2 Cyclocross arasında kaldım

Tepki
26
Bisiklet
Cube
Forumdan değerli üyelerin yazılarını ve tavsiyelerini okuduktan sonra ("laciverti" bey) Focus Mares AX 3.0 2013 ve Cube Cross Race 2014 arasında kaldım. Aşşağıdaki bilgiler doğrultusunda tavsiyelerinizi bekliyorum.

Focus: Tiagra set var, Frenler Tektro mini V frenler. SL concept noname jantlar ve dışardan kablo sistemi Fiyat: 2650

Cube: Full 105 Set frenker Avid shorty 6 V fren, Fulcrum Racing 77 jantlar ve kadro içi kablo sistemi.. Fiyat: 3300TL

Nakit fiyatları bunlar ve sağlam pazarlıkla 59cm kadro boyu için alabildiğim son fiyatlardır :) Her ikisinde de bnm için önemli olan bagaj delikleri mevcut.. Tasarım olarak ikiside çok hoşuma gidiyor.. Bana 2650 TL ile 3300 Arasındaki farka değer mi? Bunu söyleseniz yeter :) Buna göre en kısa sürede gidip alacağım..

Bu arada bisikletle günlük 20km ile işe gidip geleceğim + Turlara katılmak istiyorum :) Pedalşörleri takip ediyorum henüz Delta adam ibrahim bey harici kimseyi tanımıyorum ama bisikleti aldıktan sonra tanışırz inşallah :)

Scudo

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.359
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
cycloocross'da size Kudret abi ve İhtiyar yardımcı olabilir bence.Cevap vermezlerse konuya özelden ulaşıp fikirlerini alın.Seve seve yardımcı olurlar.

Bahsettiginiz Cube aşağıdaki link'tekimi ?

(link)

• Beğen
Tepkiler: Turan Babacan

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
İkisinide alıp deneyin. Beğenmediğinizi bana yollayın. :) Şaka bir yana Ozan Güneri'ye katılıyorum.

• Beğen
Tepkiler: enes savaş

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Aralarındaki fiyat farkı normaldir ve donanım farkı ile açıklanabilir. Cube almanız ilerisi için donanım değiştirmeyi gerektirmeyecektir.

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
Focus Mares AX 3.0 kullanan biri olarak Cube'ü almanızı tavsiye ederim, aradaki donanım farkı kesinlikle fiyat farkına değer.
Focus'un donanımı yetersiz demiyorum, işinizi kesinlikle görecektir. Ama aktarıcılar ve jant setinden dolayı fark verilebillir. Ben mesela bisikleti geliştirirsem ilk jantları değiştireceğim.

Yalnız Cube'de bagaj deliği olmaması lazım. Cube'ün sitesindeki fotoğraflarda delik görünmüyor.
Bagaj deliği konusunda şuna değineceğim. Ben alırken bagaj deliği kriterlerim arasındaydı.
Alalı yaklaşık beş ay oldu ve daha bir kere bile bagaj takmadım. Kamplı bir tura çıkmazsam da takmayacağım.
İhtiyacım olanları sele altı çantama ve formamın ceplerine atıyorum. Tabii tura çıktığımızda arkadaşlarımın çantalarından da faydalanıyorum.
Gerçi siz işe gideceğinizi söylemişsiniz. Yanınızda çok şey taşıyorsanız sırt çantası yerine bagaj kullanmak daha mantıklı.

Focus'la ilgili her türlü sorunuzu yanıtlayabilirim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Cube: Full 105 Set frenker Avid shorty 6 V fren, Fulcrum Racing 77 jantlar ve kadro içi kablo sistemi.. Fiyat: 3300TL

laçin bey ,,
ben 2008 de 2530 yuroya scott scale 30 karbon bisikleti almak ile çok iyi ettiğimi 5 yıl 9 ay sonra anladım 50.000 km yi çoktan geçen bu karbon kadro çatlamadığı gibi en sert arazide hakkı verilmiştir evet pahalıdır vardır bi hikmeti diyeceksiniz 3300 liraya olanı alacaksınız

