2008 marzocchi dj1&marzocchi dj pro&2008 fox float RLC

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
argyle çok yeni bir maşa sağlamlığı hakkında kimse bişey diyemez belki sonuçta freeride dalı altında olan bir maşa. herkez toralara sağlam diyor ama 1 ayda maşa iki parça oldu ve kırdığım 4. maşamdı. argyle i çoğu ünlü ve yurt dışında bir çok kişi kullanıyor ve şuana kadar kırılmış argyle görmedim. genellikle argyle 309 u kullanıyorlar. tabi marzochi de görmedim kırılmış. marzochi banada argyle ye göre daha sağlam geliyor ama argyle yide kırmak biraz zor gibi geliyor. çalışma ve hafiflik konusunda argyle daha iyi bir seçim. sağlamlıkta ise dirt jumper serisi daha iyi.

• Beğen
Tepkiler: tektekerali
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ujur

adam almış maşasını :D ama yinede güzel açıklama .peki eğer RS domain hakkında bilginiz varsa bu maşa için 115-160 mm travel diyorlar ama şimdi bu hem 115 hemde 160 kullanılabiliyormu yani travel ayarı varmı.yaza doğru buna geçmeyi planlıyorum kısmetse ona göre seçim yapacağım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@gurkankas

maalesef domain milli maşaymış vazgeçtim onun yerine en güzeli tora olacak benim için.aynı soru tora için geçerlidir 85-130 travel derken hem 85 hemde 130 kullanabilirmiyim.mesela arazide 130 kullanmak istiyorum street için 85 kullanmak bu olurmu yoksa iki boydan birinimi seçmek zorundayım :(

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
@gurkankas

130-85 arasında istediğin travelda kullanabiliyorsun elinle değiştirerek :)

Sahinoz

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Ahmet Sahinoz
Pazar günü bi Float denedim hakikaten çok çok iyi absorbe ediyor, hayran kaldım diyebilirim ama maşalar da çok pahalı yahu :)

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
@gurkankas

toralar all mountain diyede geçse street te dağılan bir maşa kullanan çok kişi var ve genelinin rebound u ve kiliti çalışmamakta. u turn u bozulcak bişey değil ama bendede u turn tora var çok yumuşak yani 130 dayken bi yerden atlama yüklen dip buluyo ve benim tora 85-130 desede 75-120 çalışıyor 1 cm girmiyor. ve çok esneyen bir maşa kırılabilir çok da sağlam olduğunu düşünmüyorum.

• Beğen
Tepkiler: tektekerali

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ujur

xcm kullanırken bile memnunum ben tora bence yeter.aslında trde milli göbek bulsam domain alırdım ama bulamıyom :(

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
@gurkankas

gürkankas sana bişey söyliycem tora sana yetermi yetmezmi bilmiorumda xcm i 2 haftada kırdım üst köprüsünden, torayı ise alt köprüsünden 1 ay da kırdım. sence bana bu ür maşalar yeter mi. yani bu tür maşalar yanal darbelerde kırılıyorlar yani kaldırımdan 180 attığın zaman dayanmayan maşalar bunlar.

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
@ujur

torayı yaklaşık5-6 ay kullandım hayvan gibi.1 kere bakımını yaptırdım yağı değişi kullanmaya devam ettim.Şimdi ise benim maşamı Memocan kullanıyor ve maşa hala ilk günkü halinde. bence maşaları bu kadar eziceğine biraz da kendinde kırılmasının nedenlerini arasan daha iyi edersin.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@sinto

memocan test ettikten sonra cevabını verir :) ona dayanırsa bna ömür boyu yeter bnce :)

Sinan bna önerebileceğin 400 ytlye kadar hangi maşalar var.travel ayarı olanlardan?(tora gibi hem streette düşük travelde hemde arazide yüksek travelde kullanabileceğim)ve çok saçma bir soru olacak ama bu toraların hepsi disc uyumlu demi :) bakıyorumda hepsinde v break uyumlu diyorda şüpheye düştüm :D

bu arada almak istediğim tora bu :
(link)

