2010 Avrupa Yol Şampiyonası Türkiye'de

Pelin

Forum Demirbaşı
Tepki
461
Bisiklet
Felt
Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, UEC 2008 Yılı Olağan Kongresinin Yunanistan'ın Selanik kentinde yapıldığını ve toplantıya, Asbaşkan Abdurrahman Açıkalın, Ak Parti Antalya milletvekilleri Mevlüt Çavuşoğlu ve Abdurrahman Arıcı, Ak Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç ile Alanya'nın Türkler Belediye Başkanı Hayri Çavuşoğlu ile birlikte katıldığını kaydetti. Toplantıda, TBF'nin 2010 yılı olağan kongresi ile 2010 Yol Bisikleti Avrupa Şampiyonasının Türkiye'de yapılması için önceden yapılan başvuruların değerlendirilerek kabul edildiğini ifade eden Müftüoğlu, kongrenin sonunda Ak Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu'nun bir konuşma yaparak, Dünya Bisiklet Birliği Başkanı ve Avrupa Bisiklet Birliği Başkanı'na ve delegelere teşekkür ettiğini söyledi.

İki organizasyonun Türkiye'de yapılacak olmasından büyük gurur duyduklarını kaydeden Müftüoğlu, şöyle konuştu:
''Bu toplantıda bizi gururlandıran bir husus var. Üç yıl önce bu toplantıya gittiğimizde, daha önce Türk delegelerin hiçbir şekilde toplantılara katılmadığı söylenirken, üç sene gibi kısa bir süre içerisinde UEC'nin dikkatini çekmeyi başardık. Selanik'teki toplantının açılış konuşması, Türkiye'ye teşekkür edilerek yapıldı. Gerekçesi de Kapadokya'da yapılan 2007 Dağ Bisikleti Avrupa Şampiyonası'nın başarıyla gerçekleştirilmiş olmasıdır. Kapadokya'daki şampiyonanın, dünya şampiyonası ayarında büyük bir organizasyonla gerçekleştirildiğini söyleyerek teşekkür ettiler. Açılış konuşmasında, TBF'nin organizasyon konusundaki titizliği, başarısı ve organizatörlerle anlaşması ve bunun sonucunda bisiklet sporunun ön plana çıkarılması, konuşmanın ana temasını oluşturdu.''

Bunun da etkisiyle, iki organizasyonun Türkiye'ye verilmesi konusundaki taleplerinin olumlu sonuçlandığını vurgulayan Müftüoğlu, ''2010'da gerçekleştirilecek Avrupa Bisiklet Birliği Kongresi'nin Alanya'da, 2010 Yol Bisikleti Avrupa Şampiyonası'nın (45 ülkeden 3 bin sporcu ve yöneticinin katıldığı bir organizasyon) Türkiye'de yapılması için başvurumuz vardı. Her ikisini de aldık geldik'' dedi.

Yapılacak her iki organizasyonun da bisiklet sporu ve camiası açısından çok önemli olduğuna ve birbirinden önemli ülkelerin bu organizasyonlara talip olduğuna işaret eden Müftüoğlu, ''İki organizasyonun burada yapılmasını sağlamaktaki amacımız, Avrupa bisiklet camiasının üst düzey yönetici ve başkanları ile en önemli sporcularını ülkemizde ağırlayarak, tüm dünyanın dikkatini Türk bisikletine çekmektir'' diye konuştu.

UEC'in gelecek yılki kongresinin Polonya'da yapılacağını da hatırlatan Müftüoğlu, 2010 yılındaki kongrenin Antalya'nın Alanya ilçesinde gerçekleştirileceğini, 2010 Yol Bisikleti Avrupa Şampiyonası'nın, Türkiye'nin neresinde yapılacağına daha sonra karar verileceğini belirterek, toplantıya katılan milletvekilleriyle Gençlik Spor Genel Müdürlüğü'nün kendilerine verdiği desteklerin, bu başarının sağlanmasında etkili olduğunu sözlerine ekledi.

