İkinci el alışverişlerde ölücü sorunu

Scudo

Tolstoy

Aktif Üye
Tepki
46
İsim
Muhammet A.
Bisiklet
Kron
İnt ten nerdeyse hiç alışveriş yapmadım. İkinci el bişey alırkende veya sıfır pazarlık yaparım.alıcının da para kazanması gerektiğini unutmadan pazarlık yapmaya çalışıyorum. Bu işten karı lu kadardır diye tahmin yğrütüp orta yollu bi rakam öneriyorum, genelde de o fiyattan alıyorum, çok uçuk bi rakam olmuyor çünkü. Ama arada pahalı oluyor mu bazı aldığımız şeuler bilmiyorum. Zamanında esnaflık yaptım biraz. Bizim karımız cüzi bir miktardı. Ama bazı ürünlerde çok yüksek kar marjlarıda oluyor orayı pek kavrayamıyorum tabi. Ölücülük bizde biraz atasporu gibi bişey olmuş artık.güvensizlikten kaynaklanıyor, vi yoklama çekeyim bakalım alt sınır ne kadar gibi. Gerçekten değeri yüksek mi gibi. Yada satıcı sattığı şeyin değerini biliyor mu gerçekten yoksa herhangi bi fiyat mı sallamış gibi. Bencede ölücülük çok saçma. Pazarlık eyv, ama kabilinde iyi.

Emre Sefa SEFER

Daimi Üye
Tepki
342
İsim
Emre Sefa SEFER
Bisiklet
Merida
Merhabalar.
Sitem etmek için açtığım bu konuyla vaktinizi aldığım için kusura bakmayın ama gördükçe dayanamıyorum...
Yahu adam komple XT donanımlı(eski seri olmayan) 2014 mtb-tur bisikletini 1800-2000 TL'ye satıyor. Sattığı kadro da bianchi carraro vs. değil, merida satıyorlar, sedona satıyorlar, giant satıyorlar falan... Yapmayın yahu bu kadar düşürmeyin piyasayı, sizin aşağıya çektiğiniz bu fiyatlardan dolayı bisikletlerimize 1500-1300 TL teklifler geliyor. Sinirleri bozuluyor insanın... 3500-4000 TL'ye mal ettiğim bisiklete 1300 TL teklif edilmesi nedir?
Sattığın ürün sana ait tabi ki canım kardeşim, kime ne, istersen bedava verirsin kimse bir şey de diyemez ağzını açıp. Ben sadece sitemlerimi iletiyorum. Ortalığa atıyorum laflarımı artık kim alınırsa...

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Serbest piyasa ekonomisi :)
Bende aliciyi enayi yerine koyan, vasat bisiklet ve donanimlara 2. el satisi olmasina ragmen sifir magaza fiyati cekmekten utanmayan veya kullanip asindirip boyasini cizigini darbesini gostere gostere, degerini ciddi ciddi kaybettigini bile bile sifir bisikletin 200 - 300 TL altina, hemde pesin paraya satmaya kalkanlari gorunce deliriyorum...

Oyle bir bisikleti alip kargosunuda odeyecegime sifirini garantili ve taksitle, kargo bedava alirim daha iyi!

Bende aliciyi enayi yerine koyan ilan ve ilan sahiplerine uyuzum. Artik kim ustune alinirsa :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Konu sahibine kendince haklı Sadece olayın bir de farklı doğru olan bakış açılarıda var
Sıfır ürün her zaman sıfır dır. 2. el ise her zaman 2. eldir yani kullanılmış, yıpratılmış ve ancak kullanıldığında arızalarının belli olacağı bir belirsizliktir.

Sıfır ürün üstünde 2 yıl garantili gelmektedir zaten garantili olması en az %10 fiyat farkı yapar en azında
Kullanım payı yıpranmışlığına göre %20 en az düşer ve sıkışmışlık yada acil nakit ihtiyacına göre fiyatı hür iradesiyle belirler ve satışa sunar.

Bir de şu açıdan bakalım
Teşhir mal diye ( hiç sürülmemiş, yol görmemiş, sadece tozlanmış ) sıfır olan ürünü almayanlar misal 2000 tl ye aldıkları ürünü 1500-1800 tl fiyata satıp üstüne 300-500 koyupta sıfır ürün ( garantili ) alıp kendi sattıkları ürünün ne garantisi nede ne kadar yıprandıkları belli olmayan ürünlerine 1500-1800 fiyat belirlemeleri taktire sayandır.

Cep telefonunda 3000 al 1500 sat her altı ayda ürün değiştir ama bisitlete gelince bu uzun ömürlü üründür mantığı saçmalıktır.

Daha çok yazılacak varda gereği yok. ( 5-6 yıllık bisiklete sıfıra yakın fiyat mı çekilirmiş- o bisiklet olsa olsa turşuluk olur )

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İkinci el alışverişte ölücü sorunu olduğu gibi ağırlığı hiçte ondan aşağı kalmayacak birde gömücü sorunu var. Onuda gözden kaçırmamak lazım. Adam benim sıfırını 169 tl ye kargo ücretsiz izmirden getirdiğim ayakkabısını 180 tl ye ittiriittiriveriyor. Olmaz yakışık alıyormu şimdi. Arkadaş buradan sana sesleniyorum o ayakkabının içine leydi diyananın 36 numara ayağımı girdiki böyle bir dubaraya soyunuyorsun. En fazla senin kokan ayağın girmiştir oda ayakkabıyı kokutmuştur zaten.