alınan kararların üyeler ile paylaşılması
  - Mart-Nisan 2008 faaliyet programının çıkarılması.
  - İzmir’de ve Ege Bölgesindeki diğer bisiklet grupları ve bisiklet platformları ile yapılacak ortak çalışmalar.
  - Bisiklet sürüş ve bisiklet teknik bakım, onarım eğitimleri verilmesi.
  - Okullarda bisiklet seminerlerine devam edilmesi.
  Bu Pazar yapılacak bisiklet turunun ayrıntılarını aşağıda bulabilirsiniz.

  24 Şubat Pazar, Menderes Gezisi

  Parkur : Konak-Varyant-Karabağlar-Gaziemir-Menderes
  Toplanma Saatleri : Karşıyaka 07:45 ( 08:00 Vapuru ile Konak’a hareket )
  Toplanma Yeri : Konak 08:30 – Konak İskele Önü

  Konak İskelesinde buluştuktan sonra Varyant’tan Üçyol-Karabağlar-Gaziemir yolunu izleyerek Menderes’e gidiyoruz. Menderes’de verilecek dinlenme molası sonrasında yiyecek ve içeceklerimiz alıp sürpriz turumuza devam edeceğiz. Menderes turundan sonra Gaziemir-Karabağlar üzerinden Konak İskeleye dönüş yapılacaktır.  "EXPO 2015 İzmir" Bisiklet Turu yapıldı.

  Expo 2015'de İzmir'in adaylığını desteklemek için yaptığımız bisiklet turu 14 Şubat Perşembe günü yapıldı. BIE delegelerinin güzergahı üzerinde Üçkuyular İskeleden başlayan tur İzmir Fuarında sona erdi. 40 'dan fazla İzmirli bisikletlinin katıldığı turda "EXPO 2015 İzmir" sloganı yazılı tişörtler giyildi.

  "Herkes için sağlık" temasının işlendiği Expo 2015 çalışmalarına sağlıklı yaşam ve bisiklet konularında derneğimizin desteği devam ediyor.

  Tur fotoğraflarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

  http://www.izmirbisiklet.org/index.php?option=com_content&task=view&id=153&Itemid=2

  http://www.izmirbisiklet.org/index.php?option=com_zoom&Itemid=67&catid=77  Cumhuriyet Gazetesinden ;
  1 yılda 25.000 km, İstanbul – Sydney !!!

