2010 Milli takım Hazırlık Kampı

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında Akif Bozkurt tarafından paylaşıldı.

 1. Akif Bozkurt

  Akif Bozkurt Bisikletkolik

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.338
  Beğeniler:
  172
  Şehir:
  ANKARA
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Nabza göre antrenman

  Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun (TBF) 2010 yılı Hazırlık Kampları devam ediyor. Alanya’da kampa giren 17 sporcudan oluşan Büyük Erkekler A Milli Takımı, nabza göre antrenman yapıyor.
  [​IMG]
  22 Şubat - 10 Mart 2010 tarihleri arasında Alanya’da Kleopatra Alaiye Otel’de Hazırlık kampına giren Büyük Erkekler A Milli Takımı, 2012’de yapılacak olan Londra Olimpiyatları’na hazırlanıyor. Bisiklet ve üzerlerinde taşıdıkları manyetik cihazdan oluşan nabız monitörleriyle her sabah Alanya-Manavgat arasında D-400 Karayolu üzerinde 17 sporcu, günlük antrenmanlarını deniz ve orman havasında sürdürüyor.
  Nabız Monitörlerini 3 yıldır kullandıklarını, sporcunun yaptığı antrenman karşısında vücudun gösterdiği tepkiyi bu monitörlerin büyük yardımı olduğunu belirten antrenör Suat Toygar, bu sayede sporcuya özel en uygun antrenmanı planlama imkanının doğduğunu söyledi.
  [​IMG]
  Toygar, “Bu da sporcumuzun vücudunda çok yüksek bir baskı oluşturmadan bile oldukça yüksek kalitede antrenman yapmamıza olanak tanıyor.”dedi.
  Kampın ana temelinin ise uzun vadede sporcunun hedefleri doğrultusunda sezonu olabildiğince uzun tutabilmesini olduğunu anlatan Toygar, “Bu hazırlık kampımızda da sezon öncesi kamplarda edinilen sağlam mukavemet temeli üzerinde bu sezonda en uygun sürat ve güç çalışmaları yaparak özellikle uluslar arası müsabakalarda milli takımımızın üst düzey başarılara çıkaracak olan güç ve sürat gibi en önemli faktörleri geliştirmek hedeflenmiştir.”diye konuştu.
  [​IMG]
  Suat Toygar, hazırlık kampının sonunda Büyük Erkekler A Milli Takımından Miraç Kal, Selçuk Türkçetin, Mustafa Sayar, Ali Rıza Tanrıverdi, Adil Kurkut ve Ali Osman Usta’nın 13-17 Mart 2010 tarihleri arasında Libya Turu ve 19 Mart’ta El Fetih müsabakalarına katılmak üzere Libya’ya gideceklerini sözlerine ekledi.

  Hazırlık Kampı şu isimlerden oluşuyor:
  Kamp sorumlusu Ahmet Harmancı, Antrenör Suat Toygar, Fizyoterapist Zakir Gacarlı, Mekanistyen Sabri Bayizit, Masör Yusuf Ezirgan

  Sporcular:
  Miraç Kal (Konya şeker spor)
  Selçuk Türkçetin (Konya Şeker spor)
  Mustafa Sayar (Konya Şeker spor)
  Ali Rıza Tanrıverdi (Konya Şeker spor)
  Bünyamin Özdemir (Konya Şeker spor)
  Hüseyin Özcan Konya Şeker spor)
  Gökhan Hasta (Kocaeli Brisa spor)
  Uğur Marmara (Kocaeli Brisa spor)
  Murat Çiftçi (Çanakkale belediye spor)
  Secehattin Dazkırlı (Konya Pinarelli spor)
  Sefa Alparslan Koçay (Yalova Belediye spor)
  Hasan Aslan (Konya Şeker spor))
  Ahmet Akdilek (Konya Şeker spor)
  Fatih Harmancı(Konya şeker spor)

  Pedalsesi sitesinden alıntıdır.
   
  celil, mustea7, adm coach ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 2. ErdoganKesgin

  ErdoganKesgin Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.293
  Beğeniler:
  1.153
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Selamlar,

  Öncelikle nabza dayalı bir antreman sistemi artık pro olarak kalmadı ama TBF hala buna ayak uydurabilmekte zorlanıyor.

  Artık power metrelerle sporcuların sezonluk antremanları planlanıyor, izleniyor ve ona göre beslenme, ağırlık, kondisyon, dinlenme ve yüklenme antremanları yapılyor. TBF başarılı olmak istiyorsa ilk olarak bu ekipmanları, bu ekipmanları profesyonelce tanımlayıp uygun antreman çizelgesi hazırlamayı kendine amaç edinmeldir.

