2009-4X(Fourcross) yarışı ile ilgili...

Konu, 'Extreme ve Macera Yarışları' kısmında Doruk Atay tarafından paylaşıldı.

 1. Doruk Atay

  Doruk Atay Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.085
  Beğeniler:
  1.675
  Şehir:
  Tuzla
  Seviye:
  Son yıllarda Türkiye'de de büyük bir yükselişe geçen ekstrem sürüş tarzları, ülkemize giren bu türdeki bisiklet ve parçaları ile artık iyice yaygınlaşmaya başladı...
  Geçen yıl düzenlenen Fourcross disiplinindeki yarış acaba bu senede yapılacakmı gibi soruların çoğaldığı bu günlerde artık bir bilgi verilmesini umuyorum. :rolleyes:
  Bu türde sürenlerin sayısı gitgide artmakta ve sadece 4X değil, Freeride gibi kategorilerinde yarışlarının düzenlenme vaktinin geldiğini düşünüyorum. Belki bir süre çok büyük bir katılım gerçekleşmeyebilir fakat bu demek değilirki "gerek yok bir daha yapılmasına", spor eleştirmenleri bu sporlar ilk çıktığı zamanlarda -bunlar gerçek spor değil, gerçek sporcu değiller- gibi yaklaşımlar olmuştu fakat gençler yapmaya devam etti ve bu sebeplede bu kadar gelişme gösterdi.

  Avrupaya ve Amerikaya baktığımızda büyük sponsorluklarla bu türün yarışlarının düzenlendiğini görüyoruz ve artık ülkemizdede yapılmalı diye düşünüyorum. Geçen sene düzenlenen yarışa katılamayan birçok arkadaşımız oldu, bazılarımızın bisikleti yetersiz kaldı yada arıza çıkardığı için yarışı bırakmak zorunda kaldı ama artık ithalatçılarda sağ duyulu davranıp komponent getirmeleriyle ilgili olan arkadaşlar bisikletlerini hazırladılar ve geriye kalan tek şey daha fazla yarış ve organizasyon.

  Soru: Bu sene için herhangi bir yarış organizasyonu/planı varmı?
  Herkese bol pedallı günler
   
 2. Haşim Okyay

  Haşim Okyay Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.246
  Beğeniler:
  4.705
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  1 Haziran 2008 gününde yapılan yarış oldukça çekişmeli ve güzel geçmişti.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bu sene de tekrarı yapılması gerekli bence. Boğaç abiye ulaşmak lazım. bogac@720extreme.com

  Hatta, mail atalım hep birlikte, bu doğrultuda talep olduğunu görsün. Yapmasa da yaptıralım. :rolleyes: :)
   
 3. #3
  Doruk Atay

  Doruk Atay Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.085
  Beğeniler:
  1.675
  Şehir:
  Tuzla
  Seviye:
  Kesinlikle çok eğlenceliydi... Ve hani havalar iyice ısınmadan yapılsa fena da olmazdı. :)
  Ozaman bir örnek mail hazırlayalım ve gönderelim Boğaç beye. Bu doğrultuda ne gerekiyorsa bende yapmaya hazırım. Sizede teşekkürler Haşim bey iletişim bilgisi verdiğiniz için.
   
  emrullah bunu beğendi.
 4. Haşim Okyay

  Haşim Okyay Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.246
  Beğeniler:
  4.705
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Dün kendisine bir mail atmıştım konu ile alakalı ;

  Demek ki, var bir şeyler. :)
   
 5. #5
  Doruk Atay

  Doruk Atay Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.085
  Beğeniler:
  1.675
  Şehir:
  Tuzla
  Seviye:
  Dün bende telefonla konustum,
  görüşmemde sizin söyleminize benzer bir söylem kullanmıştım bende ve banada ona benzer bir cevap vermişti:)
  Fakat daha sonra öğrendimki geçen sene yapılan yarışta firma olarak biraz fazla masraf yapmışlar, ve bu sene de bu tür bir organizasyon için ciddi sponsorlar aradıklarını aksi takdirde olamayacağı gibi bir bilgi verdi...
  Umarım gerçekleşir diyerek beklemeye devam ediyoruz arkadaşlar...
   
  Haşim Okyay bunu beğendi.
 6. gurol

  gurol Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.745
  Beğeniler:
  3.125
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Arkadaşlar birileri yapsında katılalım diye beklersek hep bekleriz. Eminim bu kadar istekliyken bir kaçınız bir araya gelse, bir kaç bilene danışılsa ve doğru makamlara gidilse gayet güzel bir organizasyon ortaya çıkabilir. Ülkemizdeki (ve Dünyadaki) bir çok yarışmaların kökü resmi makamlardan ziyade kişisel çabalara dayanır. Doğru zamanda doğru hamlelerle sürekli hale gelmişlerdir. Yarışma mı yapılsın istiyoruz? O halde beklemeyin, yapın.
   
 7. ZekiAlper

  ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.911
  Beğeniler:
  1.653
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Antalya Downhill Özel Antrenör
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Ben de katılmak çok isterim:) Ve bir mail da ben attım. Bakalım zaman neyi gösterecek.. Ama "gurol" bey in dediği gibi birşeyler yapmak gerekiyor:)..
   
