24 Saatte 590 Km Türkiye Rekoru Bisiklet Turu

Scudo

saglam.serdar

Aktif Üye
Tepki
247
Bisiklet
Scott
@S-Works

Eyvallah, sağ olun. İnternet sitesini yapan arkadaşlar birkaç fotoğraf daha koysalar iyi olurmuş. Cumartesi ekinde daha güzel oldu.

S-Works

Special Works Detaylı Araç Bakım Merkezi
Tepki
423
İsim
Bayram
Bisiklet
KTM
@saglam.serdarİnternete ben koydum. Murat abi şuan farklı bir etkinlikte . Elimde resim olmadığı için ekleyemedim . Murat abiden temin edip düzenleme yaparız [emoji106]

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: saglam.serdar

S-Works

Special Works Detaylı Araç Bakım Merkezi
Tepki
423
İsim
Bayram
Bisiklet
KTM
@saglam.serdarŞimdi anlaşıldı . Bizde facebook da paylaştık. Oraya resim takviyesi yapacağız

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: saglam.serdar

Mur@t_Ok

Teşkilat Bisiklet Grubu
Tepki
845
İsim
Murat OK
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Akşam Gazetesi Haberin genel şekli... Teşekkür ederiz Akşam Gazetesi Editörü Serdar Sağlam Bey.

220920172121228474692_2.jpg
serdar.saglam@aksam.com.tr
Geçtiğimiz hafta bir Türkiye rekoru sessiz sedasız kırıldı. Evet, bu rekordan pek kimsenin haberi olmadı. Bisiklet camiası hariç. Dolayısıyla bu başarıyı ve ilham veren performansı duyurmak da bize farz oldu. Birol Çakır geçtiğimiz hafta cumartesi günü İstanbul Esenyurt’tan başladı pedal çevirmeye… Tam 24 saat boyunca, hiç uyumadan sürmeye devam etti. Ta ki İzmir’e varıncaya kadar. 24 saate 625 kilometre sığdıran Birol Çakır daha önce Osman Şirin’e ait olan rekoru kırdı. Kırdığı rekoru anlamlı hale getirmek için ise sürüşünü kahraman polis Fethi Sekin’in şehit edildiği İzmir Adliyesi önünde bitirdi. Çakır, rekorunu Sekin’e adadı. Biz de Şehit Fethi Sekin’i tekrar rahmet ve şükranla anıyoruz.
TAKIM ARKADAŞLARI DA OLDUKÇA ŞAŞKINDI
Bisikletçilerin networkü olan bisiklet forumda rekor denemesini heyecanla takip ettim. Nihayet rekor denemesi başarıyla
sona ererek hepimizi gaza getirdi. Adeta ayaklarımız pedallara basmak için kaşınmaya başladı. Kimilerimiz hırsını Gran Fondo’ya saklarken kimleri çoktan il sınırını geçmişti… Ben ise ilk iş soluğu Birol Çakır ve takım arkadaşlarıyla görüşmek için Esenyurt Spor Kulübü’nde aldım. Rekortmenimizin deneyimini merak eden tek kişi ben değildim. Kulübün diğer sporcuları performansın ardından ilk defa Çakır ile bir araya geliyordu ve onların da soracağı sorular vardı. Hep birlikte bir masanın etrafına oturduk ve başladık keyifli bir sohbete.“Abi hiç sıkılmadın mı?” diye sordu gençlerden bir sporcu. “İnsan sevdiği şeyden sıkılır mı?” diyor Çakır ve ekliyor, “Bisiklet adeta benim eşim gibi. Onsuz olmayı düşünemiyorum.”
Gerçekten de bu rekor, yıllardır bisiklete binen, hatta yarışlara katılan sporculara bile inanılmaz görünüyor. Fransa, İspanya, İtalya gibi en büyük bisiklet yarışlarında bile günlük etapların 200 km civarında olduğunu hatırlatmakta fayda görüyorum. Böylece neden profesyonel sporcuların bile bu rekordan etkilendiği anlaşılır.
YALNIZCA İKİ YILDIR SÜRÜYOR
Bisiklete binmeyen kişilerin ise bu rekora pek de inanamayarak baktığını biliyorum. Ancak o pedal bir kere dönmeye başlayınca bir daha durmak istemiyor. Masanın etrafında bisiklet sporcuları olduğu için sohbet sıklıkla teknik konulara kayıyor. Çıkılan yokuşların eğimi, rüzgÂr… Ben ise bu sürüşün bisiklete başlamak isteyenlere ilham vermesini umuyorum ve sorularımı sizin için yöneltiyorum… “Bisiklete başlamanın bir yaşı var mı?” diye soruyorum. “Ben 44 yaşındayım. İki yıldır bisiklet sürüyorum. Yaşın bir önemi yok” cevabını veriyor rahatlıkla…
ANTALYA’YA 26 SAATTE GİTMİŞ
Bir insanın Türkiye rekoru kıracak seviyeye iki yılda gelmesi gerçekten inanılmaz. Ama karşımızda tüm boş zamanını bisiklet üzerinde geçiren bir insan var. “Bazen bir tur atmak için yola çıkıyorum. Nereye gideceğime yolda karar veriyorum” diyor. Bu şekilde Antalya’ya kadar gittiğini de söylüyor. (Bu arada Antalya’ya 26 saatte gitmiş!) “Bisiklet sürümenin yaşı yok.” Bunu Esenyurt Spor Kulübü’nün tüm sporcuları da tekrarlıyor. Birol Çakır, “Hiç durmadan bir o kadar daha gidebilirdim.”
Yol boyunca sadece çay içti
Birol Çakır çok farklı bir sporcu. Bu tarz performans sürüşlerinde genellikle su ya da sporcu içecekleri sürüş esnasında alınır. Aralarda çay ve kahve de içilir tabii ki. Yalnız sürüş boyunca suluğunda sadece çay (bildiğimiz siyah demlik çayı) taşıyan ve içen tek kişi Birol Çakır. İstanbul’dan İzmir’e giderken de sadece çay içmiş…
KASK TAKMADAN YOLA ÇIKMAYIN
Söyleşi sırasında öne çıkan uyarıları da paylaşalım:
- Kask ve gözlük takmadan bisiklet sürmeyin.
- Bisikletin boyunuza göre ayarını doğru yapın ve pedala doğru basın.
- Yapabiliyorsanız işe gidip gelirken bisikletinizi kullanın…
- Bir talep de belediyelere: Daha düzgün ve her yere bisiklet yolu yapın…
Yüzmeye gidemiyorsanız bisiklet sürün
Kulüpteki sporcular bisikletin yüzmeden sonra vücudun tüm kaslarını çalıştıran önde gelen spor dallarından biri olduğunu söylüyor. Bacak, kol, göğüs ve sırtta yer alan pek çok kas gurubu bisiklet sürerken çalışıyor.
Hedef seneye Teksas’ta dünya rekoru kırmak
24 saat içinde alınan en fazla mesafe 870 kilometreymiş. Bu rekorda ABD’nin Teksas eyaletinde kırılmış. Bu rekoru da kırıp kırmayacağını soruyorum. “Evet, seneye kıracağım” diyor. Araya Esenyurt Spor Kulübü Başkanı Ensar Efendioğlu giriyor, “Kafasına eserse haftaya bile yola çıkıp dünya rekorunu kırabilir” diyor. Anlıyorum ki, Birol Çakır ve bisiklet denince her şey mümkün.
Esenyurt Spor Kulübü’nde engeller aşılıyor
Esenyurt Spor Kulübü, engelli sporcuların da büyük destek gördüğü ve başarılar kazandığı bir kulüp. Kulüp bünyesinde başarılar kazanan triatlet Hayati bisiklete binerek engelleri aştığı söylüyor. Kulüpte ayrıca çocuklara da bisiklet eğitimi veriliyor. Biz de başarılarının ve çalışmalarının devamını diliyoruz.

