2-9 Ekim 2011 Tek Başına Gökçeada’lı Marmara Turu – (Bandırma-Karacabey Boğazı)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında five tarafından paylaşıldı.

 1. five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.080
  Beğeniler:
  2.014
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  (7. Gün : Bandırma – Karacabey Boğazı)
  Bugünkü rotam turda daha önce hiç geçmediğim yerlerden geçiyordu. Bandırma’dan kıyı yolunu takip ederek Kurşunlu’ya ve oradan da Karacabey Boğazı’na (Bayramdere) gidecektim. Tabi Karacabey Boğazı tesadüf kara verdiğim bir yer değildi. Kayınpederim orada bir apartmanın giriş katını kiralamış ve Bursa’dan yavaş yavaş oraya taşınma planları yapmaya başlamıştı. Biz de eşimle birlikte zaman zaman onları ziyarete gittiğimizde doğasına ve havasına hayran kalmıştık. Kayınpederimle uzun uzun orman yürüyüşleri de yapmıştık dağlarında.

  Sabah Bandırma’dan kıyıya doğru çıkış yolunu bulmak pek kolay olmadı doğrusu. Sık sık yanlış yollara sapıp telefondaki navigasyondan yolumu düzeltip yolda gördüklerime de doğrulatıyordum. Yol deniz seviyesinden yukarılara çıkıp daha sonra da muhteşem deniz ve rüzgar türbini görüntüleri sunuyordu. Deniz seviyesinden yüksekte tarlaların arasında yol alırken sol tarafta tarlarını ortasında grup grup koyun sürüsü gördüm. Ama öyle bir arada kocaman bir sürü değildi. Sanki koyunlar kendi kendilerine kalmak istemiş gibiydiler. Tabi eğer bir yerde koyunlar varsa köpekleri de hesaba katmamak olmaz. Evet bir tanesi ileride tarlanın ortasındaydı. Ya farketmedi ya da kaale almadı. Ben de hızımı kesmeden sabit hızla yola devam ediyordum. Az ileride yine tarlanın içinde bir tane daha vardı. Sonra bir tane daha, sonra bir tane daha. Tam 5 köpek geniş araziye dağılmış koyunların arasında bekçilik yapıyorlardı ama ne hikmetse hiçbiri havlamadı. “Biri kovalamaya başlarsa diğerleri de gelir.” diye düşünüyordum. Tabi bir taraftan da sağımı da kontrol ederek. Ama şanslıydım ki sorun yaşatmadılar. Sağ salim geçtim aralarından.

  Yol Dutlimanı’na kadar dik bir şekilde iniyordu. Manzara harikaydı. Ama kısa sürede yüksek sürate çıkıldığı için çok dikkat ediyordum. Dutlimanı’nda mola vermeden devam ettim. Yol buraya kadar bozuk asfalt olarak devam ediyordu. Az iniş az çıkış, kıvrıla kıvrıla ama asla upuzun uzun dik yokuşlar olmadan. Yani tam yoruldum dediğinizde yokuş bitiyordu. Kapıdağ’ı bu sefer sola görüyordum sürekli. Önce uzaktan Bandırma, o gözden kaybolunca da daha uzaklar...

  Yenice köyü bu yolda Kurşunlu’ya kadarki son yerleşim yeriydi. Küçük, şirin bir Karadeniz köyüne benziyordu. Zaten tüm yol da bana Batı Karadeniz’i hatırlatıyordu. Bu yaza turlama istediğim Batı Karadeniz’i... Yenice’de kısa bir çay molası verdim. Küçük kahvede yine bir gazete sayfası buldum okuyacak. Fazla oyalanmadan yola devam ettim. Yine bir çıkışın sonunda da fotoğrafladım Yenice’yi.

  Yolun bundan sonraki kısmı tamamen dağ, deniz, orman ve toprak yol dörtlüsü arasında geçiyordu. Her yer yeşil ve mavi hava güzel ama yol berbattı. Marmara’nın karşı kıyısında Kumbağ’dan yola başlayıp Naipköy ayrımına kadar ulaşan toprak yoldan daha beter berbat bir yol. Ciddi anlamda büyük taş ve kaya parçaları bulunuyordu yolun üzerinde. Artık 27 vitesli bisikletin 1-5 vitesler aralığını kullanmaya balamıştım. Yine x-Sport’un X özellikleri devreye girmişti (Suntour NCX ve Racing Ralph). Ama hiç de problem olmamıştı yol bana. Evet inip bisikleti itmem gereken yerler oluyordu ama kısa sürüyordu. Yolun bu kısmı ile ilgili fotoğraflar bulmaya çalışırken Google Maps fotoğralarından bir tanesini görmüş ama “Bu kadar kötü olamaz.” demiştim içimden ama daha kötüsüyle karşılaşmıştım.