-ÇAVUŞOĞLU'NUN SÖZLERİ-
Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu da, yaptığı açıklamada, 2010'da Dünya Basketbol Şampiyonası'nın da Türkiye'de yapılacağını hatırlatarak, ''2010 Türkiye açısından sanat, kültür ve spor yılı olacak'' dedi.

Bisiklet sporunun bu çok büyük iki organizasyonunun Türkiye'ye alınmasının son derece önemli olduğunu belirten Çavuşoğlu, ''Hem Avrupa Bisiklet Birliği Genel Kurulu'nu, hem de 2010 Yol Bisikleti Avrupa Şampiyonası'nı, ülkemize alarak çifte zafer elde ettik. Son iki yılda bisiklet sporunda büyük gelişmeler yaşıyoruz. İlk kez canlı yayınlarla ve profesyonel kategoride Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu yapıyoruz. Bunlar ülkemiz adına çok güzel ve önemli gelişmeler'' diye konuştu.

Antalya Milletvekili Abdurrahman Arıcı da, Yunanistan'dan çok önemli zaferle döndüklerini belirtti. Arıcı, şunları söyledi:
''Avrupa Bisiklet Federasyonu'nun genel kurulu vardı. 2010 yılındaki genel kurulun ve Avrupa Şampiyonası'nın ülkemizde yapılması için çalışan federasyonumuza destek verdik. Sonuç istediğimiz gibi oldu. Bu organizasyonların burada yapılmasının bisiklet sporunun Türkiye'de gelişmesine yardımcı olacağına inanıyorum. Bisiklet sporu, yeni federasyon yönetiminin çabalarıyla daha yaygın ve etkin bir hale gelmeye başladı. Bu organizasyonlar, bu çabalara katkıda bulunacak.''

KAYNAK (link)

Scudo
Tepki
53
yine bir organizasyon ve yine turkiye sporcusuna harcanması gereken milyonlarca lira yabancilarin sofrasina sunuldu .....Turkiye milli takimini sayisal olarak bile tamamlayamayan federasyon sanki sınav kazanmışta bunu anlatacak aptalları arıyor.. soyleyecek soz gercekten bulamıyorum...
sadece yazık diyorum yazıkkkkkkkkkkkkk
uec parayı basana organizasyonu tabiiki verecek ama dogru durust bisiklet takımı bile olmayan ulkemizin paracıkları onlara guzel gorunmek isteyen federasyon yonetimince guzel guzel sunulmakta ...cok yazık cok ...

eski - yeni butun sporcular ne hallerde oldugunu iyi bilir federasyonun bu ne yaa ......sporcum yok kosmaya -yabancıları getiririm keyfe ....
arkadaslar artık bu adamları kovmak gerekiyor

Bora TİRKİ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.889
Bisiklet
Specialized
Bir de olumlu bakış acısıyla bakmayı deneyin.

Olumsuzlukları eleştirin, olumlu yanlarını da görün ve yazın.

Adı soyadı, belli olmayan kişiler düzgün kullanıcı adı açsınlar.
Kim olduklarını bu işe ne kadar gönül verdiklerini görelim.

Eleştirenlerin ancak dergilerde göreceği sporcular ülkemize geliyor.
Tadını çıkarttın.

Tepki
126
Sana katılıyorum Bora abi
Böyle büyük bir organizasyonun ülkemizde olması bile büyük bir şeref.Bütün ülkelere nasip olan bir yarış değil.Bora abinin dediği gibi ancak dergilerde göreceği(miz) sporcular ülkemize geliyor.En mükemmel şekilde keyfini çıkarmalıyız bunun:in:

