21 vitesle tura çıkılır mı?

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Arkadaşlar merhaba.
Trek marka bi bisikletim var.
Trek Fx 7.0
21 vites vidalı ruble.
8li yapmak istiyordum ama göbek vidalı olduğu için kasete uyar mı bilemedim.
600 km antalya turu yapmak istiyorum. 7li ruble yorar dediler. Ancak en büyük dişli de aynı en küçük dişli de? Neden diğerlerinden daha fazla yorulayım yokuşlarda 14-34 ruble ile? Ön de 26-36-48
Bir yazıda 7li tourney ile fransadan kuduse giden birini okumuştum.
Olmaz mı hiç?

Scudo

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Rockrider 340 ile 1 hafta günlük 60-70 Km yaptım Bodrum, Gökova civarında. Yokuşta çıktık, ormana da girdik. Sizin gidesiniz varsa hiçbir sıkıntı çıkmıyor :)

Thranduil

Daimi Üye
Tepki
385
İsim
Sadık
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Brompton
Okuduğum kadarıyla Tourney, Altus, Acera, Alivio gibi seriler bu iş için biçilmiş kaftan. Hem sağlamlar hem de ucuzlar yedek parçası dahil. 7'li 8'li ruble dediğiniz kombinasyon bir anlamda. 7'li bir rublede daha küçük dişli de olabilir daha büyük dişli de. Benim 7'li kasetin 11 dişlisi de var mesela (bazı 11'li rublelerde yok). Aktarıcı ayarları düzgün yapılırsa hem uzun ömürlü olur hem de vites attığınız zaman gecikme yaşamazsınız yoksa XT de takıp düzgün ayarlanmazsa ondan da verim alamazsınız.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@Hastateker
Jantı değiştirmeden yapamazsın. Kaset ruble daha farklı ve ileri bir sistem

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Hastateker

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@ahmtbag
Teşekkür ederim kendime güveniyorum bisiklete de güveniyorum ama herkes bir şeyler deyince kararsızlaştım açıkçası :)
@Ömer İlker
Ben de günlük 70 kmlik tur yaptım sorun yaşamadım ciddi yokuşlarda gördüm o zaman yola koyulmak şart oldu bize :)
@Fixy
Genellikle rublelerin en küçük dişlisi 34 oluyor. Bende de 14-34 var 12-28 den daha rahat yokuş çıkıyorum. Her sistemin ayarlaması düzgün olmalı katılıyorum :)
@Taxonera
O değişikliği ileriki zamanda halledeceğiz o zamana daha çok var :)
Hem grupset hem de jant setini yükseltiriz

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

deadlistcach

Daimi Üye
Tepki
443
Bisiklet
Felt
26 34 gayet yeterli bir oran bence biraz kondosyonla gidemeyeceginiz yer yok. Hafif yuklu 36 28 ile 4 gun 400km bol yokuslu tur yaptim zorladi. 26 34 ile peh peh :))

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@frost
10lu 9lu rubleler daha fazla vites kombinasyonları sunuyor ya o yüzden öyle deniliyor

Keyif adamı

Aktif Üye
Tepki
237
Bisiklet
Diğer
@Hastateker Bunu söylemek için dişli oranları+bisikletin modeli ve ağırlığı+vites sistemi+sürücünün yaşı,kilosu vb.etkenler bilimsel açıdan incelenir ona göre test edilir ve yorum yapılır kısaca bilimsel olmayan hiçbir sözün ve yazının nazarımda hiç bir anlamı yokdur sanada tavsiyem gençsin her konuşana bisiklet uzmanı bu işi biliyor diye güvenme araştır ve dene ksaca sorgula.

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Neden çıkılmasın. Kaset ruble takmak için vidalı arka göbeğin değişerek yerine kasetli arka göbek takılması gerekiyor. Jantın değişmesi gerekmiyor.Sadece jantın delik sayısına göre kasetli arka göbek takılabilir. Delik sayıları genelde 32 veya 36 deliklidir.Mesela elde bulunan jantta 32 delik mevcut ise 32 delikli arka kaset göbek alınır. Aynakolda 22t- ruble 34t çok iyi oran.8-9-10-11 viteslere hiç gerek yok.Vites sayısı artınca bütün vites kombinasyonlarını kullanan kaç kişi var? Seyahat esnasında yüklü eşya ile yarışacak halimiz yok.18-21-24-30 derken 33 vites çıktı.Rublede fazla yaprak dişli olmasını sevmiyorum.Ruble 6-7 en fazla 8 olsun, rampada büyük diş 34t,36t,hatta 42t olsun:).Hobiseverler için yeterli görüyorum.Performansı,hızı sevenler için hafif yol bisikleti iyi seçim olur.

• Beğen

ilhami35

Üye
Tepki
205
İsim
İlhami kolgak
Bisiklet
Scott
Bende scott marka bir kadro(95 model) bulum ve tur bisikleti yapmaya çalışıyorum.
Vites sistemi olarak 7 li sistemi tercih ettim. Arkaya 14-34 dişli ve aynakol da 24-34-42 dişli tercih ettim.
7 li sistemin parçalarının kolay bulunur ve ucuz olması tercihimde büyük rol oynadı.

• Beğen

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@frost
Dişli oranlarım şöyle:
14-34 ruble, 26-36-48 aynakol
Bisiklet 11.6 kg
Ben 96 kgyim 18 yaşındayım
Performansıma gelirsek hızlı sürmek için değil uzun sürmek için çalıştım hep ulaştığımı da düşünüyorum.
Tabi ki sorguluyorum zaten 7li ruble yorar be diyenlere cevabım var.
Ancak beni rahatsız eden iğneleyici tabirler oldu.
O kadar paraya verdikleri donanıma bak yazık. Keklemişler seni.
Yokuşlar sana zülüm
...
Ben çok mutluyken takmazken bir anda aklıma geldi takıverdim nedense yoksa çok mutluyum bisikletten sorunum yok benim

@gok
Evet teşekkür ederim öğrendim onu jantın değişmesine gerek yokmuş göbek ruble arka aktarıcının vites kolunun değişmesi gerekliymiş.
Ona da şimdilik gerek yok dediğiniz gibi performans amaçlı sürmüyorum.
Sürmeyeceğim de :)
Yokuşlarda şimdiye kadar kesilmedim 1 1 yetti hep.

• Beğen
Tepkiler: Keyif adamı
Tepki
9
İsim
Batuhan
Bisiklet
Merida
ruble ve ayna koldan önce yazdığınız sayılar ne ifade ediyor? Sürüşe etkisi büyük mü? daha yeni yeni öğreniyorum da.

• Beğen

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@ilhami35
Ben de seçerken bunu göz önünde bulundurmuştum.
Sizin scottu da gördüm başlığınızı okudum.
Güle güle pedallayın retro bisikletler hep hoşuma gitmiştir :)
Teşekkürler

Ismaildmr

Forum Demirbaşı
Tepki
397
İsim
Ismail demir
Bisiklet
Salcano
Ayna 26, ruble 34 birazda kuvvetli bacak varsa cikamayacagin rampa yok bence..limitlerini iyide kullanirsan dunyayi gez gel..14 34 rublede tek sevmedigim sey 34 den 26 ya cikinca asiri yuk bindirmesi..kesinlikle kotu oranti.
Gerisi guzel.
10 lu ruble 11 36 larda daha iyi kombinasyonlar var ama ona gorede fiyati var.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
yeterki isinin ehli bir usta bul göster. 7'Li rubleye 8' li ruble ayarlanir. aktariciyi degismeye gerek yok