23 Mayıs Cumartesi İstanbul 1453 Panoramik Müzesi gezisi

ercan o&o

Üye
Tepki
169
Bisikletliler Derneği (link) üyesi arkadaşların ricası ile aşağıdaki geziyi düzenliyorum:

Gezi rotası: Topkapı'daki İstanbul 1453 Panoramik Müzesi ve çevresindeki kültürel alanlar
Buluşma noktası ve saati: Sirkeci'de üstgeçidin iskele ayağında saat 10:30'da
Gezi temposunda ve grup disiplini ile hareket edilecektir. Katılımcıların istekleri doğrultusunda yol üstündeki tarihi ve kültürel alanlar ziyaret edilecektir. İlgili listeyi katılımcıların tur sırasında dikkatine sunacağım.
Öğle yemeği: İsteyen yiyecek ve içeceğini getirebilir, ortak alışveriş sonrası Kazlıçeşme çayırında denize karşı piknik yapılabilir, lokantaya gidilebilir.
Hava durumu: 17-25 derece, parçalı bulutlu
Ücret: Panoramik müze: 5 (grup 4) TL diğer yerler ücretsiz

Müze hakkında bilgi:
"3.000 m² 'lik bir alan içerisinde çerçevesi yani sınırları olmayan 360 derecelik bir resim düşünün. Resmin en temel özelliği ona bakıldığında üç boyut etkisi uyandırması. Üç boyut etkisinin sağlanması için izleyici resme ancak 14 metre uzaklıktaki bir platformdan bakacak.
Resmin 650 m²'lik alanı gerçekten üç boyutlu ve alanda kuşatmada kullanılan topların, top arabalarının, barut fıçılarının imitasyonları var. 2350 m²'lik iki boyutlu resim alanı ise üç boyutlu bölgenin hemen arkasından başlıyor. Çalışma öylesine detaylı ki birebir insan büyüklüğünden başlayıp bütün detaylarıyla ince ince işlenerek ufka doğru küçülüyor. Eserdeki figürlerin sayısı 10 bin civarında." (link)

Müze ücreti: Yetişkin: 5, öğrenci 3 TL. Grupla gidildiğinde 10 kişiden sonra %20 indirim = 4 TL

Çevredeki tarihi ve kültürel yerler ile ilgili öneriler:
Merkez Efendi Tekkesi (link),
Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi (link),
Balıklı Kilisesi/Ayazması (link)

Gezi haritasında (link) park, tarihi yerler, dini yerler v.b. simgelere tıklayarak tur sırasında önerilerde bulunabilirsiniz.

Selamlar, sevgiler, bisikletle kalın
Ercan

Scudo

irfancan

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Üzerinde yaşadığımız toprakların tarihsel ve kültürel zenginliğine hayran olmamak elde değil,öğrenecek o kadar çok şey var ki,teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: ercan o&o

