20. Ekotopya Buluşması (09-23 Ağustos 2008)

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Serkan Taşdelen tarafından paylaşıldı.

 1. Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  20. Ekotopya Buluşması

  9-23 Ağustos 2008

  SİNOP/TÜRKİYE

  Ekotopya, Avrupa’nın dört bir yanından çevresel ve sosyal konulara duyarlı gençlerin katıldığı, ilgisini çektiği uluslar arası bir buluşmadır. Ekotopya, 1989′dan beri her yaz farklı bir ülkede gerçekleşmektedir. Yerel çevreci gruplar ve Eyfa’nın( European Youth for Action) ortak çalışmalarıyla organize edilen bu buluşmanın 20.si Türkiye’de Sinop’ta düzenlenecektir.

  Ekotopya çevresel, sosyal, siyasal ve diğer konularla ilgili öğrenme, bilgi ve deneyim paylaşma yeridir. Her yıl 200-600 kişinin katıldığı buluşmalarda, çevresel ve ekolojik konuların yanı sıra sosyal ve siyasal konularda fikirler paylaşılır, tartışmalar yapılır: küresel ısınma, ulaşım ve hareketlilik, genetiği değiştirilmiş organizmalar, organik yiyecekler, ekolojik yapılar, sürdürülebilir altyapı, küresel politika, alternatif medya, göçmenlik, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, kültürel konular vb gibi konular bunlar içersinde sayılabilir.

  Ekotopya her yıl farklı bir konuyu, yapılacağı yerin konumuna, ihtiyacına ve küresel çaptaki ilgiye göre ana tema olarak seçer. Bu nedenle, 2008 Ağustos’unun ilk iki haftasında Sinop’ta gerçekleştirilmesi planlanan

  Ekotopya’nın konusu “Alternatif Enerjiler” olacak.
  Ekotopya aynı zamanda oldukça işlevsel, doğayla uyumlu ve kendi kendine yeterli bir yaşam pratiğinin ilkelerini ortaya koyar. Vejeteryan mutfak, dönüştürülebilir atıklar, alternatif enerji bunlardan bir kaçıdır.

  Ekotopyacılar, nerede olursa olsun yerel ve bölgesel konularda harekete geçer ve ekolojik problemlerle karşı karşıya gelmiş halkın ve çevrenin konuya ilgisine çekmeye ve onları mücadele yolları konusunda cesaretlendirmeye çalışır.

  Ekotopya kendi kendine organize olmuş bir yapıdadır. Her katılımcı kampın rutin işleyişinden sorunların çözümüne, kararların alınmasına kadar sorumludur. Ve aynı zamanda herkes yaratıcı bir program hazırlanmasından da sorumludur.

  Ekotopya’ nın amaç ve içeriğine kısa bir bakıştan sonra. Sofradan yola çıkan 16 kişilik ekibin yanı sıra yoldaki katılımlarla sayısı 20 ye ulaşmıştır. Her yıl katılımın 200 ile 600 olduğunu belirtmiştik. 20. Ekotopya buluşması ilk kez ülkemizde yapılacak. Katılım için azami gayret göstermeliyiz. Şimdi grubun resim ve yorumlarına bakalım ve katılım için neden destek olmalıyız bakalım.

  Grup ülkemiz topraklarına girerken resmedilmiş. Genç bayan ve erkek grubun katılımdan umutları var. Dünya Ekolojisi için pedallayan grup bu yıl bizlerin ve insanlığın ekolojik sistemi için ülkemizi onurlandırıyor.
  [​IMG]

  Edirne de 10 kişilik bir Türk grup dahil oluyor. Süha Bilgin ve Trakya bisiklet grubundan katılan arkadaşlar ile grup rotasında ilerlemeye devam ediyor.
  [​IMG]

  Eskortluk eden polis dostları ile konuşurken sitelerinde katılımın olmadığını paylaşmışlar ve yorum olarak arkadaki arabada bisikletler var bari arabadakileri davet edin diye bir üye dostları not düşmüş.
  [​IMG]

  Evciler mevkiinde gördükleri yerel bisiklet kullanıcıları ile tanışan grup gerçekten çok mutlu olmuş ve onlardan destek gördüğünü belirtmiş. Bu çok güzel bir haber ama bisiklet sitelerinde mevcut Türkiye deki bisikletçileri temsilen başka gruplarında dahil olması gerçekten güzel bir kalabalık oluşturur destek verebilirdi. Yine de geç kalmış sayılmayız.
  [​IMG]