  Sporcuların laktik seviyelerinin belirlemesi, kan şekerlerinin ölçümlenmesi, turnusol kağıtlarına kan ölçümlerinin alınarak sürrantrasyonlarının kontrol edilmesi gibi hayati önem arz eden bilgilerin sporculara yönelik antreman - beslenme , dinlenme eşikleriyle haritalarının çıkartılması gerekmektedir.

  İlerleyen teknoloji , sporcu bilimi ve sağlılığını etkin kullanabilen , amaç ve araçlarını iyi belirleyen takımların yükseldiğini hepimiz görüyoruz.Dikkatimi çeken bir diğer konuda Masör! 17 sporcu 1 adet masör , bu nasıl bir ikilemdir bilemiyorum.


  Konuyu çok daha fazla uzatabilirim, sporcu yetiştirmek kolay değil , gidecek sprocular kendilerini veya takımlarını değil Türkiye Cumhuriyetini temsil edecekler , bu durumda federasyonun da üzerine düşen bu görevleri layikiyle yapması profesytonle sporculara yönelik çalışmaları başlatması elzemdir.
   
 3. adm coach

  adm coach Kıdemli Üye

  Kayıt:
  20 Ekim 2006
  Mesajlar:
  389
  Beğeniler:
  544
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:


  Erdoğan kardeşime bu konu ile ilgili olarak kısa bir bilgi vermek isterim..
  Yazdıkların konusunda sana katılıyorum ancak şöyle bir durumda söz konusu,,nabıza göre antrenman yapabilmek için söylemiş olduğun, Performans arttırma testlerine yani,laktik asit,akciğer kapasitesi,watt gücünden değerlendirmeler,3 dk bir kulak memesinden alına kan ve buna bağlı laktik asit seviye kontrolleri,,yükleme dozajları ve bireysel sporcu çalışma sistemleri(interval süreleri,max.KAH.dinlenme süreleri,vs.vs.) sporcular bazında çıkarılmış ve hedefler belirlenmiştir..bu testler yapılmadan gelişi güzel bir nabız çalışmasını yapmak elit düzeyde sporcular için zaten fayda'dan çok zarar verir..Normal bir durum değilki hani KAH. göre aerobik veya Anaerobik çalışma sistemi uygulansın..yağ yakımı hızlansın vs.vs.eksiklik yokmu var..diyetisyen,,ve dikkatinden kaçmayan masör sayısı,,kimine göre her ne kadar önemsizde görünse,,zincirin halkalarını oluşturan bir sistemdir..,,gündengüne değişen sporcu fizyolojisi ve değişken performans akışınında göz ardı edilmeden yapılması gereken bu testlerin, bu sene tekrarı olduğunu sanmıyorum..Geçen sene 15 kişilk bir gurubun(gençler) Almanya Kampında yine Belli bir gurubunda(büyükler) Ankara Hacettepe Üniversitesi,spor bilimleri bölümünde testleri yapılmıştı..ve halen o test sonuçlarına göre değerlendirmeler yapılyordur..tabii şu anda kaç tane sporcu ozamanki test sonuçlarına göre değerlediriliyor onu bilemem,,şu anda yaptıkları çalışmalar,,ellerinde bulunan ve bilgisayar proğramı destekli (polar)saatlere göre eğretiler,yükseltiler,yüklenmeler,,rahatsızlıklar saptanıp ona göre bir uygulama yapılıyordur..Yanılma payı yokmu var..öenmli olan bu yanılmayı saptayıp düzeltmektir..bugüne kadar düzeltilmişmi??orası yorumsuz..Bu sene Alman sistemi uygulanıyor.. bakacaz ve görecez artık,,eğrileri ve doğruları...
   
 4. ErdoganKesgin

  ErdoganKesgin Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.293
  Beğeniler:
  1.153
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  İşte tam son noktanda tıkanıp kalıyoruz. TBF nun uluslararası olarak bu konuyu istişare edeceği antrenörler, danışmanlarla bir araya gelmesi gerekir. Sporcu bilimi çok farklı ucu uçurum ve uç noktalarda gezinen bir dal, doktorlar, diyetisyenler, akedemisyenler, profesyonel sporcular , sporcu sağlığı ve fizyolojisi üzerine ihtisasını yapmış aktif olarak bisiklet sporuna hizmet edenlerle bir araya gelinmeli Türkiye Cumhuriyeti bisiklet takımı uluslar arası platformda hareket etmelidir.