  Yol boyu, tam da mevsimi olan böğürtlenler vardı öbek öbek. Zaman zaman durup tadına bakıyordum. Yanıma su almıştım ekstra ama bulduğum çeşmelerden de dolduruyordum eksilince. Yoldan, çok seyrek de olsa, orman işletmesi veya köylülere ait olan araçlar geçiyordu. Bir köprünün sonrasında yolun kıyısında büyükçe bi çadır ve masa, masaya oturmuş orman işçilerini gördüm. Mekan harikaydı. Sofrayı yeni kuruyorlardı. Beni de buyur ettiler.Menüde soğan ve hamsi vardı. Tabi eksik olmayan şey de çaydı ateşin üzerinde. Bolca sohbetin ardından teşekkür edip yola devam ettim.

  Yüksekçe bir yerden denize baktığımda bir gemi enkazı dikkatimi çekti tam kıyıya yanaşmış şekilde. Sanki parça parça sökülüyor gibiydi. Toprak yolun bitiminde aniden evler başladı. Kurşunlu’ya gelmiştim. Bundan sonra yol asfalt olarak devam ediyordu Karacabey Boğazı’na. Taşoçağı’nın olduğu yere kadar yükselen yol daha sonra tekrar deniz seviyesine iniyordu Boğaz’a vardığında. Kayınpederin evlerinin olduğu sokağa girdiğimde onu balkonda beni beklerken gördüm. Zaten haberleri vardı geleceğimden.
  Küçük bir hoşgeldin sofrası hazırlandı ve ertesi gün devam etmek istediğim rotadan konuşmaya başladık. Bana yol hakkında bilgileri veriyordu kayınpederimin Karabey’de ikamet eden kuzeni. Ama havanın da bozacağını ve devam etmemin daha iyi olacağını da söylemeyi ihmal etmediler. İlginçti ki yolda karşılaştığım bir çoban da bana havanın bozacağını söylemişti günlük güneşlik havada. Gece yağan sağanak yağmur bana turumun sona erdiğini söylüyordu. Karacabey Boğazı-Mudanya rotası başka bir zaman kalmıştı. Pazar günü kayınbiraderim beni arabayla Bursa garajına bıraktı. Ben de otobüsle Yalova’ya varıp oradan feribotla Pendik’e geçtim. Yağmur bardaktan boşanırken beni karşılayan babam iyi ki devam etmedin dedi. Bir önceki Marmara turunda Tekirdağ’da yediğim yağmurun ardından bir kez daha ıslanmaktan kurtulmuştum.

  Bu maceranın (da) sonu...


  7. Gün VDO Z1 verileri
  Çıkış : 08:30
  Varış : 15:00
  Mesafe :52 Km
  Sürüşü Zamanı : 4:06 saat
  Ortalama Hız : 12,70 Km/s
  Max. Hız : 47,30 Km/s

  Ortalama Eğim (Çıkış) : % 5
  Max. Eğim (Çıkış) : % 13
  Ortalama Eğim (İniş) : % -5
  Max. Eğim (İniş) : % -11  Dutlimanı’na sıkı bir iniş
  [​IMG]

  Uzaklardan Bandırma tarafı
  [​IMG]

  Dutlimanı
  [​IMG]

  Dutlimanı’ndan sonra virajla
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bozuk asfalt yol
  [​IMG]

  Yenice
  [​IMG]

  Artık tamamen toprak yol
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Orman işçileriyle aynı sofrada...
  [​IMG]

  Artık iyice bozulan yol
  [​IMG]

  Kıyıdaki gemi enkazı
  [​IMG]


  Kurşunlu kıyısında turun son fotoğrafı
  [​IMG]
  Bandırma-Karacabey Boğazı
  [​IMG]


  Bandırma-Karacabey Boğazı
  http://www.mapmyride.com/routes/view/54257806  Marmara Turu 2011
  [​IMG]
   
 2. kadir özdemir

  kadir özdemir Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  61
  Beğeniler:
  23
  Şehir:
  MUĞLA
  Seviye:
  Kalabalık turları özlememe rağmen yine de tercihim tek kişilik turlar,çünkü ne zaman istersen o zaman mola verşiyosun ve istediğin rotayı tercih ediyosun :) ayaklarınıza sağlık
   
  five bunu beğendi.
 3. #3
  five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.080
  Beğeniler:
  2.014
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Merhaba,
  Çok teşekkür ederim.
  Ben de çok kalabalık turları tercih etmeyenlerdenim. Zaman zaman kendi başıma olmaktan da çok keyif alıyorum. Kendi tempom kendi tercihlerim... Ama 2-3 kişilik çok keyifli turlar da yaptım. Zaman ve yere göre. Bu tur da kendi başıma olduğum, kendimle konuştuğum, yeni yerler keşfettiğim güzel bir tur oldu.