  Grubun rotası şöyle;
  [FONT=Times New Roman, serif]Bike Tour 2008 Turkey Route
  1. Kapıkule – Söğütlüdere : 45.5 km (17 temmuz)
  2. Söğütlüdere – ( Saray) Çavuşköy 51,5 km (18 temmuz)
  3. Çavuşköy – Saray – Kiyikoy Kasatura 52: km (19 temmuz)
  4. Kasatura koyu – Aydınlar 50 km (20 temmuz)
  5. Aydınlar – [ İstanbul ] Arnavutköy 52 km (21 Temmuz)
  6. [ İstanbul ] Arnavutköy – Beyoğlu 51 km (22 Temmuz)
  7. Rest day in İstanbul (23 Temmuz)
  8. Beyoğlu – Poyrazköy 55 km : (26 temmuz ) İstanbul’ dan ayrılış
  9. Poyrazköy – Sile 52 Km:
  10. Sile - Kerpe Sarısu koyu 52:
  11. Kerpe – [ Sakarya ] Karasu 57:
  12. Karasu –[ Düzce - Akçakoca ] Cumayeri: 55 km:
  13 Rest day in Cumayeri
  14. Cumayeri – [ Zonguldak ] Alaplı Seyfetler : 52 km
  15. Seyfetler – Zonguldak – Çaycuma 54 km
  16 Çaycuma - [ Bartın ] Amasra 56 km
  17 .Amasra-Cide 58 km
  18. Cide – Özlüce
  19. Özlüce-Çatalzeytin 52 km
  20. Çatalzeytin – Ayancık 42 km
  [FONT=Arial]21. Ayancık – Sarıkum (Ekotopya camp.)

  Sevgiler...[/FONT]
   
 2. AydınGünaydın

  AydınGünaydın Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.129
  Beğeniler:
  1.516
  Şehir:
  Erzurum(Aşkale)
  Seviye:
  serkan paylaşım için sagol bu sayede ekotopya hakkında bir nebzede olsa birseyler öğrendim. imkanlarım olsa katılmayı özellikle isterim doganın faydasına olacak etkinliklere katılmak gerek ve kamoyu oluşturmak için güzel bir faaliyet umarım katılım yüksek olur ve en önemlisi amacına ulaşması en büyük dilegim...
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 3. encralis

  encralis Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  21 Mart 2008
  Mesajlar:
  422
  Beğeniler:
  594
  Şehir:
  İSTANBUL Çerkezköy
  Seviye:
  Bugün 18.30 itibariyle trenden bisikletimle indim bir yandan da kafamda ekotopya grubunu kaçırmamın üzüntüsü -zira dün yola çıktılar diye biliyordum-
  Bir de baktım ki bir sürü bisikletli garda tren bekliyor.
  Dedim kesin Ekotopya

  Meşgul olmayan oturanlardan birine çat pat ingilizcemle

  -Hi, you are members of Ekotopya?
  -eee, yes.
  -You are coming with us?
  -No I'm living here, I came here from İstanbul.

  O arada bir Türk bayan geliyor, normalde dün çıkmayı planladıklarını ama yolda yapım çalışması olduğu için trenle gideceklerini söylüyor.

  Sonra ben daha fazla muhabbet edecek bir şey olmadığı için iyi yolculuklar diliyorum. İngilizcesini bilmediğim için ya da biliyorsam dahi şu an bile hala aklıma gelmediği için misafirlerimize dillerinde hayırlı yolculuklar dileyemiyor ve ayrılıyorum.

  En azından grupla karşılaşma fırsatını bulduğum için şükrediyorum.

  Çok kafaya takmıştım zira, keşke bir gün önceye denk getirseydim de karşılaşsaydım diye.
  Ama şanslıyım.
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 4. Apennin_67

  Apennin_67 Aktif Üye

  Kayıt:
  31 Ocak 2007
  Mesajlar:
  130
  Beğeniler:
  158
  Şehir:
  asfalta yakın bir yer
  Seviye:
  Ben dün antreman yaparken bi baktım yolun kenarında yaklaşık 30 bisikletçi dikkatimi çekti hemen uğradım yanlarına merhaba dedim Hay dedi... sonra elime bi kağıt verdi okudum anladım sinop a gittiklerini.. kimileri denize giriyor bazıları elinde küçük küçük tavalarla yemek pişirme cabasında. sonra bi resim çekip ayrılıyorum yanlarından.

  [​IMG]
   
 5. Ümit Bozyılan

  Ümit Bozyılan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  363
  Beğeniler:
  371
  Şehir:
  İstanbul-Beykoz
  Seviye:
  2009 yazında tur bisikletçiliğine büyük bir adım atacağım(tabi ki kendimce):). O zman mutlaka aynı amacı paylaştığım bu tür grupları bulmalıyım.

  yazı için teşekkürler.
   

İlginizi Çekebilir

1430320075081-17h1tytotvj9m-630-354.jpg
Her yaş grubuna yönelik güzel tüyolar veren bir Bikeradar makalesi buldum ve elimden geldiğince size iletiyorum :) Bisiklete binmek genç ve dinç kalmanın yollarından biridir. Vücudumuzun yıllara...
image.jpeg
[ATTACH] Gençler, Bisiklet iyi hoş, kardio yaparken bacak kaslarının önemli kısmı biraz bel azıcık sırt nihayetinde hiçe yakın kol kasları çalışıyor. Vücuda direk etki eden pedal haraketi bir çok...
anzac.png
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...