2015 Orbea Orca

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
IMAG2458-01.jpeg

Bir haftalık test sürecinin ardından konuyu açabilecek tecrübeyi edindim bisikletimde.

Bisiklet Orbea Orca M20'ydi. Aldığım gibi grupset ve jant setini elden çıkardım. Geriye kadro + tamamlayıcı kit kaldı.
Eski bisikletime ek olarak çok az değişiklik yaptım. Tamamlayıcı kit dahil eski bisikletim. Asıl değişiklik ise jant setinde oldu, tırmanışlar için Campagnolo Neutron set aldım.

Kısaca parça listesi;
2015 Orbea Orca OMP kadro
2015 Campagnolo Chorus Grupset
Selle Italia C64 sele, HongFu karbon sele borusu, Kalloy Uno gidon boğazı ve Easton EC90SLX3 gidon
Time xPresso 10 karbon pedallar

IMAG2464-01.jpeg
Rae 40mm, 27mm genişlikte karbon set, 24mm S-Works Turbo Cotton lastikler ve S-Works Turbo iç lastikler
Campagnolo Chorus 12-27 ruble

IMAG2484-02.jpeg
Campagnolo Neutron Ultra seti, 25mm Michelin Pro4 Service Course lastikler ve Michelin latex iç lastikler.
Campagnolo Chorus 12-29 ruble.

Ağırlık olarak; pedallar, suluk kafesleri ve garmin sensörleri dahil;
Karbon setle 7100, Campagnolo Neutron ile 7200 gram geliyor.

Orbea 2015 Orca modelini yaparken 3 şeye dikkat etmiş.
Hafiflik, Rijitlik ve Rahatlık. Bunun sonucunda kadrodaki alüminyum parçaları minimuma indirmişler. Aero borular incelip küçülmüş. Sele borusu 27.2mm olmuş ve kadro slope geometriye geçmiş. Bu sayede eski Orca'dan çok daha rijit, çok daha hafif, fakat yine de çok daha rahat bir kadro çıkmış ortaya.

İlk sürüşüne çıktığımda hissettiklerim de bu doğrultuda oldu. Süper bir geometri ve bunun sonucu çok kıvrak ama virajlarda yine de güven veren bir kadro. Bisikletin en beğendiğim yönü de bu oldu.
Çok kalın arka çeki borusu ve 86mm genişliğindeki orta göbeği ile güç aktarımı oldukça başarılı, ince-uzun sele borusu sayesinde de çok rahat.
Alın borusu 55cm kadroya göre biraz uzun olsa da yanal rijitlikte çok başarılı buldum ben. Hızlı virajlarda güven vermesinin bir diğer nedeni de bu aslında.
Kadroyu geliştirirken aerodinamiyi göz ardı etmemiş Orbea. Rüzgar tünelinde tasarlayıp test etmişler. Sonuçları bir Giant Propel değil belki ama normal, yuvarlak borulu kadrolardan çok daha başarılı. Çok sert yanal rüzgarlarda bile oldukça stabil.

IMAG2499-01.jpeg
Sonuç olarak -bence- çok şık, fakat süper keyifli bir kadro ortaya çıkmış.
Her gün işe tayt-forma gitmeye başladım, dönüşlerde yolu uzatıp eve dönüyorum. Hem düz, hem de tırmanış zamanlarım gelişmeye başladı. Ben kadroyu çok başarılı buldum. Sadece biraz ağır. Süper hafif bir kadro değil. En büyük eksiği de bu bence.

Scudo

Atacan

Daimi Üye
Tepki
385
Bisiklet
Giant
yakışıklı. yoksa güzel mi demek lazım :) keyifli sürüşler :harika:

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Toros

Klasikci

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Yavuz.O.YILMAZ.
Bisiklet
Diğer
Hayırlı olsun güzel makina kazasız belasız sürüşler.

• Beğen
Tepkiler: onurdemir

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
Hayırlı olsun müthiş bir bisiklet iyi günlerde kullanın.

• Beğen

fahritus

Üye
Tepki
36
İsim
Fahri
Bisiklet
b'Twin
Hayirli olsun.Kazasiz belasiz kullanirsiniz umarim
Yalniz fotograflarda bir sey dikkatimi cekti.Sanki arka artirici biraz onde gibi duruyor bu normal mi?

Muad dib

Daimi Üye
Tepki
315
Bisiklet
Orbea
Merakla beklediğim bir testti bu. Keyifli pedallar diliyorum. Bisikletimi geliştirmeyi düşündüğüm an da tecrübelerinizi isteyeceğim:) tekrar keyifli sürüşler diliyorum..