  Bu rotayı tüm turculara tavsiye ederim.

  Önceki sene biz de 2 arkadaş tersten GPA yapmıştık. Aynı zamanda başlayan orijinal GPA'ya katılmayı planlayıp sonra vazgeçerek. Yolda karşılaştık gerçi. İmrenmedik desem yalan olur ama yine de kendi başımız olmak güzeldi.

  Kazasız ve keyifli turlar

  five
   
 4. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.820
  Beğeniler:
  4.742
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Geçen yıl bir vesileyle Bayramdere'ye gidip 1 gün kalmıştım. O bölgeyi çok beğendim. Sonradan bende Bayramdere - Bandırma arasını bisikletle gitme fikri oluştu. Verdiğiniz bilgiler benim için aydınlatıcı oldu. Kısmetse 2012 yılı içerisinde o bölgeyide turlamak istiyorum. Paylaşımınız için teşekkürler...
   
  five bunu beğendi.
 5. #5
  five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.080
  Beğeniler:
  2.014
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  M.Ozkul Merhaba ,

  Çok teşekkür ederim.

  Bayramdere'nin (biz Boğaz veya Karacabey Boğazı diyoruz) çevresi, doğası muhteşem. Ormanlarında da epeyce gezmişliğim var. BeDaha önce arabayla Kurşunlu'ya kadar gitmiştim ama ilerisini bilmiyordum. Kıyının bu kadar el değmemiş olması da zaten yolun bu derece bozuk olmasından. Size önerim ince tekerli bir bisikletle gitmemeniz ve karanlığa kalmamanız. Benim tur planımda da Bandırma'dan başlayıp (İstanbul'dan arkadaşlarla feribotla Bandırma'ya gelerek) Boğaza daha sonra da kıyıdan Mudanya'ya ulaşmak ve yine deniz otobüsüyle dönmek. Çok güzel 2 gün geçer diye düşünüyorum.

  Tur yazı ve fotoğraflarınızı bekliyoruz.

  Kazasız ve keyifli turlar.

  five
   
  Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 6. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.820
  Beğeniler:
  4.742
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Rotanız güzel, vaktinde Mudanya'da da kalmıştım 10 gün kadar... Sizede şimdiden iyi yolculuklar... :)
   
  five bunu beğendi.
 7. mehmet-cantemir

  mehmet-cantemir Üye

  Kayıt:
  30 Aralık 2011
  Mesajlar:
  90
  Beğeniler:
  43
  Şehir:
  izmir-Manisa
  Seviye:
  Harika bir tura benziyor. Aslında kafa dinlemek için tek kişilik turlar bu sebeple bana daha cazip geliyor. Teşekkürler
   
  five bunu beğendi.
 8. Göksun Özkirişçi

  Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.173
  Beğeniler:
  1.086
  Şehir:
  Gaziantep
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  güzel bir tur gerçekleştirmişsiniz.emeğinize sağlık...
   
  five bunu beğendi.
 9. Osman Kıtay

  Osman Kıtay Forum Bağımlısı

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  31 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  889
  Beğeniler:
  1.164
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Fuji
  Seviye:
  Yine anilarla dolu bir turun sonu. O sökülen gemiler haciz nedeni ile tutuklanmis gemiler. Genelde eski sahipleri gemiyi kaçırıp gizlice söktürüyorlar. Bazende uyanık tipler kaçırıp söktürüyor. Tamamen yasadışı bir olay yani.
   
  five bunu beğendi.
 10. isaac52

  isaac52 "Lanigrenoir"

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  27 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  87
  Beğeniler:
  160
  Şehir:
  ORDU/fatsa
  Adı:
  Sir Isaac
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  İki kişilik turlarda iyidir...
   
  five bunu beğendi.
 11. #11
  five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.080
  Beğeniler:
  2.014
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Katılıyorum. 2 kişilik çok keyifli turlar da yaptım. Bazen de yalnız olup ayrı keyifler yaşadım. Maksat turda olalım. :)
   
  isaac52 bunu beğendi.
 12. cenkpasha

  cenkpasha Üye

  Kayıt:
  4 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  79
  Beğeniler:
  75
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Tek kişilik turlara imrenerek bakıyorum. Maalesef henüz bu konuda bir eylemim olmadı ama eşimi kandırdığım gibi tek kişilik tura pedal basacağım. Bu arada gidilen yollara baktığımızda tur yaptığımız bisiklette süspansiyonun önemini bir kez daha anlamış oldum.
   
  five bunu beğendi.
 13. #13
  five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.080
  Beğeniler:
  2.014
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  @cenkpasha merhaba,

