200 km sonrası ilk patlak (yama karasızlığı, aksesuar arayışı içerir).

Tepki
28
İsim
Onur
Bisiklet
Ghost
Merhabalar.
İki gün dinlenince dün akşam bir anda bisiklet sürme isteği doğdu. Evdekilerin, başta babam olmak üzere ''geç oldu bugün çıkma'' şeklinde ki sözlerine kulak asmayarak çıktım.
Bisiklet yolundan gidiyor, bisiklet yoluna park edenlere tepkimi gösteriyor ve çevrede bir farkındalık oluşturmak istiyordum ve yavaşça ilerliyordum.

Henüz daha 10 km olmamıştı.
3.jpg

Pedalları çevirirken bir titreşim ve rahatsız edici bir ses hissettim. Durdum ve baktım bisiklete ancak bir şey göremiyordum. Arka tekeri incelerken bir diken gördüm ve çekmemle birlikte lastiğin havası bir anda iniverdi(Bknz: Foto 2=Diken).
1.jpg

Öylece kalakalmıştım. Bisikleti aldığımdan beri 200 km civarı yapmıştım. Elbet patlaması gerekiyordu. Ancak ben cam kırıklarından kaçarken aklımın ucundan geçmeyen diken patlatmıştı.
Kalakalmıştım öylece.
Teker tamirini öğrenmeliyim ve daha önemlisi gerekli malzemeleri almam gerek.

Neyse bugün babamın malzemelerden yama için gerekli bir kaç malzeme bulduk. Ve patlağı yamamayı babam sayesinde öğrenmiş oldum. :)
2.jpg

Soruma geleyim. Decathlon'da 9,45 TL olan kendinden yapışkanlı lastik yaması mevcut. Bisikletimde 26'' Scwalbe Smart Sam Dağ Lastiklerine sahibim. Bu yama sizce iş görür mü? (Bknz: Foto 3).
(link)
Ekran Alıntısı.JPG
Ayrıca siparişi düşündüklerim arasında
Multitool 8'li bisiklet anahtar takımı= 16,95 TL.
MNP 100 el pompası Btwin= 13,95 TL.
3'lü bisiklet lastik levyesi= 9,95 TL.

Hepsini Decathlon'dan baktım uygundur diye. Tamir ve bakım için daha neler almam gerekli. Tavsiyeleriniz, önerileriniz nelerdir? Teşekkürler.

Scudo

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
konu tesadüf oldu. az önce sipariş verdiğim solüsyonlu olandan geldi kargoyla.
btwin olmasa da hazır yapışkanlı yamalardan kullanmışılığım var. iki kere kullandım bir sıkıntısı olmadı. yalnız geçen kızımın bisikletinde kullanayım dedim, aldığımdan bu yana çok uzun zaman geçtiği için yapışkanlığı oldukça zayıflamıştı ve iş görmedi.

• Beğen
Tepkiler: birpiyonbirvezir

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Kendinden yapışkanlı yama gayet yeterli hatta yapıştırılan yamadan daha ince ve dayanıklı.
Yolda oluşan patlaklar için ekstra iç lastik ve co2 tüp pompa tavsiye ederim 10 dakikada lastiği değiştiriyorsunuz. El pompası uğraştırıyor. Ayrıca btwin inkini bilmem ama 13 tl ye çok performans beklemeyin 26 inç 1.50 lastiği yarım saatte şişirir. Ev için iyi bir yer pompası bisiklet üzeri için co2 en düzgün çözüm.

• Beğen

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
zefalin solüsyonsuz 6lı yama setini 15 liraya almıştım. bir defa kullanma şansım oldu, patlayan yüzeyi içindeki hafif zımpara ile tıraşlayıp direkt yapıştırıyorsunuz. hala sağlam duruyor, bir kaçırma olmadı. http://www.spinoton.com/modules/catalog/products/pr_01_450_min.jpg?rev=1434820274

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Zekeriya Çab (link)

Ürünü 5 sene önce çocuğuma almıştım. Şimdide 2.5 aydır ben bisiklete binmeye başladım ve bu ürünün inanılmaz faydasını gördüm.
26*1.75 lastiklerin her patladığında hemen şişirdim ( işimi görecek kadar şişiiriyor ) sağlamlığınada bayağı sağlam. Sırt çantamdan eksik etmiyorum.

http://www.decathlon.com.tr/media/805/8056700/hd_d5aef1ee610f4eebafde7818e2747bc8.jpg

Tepki
28
İsim
Onur
Bisiklet
Ghost
@Ahmet Ayaz Yolda idareten kullanmak için yapışkanlılardan alacağım sanırım. Eve getirsin de beni yeter. :) Teşekkürler.