• Beğen

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@fahritus

Siz aktaricinin bacagindan bahsediyorsunuz. Buyuk aynakolda iken zaten aktarici bacagi gerilir. Gordugunuz aktaricinin bacaklari oldukca kisa ve campagnolo'nun bacak tasarimi o sekilde. Yani hicbir sorun yok. Mesela sram'larin aktarici bacaklari geriye dogru oluyor. Markadan markaya degisir.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Atacan KSK
Güzel diyelim :)
Teşekkürler :)

@redwolf
Teşekkür ederim :)

@ertanmrtz
Teşekkürler :)

@fahritus
Teşekkürler.
Evet, normal bir durum. Büyük - Büyük dişli kombinasyonunda zincir kısaldığı için aktarıcı öne doğru geliyor.
Anormal bir pozisyonda değil :)

@omur_ms
Teşekkür ederim. Ne zaman isterseniz, elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım :)

@Ahmet Onur Çakmak
:harika:

• Beğen
Tepkiler: Cem Ç

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.169
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet 7 kilo ve ağır diyorsunuz :eek: Gerçi bir bildiğiniz vardır elbet.Hayırlı olsun çok güzel bir bisiklet :hhhhhh:

• Beğen

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Uptown Cyclist
Eski kadromla, aynı ekipmanlarla 6800 gramdı bisikletim. Ona göre biraz ağır :)

@Ahmet Onur Çakmak
:D
Teşekkürler. Seve seve :)

• Beğen
Tepkiler: The UGUR ve Cem Ç
Tepki
42
Bisiklet
Trek
@Gökhan Toros Güle güle kullan Gökhan. Tırmanış için jant seti toplama sebebin frenlemeyle mi alakalı? 100 gram ağırlık ve rubledeki iki diş farkı bana küçük bir fark gibi göründü.

• Beğen

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Hasan Çabuk

Evet. Tamamen frenleme ile alakalı. Tırmanış değil, iniş seti aslında :D
Neutron, karbon setimle aynı ağırlıkta. Ama ruble, iç lastik ve dış lastik daha ağır olunca aradaki fark açılıyor.

erphan

Forum Bağımlısı
Tepki
503
İsim
Erhan
Bisiklet
Scott
inceleme ve paylaşım için teşekkürler. hakikaten, çok albenisi olan bir bisiklet. güzel günlerde, kazasız ve keyifle kullanmanızı dilerim :) 2 sorum olacak; aynakol dişli oranları nedir ve geometri olarak endurance ye yakın mı, değilse farkı nedir? teşekkürler?

• Beğen

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@erphan
Aynakol 52-36. Rublelerim de 12-27 ve 12-29.

Geometri olarak endurance kadrolara pek de yakın değil. Slope olması nedeniyle alın borusu yüksek görünüyor fakat ekstra bir yüksekliği yok. 56cm kadroların 16cm oluyor alın boruları ortalama, Orca'da 16.5cm 55cm (56'nın karşılığı) kadro için

Aks mesafesi oldukça kısa, özellikle aynakol-arka teker arası mesafe çok kısa (eski kadromdaki zinciri kısaltmak zorunda kaldık. Endurance kadrolar daha stabil bir sürüş sağlaması için daha uzun aks aralığına sahip)
Buna rağmen oldukça rahat bir kadro. Ek olarak 28mm lastik kullanmaya da izin veriyor :)

• Beğen
Tepkiler: erphan ve Cem Ç

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Murat B.

Vittoria Open Corsa, Veloflex Open Corsa tadında bir lastik. Çok iyi yuvarlanan, yol tutuşu çok güzel bir lastik. Islak zeminde test edemedim daha, ama o da çok benzerdir diye tahmin ediyorum. Yani, başarısız.

Ağırlık ve genişlik olarak Vittoria Open Corsa ile aynı (eskiden kullandığım beyaz çizgili lastik)
Dayanıklılık olarak çok büyük ihtimal sınıfta kalacaktır, henüz onu görecek kadar kullanamadım :)

• Beğen
Tepkiler: Cem Ç ve Murat B.

BarisBJK

Daimi Üye
Tepki
313
ben vapurda görüştüğümüzde görmüştüm campy jantlı halini, evet orbea kadro biraz ağır, değiştirmediğim bir kadrosu kaldı:)
Flat orbea zaten benden başka yok pek piyasada.

• Beğen

C. Tiryaki

Daimi Üye
Tepki
501
Bisiklet
Scott
Hayırlı olsun güle güle kullanın. İnceleme için de teşekkürler.

İncelemelerin artması gerektiğini düşünüyorum ve forumda alakalı alakasız çoğu incelemeleri okuyorum. Başka bir konuda da söylemiştim; bisiklet türlerinin içinde, incelemeler adında ayrıca sabit bir konu olsa çok yararlı olur bence.

Ben de henüz 1 ay kadar önce yeni bir bisiklet aldım. Bisiklet konusunda detaylı bilgi birikimine sahip olmadığım için inceleme içerikli bir başlık açmaya cesaret edemedim. Açsaydım da fotoğraf temalı bir incelemeden öteye geçemeyecekti. Ancak tecrübeli arkadaşların incelemeler ile ciddi katkı sağlayabileceği bir gerçek.

Tekrar hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Hayırlı olsun. Orba'yı Cumhurbaşkanlığı bisiklet turunda görmüş ve çok beğenmiştim. Specialized Tarmac, Cervelo S5, o kadar bisiklet arasında bunun mavi beyazı bambaşka duruyordu. Kompaktlık bu modele yakışıyor.
Güle güle kullanın.