  Ben her zaman bilmin ve yeniliklerin fayda getirdiğine inan ve yadsınmadan uygulanması gerektiğine kanaat getirmiş insanım, 13 yaşımdan beri aktif spor yapmaktayım ve son nefesimi de bu sporu yaparken vermek istiyorum. Türkiye milli takımının her spor dalında ileri gidebilmesinin tek gerçeği zaman ve bilme ayak uydurmaktan geçiyor, bugün powertap veya powermeter ne kadardır? usd3000 , 20 adet alınsa usd60000 yapar , federasyonun veyahut sponsorların bunu ödeyemeyecek güçleri mi yok, elbette var , arz talep meselesi bir yerde , zihniyet aman sponsora yüklenmeyelim olacak sa bir yerlere gelemeyiz.

  Bisiklet zaten biyonik bir spor , her sporcunun eğrsi farklı , bisiklet sporcularının eğrilerinin yükseltilmesi , takım sporcularının %110 kapasiteyle çalıştırılabilmeleri için tüm bileşenlerin eksiksiz yerine getirilmesi gerekiyor.

  Gözümden kaçmadı tabiiki ! 17 sporcuya 1 tane masör hiçbir zaman olmadı olmamalıda.

  Gözümden kaçmayan bir nokta daha var , hani bu takımın psikoterapisti!!! hiç kimse fiziken hazırken Mental olarak hazır değildir, mental olarak hazır olanlar tamamen profesyonellerdir ve onların arkasında da pskiyatr ları vardır.

  Konu gördüğünüz gibi dipsiz kuyu olmakla birlikte TBF nun üstünden gelemeyeceği ölçülerde konular da değiller, emek emek emek! , adını saydığımız sporcularımıza gıpta ediyoruz , etmeye devam da edeceğiz ancak onların da gıpta ettiği isimler var , onlar da eksikliklerinin farkındalar, kapalı kapılar ardında nelerinin eksik olduğunu birbirleriyle paylaşıyorlar ama bunun olmaması gerek, her paylaşılan eksi bilgi mental olarak sporcuların verimini etkilemektedir.

  TBF umarım buradan sesimizi duyar 2011 itibariyle sistemini globalize ederek sporcularımızın ileri seviyelere taşınmasını sağlarlar.
   
  victor, AHMTB ve adm coach bunu beğendi.
 5. Metehan Mendi

  Metehan Mendi Kıdemli Üye

  Kayıt:
  15 Ocak 2010
  Mesajlar:
  250
  Beğeniler:
  303
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Bisiklet sporunun kalbi Konya'da atıyormuş meğer
   
  sgtalper bunu beğendi.
 6. aziz konya

  aziz konya Yeni Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2010
  Mesajlar:
  4
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  konya
  yanlıs anlamassanız sızlere baska bır pencereden bakıp baska bır soru sormak ıstıyorum..
  hepınız cok haklısınız.. bu işten anlıyorsunuz.. erdogan abı, adem abı.
  ya bastakıler? onlar bu ısten anlıyorlarmı? bısıklet alt yapısındanmı gelmeler? sızce alt yapısı bısıklet olayan bır yonetımın sporculara bakıs mentalıtesı nasıl olabılır? ne kadar gelecegı gorebılır? yavas yavas soruma gelıyorum..
  buna ıstınayen, sız ınanıyormusunuz baştakılerın 1.amacı ''sorcu gelısımı' mı? onlar bunun anlamını bılıyormu? onların amacı reklam.. hersey reklam.. hepsını tektek yazmak cok uzun olur.. ama kısaca:
  cumhur baskanlıgı turu? bol bol turkıyenın reklamını ızledınız.. tamamen tbf nın reklamı turk sporcusu ıcın bır hızmet yok.. 12 trılyon harcanmıs.. bu para ıle emın olunkı yuzlerce sporcu gelısırdı.. hemde coook kalıtelı..
  veledrom? sızce bu sporcular ıcın dusunulmus bırsey mı? ve butce 5 trılyon ..tamamen reklam, tbf nı yukardakılere 'bakın bız bırseyler yapıyoruz ha, bızı de lutfen gorun' abı' (bakanlık, mılletvekıllık veya yusek bır yerde bı yerler parsellemek ıcın) isvıreye veledron ıcın gonderılen sporcular..tamam ıyı bır sey ama amac ''sporcu gelısımı mı?''..dag ve yol avrupa sampıyonaları onlarda bıkac trılyon..
  yuksek gosterılen faturalar, yurtdısına gıdılıyormus gıbı gosterılıp gıdılmeyen gorevlıler.. kamplarda tanıdıga ayrı tanımadıga ayrı kesılen ayrı faturalar..
  neyse cok fazla uzamıyacagım sınır katsayım yukselıyor..
  sızce bu kadar reklam kokan sıstem ıcınde sporcuların gelısımı veya sporcular onemlı mı?
   
 7. Cebrail ŞEKER

  Cebrail ŞEKER Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  5 Ocak 2009
  Mesajlar:
  536
  Beğeniler:
  412
  Şehir:
  sivas
  Seviye:
  yıldızların kampıda yarın başlıyor bende birazdan yola çıkıcam...
   