 8. #8
  Doruk Atay

  Doruk Atay Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.085
  Beğeniler:
  1.675
  Şehir:
  Tuzla
  Seviye:
  Maddi destek, ulaşım desteği, içecek desteği vb. seyler olmadan bu tür bir organizasyon cok zor.
  Dünyaca ünlü yarışlardan bahsettiniz, bu tür yarışlar çok büyük sponsorluklar çerçevesinde büyük yatırımlarla ve basın desteği ile gerçekleşir.
  Resmi makamlar bizlere sadece parkura girebilmemizi ve en fazla ambulans konusunda yardımcı olabilir. Bu sebeple bir organizasyon firmasının düzenlemesi tabiikide daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum...
   
 9. gurol

  gurol Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.745
  Beğeniler:
  3.125
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Doruk, geçtiğimiz dönemde ne şartlar altında ne organizasyonlar yapıldı bir bilsen... Yazsak kitap olurdu.

  Davranan yapar.
   
  Doruk Atay ve emrullah bunu beğendi.
 10. gambler-dh

  gambler-dh Kıdemli Üye

  Kayıt:
  23 Haziran 2008
  Mesajlar:
  238
  Beğeniler:
  116
  Şehir:
  adana
  Seviye:
  Gürol abinin dediklerinin tamamına katılıyorum. Dediği gibi beklemekle olmaz bu iş. Mesela ilk olarak polonez köy yetkilileri ile temasa geçilebilir.veya 4x tune veya valilik makamına çıkılabilir.yada istanbuldaki bisiklet firmalarıyla görüşülebilir.
   
  emrullah bunu beğendi.
 11. gurol

  gurol Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.745
  Beğeniler:
  3.125
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Valiliğe tarafınızda sağlam birileri olmadan yada bir dernek/organizasyon olmadan çıkamayabilirsiniz.

  Bunun için ilk yok Polonez'den geçer, Türk toplumu olarak yaşa ve tecrübeye önem verdiğimizden yanınızda sizi destekleyecek daha yaşlıca ve toplumda az da olsa yeri olan biri olsa gayet iyi olur. Polonez'deki yetkililerle birlikte onlara ve size uygun bir tarih belirlenir.

  Sonraki aşama il bisiklet temsilcisi ile görüşmek olur. Onun sayesinde il müdürlüğündeki resmi işlemler halledilir. Ve il bazında resmen organizasyonunuz yapılabilir.

  İşin gerçeği bu takvim önceki yılın sonunda belirlenmiş olduğudur. Ancak İl temsilcisi kendi takvimine koyduğu bir yarışın yerini değiştirerek sizinki ile eşleştirebilir, böylece bu problem aşılır.

  İşin iki resmi yanı halledilebilirse, olası sponsorlar gezilir. Ödül bulunur. Biraz da maddi kaynak bulunmalıdır, çünkü afiş baskısı vs... gibi nakite dayalı giderler karşınıza çıkacak. Bunları olası sponsorlardan birine fatura kestirmek üzere anlaşabilir ve maddi yardımı da bu şekilde faturalandırmış olursunuz.

  Sonrası sizin tanıtım gücünüze kalır. Bisiklet mağazlarını veya başka tanıdıkları gezer afişlerinizi asarsınız. Afişlerinizi saçma yerlere (sokak durak vs..) asmakla uğraşmayın. Tepki çekmeye gerek yok. Özellikle bisikletçilerin sıkça gittiği yerler yeterli ve tabiki web siteleri.

  Eğer ilk başta büyük bir organizasyon yapmaya çalışırsanız ve yeterince tecrübeniz yoksa büyük ihtimal iptal etmek zorunda kalırsınız. Yada rezil oluruz hep birlikte. O yüzden çapınızda organizasyona girişin. Bırakın ilki küçük olsun. Sadece istanbuldan 20-30 bisikletçi olsun, eğlenin. Duyulsun. İkinci daha büyük olur.

  4x'un güzel yanı iki haftada bir organizasyon yapabilirsiniz, kimse hayır demez. Eğer ilk organizasyon iyi gider ve sponsorlar memnun kalırsa sezon geçmeden 3lü seri yaparsınız. Süper olur. Seneye direk üçlü seri ile başlarsınız.

  İlk baştan, yok çok ödül olsun, yok tüm ülke gelsin, yok otobüs kalksın, yok redbull sponsor olsun derseniz, beklersiniz.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-5-5_22-36-53.png
Amerikalı Amber Neben kadınlarda TT kraliçesi. 15 yıllık geçmişinde 2 Olimpiyat, 2 Dünya, 2 Ulusal ve 2 Pan American şampiyonluğu bulunuyor. Amber hakkında daha fazla bilgiyi kendi sitesinden...
20150722_101722.jpg
yaklaşık 2 sene önce serçe parmağım kırılmıştı, bayramdan önce aynı yerden tekrar kırıldı, boksör kırığı diye geçiyormuş bu kırık tipi... Sağ el olduğundan günlük işlerimde aksaklıklara neden...
upload_2016-8-24_10-55-54.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...