2. Gün… Batı’dan Doğu’ya, Orta Anadolu Turu…

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Necati Bilgen tarafından paylaşıldı.

 1. Necati Bilgen

  Necati Bilgen Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  337
  Beğeniler:
  844
  Şehir:
  Bakırköy, İstanbul
  Seviye:
  4 Ağustos 2006, Cuma
  İznik,Yenişehir, İnegöl, Bozüyük

  Sigarasız, alkolsüz, sporla içiçe yaşayan 68 yaşındaki bir insanın, bisiklet üstünde Anadolu yollarındaki serüveni…

  Kahvaltıdan sonra İznik’ten çıkışım 7.50 hava sıcaklığı 25°… Yol düzgün ve sakin… 4,4 km’den sonra tırmanış başladı. Tırmanış ormanlık yolda yer yer, bilhassa virajlarda etkisini gösteriyor. Üç yerde yürümek zorunda kalıyorum. Ayna koldaki üçüncü dişliye burada ihtiyacım olduğunu düşünüyorum.

  [​IMG]
  Yenişehir'e doğru tırmanış...

  Orman içinde tırmanış sürati 8-9 km ile devam ederken, ilerde bir sincap, durup bana bakıyor ve adeta bana selam veriyor. Belki de şaşıyor!.. Ve sanki biri bana, senin burada, bu yokuşta, bu yaşta ne işin var? Manyyyyak mısın sen diyor?.. Ben de, evet manyağım BİSİKLET MANYAĞI’yım diyesim geliyor.

  [​IMG]
  İznik'ten sonraki tırmanışlar ve Yenişehir'e varış...

  8-9 km. hızla pedal basarken ve de yürürken kimselerin bulunmadığı bu yerde bu düşüncelere kapılıyorum. Doğa o kadar güzel ki şu an burada bulunmaktan da mutluyum. Kaç kişi bu hazzı tatdı. Tırmanış elbet bitecek ve bitti de km saatime bakıyorum saat 9.35, 10.93 km’deyim. Yani 7 km. tırmanmışım. Tırmanış sonundaki köy Derbent, sonra iniş var… Tabi iniş de, çıkış gibi virajlı… Frenleri bırakıyorum hızdan km. saatine bakamıyorum, görüşüm açık yolda kimseler yok.

  [​IMG]
  Yenişehir'de çay molası...

  Düzlüğe indiğimde 58 km. sürat yaptığımı görüyorum. Yenişehir'e saat 10:00’da, 22,28. km’de giriyorum. Sıcaklık 32.8°, çay molası ve biraz dinlenip devam… Yol sathı güzel, ufak çıkış ve inişlerle Ayaz köyünü 35,83 km’de geçiyorum. İnegöl’e girdiğimde saat 12:38 ve 53.21 km’deyim. Yol üstündeki camide abdest aldıktan sonra, etrafıma meraklılar toplanıyor. Niye geldin, zor olmadı mı, zayıfsın… Cuma ezanı okunuyor. İşte bu ses işte bu çağrı hür ülkemde her şeye değer. Birde yanında BİSİKLET ÖZGÜRLÜĞÜ varsa, bence şu anda yaşam bu işte düşünüyorum.

  [​IMG]
  İnegöl'e varış...

  Namaz sonrası biraz ilerdeki büyük bir lokantada yemek. Yemek sırasında yorgunluğumu anlıyorum, canım çıkmak istemiyor. Daha epey yolum var, canım karpuz istiyor. Lokanta sahibine iletiyorum, yan taraftan aldırıyor kesip, yarısını bana getiriyor zor yiyorum, ama iyi de geliyor. Çıkışım 14.30 - 3,4 km’de su mataralarımı lokantada unuttuğumu fark ediyorum. Haydi karşı yola geçip geri, onları alıp aynı yere geldiğimde, 9 km. fazla pedal basıyorum. Bu arada hava sıcaklığının 45.8° dereceye yükseldiğini görüyorum…

  [​IMG]
  İnegöl'den Bozüyük'e uzun bir çift yollu düzlükten sonra, tırmanışlar başlıyor...

  Yol çift yönlü, ince asfalt ve geniş devam ediyor. Programa göre önümde 57 km. var. 87.km’ye geldiğimde yol daralıyor. Sol tarafta iş makinaları hafriyat yapıyor, karşı tarafı da ağaçlık, dinlenme alanı, boşa akan su soğuk, elyüz kafa su da serinliyor. Tır’lar ve kamyon trafiği çok. Aksüttekçe köyüne kadar üç km. tırmanış ve sonrası iniş genişliyor. Daha sonra iki ufak tırmanıştan sonra BOZÜYÜK’e giriş. Şehir kalabalık.

  [​IMG]
  Bozüyük Belediye Meydanı...

  Sanayi sitesi civarında Öğretmenevi’ni sorarken Süleyman arıyor. Trabzon’daymışlar. Bana da şaşıyor buraya geldiğime. Sağ yoldan hemzemin geçitten geçerken bariyer kapanışı çanını duyuyorum. Tren geliyor. Foto ve Doğu Ekspresi olduğunu öğreniyorum. Saat 18:42, beş dakika sonrada Öğretmenevi’ni buluyorum. Büyük ve güzel bir tesis. Hemen yerleşiyorum, zira çok yorgunum.