Tepki
53
Bora kardes yarışa katılarak zevk almak mı yoksa binlerce sporcusu olacakken sadece dergilerde görecegin yabancıların odul konaklama vs leri alıp gitmesi mi sana zevk veriyor anlamadım sen bisikletini kendin alabiliyorsun kendi çapında takılıyorsun ama ülke sporu senin zevkinden geri kalmalı anlayısın şaşırtıcı
adım sanım belli seni de tanırım sen de beni o kısmını konusuruz ayrıca burda yazanlar adla ilgili değil bir ülkenin sporcularının (sen de dahil) hakları ile ilgili
sen umarsamayabilirsin ama ben ve benim gibi düşünen milyonlarca insan bizim ödediğimiz paraların bizlere öncelikle harcanmasını sonra kalırsa peşkeş çekilmesini istiyoruz bu da en dğal vatandaşlık hakkımız
daha geçen tour of turkey de -trakya turunda -takımın durumu bile içler acısı idi malzeme yok yarışçı yok .........peki ne var dergilerde gördüğümüz sporcular ....

NE DEMİŞLER

AÇ TOKUN YÜZÜNE BAKARAK DOYMAZ

Tepki
53
Turgut kardeş yarış organizasyonunu Turkiye de yapmak nasip vs ile ilgili değil harcadığın para ile ilgilidir

spokesman

Forum Demirbaşı
Tepki
399
@onemorebicycle

Kesinlikle katılıyorum
Diğer taraftan Abrurahman Açıkalının şu sözüne de çok güldüm
" tüm dünyanın dikkatini Türk bisikletine çekmektir '' demiş
Sen önce Türkiye bisiklet turunda pelaton önünde kadraja girecek sporcunu yetiştir hele.
Ondan sonra Türk bisikletciliğinden bahset
Bisiklet sporcusu ve doğru dürüst milli takımı olmayan ülkemin Bisiklet federasyonunun başarı ve atılımlarıyla gurur duyuyorum.

Parayla bisiklet gösterisi satın alan Federeasyonumuzu bir kez daha kutlarım.

Mustafa Dinç

Bora TİRKİ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.889
Bisiklet
Specialized
@onemorebicycle

Yukarıda söylediklerin senin bakış acın. Saygı duyuyorum.

Bende çok istiyorum, Ülkemizin sporcularının Avrupa şampiyonası koşmasını.

İlk başta biz ülke olarak bisiklet kültürümüz yok.

Evet, federasyonun ülkemizde daha iyi sporcular yetiştirmesi en büyük dileğimm.

Ben 1997 senesinden beri bu camiasının içindeyim.Olumlu, olumsuz gelişimleri görebiliyorum.

Daha önce söylediğim gibi "Daha ileri gitmek için eleştirelim, yıkıcı değil, yapıcı eleştirelim."

Bunda önceki federasyon güzel şeyler yapmış, ama şimdiki federasyon Türkiye'nin adını daha üstlere taşıdı.

Geldiği günden beri yapılan organizasyonları takip edersen, görürsün.

Avrupa şampiyonasına gelen sporcular her şeyi hak ediyor.

Büyük ihtimal biz(sen de dahil) çocukluğumuzda sokakta top oynarken onlar bir disiplin içersinde pedal çevirip ter döküyorlar.

Ülkemizin sporcuları hakkında ise; bilgin var mı bilmiyorum. Hiç biri profesyonel lisanslı takımda değil.

Bu sene (2010) yapılan 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu hakkında alıntı.

Lüften oku..

Yol Bisikletinde Yarışma Kategorileri ve HC

Tek günlük Yol bisikleti müsabakaları "1.", bir günden uzun etaplı turlar ise "2." kod numarasıyla başlarken, bu sayının yanına yarışma kategorisini belirten rakam eklenmektedir. Sağa eklenen bu rakam küçüldükçe yarışma seviyesi arttığından, puan sisteminde sporcuların aldıkları puanlar daha yüksek olacaktır. Örneğin 2.2'ye göre 2.1 kategorisindeki turlar sporcular için daha çok puan anlamına gelmektedir. Bununla birlikte genellikle tura katılan sporcu ve takımların performans düzeyi, parkurun zorluk derecesi, katedilen mesafeler de artmaktadır. Yarışma seviyesi her yıl Dünya Bisiklet Birliği (UCI) tarafından değerlendirilmekte ve organizasyonun başarısı ile paralel şekilde üst kategorilere yükseltilebilmektedir.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu özelinde incelendiğinde, 2008 yılı öncesinde 2.2 kategorisinde koşulan turun, son iki yıldır 2.1 kategorisindeki etaplı turlar arasında yer almayı başarması ve son olarak 2010 yılında 2.HC kategorisine, bir anlamda Dünya Bisikletinin Şampiyonlar Ligi'ne yükselmesi organizasyon başarısının göstergesi olarak kabul görmektedir.

