Sporcu - bisiklet lisansı prosedürü

Mr K

Üye
Tepki
135
İsim
Mr
1- Aile hekimine gidilecek ve "tek hekim raporu" alınacak. Raporda mutlaka "BİSİKLET SPORU YAPMASINDA SAKINCA YOKTUR" ibaresi yer alacak. Bu raporu spor hekimliği olan hastanelerden ücretli olarak da alabilirsiniz, aile hekiminden almak ücretsizdir. Benim aile hekimim yok artık biz vermiyoruz dese de ben başka bir hekime gidip aldım, sanırım kendisi yanlış biliyor ya da uğraşmak istemedi. Ama doğrusu budur.

Önemli not: Tescil fişi üzerindeki sağlık raporu kısmını doktora doldurtmayın boşuna, kabul edilmiyormuş. Rapor ayrıca alınıyor, tescil fişindeki rapor kısmı boş bırakılıyor.

2- Tescil fişi bilgisayarda doldurulacak ve çıktısı alınacak. Ben illerden birinin resmi sitesinden aldığım formu kullandım fakat görevli ilk gördüğünde itiraz etti "bu çok eski form, artık kullanılmıyor" diye, ama sonra "bu seferlik kabul ediyorum" diyerek işlemimi yaptı. Demek ki insiyatif kullanabiliyorlar, aynı sorunla karşılaşırsanız üsteleyin. Ya da en temizi İstanbul GHSİM sayfasından alın. Klüp olarak FERDİ seçeceksiniz (takım sporcusuysanız başka) ve klüp sorumlusu yöneticisi alanları dışındaki tüm alanları dolduracaksınız.

3- İki tane vesikalık fotoğrafı cebinize koyacaksınız. Biri görevlide kalacak diğerini lisans kimliğinize yapıştıracak. Açık renk arka plan isteniyor ama çok da önemli değil gibi.

4- Pek çok yerde bulunan lisanslama ofislerinden birine gideceksiniz ve bunları teslim edeceksiniz. Beş dakika içinde kartınız hazırlanacak. Yanınızda orijinal nüfus cüzdanınız veya pasaportunuz olmalı.

Bakırköy Bahçelievler Ataköy civarındakilere ufak bir hatırlatma: evime yakın olduğu için Ahmet Cömert'teki ofise gittim fakat lisans memuru ağustos sonuna kadar izinliymiş, şimdilik oraya gitmeyin. Bu civarda oturanlar için en mantıklısı Yenibosna (Bahçelievler) Stadyumu içindeki sicil lisans ofisi. Resmi mesaileri 17.30'a kadar. Diğerlerinin adreslerini internetten arayabilirsiniz.

Peki bu lisans ne işe yarayacak?
1- Oldu ki bir yarışa katılmak istediniz, o işe yarayacak.
1,5- Hadi diyelim ki UCI lisansı çıkarmak istediniz. Ön şart bu lisansa sahip olmak.
2- Daha önemlisi, motivasyon açısından olumlu bir etkisini göreceksiniz.
3- Biraz daha fazla önemlisi, lisanslı sporcu sayısı baz alındığında bisiklet branşı ilk 10'a bile giremiyor. Durum böyleyken bisiklet için devletin yatırım yapmasını, bisiklet yollarının artmasını, bisiklet sporunun gelişmesini bekleyemeyiz. Çoğalmalıyız.

Scudo

Osman D.

Forum Bağımlısı
Tepki
261
Bisiklet
Cube
Yeniler için açıklayıcı bir yazı olmuş, elinize sağlık.

Cloud.tr

Üye
Tepki
20
İsim
Enes
Bisiklet
Diğer
Ben omurilik felçliyim?
para-cycling de handcycle bisikletle yurtdışı yarış kovalamak istiyorum 2016 da ve tabi yurtiçi bisiklet etkinliklerine...
Uci lisans ı vs nasıl bir yol izlemeliyim? linke bi göz atın :)
(link)

• Beğen
Tepkiler: nonsteril

Mr K

Üye
Tepki
135
İsim
Mr
@Cloud.tr

Fiziksel engeli bulunan ve bu sporu yapan kişilerle (yurt dışında sanırım daha rahat bulursunuz) iletişime geçerek yurt dışından uci lisans alma prosedürünü öğrenebilirsiniz, buradan size sağlıklı bir cevap geleceğini pek sanmıyorum. Bu arada Türkiye'de handcycle ile yapılan hiçbir organizasyon duymadım açıkçası.