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
her ikisi de fiyatına göre bisikletler. hatta bu durum ağırlıklarına da yansımış.
cube: 9.5 kg 2650 tl
focus: 9.9 kg 3300 tl
şöyle bakacak olursak cube donanımıyla önde. kadrosu 7005 alüminyum iki kez dipçiklenmiş. lite kelimesine aldanmayın. cube bu süper lite, ultra lite kurnazlığını yapıyor. aslında hafif değil normal ağırlıkta bir kadro. içten kablolu demiş ama bütün kablolar değil. hiç bir esprisi kalmadı. frenlere dikkat edin. ben bu tarz frenleri sevmiyorum. tabi zevkler ve renkler...
focus'a gelirsek ikinci alman bisikleti ozan duran bey detaylıca incelemiş. görünen o ki memnun ama cube'nin yanında tavsiye etmiyor. ben fazla bir şey diyemeyeceğim
(link)
benim tavsiyem 2014 focus mares ax 3.0 olur. neden derseniz?
focus bu yıl kadroyu güncellemiş. üç kez dipçiklenmiş daha zarif bir alüminyum kullanmış. bu arada focus'un bu kadrosu gerçekten hafif. kablolar tamamiyle içten geçiyor. her koşulda cube'den çok önde. renklerde de değişikliğe gitmişler. ortaya çok güzel bir bisiklet çıkmış. donanımı 105 vites tertibatlı . e daha ne olsun. ha bu arada bagaj için müsait. :in:
kafanızı fazla karıştırmayım. karar sizin...

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
Düzeltme yapayım. Cube'ün yanında tavsiye etmiyor değilim, bisikletimden oldukça memnunum, kullanım alanına göre ya da bütçe sebebiyle tercih edilebilir ama Cube donanımıyla önde demek istedim.
Tavsiye ettiğiniz 2014 Focus Mares AX 3'ün liste fiyatı 1365 Euro görünüyor. İndirimle bile taş çatlasa 3600 lira olur. Ayrıca şubat ayında gelecek. Bunu da belirtmek gerekiyor.
(link)

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Aradaki farka değer. Eğer bütçenizi zorlamayacaksa Cube'u almanızı tavsiye ederim.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Cyclocross bisikletler uzun turlar için uygun bisikletlermi. Klasik tur bisikletlerinden artısı nedir. Ben turlarda römork kullanıyorum. Cross bisikletlerin arka çatalı römork kullanımına uygunmudur. 25-30 kg lik bir yanal yük arka çatalı kaynak yerlerinden zorlarmı.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@mehmetsunu

Konuyu simdi gördüm. En sonundan baslayayim. Cyclocross bisikletler herseyden önce cyclocross yarislari icin yapilmis bisikletler.(link), sahsi görüsüme göre sadece yaris amaciyla degil, yeni yeni moda olan cyclocross bisikletleri pazarinda yarisa girmeyecek kisileri de kazanmak amaciyla hazirlanmis bir bisiklet. Ekimden bu yana 10 kadar yaris seyrettim ve hic bu frenleri kullanani görmedim. Zaten yarislar icin yapilan bisikletlerde su tasinmadigi icin ve yarislar 1 saati bile bulmadigi icin, cogunlukla suluk takacak vida yeri bile yoktur. Fakat kadro geometrisi görünüs olarak cyclocross kadrosu. Dolayisiyla uzun yol icin degil, arazi icin yapilmis. Agirlik konusunda bu konuda kisa ikilemi acmak gerekir. Bir yandan yarislarda ele alinip yokus yukari ve asagi kosma, atlama ziplama durumlari dolayisiyla hafiflik önemli olmasina ragmen diger yandan arazide kullanildigi icin saglamlik söz konusudur. Konuyu acan arkadas, turlarda da kullanmayi planladigi icin pek tavsiye etmem. Bozuk arazide (Türkiye :) ) kullanma amacina uysa dahi, cok uzun süre kullanmak icin yapilmis bir bisiklet degil.
Focus icin de ayni seyleri yazabilirim. Aralarindaki fiyat farkinin nedeni sanirim sadece doinanim ile alakali. Modeller 2012 mi, 2013 mü, 2014 mü, bilemedigim icin bir sey diyemiyorum. Her ikisi de Alman mali cok iyi kadrosu olan bisikletler. Agirlik konusunda yazilanlar konusunda biraz süohem var. Bendeki kaynaklara göre Cube 2014 modeli bu donanimlarla 53 cm kadro icin 9,5 kilogram. ?!? Focus Mares 2014 Diskli dahi 8,6 kilogram, L boyu ise 8,9 kilogram. ?!?

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Modeller 2012 mi, 2013 mü, 2014 mü, bilemedigim icin bir sey diyemiyorum. Her ikisi de Alman mali cok iyi kadrosu olan bisikletler. Agirlik konusunda yazilanlar konusunda biraz süohem var. Bendeki kaynaklara göre Cube 2014 modeli bu donanimlarla 53 cm kadro icin 9,5 kilogram. ?!? Focus Mares 2014 Diskli dahi 8,6 kilogram, L boyu ise 8,9 kilogram. ?!?

ihtiyar bey ağırlık konusuna açıklık getireyim
2013 focus ax 3.0 9.9 kg bu arkadaşın seçeneği olan tavsiye istediği bisiklet
2014 cube'nin bu modeli 9.5 kg
2014 focus ax 3.0 8.6 kg bu da benim tavsiye ettiğim

