2. gün (Tekirdağ - Kumbağ - Uçmakdere - Mürefte - Şarköy)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Süleyman Şatır tarafından paylaşıldı.

 1. Süleyman Şatır

  Süleyman Şatır Bisikletkolik

  Kayıt:
  22 Mart 2005
  Mesajlar:
  1.158
  Beğeniler:
  2.879
  Şehir:
  Fatih / İstanbul
  Seviye:
  Marmara turumuz devam ediyor. Sabah uyandığımızda havanın bulutlu olduğunu görüyoruz. Oysa Meteoroloji'ye göre bugün de güneşli olacaktı. Saat 12:15'te Necati Bey'in kuzeni Cahit Turhan, Lüleburgaz'dan Tekirdağ'a geldi. Bisikletle yaklaşık 70 km yol yapmış oldu. Şimdi de bizimle birlikte Şarköy'e kadar, hem de zorlu bir etapta pedal basacak. Bir yere gidip yemek yiyoruz. Bu sırada bisikletli bir çocuk, Tekirdağ Bisiklet İl Temsilciliği'nden beklendiğimizi söylüyor. Oraya da uğruyoruz. Yol hakkında bilgi alıyoruz. Ben endişeliyim. Çünkü saat 13:00 oldu. Acaba saat 20:00'ye kadar Şarköy'e ulaşabilecek miyiz? 13:25'te yola çıkıyoruz. Ana yoldan, Barbaros - Kumbağ kavşağına kadar gidiyoruz. Kavşaktan döndükten sonra önce Barbaros'a geliyoruz. Barbaros'ta yolu sorduğum birisi Kumbağ'a girmeden, Naip köyü'ne yönelmemizi öneriyor. Bu yol asfalt ve içerden geçiyormuş. Kumbağ'dan Şarköy'e giden yolun çok bozuk olduğunu söylüyor. Biz sahilden giden Kumbağ yolunu tercih ediyoruz. Saat 14:35… 15. km'de Kumbağ'dan geçiyoruz ve Kumbağ'dan çıkar çıkmaz tırmanış başlıyor… Asfalt yol da bitiyor. Artık toprak yolda tırmanıyoruz. Necati bey'in maşallahı var. 66 yaşında ama, dün 72 km yol geldi, şimdi de bu zor parkurda pedal basıyor… Onun yaşındaki pekçok insan değil bisikletle, yürüyerek bile bu yokuşları çıkamaz.

  İlk kısa molamızı veriyoruz. Arkamızdaki manzara çok güzel. Keşke hava güneşli ve açık olsaydı. Arka planda belli belirsiz Marmara adası zor seçiliyor. Uçmakdere dedikleri burası galiba diye aramızda konuşuyoruz. Ama bu kadar basit olamaz. Çünkü bu yolun çok zorlu olduğunu duymuştum. Yola devam ediyoruz. Toprak yol, inişlerle, çıkışlarla devam ediyor. Aslında buraya yol denemez. Yol, kuru bir dere yatağı gibi. Sular toprağı götürmüş, sadece taşları kalmış. Asfalt için taktırdığımız lastiklerle, bu yolda hoplaya zıplaya gidiyoruz. Lastiklerin bir taşla yarılmaması için yolun üzerinde bir sağa, bir sola gezinip duruyorum. Bu arada yağmur başladı. Bu sefer tedbirli gelmiştim. Hemen yağmurluğumu giydim. Km saatimin üzerini şeffaf naylonla kapladım, getirdiğim seloteyple bantladım. 5-6 km hızla, sürekli çıkıyoruz. Biraz düz gittikten sonra, kısa inişlerde bisiklet hızlanıveriyor. Taşlı, toprak yollarda hızımız 30'lu km'lere çıkıyor. Sonra tekrar tımanıyoruz. Bir süre ilerledikten sonra yağmur dindi. Allahtan kısa süreli bir yağmur geçişiydi. Yoksa yağmur, bu yolu çamur deryasına dönüştürebilirdi. Yağmurluğumu çıkardıktan sonra üstümün yine sırılsıklam olduğunu görüyorum. Bu sefer de terden sırılsıklam olmuşum. Zaman zaman esen sert rüzgar beni üşütüyor ama, üstümü de çabucak kurutuyor.