  Gizem ve Brayn çifti İstanbul'dan Avustralya'ya bisikletle gidecek, küresel ısınma ve çevre sorunlarını fotoğraflayacak
  "Biz tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş iki bisikletçiyiz. Okuduğumuz okulların, yaptığımız işlerin önemi yok. Biz gezginiz. Doğa dostuyuz. Doğaya inanan, bisiklet dili konuşan iki gezginiz" diyen, Gizem Altın ve Amerikalı eşi Brayn Nance , Mart ayında uzun bir yolculuğa başlıyorlar. Tam tamına 25 bin km pedal çevirecekler. İstanbul'dan Avusturalya'nın Sidney kentine kadar pedal basacaklar. 1 Mart 2008'de başlayacakları yolculukluklarını, 1 Temmuz 2009 tarihinde Sidney'de bitirmeyi planlıyorlar. Çiftin bu yolculuğa çıkış nedeni ise küresel ısınma tehdidine karşı toplumu harekete geçirmek ve bisikletin Türkiye ve dünyada bir ulaşım aracı olarak yaygınlaşmasını sağlamak. Çift, 25 bin km öncesi sorularımızı yanıtladı...
  Böyle bir yolculuk yapmaya, nasıl karar verdiniz?
  Eşimle tanıştığımız ilk günden beri dünyayı gezmenin hayalini kuruyorduk. Sonra hayatımıza üçüncü biri girdi: Bisiklet! Bisiklete binmek, bir yerden bir yere kendi gücümüzle gidebilmek bizi mutlu ediyordu. Üstelik araba yerine bisiklete binerek çok sevdiğimiz doğaya hiçbir zarar vermiyorduk. Dünya turumuzla bisiklet ve doğa sevgimizi birleştirince ortaya TEMA Vakfı'nın BisikleTEMA projesi çıktı.
  Yolculuk sırasında 15 ülke geçeceksiniz. 25 bin km öncesi için hayatınızda ne gibi planlamalar yaptınız?
  Öncelikle geçeceğimiz coğrafyaları iyice inceledik. İstanbul-Sidney arasında geçebileceğimiz en güvenli, aynı zamanda en ilginç çizgiyi oluşturmaya çalıştık. Gezerken plan yapmayı çok sevmememize rağmen, bisikletli olmamız ve yolumuzun bozkır ve çöllerden geçmesi herşeyi en ince ayrıntısına kadar planlamamızı gerektiriyor. Örneğin yolun bir bölümünde tam 180 kilometre boyunca su yok. Ya bisikletleri develerin sırtına bağlayacağız ya da o kadar suyu yanımızda taşımanın bir yolunu bulacağız! Yol boyunca mümkün olduğu kadar kendi kendimize yetmeye çalışacağız. Örneğin elektronik malzemeleri şarj etmek için güneş panelimiz, konaklama için çadırımız, su arıtma için filtremiz ve yemek yapmak için her çeşit gazla çalışan bir ocağımız var. Yola çıkmadan önce yapılması gereken en önemli şey "Deli misiniz?", "Rahat mı battı?" gibi sorulara kulak tıkamak. En önemli planımız bu!
  Bu kadar uzun bir yolculuğu bisiklet üzerinde yapmak için de vücudun formda olması gerekir. Vücudunuzu bu uzun zorlu yolculuğa nasıl hazırlıyorsunuz?
  Aslına bakarsanız çok fazla bir hazırlığımız yok. Genel olarak doğaya yakın yaşamaya gayret ettiğimiz için basit ve sağlıklı besleniyoruz, hemen her yere bisikletle veya yürüyerek gidiyoruz. Aklınıza gelebilecek bütün doğa sporlarını severek yapıyoruz. Spor salonuna gidip ağırlık kaldırmak yerine sporu hayatımızın bir parçası haline getirdik, böylelikle kendimizi "sağlam" tutuyoruz.
  Eşinizle nasıl tanıştınız? Yaşamınızda bisikletten başka neler var?
  Eşim Bryan'la Los Angeles'ta plaj voleybolu oynarken attığım servis kafasına çarptığında tanıştık. İkimiz de özgür ruhlarız.. bizi en mutlu eden şey doğanın içinde, doğayla başbaşa olmak. Zaten düğünümüzü de bir göl kenarında, açık havada yapmıştık. Ne mutlu ki, az parayla çok mutlu olabildiğimizi çok erken keşfettik ve bu karar bize özgürlüğümüzü verdi. Eşim amatör ressam, şu anda İstanbul'da ebru dersleri alıyor ve harika çalışmaları var. Bense yazmayı çok seviyorum. Bisiklet turundayken haftada 1-2 gün mola veriyoruz, ben yazılarımı toparlıyorum, o resim yapıyor. Yola çıkarken işlerimizden ayrıldık. Bryan proje müdürüydü, bense halkla ilişkiler uzmanıydım. Bu turun kariyerimize zararlı değil, bilakis yararlı olacağına inanıyoruz. Karşılaştığımız ve karşılacağımız tüm zorlukların iş hayatında karşılaştığımız problemlerin bir yansıması olduğunu düşünüyoruz. Taklamakan Çölü'nü bisikletle geçebiliyorsak, iş hayatımızdaki sorunları çözecek kuvveti de bulabiliriz kendimizde.
  Bisiklet ile bu kadar uzun bir yolculuğa ilk kez mi çıkıyorsunuz?
  Hayır, 2007'nin Mart ayında işlerimizden istifa ederek Hollanda'dan yola çıktık ve Prag'a kadar 10 ülke geçtik ve 3 bin 650 km pedal bastık.
  Doğal olarak yolculuk için maddi ve manevi gereksinimleriniz olacak. Sizi destekleyenler var mı?
  Atlas dergisi sponsorumuz. Başka destekçilerle de TEMA Vakfı'nın görüşmeleri sürüyor. Tüm bisiklet ve doğa sevenler destekçimiz. Gerçekten de bisiklet forumlarından, kulüplerinden harika bir manevi destek alıyoruz. Bunun yanı sıra Murat Celep harika bisiklet logomuzu hediye etti, tek kelime etmeden uzun cümleler kuran bir çizim. DC Ajans sempozyum afiş ve broşürümüzü yaptı, reklam afişlerimizi yapacak. Delta Bisiklet, Türk malı Geotech bisiklet ve bisiklet malzemelerimizi sağlıyor. Bir yandan da ana sponsor arayışımız devam ediyor.
  İstanbul'dan yola çıkacaksınız. Devamındaki rotanız nasıl olacak?
  Turumuza İstanbul'dan başlıyoruz. Karadeniz üzerinden Sarp sınır kapısına gidiyoruz. Gürcistan ve Azerbaycan'ı geçip Çin'e kadar İpek Yolu'nu takip edeceğiz. Çin'den Güneydoğu Asya'ya geçip Vietnam, Laos, Kamboçya, Tayland, Malezya, Singapur ve Endonezya'yı bisikletle geçeceğiz. Avustralya'nın kuzey batısını da bisikletle katettikten sonra 25 bin kilometrelik turumuz Sidney'de sona erecek. Bütün yolda karşılaştığımız çevre sorunlarına tanıklık edeceğiz, fotoğraflarını çekeceğiz ve bunları ülkemize raporlayacağız. Yine yol boyunca gittiğimiz ülkelerdeki çevre sivil toplum kuruluşlarını ziyaret edip Türkiye'yi ve TEMA çalışmalarını anlatacağız.
  Asyayı bisiklet üzerinde geçmek tehlikeli olmaz mı sizce?
  Bence Levent'te caddeden karşıdan karşıya geçmeye çalışmak tehlikeli. Küresel ısınma gibi bir tehdit varken her yere özel arabalarımızla gitmek, yarın gelmeyecekmiş gibi tüketmeye devam etmek de tehlikeli. Doğadan uzaklaşmak, hayatımızı televizyon programlarına endekslemek de öyle... Bize kalırsa en tehlikelisi yaşlanıp da geri dönüp baktığımızda "Keşke cesaret edebilseydik" demek. Bunlarla karşılaştırıldığında, hayır, Asya'da bisiklete binmenin tehlikeli olduğunu düşünmüyorum, ancak gerekli bütün güvenlik önlemlerini alıyoruz."
  2000 yılında basılan Bir Bilet Al ve yayıncı arayan Dostum Pasifik isimli kitaplarınız var. Bu yolculuğu da kitaba dönüştürmeyi düşünüyor musunuz?
  Kesinlikle! Turdan sonra hem yetişkinler hem de çocuklar için kitaplar yazmak istiyorum. Eşim de amatör ressam olduğu için kitapları onun çizimleriyle süsleyeceğiz. Ben bir kitapla hayatı değişebilen insanlardanım. Bu kitaplar da bisikletin ne kadar harika bir araç olduğunu anlatmamıza yardımcı olur, belki birileri daha atlar da bisikletle dünyayı keşfe çıkar, bisikleti günlük yaşamlarının bir parçası yapar ve küresel iklim değişikliği ile mücadele eder diye ümit ediyorum. Aslında insanlar evden bakkala bisikletle gitseler ona da razıyım.