ercan o&o

Üye
Tepki
169
Sabah saat 10:30'da arkadaşlarla birlikte Sirkeci köprüsünün altında buluştuk. Burada tanıştığımız Kanadalı David'in de bize katılmasını sağlayarak 8 kişi olduk. Kısa bir durum değerlendirmesinden sonra Eminönü - Unkapanı - Zeyrek - Fatih - Adnan Menderes Bulvarı - Anıt Mezarlar rotasıyla Topkapı'ya ulaştık. Ancak 1453 Panoramik Müzesinin önünde inanılmaz bir kuyruk vardı. Müze müdürü ile yaptığım kısa bir görüşme sonucunda özel davetli olarak içeri alındık. Müze gerçekten çok ilginç bir yer tüm arkadaşlara öneriyorum. Topkapı Parkındaki çayırda dinlenirken daha önce Sanat Tarihçisi dostlarımdan ve Internet'ten öğrendiğim gideceğimiz yerlerle ilgili bilgileri dostlarımla paylaştım. Daha sonra restore edilen Yenikapı Mevlevihanesinin çevresinde dolaştık ve acıkan arkadaşların isteği doğrultusunda yemek molasına karar verdik. Daha önce gittiğim Tarihi Merkez Efendi Köftecisinde özel ikramları ile birlikte harika bir yemek yedik. Daha sonra Merkez Efendi Camisi, Türbesi ve Tekkesini ziyaret ettik. Bundan sonraki durağımız Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Parkıydı. İçinde 600 çeşit tıbbi bitkinin bulunduğu bu park gerçekten çok ilginçti. Tekrar yola koyulup Balıklı Manastırına geçtik. Burada tayt giyen arkadaşlarımızı bisikletlerimize bekçi olarak bırakarak manastıra girdik. Hem Ayazmayı, hem kiliseyi hem de Patrik mezarlarını dolaştık. Burada daha önceki turlarımda rehberlerden öğrendiklerimi arkadaşlarla paylaştım. Kazlıçeşme'nin tarihi dokusunu inceleyerek sahile çıktık. Sahil yolunda yapılan kısa bir durum değerlendirmesinden sonra çay saatimizin geldiğini anladık. Değişik tekliflerden sonra Gülhane Parkının Topkapı Sarayı yanındaki muhteşem manzaralı çay bahçesinde karar kıldık. Hiç bitmeyen bakır çaydanlıklardan bardaklar dolusu tavşan kanını yudumladık. Yol boyunca tercümanlığını yaptığım David bisikletini iade etmek istediğini söyleyince hep beraber bir de Sultanahmet'e gidelim dedik. Burada derneğimizin lokalinin de bulunduğu binadaki Gezginler Kulübünde önce bisikletini bırakan David daha sonra İstanbul'a doyamadığını bir de Asya yakasına gitmek istediğini söyleyince tekrar yola koyulduk.
Yol boyunca kendi rotalarına gitmek için ayrılan arkadaşlarla vedalaşırken en kısa zamanda böyle bir tur daha yapmaya karar verdik, bu seferki rota şimdiden belli Sultanahmet, Süleymaniye, Beyazıt bölgesindeki kültürel alanlar, çeşmeler, camiler, hanlar, hamamlar v.d. tabii ki Kanaat Lokantasının enfes kurufasulye ve pilavı unutulmayacak...
Kültürel turumuz boyunca çekilen fotoların adresi kısa bir süre sonra burada açıklanacak.
Tüm tur boyunca grup disiplini içinde hareket eden güleryüzleriyle günün harika geçmesini sağlayan arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

Ercan

ercan o&o

Üye
Tepki
169
Benim, Sibel, Günkut, Emre, Metin, Kenan, Tamer ve David arkadaşlarımın katıldığı bu güzel gezinin ilk fotoğrafları Günkut arkadaşımız tarafından çekilmiş ve aşağıdaki adrese konmuştur:
(link)

Ercan

naz34

Forum Bağımlısı
Tepki
1.120
Bisiklet
Carraro
Ercan arkadaşım
Telefonunuz üzerine gitmeye karar verdiğim (rahatsız olmama rağmen)
bu gezi için iyi ki katılmışım diyorum...
Bilmiyorum diğer dostlar da da aynı etkiyi bıraktı mı ama ben, özellikle Topkapıdaki İst.1453 Panoramik müzesi 'nden çok etkilendim..
İstanbulun fethi tarih kitaplarından biliniyor olsa da, içerdeki o atmosfer anlatılacak gibi değil...
Size çok teşekkür ediyorum, rehberliğiniz, anlatım ve açıklamalarınız için...
Tarih -kültür yollarında görüşmek üzere dostlar .........

Aytekin Erzan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.086
varya görür görmez kafayı yedim ben nasıl kaçırdım bunu diye birde karşıdan antremandan döndüğüm saatlerde siz oralardaymışsınız bilseydim sapardım topkapıya fakat Ercan abi biara bizide götür oraya lütfen....