  Batıdan Doğu’ya, Orta Anadolu Turu…

  2. Gün : 4 Ağustos 2006, Cuma
  İznik,Yenişehir, İnegöl, Bozüyük

  Çıkış : 07:50 (İznik)
  Varış : 18:47 (Bozüyük)
  Yapılan km : 113,72 km.
  Bisiklet üstünde geçen süre : 08:37:18 saat
  Ortalama Hız : 15,78 km
  En yüksek hız : 58 km.

  [​IMG]
  Bozüyük demiryolu, Doğu Ekspresi'nin geçişi...

  [​IMG]
  Bozüyük Öğretmenevi...
   
 2. KevSerSeri

  KevSerSeri Bisikletkolik

  Kayıt:
  2 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.354
  Beğeniler:
  3.532
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Vay Necati Amca. Sana hay maşallah demek istiyorum. Aman nazar değmesin... Pü pü pü kırk kere.. Pedalına Kuvvet...
   
 3. trinitrotoluen

  trinitrotoluen Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  1 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  557
  Beğeniler:
  264
  Şehir:
  Ankara Beştepe
  Seviye:
  Tebrikler valla Necati amca...
  Kewser kız bizde ömrümüz yettiğince bisiklet sürebilecezmi acaba...
   
 4. KevSerSeri

  KevSerSeri Bisikletkolik

  Kayıt:
  2 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.354
  Beğeniler:
  3.532
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  İnşallah Mesut. Allah o günleri bize de gösterir. Ben de diyorum yorum yazdığımı hatırlıyorum Necati Amca'ya hani nerde. Meğerse bu tarafa 2. güne yazmışım:)
   
 5. #5
  Necati Bilgen

  Necati Bilgen Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  337
  Beğeniler:
  844
  Şehir:
  Bakırköy, İstanbul
  Seviye:
  Serkancığım forumda bir dolaşayım dedim.Senin sayfanı buldum. Doğum ayı'na taktım, bu ne ayı ? istemediğim için tekrar yazmıyorum. TÜRKÇEmizin canımı çıktı? Yabancı dil bilmek okumak güzelde .. TÜRKİYE de TÜRKÇE yazalım diyorum bir büyüğünüz olarak emir gibi oldu ama beni bağışlayın .Çevreci ve Türk olarak yabancı kelimelere ve RUMUZ lara takıyorum.
   
 6. Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Necati Bey sizi gerçekten tebrik ediyorum. İnşallah bizlerde sizin yaşınıza geldiğimizde sizin kadar dinç ve sporla ilgili kalabiliriz..
  saygı ve sevgilerimle..
   
 7. c.turhan

  c.turhan Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Aralık 2005
  Mesajlar:
  157
  Beğeniler:
  268
  Şehir:
  Lüleburgaz
  Seviye:
  Sevgili Dayıcığım,

  Uzunca bir zamandan sonra foruma yeni girme şansı buldum. Her zamanki gibi Delikanlısın maşallah. Sağlık ve pedal dolu günllerin hep sürsün. Bu sefer turları tuturamadık, en kısa sürede birlikte pedal basalım. Çoook selamlar, hasretle öpüyorum.
   
 8. #8
  Necati Bilgen

  Necati Bilgen Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  337
  Beğeniler:
  844
  Şehir:
  Bakırköy, İstanbul
  Seviye:
  Cahit'ciğim dileklerine katılıyorum. Forumun kenarındaki resmi hatırladım Karadenizde Cide tırmanışını hatırlıyorum 56 km. sık viraj ve tırmanışlarla geçmişti. Görüşmek dileğiyle.
   
 9. c.turhan

  c.turhan Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Aralık 2005
  Mesajlar:
  157
  Beğeniler:
  268
  Şehir:
  Lüleburgaz
  Seviye:
  Evet, 2004 Batı Karadeniz gezimizden. Alman arkadaşlarımız Christa ve Thomas gezilerini halen sürdürüyorlar. En son Kuzey Amerika'daydılar. Toplam: 26.000 Km den fazla yaptılar. İlgilenen olursa linklerini de vereyim:
  http://www.weltumradelung.de.vu/
   
 10. Lütfü Çolak

  Lütfü Çolak Bisikletkolik

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.256
  Beğeniler:
  1.905
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  elinize, kolunuza, pedalınıza sağlık necati amca.
   
 11. myigit

  myigit Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  15
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  antalya
  Seviye:
  Onun bizlerden beklentisi:Saygı ve sevgi.
   

İlginizi Çekebilir

1.jpg
www.britishcycling.co.uk adresinde yayınlanan bir makalede uzun antrenman sürüşleri ve yarışlar için doğru beslenme mevzusu oldukça kapsamlı bir şekilde ele alınıyor. Sürüşlerin bir gün öncesinde...
Honest-Ads-Sports-Drinks.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
fatman_1591.jpg
1-Vücudunuzdaki büyük kas gruplarını çalıştırır. [ATTACH] Vücudunuzdaki en büyük kas grupları bacak bölgesinde bulunur. Böylece bacak kaslarının çalışması ve güçlenmesi yağ yakım hızınızı...