2.HC sınıfındaki müsabakalar kategoriler üstü olarak tanımlanmakta ve Grand Tour olarak bilinen üç büyük turun (Fransa Turu, İtalya Turu ve İspanya Turu) bir alt kategorisinde yer almaktadır. 2.HC kategorisindeki turlar köklü birer geçmişe sahip, organizasyon kalitesini ispatlamış, prestij turlar olarak ifade edilmektedir.

(link)

Bizim ülkemizin sporcularının hiç biri profesyonel takımda koşmuyor ve tekrar söylüyorum "Hiç biri profesyonel lisanslı takımda değil."

Yarışan takımların hepsi Dünyanın en prestijli profesyonel takımları.
Bu yüzden sporcularımız tur'da başarılı olamadılar.

Alman antrenör ile görüştüğümüzde; kendisinin yorumu şu şekilde; "Bizim sporcular göreve geldiğim günden itibaren çok sıkı çalıştılar, ama bu yarış profesyonel takımların yarışı.Takım olarak başarılı olmaya çalışacağız, ama sporcularım daha çok tecrübe edinecekler.Amacım Türkiye Milli takımını daha ileri götürmek.."
Hiç sporcularla görüştün mü? Şikayet ettikleri bir konu var mı? sordun mu? Milli takım antrenörü ile görüştün mü?

Öyle bilgisayar başında yorum yazmakla sporcu desteklenmez, başarı sağlanmaz.

Ben, ter döken sporcu arkadaşlarım ve kendi haklarımı savunuyorum.Federasyon yetkilileri ile konuşup, tartışıyorum.Beni herkes tanır.

Toplantıda, genel sekreterin kendisine dosya hazırlayıp verdim.
İsmini hala bilmiyorum. Sen yazılı ve sözlü tepkini gösterdin mi?

Neyse lafı fazla uzatmaya gerek yok.Bu konuyu uzatmak polemik yapmaktan ileri gitmez.

Biliyorum ki sende bu ülkede bisiklet sporunun daha ileri gitmesini istiyorsun.

Umarım önümüzdeki seneler Türkiye Milli takımı daha güçlü olur.
Hep Yol hemde Dağ bisikletinde olimpiyatlara sporcu göndeririz.:in:

Serkan TELYAKAR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.492
susayım diyorum ama yok dayanamıyorum...

şimdi şöyle bir konu söz konusu! yurt dışına ülkeyi çok güzel lanse ediyorlar,pro sporcular geliyor,kategori yükseliyor vs.vs.

peki bunun ülkemdeki sporcuya katkısı ne????

sporcu sayısını mı arttırıyor ya da sporun kalkınmasını mı sağlıyor. Sadece insanlar izleyince "hmmm bisiklet zor spormuş yolda gördüklerimiz sporcuymuş meğer" bunun farkına varıyorlar. İyide çok daha kolay yolları var bunu yaymanın.