  Yol bazen içerilere, bazen de sahil tarafına dönüyor. Sürekli durarak fotoğraf çekiyorum. Havanın puslu ve bulutlu olması, Marmara adasını net olarak görmemizi engelliyor. Saatime bakıyorum, 16:30 olmuş, ama hala bir yerleşim yeri yok. Bu arada bir çobanla karşılaşıyoruz. 'Uçmakdere'ye daha çok var mı?' diye soruyoruz. 'Daha Yeniköy'e bile gelmediniz? diyor. Yanlış geldiğimizi söylüyoruz. Arka yolun asfalt olduğunu söylüyor. Biz bu yola bilerek girmiştik. Önümüzdeki çıkıştan sonra Yeniköy'e doğru iniş olduğunu öğreniyoruz. Tekrar yollara düşüyoruz. Ve çıkıştan sonra iniş başlıyor. Hoplaya, zıplaya aşağıya iniyoruz. Karşı tepede Yeniköy'ü görüyoruz ve bizim geldiğimiz toprak yol, asfalt bir yolla birleşiyor. Bu yol Naip köyünden gelen yol. Yeniköy'e kadar asfalt yoldan tekrar tırmanmaya başlıyoruz. Bu arada fotoğraf makinamın pilleri tükendi.

  Çantamdaki diğer iki pili taktım. Şu anda makine ikisi bitik, ikisi yeni pille çalışıyor. Yeniköy'de mola veriyoruz. Çay içerken Yeniköylüler'le sohbet ediyoruz. Uzaktan Marmara Denizi, belli belirsiz Marmara Adası gözüküyor. Saat 17:00, 28. km'deyiz. Demek ki, Kumbağ'dan buraya kadar toprak yolda 13 km yol gelmişiz. 15 dakika sonra tekrar yollara düşüyoruz. 300 metre gitmeden yol tekrar toprak yola dönüşüyor. Ancak bu sefer yol biraz daha düzgün, daha geniş. Yani dere yatağı gibi değil. Çok yüksekten seyrediyoruz. Sol tarafımız uçurum. Marmara Denizi'ne uçaktan bakar gibi kuşbakışı bakıyoruz. Marmara Adası sisler içinde. Bu arada bir şeyin farkına varıyorum. Yol rampa çıkar gibi göründüğü halde, hiç pedal basmadan yıldırım gibi gidiyorum. Kendi kendime manyetik alan mı var diye düşünüyorum. Yani hafif bir çıkışı, yokuş iner gibi, 30-35 km hızla hiç pedal basmadan tırmanıyorum.

  Cahit, bir ara Lüleburgaz'dan beri 100 km'yi geçtiğini, önceden dizlerinde oluşan bir ağrının, şimdi zaman zaman kendisini hissettirdiğini söylüyor. Yine de pedal basmaya devam ediyor. Bu arada bir tehlike geçiriyoruz. Hızla ilerlerken bir virajdan aniden bir otomobil karşımıza çıkıveriyor. Ben sağ tarafta olduğum için hemen kaçabiliyorum. Cahit yolun ortasında olduğundan araba ile karşı karşıya kalıyor. Allahtan araba süratli değildi de, o da sol tarafa geçerek kurtarıyor. Artık Uçmakdere'ye yakınlaştığımızı tahmin ediyorum. Çünkü Yeniköy'de 10 km yolumuzun kaldığını öğrenmiştik. Ama tepeden yolun çok dik bir inişle aşağıya indiğini, tekrar yukarıya tırmandığını görüyoruz. Oraya arabasıyla gelen birisi üçümüzün birlikte resmini çektikten sonra, bir şey kalmadığını öyle kolay söylüyor ki. Çünkü bu rampaları hep arabasıyla çıkmış.

  Son rampayı tırmanırken, Yenibosna'da metrodan çıkarken, bisikleti bindirdiğim yürüyen merdiven aklıma geliyor. Keşke o yürüyen merdiven şimdi burada olsaydı. Tırmanıştan sonra, bir süre mola veriyoruz. Manzarayı seyrederken, yanımızdaki bisküvileri yiyoruz. Sonra toprak yolda, biraz önce tırmandığımız yükseklikten, hızlı bir inişe geçiyoruz. Ve karşıdan Uçmakdere'yi görüyoruz. Köyün girişinde durup, gururla resim çekiyoruz. Sanki burasını Fatih Sultan Mehmet gibi fethetmiştik. Saat 18:15, Tekirdağ'dan buraya 37,66 km yol yapmışız. Hava kararmadan Şarköy'de olmalıyız. Daha 30-35 km yolumuz var. Yolun bundan sonrasının genellikle düz olduğunu öğreniyoruz. Uçmakdere'den çıktıktan sonra asfalt yolda hızlı bir iniş yapıyoruz. Ama, asfalt yol çabucak bitiyor. Sol tarafımız deniz. Deniz seviyesinde, toprak yolda ilerliyoruz. Bir süre sonra, yol tekrar asfalta dönüşüyor. Artık son etapları koşuyoruz. İleride bir yerleşim yeri olduğunu görüyorum. Mürefte'dir diye düşünüyorum. Ama tabelada Gaziköy yazılı (Saat 18:40, 44,37 km) Yola devam ediyoruz. Asfalt yolda hızımız 20-25 km civarında. Hepimizde yorgunluk belirtileri var. Necati Bey'i burada tekrar tebrik ediyorum ve maaşallah diyorum. Bu zorlu parkuru bir delikanlı gibi aştı.

