2 arkadaş 250 TL ile 15 ülke gezdi

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
250 TL pek inandırıcı gelmedi ama iyi iş başarmışlar. Sitelerinde günlükleri mevcut helal olsun. Biz de bisikletle tur için bahaneler uyduruyoruz nasıl kalacaz ne yapacaz diye :)

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ)'nde okuyan Ahmet Murat Yazıcı ve Ahmet İbiş inanılmazı başardı. İki genç, hayallerini gerçekleştirdi ve ceplerindeki 250’şer TL ile 28 günde Avrupa’nın 15 ülkesini gezdi. Her gezilerinde Avrupa'daki Türkler’in yardımlarını aldıklarını ifade eden gençler, “İnandığımız şey, dünyada iyiliğin hala var olduğu gerçeği bize hep yardım etti” diyerek İzmit'te başlayıp Polonya'nın başkenti Varşova'da son bulan ve toplam 500 TL’ye mal olan otostop maceralarını gazetemizle paylaştı.

Sizleri tanıyabilir miyiz?
Ahmet Yazıcı: Kocaeli Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği öğrencisiyim. Elazığ doğumluyum, Doğu kültürünün içinde büyümüş biri olarak sporla uğraşmayı seviyorum.

Ahmet İbiş: aynı okulda Mekatronik Mühendisliği okuyorum. Denizliliyim, dans ve fotoğrafla uğraşıyorum.

EGE'DE PROVA
Farklı kültürlerden olmanıza rağmen nasıl bu kadar iyi dost oldunuz?
Evlerimizin arasında 500 m olmasına rağmen buradan kilometrelerce uzakta, bambaşka bir ülkede tanıştık. 2013 yazında Bulgaristan’da gerçekleştirilen engellilerle ilgili bir projede gönüllü olarak yer aldık. Dediğiniz gibi tek ortak noktamız ismimiz ve yolda olmak. Henüz bir sene geçmeden birlikte yollara düştük ve Avrupa turu öncesi Ege kıyılarını gezerek küçük bir prova yaptık. Ne derler bilirsiniz: “Bir insanı tanımak için ya alışverişe gitmeli, ya yola gitmeli”

http://www.bizimkocaeli.com/upload/haberdetay/HIRVAT.jpg

KOÜ öğrencileri, kimi zaman yürüyerek, kimi zaman otostop yaparak Avrupa’da 15 ülke dolaştı. Ceplerinde 250’şer TL vardı

MUHABBET BEDAVA

Neden otostop?

Otostop, herhangi bir toplu taşımanın aksine insanı muhabbete ve paylaşıma sürüklüyor. Karşınızdaki koltuğunu paylaşır siz ise muhabbetinizi. Ve bedava.

Barınma ve yiyecek ihtiyaçlarınızı nasıl karşılıyorsunuz?

Genellikle sokaklarda ve bize açılan evlerde uyuyoruz. Yiyecek olarak da tanıştığımız insanların bizimle paylaştıkları yemekleri ve marketlerden aldığımız malzemelerle yaptığımız sandviçleri yiyoruz.

İYİLİK HALA VAR
Planlama yaptığınız da korkularınız ve endişeleriniz var mıydı ?
Elbette vardı. Bizim dünya hakkındaki pozitif düşüncelerimizi henüz deneyimlememiştik ve çevremizden sürekli yapmamamız, yaptığımız şeylerin tehlikeli olduğu ilgili yorumlar alıyorduk. Ama bu bizi vazgeçirdi mi, asla. O kadar ülke gördük, o kadar yol kat ettik ve onlarca insanla tanıştık ama başımıza hiçbir şey gelmedi, yolda ve aç kalmadık. Tıpkı yola çıkarken inandığımız gibi bir yolculuk yaptık. İnandığımız şey, dünyada iyiliğin hala var olduğu gerçeği bize hep yardım etti.

http://www.bizimkocaeli.com/upload/haberdetay/VENED%C4%B0K.jpg

Herkesin gitmeyi hayal ettiği Venedik’e onlar ceplerinde yok denecek kadar az bir para ve cesaretleriyle gittiler

SERÜVENLERİMİZİ PAYLAŞTIK
Şimdiye kadar neleri gördünüz?
2014 Yazındaki Avrupa turumuzdan önce Türkiye içinde sıkça seyahat ettik. Ege kıyılarını dolaştık ve bulduğumuz her fırsatta da farklı yerleri keşfe çıkıyoruz. Geçen sene Ağustos ayında Yunanistan’dan başlayan ve en kuzeyde Polonya’da biten maceramızda, Balkanlar’ı, İtalya’yı, Avusturya’yı, Çek Cumhuriyeti’ni gezdik ve Polonya’dan sonra Slovakya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye dönüş yaptık. Gezimiz süresince toplam 15 ülke gördük ve 7 bin km yol yaptık. Bu yollarda onlarca insanla tanıştık. Her insanı farklı birer renk olarak gördüğümüz için hayatlarımıza onlarca yeni renk katmış olduk. Tanıştığımız insanlar arasında yemeğini paylaşan da oldu, evini paylaşan da, cebimize harçlık koyan da. Bu serüvenlerimizi de yakın zamanda 2ahmet.com aracılığıyla paylaşmaya başladık.

http://www.bizimkocaeli.com/upload/haberdetay/SOKAK.jpg

Kimi zaman iyiliksever insanların evlerinde kalan gezgin Ahmetler, kimi zaman da sokaklarda yattılar

HEDEF KUZEY AVRUPA
Gelecek için projeleriniz neler?
İlk hedefimiz Kuzey Avrupa. Finlandiya, İsveç ve Norveç’e kadar çıkacağımız bu turumuzda yine otostopla yolculuk yapacağız. Yine insanların içindeki iyiliğe inanmaya devam edeceğiz. Sonra da Uzakdoğu’ya kadar sürecek bir Asya macerası hedefliyoruz. Gezdiğimiz gördüğümüz ve göreceğimiz yerleri Facebook.com/2ahmettr aracılığıyla takip edebilirsiniz.

Buradan okurlarımıza iletmek istediğiniz bir şey var mı?
Çıktığımız yolculuklar genellikle (öğrenci olduğumuzdan kaynaklı) çok cüzi paralarla oluyor. Para her şey değil ama maalesef bir gerçek. Yemek için olmasa da gezeceğimiz göreceğimiz yerler, her türlü hava şartlarına uygun donanımlar(çadır, uyku tulumu, ayakkabı, kıyafet), yaşadığımız maceraları kayıt altına almak için gerekli araç-gereçler için maddi yönümüzün biraz daha kuvvetli olması bizi daha mutlu ederdi.

Kaynakça:
(link)
(link)

Scudo

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
Tebrik etmekten baska yapucak bir sey yok. Bende viyanada okurken 2 tane koreliye evimi acmistim. Onlarda bu tarz bir tur yapiryorlardi gayet enteresan ve eglenceli oluyor bu tip insanlar.

Ben yapabilir miyim? Hayir yapamam....

• Beğen
Tepkiler: Özgür Türker