  Tur bisikletinde amotisör (süspansiyon), disk fren vb. konuları forumda epeyce tartışılan ve klavye yoran konular. Ben, benim yaptığım turlarda çok fazla faydasını görüyorum. Kendimce de ifade etmeye çalışıyorum. Özellikle, bütün turları "Kazakistan çölleri" standardında planlamaya çalışınca bu tür ekipmanlardan uzak duruluyor ama daha kısa süreli ve göreceli olarak daha domestik sayılabilecek turlarda, belirttiğiniz gibi, çok faydalı oluyor. (Zaten yolda kalmanıza sebep olacak bir eksiklik sizi herhangi bir yerde de bulabilir.) Tüm yollar asfalt değil, tüm yollar stabilize hatta toprak değil. Kapıdağ Yarımadası'nın doğu kıyılarında olduğu gibi tamamen kayalık da olabiliyor. Amortisör de bu ortamlarda çok fazda sağlıyor. Ya da hidrolik disk fren örneğinde olduğu gibi hızlı ve dik inişlerde frenlemeye yardımcı olarak da kullanabiliyorsunuz.

  Lafı uzattım ama demek istediğim faydalı olanı kullanmak, iyi ekipmana sahip olmak, yolda keyif almak için önemli faktörler.

  Kazasız ve keyifli turlar.

  five


  Not. Bu arada eşten izin alma konusundaki yazınızı eşime de okuttum. Gülümsedi. Bize de o yollardan geçmiştik. :)
   
 14. Gürkan Ç.

  Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Nisan 2014
  Mesajlar:
  638
  Beğeniler:
  212
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Güzel bir yapmışşınız, harika fotoğraflar.
   
  five bunu beğendi.
 15. poyraz poyraz

  poyraz poyraz Üye

  Kayıt:
  4 Ocak 2015
  Mesajlar:
  79
  Beğeniler:
  67
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  üniversiteyi bandırmada okumuş,oralarda pedallamış biri olarak ağabey süpersin...
  kazasız belasız nice sürüşlere inşallah :):):)
   
  five bunu beğendi.
 16. #16
  five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.080
  Beğeniler:
  2.014
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Sayın @Gürkan Ç çok teşekkür ederim.


  Sayın @poyraz poyraz Çok teşekkür ederim. Bandırma bir çok turun hareket ya da bitiş noktası oldu benim (ve tur arkadaşlarım) için. Bu tur, Kapıdağ turu, Bandırma-İzmir-Bandırma, Kuzey Ege vb. turlarının hepsinde bir şekilde Bandırma vardı başrollerde. Ama itiraf etmeliyim ki BioGaz tesislerinin kokusu da benin benden alır her gidiş veya dönüşte. :) Tabi koku konusunda Balıkesir'in tavuk çiftliklerinin eline su dökemez. :)

  Kazasız ve keyifli turlar.


  five
   
  poyraz poyraz bunu beğendi.
 17. Mert E.

  Mert E. We create Chemistry

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  19 Ocak 2014
  Mesajlar:
  1.211
  Beğeniler:
  2.363
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  @five Nerde ne zaman bir tur yazısı okuyup heveslensem, imrensem sizin yazınız çıkıyor. (Hele ki Yunanistan turunuzun tamamını bir gezi kitabı edasında, salonda kendime rafine bir ortam yaratıp okudum, o derece keyif almayı hakeden bir yazıydı)

  Yeni turları bekliyoruz.
   
  five bunu beğendi.
 18. #18
  five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.080
  Beğeniler:
  2.014
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Sayın @Mert E.

  Tur yazılarım için bana keyif veren bu kadar değerli az yorum vardır. :) Çok teşekkür ederim. Uğraşıp, zaman verip, içime sinen bir tur yazısı yazmaya çalışıyorum ama tabi bunu hızlıca yapamıyorum. Gürcistan turumuzun son gününü hâlâ yazamadım mesela. :)

  Bu sene için bir Balkan turu var gündemde. Kısmet olur da tamamlayabilirsek onu da detaylı bir şekilde yazmaya çalışacağım. :) Tabi ondan önce de kısa ısınma turları olacak.

  Çok teşekkür ederim.


  Kazasız ve keyifli turlar

  five
   
  Mert E. bunu beğendi.
 19. emrecvdr

  emrecvdr Üye

  Kayıt:
  16 Haziran 2009
  Mesajlar:
  53
  Beğeniler:
  34
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  güzel bir tur olmuş
   
  five bunu beğendi.
 20. musa t3m1z

  musa t3m1z amaç ==> petrol lobisini bitirmek :)

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  19 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  34
  Beğeniler:
  20
  Şehir:
  bakü
  Adı:
  musa
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  bir soru takıldı aklıma
  acaba gelibolu yarımadasından karşıya vapur var mı ve vapur ne kadar birde biiklet alıyolar mı? şimdiden teşekkürler.