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
ezmekle alakası yok. tekteker ali isimli arkadaşta benden bir gün sonra kırdı 50kg luk birisi. ben iki yönede kaldırımdan atlarken 180 atıyorum sol tarafa çalışıyorum genelde benim sol taraf ali ise sağ tarafa 180 atıyor onunda sağ taraftan kırıldı. benim dediğim yanal darbelerde kırılıyor senin nasıl kullandığını bilmiyorum genelde dağda kullanıyorsun diye biliyorum seni ama dağda da 180 vb hareketlerin yerine düz iniş var yani senin kırmanı beklemiyorum zaten. kırarsa memocan kırar ama bunny ile değil. hayvan gibi kullandım derken istediğin kadar yüksekten atla toralara bişey olmaz ama 2 hafta 180 çalış kırılır. ve toraları uzun yıllardırda kullanmadık ben 1 ay, aliden biraz önce öğrendim 2 hafta önce almış sınavları olduğu için fazla binemiyor ama kırıldı yani kendimiz yerine yapan firmada aramak lazım suçu. sonuçta u turn tora all-mountain diye geçen bir maşa ve sağlam olması gerek ayrıca 180 çalışmayada 1,5 hafta felan olu ve 20cm akdar yüksek kaldırıma 180le çıkarken kırıldı çok esneyen maşalar. ali 3 gun sonra kilit çalışmıyor diye aldığı yere gitti ve içi paramparça olmuştu. yani bu maşa ile xc yap rebound ve kilit muutlaka bozulur. xcm in kırılma nedeni ise seninde dediğin gibi havyan gibi kullanmam, bir günde defalarca 2 metre kadar yerden düz zemine atladım ve dayanamayıp kırılmıştı. ama tora gibi bir maşayı 1,5 haftalık 180 le kırılıcağını hiç sanmıyordum. ben çok parça kıran biriyim ve hiçde kendimde aramıyorum bunların nedenlerini önceden kırılanlar xc malzemesiyli mutlaka sonu vardı şimdi hepsini değiştirdim maşa hariç maşada tora ve xc değil şimdi ise maşadan başka hiç bir parçada problemim yok demekki sorun bende değil. alivio arka aktarıcı üstteki yayın olduğu yerden 10cm lik kaldırımdan atlamada kırıldı acera ise janta kaçtı şuan x-5 var 3 kez janta kaçtı boşluk bile yok hala tıkır tıkır çalışıyor. benden kaynaklanan bi sorun olsa heralde bu iş için yapılmış parçalarıda kırardım.

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
linkdeki maşa v-brake uyumsuz sadece disk uyumlu. benim kullandığım da fren pivotlaru da vardı. aslında tora street için bir maşa değil. Örneğin xcm gibi yay fazla hissedilmiyor yani bastırdıın gibi geri atmıyor. darbeyi absorbe ediyor . ben street de de 130 luk halde kullanıyordum öyle alışmıştım.Ama ne kadar az travel o kadar fazla bunny demek oluyor :)alışınca istediğin kadar çekebiliyorsun zaten. aradığın bütçede - fonksiyonda sana tavsiye edebileceğim bir tek tora var :) deneme şansın varsa bi dene one göre karar ver :) kısca tora iyi bir maşa :D

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
@ujur
Tora xc maşası.

ayrıca xc parçalarının bu iş için olmadığını bende biliyorum sende biliyorsun.

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
@sinto

sram kataloğunu aç ve tora nın altında yazan hangi kategoride olduğunu belirten yerdeki yazıyı oku. xc ve all-mountain 130 luk torada all-mountain sınıfına giriyor. herkez xc diyordu ve 2008 sram kataloğundan baktım ve all mountain yazıyor. ayrıca küçük travel demek yüksek bunny anlamına gelmiyor sadece ön tekeri yükseltirsin küçük travelde önemli olan arkadır. şahsen benim tora 75 çalışıyordu bunny çekerken dibine vuruyordu ve düzgün bunny çekemiyordum
120 ye alıyordum ve daha yüksek çekiyordum. marzocchi dj serisi ve 4x e dikkat ederseniz içine giren boru tamamen girer yani maşa alçaktadır önü yükseğe çekebilmek için. ve çok iyi tepen, dip vurmayan maşalardır. yani o tür maşaalarda önü çekmek için fazla bi çaba sarfetmezsin ve arkayı çekmek için daha çok çalışırsın ve dahada iyi bunny ler elde edersin. yani her alçak maşada (tora) daha iyi bunny çekilmez. bunları kulaktan dolma bilgilerden değilde kendi tecrübelerimden yazıyorum.