  Ege Üniversitesi Bisiklet topluluğundan Derya arkadaşımızın uyarısı ile ekte resimlerini gönderdiğimiz manzarayı gördük. Belediyemiz kaş yapalım derken göz çıkarma durumuna düşmüş.

  Pasaport-Konak arasındaki bisiklet yolunu seyyar satıcılardan ve işgalcilerden kurtarmak isterken bu sefer EXPO reklamlarına takıldık. Bisiklet yoluna bu reklamları koyan yetkililer orasının ne için kullanıldığını unutmuşlar sanırız.

  Bu konuda belediyeden ilgili birimleri uyarıldı ve reklamların kaldırılmasını talep edildi.Konu takip edilmektedir.

  http://www.izmirbisiklet.org/index.php?option=com_content&task=view&id=154&Itemid=2


  İzmir Bisiklet Derneği, 2008
   
  Levent Temiz bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

Fabian-Cancellara-aero-position.jpg
1988 İtalya turunda Andy Hampsten’in Passo di Gavia tırmanışı efsanedir. Hampsten, o tırmanışta pembe mayoyu ele geçirmişti, ancak, turun bitmesine hala 8 gün vardı ve Gavia etabını kazanan Erik...
IMG_20160426_171943.jpg
Merhaba arkadaşlar , bugun istanbul tıp fakültesinde halk sağlığı dersime girdim. Dersin bir kısmında su depolamak icin kullanilan plastik kaplarin hangi maddeden yapildigini ve bunu nasil...
3.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...