yavuz ergat

Aktif Üye
Tepki
213
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tebrikler. Her türlü tebriğe şayan bir performans ve rekor çoğumuzun rüyasına bile girmez belki.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Şair burada iş disiplininin size neler yaptırabileceğini vurguluyor :)
Bir yerde okumuştum(Gürkan abinin sayfasındaydı galiba, tam hatırlayamadım) insan vücudunun düşünülenden çok daha sağlam ve dayanıklı olduğu yazıyordu.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@atasoy
Buraya nasil gidiliyor aslinda gitmeyi en cok istedigim organizasyon

Bu yil 9 ayda 17.348 km yi gectim hedefimin 650 Km gerisindeyim.

Screenshot_20170930-105543.png

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yıl ortalaması 23,7 km ki performans odaklı bir sürüş sitilinde daha fazla olabilirmi, ama normalin üzerinde bir tırmanma eğilimi sözkonusu.

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
@mehmetsunu
hem elevation gain çok fazla(yani gerçekten fazla:eek::komik:), hem de trafik sürüşleri fazla muhtelemen ve bu da ortalamayı düşürür. çünkü dur-kalk çok yaparsın

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mehmetsunu
Ise gidislerimde daha dogrusu ekmek almaya bile bisikletle gittigimden dur kalklar yuzunden ortalamam dusuk oluyor.
Sehirici trafigide hesaba katmak lazim.
Tirmanma konusuda sundan dolayidir. Arnavutkoyun Hadimkoy mahallesindeyim buralar hep inisli cikisli tepeler mevcut evden cikar cikmaz rampalara nerhaba diyorum. Ilk rampam evden 2.5 km sonra %4 - %18 egimle 150-200 mt daha isinamadan rampayla baslayan seyahatlerim sayesinde dayanikliligimin arttigini dusunuyorum.

@07yusuf
Gunluk ev is arasi 600 mt tirmanma var dolastigimda 1300-1500 mt yi buluyor.