@Zekeriya Çab Az önce sitelerde gezerken acayip tipli pompalar görmüştüm. Sanırım onlar bahsettiğiniz CO2 tüp pompalar. Araştırdıkça, sordukça öğreniyorum. Cevabınız için teşekkür ederim. :)

@ismail.yüksel Sanırım şimdilik B'twin yapışkanlı yama alacağım. Hepsini Decathlon'dan almak için. Önerdiğiniz Zefalin yapışkanlı yamasını da ilerleyen günlerde alabilirim.

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
@birpiyonbirvezir ben kutusunda muhafaza etmedim yapışkanları. belki benim hatam yüzünden de evsafını yitirmiş olabilirler. siz de bu konuya dikkat ederseniz yamalar işinizi görecektir.

• Beğen
Tepki
28
İsim
Onur
Bisiklet
Ghost
@BF Okuru MNP 100 Pompanın 13,95 TL gibi bir fiyatı var, biraz geç şişiriyormuş ama bu fiyata denemeye değer olduğunu düşünüyorum. Teşekkürler. :)

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
Bisikletcimden aldigim gyrio mini pompa var bende. 29x2.25 lastigi sifirdan tam kapasiteye kadar yaklasik 3 dakika da sisiriyor. Yol bisikletiniz varsa bunlar yetmez tabi onlar 110 psi civarinda hava istuyor.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bence amaca uydun pompa. ön-arka 55 hava basıyorum bu pompayla kaç bastım ölçüm yapamadım ama en azından benzinciye çok sağlıklı ulaştırır. İş görür F/P..
@birpiyonbirvezir

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
pompa haric diger söylediginiz ürünleri aldım multitoll ve levyeler epey iş görüyor. Yamayı arkadasım kullanıyor. Yama gayet kullanıslı bi ürün sizi ugrastırmadan ve beklemeden yola devam etmenizi saglıyor anca normal yama 50 adet yama 1.5 tl iken o yama maliyetli duruyor. Benim için sorun degil diosanız ürün kullanım olarak gayet güzel.

Ayrıca gecmiş olsun bu sans işi biraz bazen 2 km de bazen 200 kmde bazende 2000 kmde patlayabilir.

• Beğen
Tepki
28
İsim
Onur
Bisiklet
Ghost
@Uğur Recep AKGÜL
Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Evet kesinlikle şans işi, Fethiye'nin göbeğinde kordonda diken girdi tekere. Sağlık olsun :)
Bisiklet aksesuarları epey pahalıymış. :) Kask, ön far, arka stop, jelli sele kılıfı, nefes alan tişört derken epey harcamıştım.
Az önce anahtar takımı, pompa, levye, yapışkanlı yama siparişini de verdim. Bakalım pazartesi ulaşacak gibi. Test edeceğim :)
1111.JPG
Baktımda şimdi 50 lira daha gitmiş. :D Haydi hayırlısı.

Recep G

Aktif Üye
Tepki
65
Bisiklet
Santos
Karaköyde 48li yama paketi 2tl. Ben sürekli malzeme aldığım için bu fiyat olabilir. Parekende olsa olsa 5tl. İçinde balisi de var. Bir de ufak parça zımpara bulursanız işinizi görür.

• Beğen

mhd

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
@Recep G

Merhaba, yama paketini Karaköy'de hangi dükkandan alıyorsunuz?

Recep G

Aktif Üye
Tepki
65
Bisiklet
Santos
@mhd
Işık ve inan bisiklet var. Onlardan alıyorum.

bianchircx229

Daimi Üye
Tepki
263
İsim
Aytaç
Bisiklet
Bianchi
Aynı dikenden benimde MTB lastiğime batmıştı bisikleti aldıktan 2 gün sonra akşam eve gidince sabaha kadar iniyordu. MTB lastiklerle yokuş çıkmak zor oluyor diye zırhlı lastikle değiştim şimdi 400KM oldu tık yok her tür araziye girdim.