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
ben bu yazdıklarımla torayı kötülemiyorum sadece aldığınızda 180 gibi yandan derbeli hareketler yapmayın. sadece düz sürün, bunny çekin ve istediğiniz yükseklikten atlayın. ama 180 atmayın:D

• Beğen
Tepkiler: hsrv_khy

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
@ujur

(link)
linke girersen kocaman cross country yazıyor toranın olduğu kategoride ;) maşanın asıl amacı XC ama AM de yapılabilir denmek istenmiş katalogda.

ayrıca street için üretilen bisikletlerde 80 lik hatta düz maşalar bulunuyor.trialciler boşuna düz maşa kullanmıyor.

kulaktan doğma değlde benim tecrübelerimi merak ediyorsan ben 85 lik haliyle daha fazla bunny çekiyordum 130 luk haline göre.

• Beğen
Tepkiler: ujur

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
katalogta baktığımda u turn olan model AM diğer 80-100mm likler ise xc diye getiyordu. trials çiler düz maşa kullanıyorlar çünkü ön teker yere inmiyor. genelde doğru 80mm kullanılır ama o kullanılan 80mm maşayla ilgili olan bişey yani benim tora 100 den aşağıda oldumu bunnyde dibine vuruyor ve düzgün bi performans alamıyorum. dj2 kullandım maşa 2 yada 3cm girdi ve çok iyi teptiği için ön tarafı birden yükarı doğru fırlattı, senin ağırlığın muhtemelen benden daha azdır 85 mm de dibine vurmuyordur ondan daha çok çekiyorsudur. bide senin maşa 2007 model benimki 2008 bi değişiklik varmı yokmu bilmiyorum ama 1 yıl 1 yıldır eskiler her zaman için daha sağlam dır. yeniler genelde görüntü için sağlamlıktan ödün verilir. ayrıca ben sana int sitesine bak demedim ordada am yazıyordu bir kaç ay öncesine kadar ama 2008 bayii kataloglarına bakarsan am yazısını kocaman bir şekilde görürsün.
birde izmirin sıcaklığı ist ye göre daha fazla olduğu için ve toraların kırılan yerleri magnezyum olduğu için ve her metal ısındıkça yumuşadığı içinde kırılmış olabilir kırıldığında saat 5 di yani güneş tepede ve hava çok sıcaktı. sıcaklık derece olarak her sitede farklıdırve genelde aşağıda tutarlar ama hissedilen sıcaklık güneşte yürünülmiycek kadar.

batutanker

Aktif Üye
Tepki
39
tesekkuru yanlısklıkla yaptım 5 de gunes nasıl tam tepede oluyo gunes tepede 12 ıle 1 arasında olmazmı ya bıde bu masa buzdanmı gunesde kırılsın adamlar colde dh yapıyo col sıcagıylada ızmır sıcagı kıyaslanamaz col sıcagında yurumeyı bırak nefes alamassın golgede bıle nefes alamssın sıcaklık arttıkca bısıkletlerın parcalanması lazım senın dedıyıne gore tmm sıcagın etkısı olabılır ama ızmır sıcagıyla ıstanbul sıcagını pek bı farkı olmaz kırılmada ancak gunesde aylarca sabıt kalırsa etkısı olur oda cok uzun zman gerektırır hem senın dedıyıne gore ızmır sıcagı ıstanbul sıcagı okdar farkederse colde bısıkletlerın param parca olması lazım

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@sinto

tora iyi bir maşa zaten o kesin.xcm bile şuan için gayet yeterli ama hem daha sağlam hemde daha fonksiyonel bir maşa istediğim için toraya geçmek istiyorum.ayrıca bunda hem Sinan'ın tavsiye etmesi hemde Alican'ın tora kullanması ve gayet memnun olması !! ayrıca xcm en fazla 180 mm rotor takılıyo bn daha güçlü fren performansı istediğim için 203lük rotora geçmek istiyorum buda torada mevcut.evet xc maşası olabilir ,180ne dayanamayabilir ama zaten bn 180 çekene kadar yeni bir bisiklete geçmiş olurum :D neyse sonuç olarak torada karar kıldım ayrıca beyaz olması dahada hoşuma gidiyor :D

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
@gurkankas

203 önermem:) en fazla 185 al. 203 çok abartı ve gereksiz olur. toranın gri-siyah-beyazı var fakat dikkat et modelleri farklı olabiliyor :) 318 beyaz alıcaksın di mi?