  İleride bir yerleşim yeri daha görüyoruz. Ama burası da Hoşköy. Saat 18:50, 48,31. km'deyiz. Tekrar yollardayız. Saat 19:15'de Mürefte'ye ulaşıyoruz. Burada deniz kenarında bir çay bahçesinde mola veriyoruz. Kuşburnu çayı içiyoruz. Çayların parasını almıyorlar. Teşekkür ederek ayrılıyoruz. 19:40'da Şarköy'e doğru yola çıkıyoruz. Çevre mis gibi kokuyor. Necati Bey, iğde ağaçlarının kokusu olduğunu söylüyor. Etraf tatil siteleriyle dolu. Bu arada artık hava yavaş yavaş kararıyor. Karşıdan gelen arabaların farları yanıyor ve, 20:30'da Şarköy'e ulaşıyoruz. 71,31 km yol katetmişiz. Cahit, bu mesafeye Lüleburgaz - Tekirdağ yolunu da katarak yaklaşık 135 km yol yapmış oldu… Şarköy'de Öğretmenevi'ne yerleşiyoruz. Yarın sabah, Şarköy'den Gelibolu'ya geçeceğiz. Ama, anayoldan değil, sahilden giden yine toprak bir yoldan...

  Tekirdağ - Şarköy (2. gün)
  Tekirdağ'dan yola çıkış : 13:25
  Şarköy'e varış : 20:30
  Yapılan km : 71,31 km
  Bisiklet üstünde geçen zaman : 4:50:18 saat
  Maksimum hız : 53,9 km/saat
  Ortalama hız : 14,7 km/saat

  Resimler 2. bölüm
  Resimler 3. bölüm
  Resimler 4. bölüm
  Resimler 5. bölüm
  Resimler 6. bölüm
   
 2. behcetatinc

  behcetatinc Bisikletkolik

  Kayıt:
  18 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.381
  Beğeniler:
  1.388
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Sait Abi,Senin bu güzel anlatımın ve fotoğraflarınla sizinle oralara gelmiş kadar oluyorum. Gerçekten ellerinize sağlık. Kazasız belasız nice yolculuklar diliyorum.
   
 3. hasanaksoyfs2002

  hasanaksoyfs2002 Yeni Üye

  Kayıt:
  9 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  44
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Bu gerçekten harika.... Biz büroda oturukken sizlerin sayaesinde doğadan uzak kalmamış oluyoruz. Tekrar tekrar çok sağolun.. Yolunuz açık olsun.. Keyifli sürüşler..
   
 4. mtunc

  mtunc Yeni Üye

  Kayıt:
  14 Eylül 2004
  Mesajlar:
  45
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Bravo Bravo Bravo...
   
 5. specialagent

  specialagent Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Elinize sağlık.Vallahi bravo size..imrenmemek elde değil..

  sağlıklı, bol pedallı nice günler,geziler diliyorum..
   
 6. murat34

  murat34 Yeni Üye

  Kayıt:
  9 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  16
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Erzincan
  Seviye:
  Aranızda olmayı o heyacanı yaşamak isterdim,ama gelgörki herşey gönlünce olmuyor.
  Kazasız belasız yolculuklar dileğimle.
   
 7. Kamil Tabak

  Kamil Tabak Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  556
  Beğeniler:
  1.811
  Şehir:
  Keşan, Edirne
  Seviye:
  Sizleri nasıl kutlasam, ne desem az. Tüm kelimeler duygularımı ifade etmek için yetersiz. BRAVOOO , harikasınız. :)
   
 8. Tuğrul

  Tuğrul Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.753
  Beğeniler:
  1.324
  Şehir:
  Suadiye
  Seviye:
  Maşallah nazar değmesin diyorum .......Başka bir şey demiyorum :)
   
 9. serbes

  serbes Üye

  Kayıt:
  24 Mart 2005
  Mesajlar:
  71
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  Valla ben diyecek söz bulamıyorum...Helal olsun sizlere...
   
 10. duyguny

  duyguny Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Mart 2005
  Mesajlar:
  595
  Beğeniler:
  128
  Şehir:
  Bostancı
  Seviye:
  süleyman abi çok teşekkürler ...
  gerçekten çok güsel 1 anlatım tarzı...
  aslında teşekkürden çok, çok çok tebrikler brawo yani... özelliklede necati beye....
  bende yakın zamanda bu yolu gideceğim için ne gibi durumlarla karşılaşacağım hakkında ve yol hakkında çok fazla bilgi sahibi oldum tekrardan teşekkürler...
   
