2.El bisiklet satış sözleşmesi

ankema5555

Üye
Tepki
3
İsim
Ali
Bisiklet
Whistle
Merhabalar konuyu yalnış yere açtıysam kusura bakmayın yarın baska bir ilden kargoyla bisiklet alacagım biri birgün gelipte çalıntı derse hakkımı savunmam icin nasıl bir belgeye ihtiyacım var

Scudo

Kefter

Daimi Üye
Tepki
202
Bisiklet
Giant
a4 kağıda bisikletin marka model ve şeklini anlatan bir yazı ile aldığın kişinin açık adres, telefon ve imzasıyla (doğruluğu kesin) birlikte yapman yeterli... çok daha garanti olsun diyorsan noter tasdikli veya bir şahit bulman yeterli...

ankema5555

Üye
Tepki
3
İsim
Ali
Bisiklet
Whistle
şahit aynı aileden oluyormu yada 18 yaş altı şahit ben pazarlık yapılırken vardım dese yeterlimi

Kefter

Daimi Üye
Tepki
202
Bisiklet
Giant
aynı kağıt üzerinde şahidin ad,soyad, tc, imza, adres ve telefon olacak... reşit olmak şartıyla...

ankema5555

Üye
Tepki
3
İsim
Ali
Bisiklet
Whistle
Alıcıya şahit olsa bir sorun var bisikleti kargods görcez adamla yüz yüze mıhabbetimiz olmucak

Kefter

Daimi Üye
Tepki
202
Bisiklet
Giant
o zaman satıcı notere gidip sana sattığına dair bir yazı çıkartsın belirtilen şekilde...

ankema5555

Üye
Tepki
3
İsim
Ali
Bisiklet
Whistle
Baska yolu varmı ugrasmak istemiyebilir kolay yöntemle saglama alcagımız

Osman Tuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
1.173
Bisiklet
Bianchi
Şöylede olabilir, bir a4 kağıdına bisiklet modeli ismi cismi ve altına kimliğinin fotokobisini koymasını rica et. altınada bu model bisikleti şu fiyata sattım, tarih gün vs. 2. EL laptop satarken cafe sahibi bana böyle yapmıştı, faturayı kaybettiğim için. Etkilidir bence.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Eğer bisikletin faturası satan kişide hala duruyorsa, faturanın bir köşesine "Bu ürünü şu isimli kişiye tüm haklarımla beraber devrettim", altına isim yazıp imzalaması yeterlidir. Hatta garanti durumu olursa bu belge iş görecektir.

• Beğen
Tepkiler: Çağrı Soylu

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Özellikle parayı havale yaptıysan banka işlemi bi bedel verdiğine kanıt olur. Zaten internet ortamından haberleşme olduysa mesajlar da kayıtlı olacağı için adli olarak kendini sağlama almana yeter sanırım..

minimalist

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Fırat AKYOL
Bisiklet
Sedona
Parayı bankadan yollayın satın alacağınız kişinin hesabına. Açıklama olarak da bisikletin marka ve modelini yazın. Karşı tarafa da ürünün faturası varsa arkasına sizin adınızı soyadınızı ve tarihi yazıp sattığını belirttiği bir yazıyı imzalamasını söyleyin. Kargoya bu faturayı da eklesin. Fatura yoksa bisikletin fotoğrafının olduğu bir kağıdın altına marka ve modelini yazarak, satış tarihini ve sizin adınızı ekleyerek imzalasın, kargoya bunu eklesin.

minimalist

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Fırat AKYOL
Bisiklet
Sedona
E-posta yazışmalarınız varsa saklayın bunları, bunlar delil olarak kabul ediliyor artık hukukta. Parayı da mutlaka bankadan yollayın satın aldığınız kişiye ait bir banka hesabına. Açıklamaya da "İKİNCİ EL BİSİKLET SATIŞ BEDELİ" gibi bir şey yazın.

ankema5555

Üye
Tepki
3
İsim
Ali
Bisiklet
Whistle
Yazışmanın bazı yerleri silindi ama hala apaçık ortada satın aldıgım sıkıntı olurmu

ankema5555

Üye
Tepki
3
İsim
Ali
Bisiklet
Whistle
O zaman yanında kağıt felan yollamasını talep edicez

Tepki
47
Bisiklet
Cannondale
Öncelikle şunu söyliyeyim, endişelenmeniz normal ama bu tarz bir olaya ben daha önce rastlamadım, çok istisnai bir tehlike gibi geliyor bana.

Yukarıda arkadaşların yazdıklarının hepsi sizin ile satıcı arasındaki satış sözleşmesini ispat etmeye yöneliktir sadece. Eğer bisiklet çalıntı çıkar da yarın öbür gün asıl sahibi gelirse sizden bisikletini talep edebilir. Burada sizin iyiniyetli olmanız korunmaz. Çünkü adamın elinden rızası dışında çıkmış bir taşınır mal var ortada. Bisikletin sahibi gelir size karşı bir istihkak davası açar, bisikletin kendisine ait olduğunu ve verilmesini ister. Daha sonra siz de zararınızı tazmin ettirmek için satıcınıza dava açabilirsiniz. Tabi bunlar uzun bir süreci işgal eder.

Diğer bir konu, yeri gelmişken, karşınızdaki ile aranızda geçen konuşmalarınızı izni olmadan kaydetmeniz suç teşkil etmez. Bu suç değildir. Siz daha sonra o kişinin rızası hilafına bu konuşmaları yayarsanız o kişinin kişilik haklarını ihlal etmiş olursunuz sadece. Bu durumda o da size karşı, duruma göre (zarara uğradıysa vs. gibi) tazminat davası açabilir. Fakat sizin ona karşı açacağınız davada bu kayıtları delil olarak kullanmanız da mümkün değildir. Hukuka aykırı elde edilmiş kayıtlar delil olarak kabul edilmez.

• Beğen
Tepkiler: fatihİ.10

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çalıntı bir mala karşı kendini koruman mümkün değil. Güveniyorsan al, güvenmiyorsan alma.

• Beğen
Tepkiler: gokhantig