 8. bianchiultra

  bianchiultra Bisikletkolik

  Kayıt:
  28 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.218
  Beğeniler:
  233
  Şehir:
  Siirt
  Seviye:
  ahmet akdılek yuru bee adamımsın heee:):):):):))))
   
  Serkan TELYAKAR bunu beğendi.
 9. Serkan TELYAKAR

  Serkan TELYAKAR Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.177
  Beğeniler:
  1.770
  Şehir:
  İstanbul-Altunizade
  Seviye:
  İşte ben bu fikre sonuna kadar hem destek olurum hem de katılırım.Doğru söze ne denir:in: Sonrada paramız yok masterlar bize yük oluyor deyip %5 baraj koyarlar teyyyyyyyyyy:mad:
   
  AHMTB, adm coach ve ErdoganKesgin bunu beğendi.
 10. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.563
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Bir Katar turuna , bir Umman bisiklet turuna bakın , bir de Türkiye turuna katılan yarışmacılara.Andreas Kloden ilk sene katıldı ,yollar b*ktan dedi bıraktı ,geçen seneki bisikletçiler,bir öncekilere göre daha orta kalite bisikletçilerdi. Bu sene iyice kazmalar katılır artık .Pro takımlar 3. takımlarını yolluyorlar zaten ;birde federasyon bunlara para döküyor.TDF'de bile dağ etaplarının zaman sınırı %15 tir ama Masterlarda Türkiye'de 30-45 yaş grubu için %5'tir

  Bizim masterlarımız süperde ondan.Dünyanın en iyileri
   
  adm coach ve Serkan TELYAKAR bunu beğendi.
 11. adm coach

  adm coach Kıdemli Üye

  Kayıt:
  20 Ekim 2006
  Mesajlar:
  389
  Beğeniler:
  544
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  Gördüğüm kadarı ile yorumların bile en doğrusu ve kalitelisi bu konu altında tartışmaya mahal vermeden geçiyor..burada yazılanların ortak bir doğruda hareket ettiği aşikar..dilerim bu birliktelik ve doğru arayışı her zaman,ayrışmaya neden olmadan devam eder..
   
  Serkan TELYAKAR ve AHMTB bunu beğendi.
 12. aziz konya

  aziz konya Yeni Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2010
  Mesajlar:
  4
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  konya
  sevgılı cem yunden amac zaten buraya katılan sporcunun kalıtesı degıl..amac turkıyede bır tur yapılıyormu sorusuna verılecek cevap..
  'evet yapılıyor'' bunun ıcın kımın gelıp kımın gıttıgı onemlı degıl..
  e devler zaten butce ayırıyor.. garıbım ne bılsın turkıye turu nedır, gelenler kımlerdır.. bızımkılerın elınde butun calgılar ıstedıgı gıbı calıyorlar..
  BIZ TURKIYE TURU YAPIYORUZ dıye sarkılarını soyluyorlar ve soyleyecekler..
  yapacak cok sey var ama bızım spor camıamızın bunu yapacak gucu yok..
  yanlıs alamayın ama cogumuzun beynı var kalbı yok.. malesef savasmalıyız..
  savastada sonunu dusunenler kahraman olamaz.. menfaatını dusunenler kahraman olamaz.. savasta hic bırsey dusunmeden savasacaksın sonra gerıde kalanlar saf olanlar ve temız olanlar kalırlar ve oyle yapmalıyız.. once hıc bırımız menfaaıtını dusunmeden gercek sevgımızle ıstemelıyız..
  ve sevgılı adem
  cok guzel konusyorsun, hep bırlıkte olalım hıc ayrılmayalım.. emın olkı yarın bırgun bır yerde topluca hareket edecek olsanız, sızı satacak en az 5 adam cıkar.. onlrda kendı ıcınızde cıkar.. yanı sızınde hep bırlıkte hareket etmenız cok zor.. masterlerı veya cocuklarımızı kurtarmanın tek yolu, hep bırlıkte hareket etmek.. ıyı forumlar
   
  Serkan TELYAKAR ve AHMTB bunu beğendi.
 13. Serkan TELYAKAR

  Serkan TELYAKAR Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.177
  Beğeniler:
  1.770
  Şehir:
  İstanbul-Altunizade
  Seviye:
  Aziz hocamın dediğine ek olarak da; içimizde satanlardan ziyade uymamak içinde çaba gösteren çıkacak.Varda zaten.Fakat; çoğunluğun ciddi hareketi geneli çok güzel şekilde yönlendiriyor.Örneğini geçen yarışta yaşadık, aksi yönde ses verenler bile uyum sağlamak zorunda kaldı. Ağalar kendi arasında anlaşabildiği sürece problem yaşamayız zannediyorum...