 11. #11
  Süleyman Şatır

  Süleyman Şatır Bisikletkolik

  Kayıt:
  22 Mart 2005
  Mesajlar:
  1.158
  Beğeniler:
  2.879
  Şehir:
  Fatih / İstanbul
  Seviye:
  Teşekkürler Süleymancığım, çok güzel resim ve yazılarına. Tura doyamadım.

  Tur arkadaşın Necati Bilgen
   
 12. Aysel Tuna

  Aysel Tuna Yeni Üye

  Kayıt:
  14 Mart 2005
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Antalya
  Sizleri Antalya ya da bekliyorum.Keyifli sürüşler.
   
 13. #13
  Süleyman Şatır

  Süleyman Şatır Bisikletkolik

  Kayıt:
  22 Mart 2005
  Mesajlar:
  1.158
  Beğeniler:
  2.879
  Şehir:
  Fatih / İstanbul
  Seviye:
  Programımızda Antalya da var... Umarım gerçekleştirebiliriz...

  Süleyman Şatır
   
 14. serbes

  serbes Üye

  Kayıt:
  24 Mart 2005
  Mesajlar:
  71
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  Gelibolu da kaldık hocam...
  Yazının devamını beklemekteyiz...
   
 15. dingoc

  dingoc Yeni Üye

  Kayıt:
  21 Haziran 2005
  Mesajlar:
  5
  Beğeniler:
  0
  Seviye:
  TekİrdaĞli Bİr Bİsİklet Sever Olarak Tek DİyebİleceĞİm Şey GerÇekten Bravo. Mutluluk Ve Bİrazda KiskanÇlikla İzlİyorum Sİzİ BaŞka Bİr Organİzasyona Heveslİ Olan Varmi ArkadaŞlar Ben Hazirim. Ankarada YaŞiyorum Yazlari TekİrdaĞdayim. Ankaralalira Önemle Duyurulur::)))
   
 16. Ergün Gündoğar

  Ergün Gündoğar Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  13 Eylül 2004
  Mesajlar:
  679
  Beğeniler:
  216
  Şehir:
  Tuzla - İstanbul
  Seviye:
  Gerçekten tebrikler..;)
   
 17. lebowski

  lebowski Üye

  Kayıt:
  23 Nisan 2007
  Mesajlar:
  68
  Beğeniler:
  123
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Arkadaşlar yakın zamanda bu turu yapan ve yol durumu hakkında bilgi verebilecek kimse var mı?
   
 18. İbrahim Yurtseven

  İbrahim Yurtseven Köylü

  Yaş:
  59
  Kayıt:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  497
  Beğeniler:
  1.458
  Şehir:
  KIRKLARELİ - lÜLEBURGAZ
  Adı:
  İbrahim YURTSEVEN
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Ben Şarköyde ikamet ediyorum. Geçen yıl Uçmakdere yakınları sürekli heyelan dolayisi ile trafiğe zaman zaman kapanıyordu. Zaten o güzergahta pek kullanılmazdı. Fakat bu yıl yolun yapıldığını,özel araçlarında kullandığını biliyorum.Her şartta bisikletle sorun olmaz.Ayrıca gerçekten güzel bir güzergah. Tekirdağ'dan Şarköy istikametine gelinecekse tahminimce 30_40 Km. avantaj sağlar. selamlar
   
  lebowski bunu beğendi.
 19. İslam Gölge

  İslam Gölge Bisikletkolik

  Kayıt:
  16 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.306
  Beğeniler:
  835
  Şehir:
  Tekirdağ-Çorlu
  Adı:
  İslam GÖLGE
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Pusat abim selamlar yol güzel bisikletle gidiliyor.
  ben de Tekirdağ merkezde oturuyorum.
  mesafe Tekirdağ-Uçmakdere-Şarköy:65 Bu yolu bisikletle geçtim. kesinlikle doğrudur.
  Tekirdağ-Karıştıran- Şarköy:85km olarak biliyorum.
  bilginize.
   
  lebowski bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

20150320_122950-1.jpg
Arkadaşlar bisikletten düştüm köprücük kemiğimi kırdım ..köprücük kemiğini kıran arkadaşlara sorum olucak..özel hastaneye gidiyorum kaynamaz diyor doktor devlete gidiyorum kaynar diyor ben...
1260442400631-53b3fvc497a2-1468594337430-170idxc1zvy8a-960-540.jpg
Merhabalar, yine güzel mi güzel bir Bike Radar konusu yakaladım ve bunu hemen foruma kazandırmaya karar verdim :) Konu, çok eğlenceli ve hepimize hitap ediyor. Ben, konuyu okurken ve konunun...
2.jpg
www.britishcycling.co.uk adresinde yayınlanan bir makalede uzun antrenman sürüşleri ve yarışlar için doğru beslenme mevzusu oldukça kapsamlı bir şekilde ele alınıyor. Sürüşlerin bir gün öncesinde...