gokhankoc

Aktif Üye
Tepki
469
İsim
Gökhan Koç
Bisiklet
Specialized
Ben de haftaiçi Burhan Felek te 10 TL doktor raporu ve 5 TL otopark ücreti ödeyerek aldım lisansımı triatlon olarak. Eğer koşuyorsanız veya yüzme için de ihtiyacınız olursa üçü birarada çıkmış oluyor [emoji6]

Cloud.tr

Üye
Tepki
20
İsim
Enes
Bisiklet
Diğer
yurtdışından pek çok arkadaş ile iltibatım var fakat hepsinin federasyon u tıkır tıkır işliyor
sanırım trde bi benim handcyclle da. evet yarışları yok ben zaten genel bisiklet etkinlikleri ne katılırım demek istedim

Osman D.

Forum Bağımlısı
Tepki
261
Bisiklet
Cube
@Cloud.tr. siz ilk olarak bisiklet federasyonu il temsilcisini arayın. Telefonu bisiklet.gov.tr adresinde iletişim bölümünde mevcuttur. O size yeterli bilgiyi ve nasıl lisans çıkaracağınızı anlatacaktır. Eğer yeterli bilgiyi bulamazsanız doğrudan federasyon ile iletişime geçin.

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
@gokhankoc Triatlon lisansı sahip olanlar bisiklet lisansına da sahip mi oluyorlar?

Doğru mu anladım.

(Triatlon a merak saldim yavaştan. Hazırlanma süreci çok zorlu sanırım. )

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Lisans kaç dakika saat, günde çıkıyor.5 dk.olayı gerçek mi doğru mu?

Evet lisans kaç zamanda çıkıyor?

Mr K

Üye
Tepki
135
İsim
Mr
@Hasan Saylık

Beş dakikada aldım ben de

Tepki
0
İsim
Tunahan P.
Bisiklet
Salcano
Her yıl yenilerken aynı şeyleri istiyorlar mı ? Yoksa hazır bilgilerden mi dolduruyorlar

Sabih Bağcı

Trakya Bisiklet Kulübü
Tepki
205
İsim
Sabih Bağcı
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bay Kahveci 2016 yılı prösedürü aynı mı? Bu sene ilk defa çıkartacağım lisans.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.314
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aile Hekimi raporu,iki vesikalık ve tescil formu..Sıra yoksa on dakika da işlem tamam:harika:

• Beğen
Tepkiler: Sabih Bağcı

Sabih Bağcı

Trakya Bisiklet Kulübü
Tepki
205
İsim
Sabih Bağcı
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@cazci tescil formunu gençlik spor müdürlüğünden mi alıyoruz yoksa internette var mı?

Tuguj

Daimi Üye
Tepki
97
İsim
Aykut Baykurt
Bisiklet
Merida
Acaba kayıdı nerde yaptırıyoruz duzcede oturuyorum yardımlarınız için teşekkürler

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.314
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Formu gençlik spor il müdürlüklerinin net adreslerinden indirip doldurun,çıktı alıp diğer gerekli olan rapor ve fotolar ile müdürlüğe elden teslim edin.Lisanslı sporcu olup yarışlara katılmak gibi bir önceleğimiz olmasa da bu belge çok yerde bize fayda sağlıyor.En azından üzerinde taşımak bu spora gönül vermenin bir onurudur..Tabi türlü çeşitli nahoş olaylarda bu belge;bisikletçinin -karne hediyesi- muamelesi gören bir taşıt kullanmadığını,evrensel bir saygıyı hakettiğini de insanlara haykırıyor.
Rica eder sayımızın hızla artmasını dilerim.Sağlıcakla...

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
Bu lisanslar bize milli sporcu sıfatını kazandırıyor mu ?

Bknz.

(link)

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.314
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hayır.Bu bireysel sporcu lisansıdır."Milli" ünvanı almak,o branşta bireysel yada takım sporcusu olarak o ülkeyi temsil etmektir.

• Beğen
Tepkiler: Xoqo

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
Bu sifati kazanmak için farkli olarak ne yapmam gerekiyor ?