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

GökhanRR

Daimi Üye
Tepki
138
ihtiyar bey ağırlık konusuna açıklık getireyim
2013 focus ax 3.0 9.9 kg bu arkadaşın seçeneği olan tavsiye istediği bisiklet
2014 cube'nin bu modeli 9.5 kg
2014 focus ax 3.0 8.6 kg bu da benim tavsiye ettiğim

Mehmet abi,kafama takılan bir konu var izninle sormak istiyorum,2013 3.0-2014'ün 4.0 olmuş diye bir şey duydum şimdi tam olarak 8.6 kg 2014 ax 3.0 disk frenli (link) bisiklet mi?yoksa verdiğim link deki cantilever frenli ax 4.0 yada ax 2.0 mıdır?

Tesup Taru

Forum Demirbaşı
Tepki
425
Bisiklet
Salcano
Bence, cube biraz daha önde. İki marka arasında kadro kalitesi bakımından fark olacağını sanmıyorum. Yalnız okuduğum kadarıyla (çok güvenilir kaynaklar değiller) aluminyum da focus biraz önde, cube un bazı karbon modelleri, testlerde focus'un önüne geçiyor. Ancak focus un kurucusu Alman bisikletçi, bildiğim kadarıyla eski cyclocross şampiyonlarından. Bu da tercih sebebi olabilir :) Ben de cyclocross alırken, hem ulaşım, hem tur, hem de performanslı spor yapma amaçlarımı düşünerek almıştım. Şehir içi bütün ulaşımımı yapıyorum, hafta sonları 4-5 saatlik tempolu kullanıyorum ama henüz şehirler arası tura çıkmadım. Benim bisikletin arkasında bagaj delikleri yok ama, seat stay e bağlanan bagajlardan aldım, çıkınca kullanacağım. Forumda bu şekilde kullanan bir arkadaşımız vardı, bir sıkıntı yaşamamış. Nihai olarak, kullanım şeklinizi düşünürsek ben olsam donanımı daha iyi olan cube u tercih ederdim, aradaki fiyat farkına kesinlikle değer.

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
@ihtiyar abinin yazdıklarını okuyunca yeni şeyler öğrenmiş oldu. Bilgi için teşekkürler.

Turlarda dropbar kullanmak istiyorum diyor iseniz benim tavsiyem Fuji Tourning olacaktır.

1 - Kadro geometrisiyle uzun turlarda daha rahat duruş sağlıyor olması.
2 - Kadro geometrisiyle çantalar rahatsız etmeden sürebiliyorsunuz.
3 - Cyclocrosslarda 2 aynakol var iken Fuji Tourning te 3 aynakol var. Buda yokuşları çıkabilmeniz anlamına geliyor. Şimdiye kadar izlediğim cyclocross yarışlarında rampalar genelde hep bisikletler omuzda çıkıyor. En küçük aynakolluya hiç ihtiyaç olmuyor bu yüzden.

Bende en başlarda cyclocross almayı düşünüyordum. Aynakolu üçlü yaparım diyordum. Ta ki Fuji Tourning karşıma çıkasıya kadar.

İşe gittiğiniz yerde bisikleti bırakabileceğiniz güvenli bir yer yok ise bu kadar yüksek maliyetli bisiklet ile işe gidip gelmemenizi öneririm bunun yerine ucuz yollu bir bisiklet alabilirsiniz. Hatta 80-90 yıllarına ait bir yol yarış bisikleti alıp lastiklerini 32 numara kadar yappıp kullanabilirsiniz. 200-500 TL arasında değişiyor bu bisikletler. Belli bir değerin üstündeki bisikletler bağlayıp 5 dakika uzaklaşmaya gelmiyor ki hırsızlar 3 dakika için de kilitleri patlatabiliyorlar.

GökhanRR

Daimi Üye
Tepki
138
Engin,seat stay bagaj tam olarak nasıl bir şey,arama sonuçlarında göbek milli olan heybe demirleri çıktı karşıma bunlar mı oluyor acaba?

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşımız bisikletini almış çoktan.

27 Ocak'ta attığı mesaj.

@Laçin Aslan

Tesup Taru

Forum Demirbaşı
Tepki
425
Bisiklet
Salcano
Gökhan ben ebay den almıştım. Şöyle bir şey: (link)

Baktım da aslında aldığım şuymuş: (link)

GökhanRR

Daimi Üye
Tepki
138
Güzelmiş,böyle bir şey var mıdır diye düşünüyordum yanılmamışım varmış,bacakları olmadan çok kırılgan duruyordu bu şekilde 10 kilo kadar yükü taşımak sıkıntı olmayacaktır sanırım.

Tepki
134
İsim
Aytaç Ö.
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çok güzel duruyor. İyi günlerde kullanın