T.C. Şampiyonası ismine bakınca ülkenin en büyük yarışı olması ve en zor yarışı olması gerekli değilmi? Bu sene adına şayan bir yarış oldu güzel bu konuda tebrikler. Ayrıca Ankara Gücü sizleri başarınız ve şampiyonluğunuz için tekrar tebrik ederiz! Peki ama büyük erkekler yani elitler yani en iyi olan sporcular 19 kişi mi bu mu? bu mudur ki 10 kişisi sadece Brisa; bu mudur spora sporcuya katkı ve sporun gelişmesi. Yol yarışlarında gurupları ayırdılar yıldızlar masterlar ve b.bayan-b.erkek-genç erkek diye. T.C. Şampiyonasına neden B.erkekleri bi anda dahil ettiler. Sebep??? Ödül koydu valilik hop B.Erkekler dahil vaybe yazık değil mi hakemlere çok yoruluyolar diye bölmüşlerdi ya güya gurupları ne oldu şimdi burda. Bizde tüm adamlarımızı takip edip üstüne yarış koşuyoduk biz yorulmuyormuyduk.Dağ bisikleti yarışlarında masterlarda kesinti yaptılar yoldaki gibi tmm yapın elitler gençler daha fazla öne çıksın tabiki isteğimiz bu, bu da eeee elitler nerde kaç kişi 70 milyon ülkede 35 tane elit adamımız mı kaldı nerde bunların gerisi, bayan sporcular ne oldu 70 milyon= 6 bayan nerde bu sporcuların geri kalanı var da biz mi görmüyoruz yoksa olanlardan artık insanlar bezdi ve yarışa mı gelmiyorlar, hatası nedir ve çözümü nedir bizden(sporculardan) ses çıkmıyor eeeee sizden neden bir çalışma gelmiyor bu ülkenin kendi içinde bulunan sporcular için. Neden düşüyor sayılar ve ne çalışma yapıyorlar bunun için. Neyse bunları da daha uzatmayayım gider de gider...

Sevgili Bora katkılarının çabalarının hakkı ödenmez, çok çalışıyosun geçen sezon sonu toplantıda yazılı verdin dilekçeni, hepimiz konuştuk anlattık dertleri olması gerekenleri sporcu olarak isteklerimizi belirttik değil mi;

PEKİ YA NE DEĞİŞTİ? hiç bişey yapmadılar. Sporcu sayısı her geçen gün düşüyor. Düzen iyice dağıldı toparlayamıyolar.

Temmuz da Alanya da yarış var. Temmuz ayında Alanya da bulunanlarınız vardır. Deniz kenarında öğlen 45+ ları bulan hava sıcaklığı 850mt irtifada adama ne yapar bilirmisiniz hele ki birde yarış koşacak insanlara yapacaklarına. Güzel bir yerde güzel bir tarih seçimi bir yarış için...

neyse susayım ben yine...

saygılarımla.

• Beğen
Tepkiler: cemm

Bora TİRKİ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.889
Bisiklet
Specialized
Serkan merhaba

Sorunlar hakkında yazdıkların doğru, sana katılıyorum.Bu konuda zaten fikir birliğindeyiz.

Fakat konu, Avrupa Şampiyonasının Türkiye'de yapılmasının olumlu ve olumsuz yanları.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
belediyeler bisiklet yolu yapmalı

federasyon yerel yarışların sayısını arttırmalı insanlar yol ve otel parası vermedende yarışabilmeli

türkiyede faaliyet gösteren bisiklet firmaları yukarıdaki iki konu için direk hükümete yönelik talepte bulunmalı. bisiklet yolu inşaası ve bisiklet sporuna yönelik vergi indirimleri gibi

örneğin bir firma yerel bir yarış düzenleyince sosyal hizmet olarak tanımlanıp masrafları vergiden düşer böylece ücretsiz bir reklam olur. bir dondurma firması ankarada bir yarış düzenlese kafa göz yarmayacak makul bir parkurda 10-17 yaş gurubu çocuklar yarışsa sonra aileleri ile bir piknik yapsalar fenamı olur. o yarışçı grubundan çıkacak 2-3 yetenekli çocukta daha ciddi yarışlara giderler.

insanlar bisiklete bindikçe gençler yarışlara katıldıkça bisiklet gelişir. dünyanın şu anki düzeninde bunun başka bir yolu yok gibi görünüyor.