1991 İzmir, bir garip yarış hikayesi / yarı vicdan sızlaması

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında gökhangenel tarafından paylaşıldı.

 1. gökhangenel

  gökhangenel Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  101
  Beğeniler:
  57
  Şehir:
  .
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Burada hatırlayan mutlaka çıkacaktır. 80 lerin sonu 90 ların başında İzmir'de Hürriyet gazetesi ve Gençlik ve Spor Müdürlüğü (tam ismi bu olmayabilir)
  her sene ortaklaşa, finali 19 mayıs a denk gelecek şekilde, halka açık, çocuklara yönelik bisiklet yarışları düzenlerdi.

  Ben de bu yarışlara 2 kere katılıp bir kere de birincilik elde etmiştim ama nasıl ?..

  Yarış elemeler ve final olmak üzere iki etapdan oluşuyor, elemelerde yaş gruplarına göre belirlenen katılılımcılardan ilk 10 a kalanlar finalde pedallıyordu.
  Bisikletler Bisan'ın yeni yeni üretmeye başladığı 18 vites dağ bisikletleri ki o zamanlar değil dağ bisikleti vites kavramından doğru dürüst haberimiz yok, hele vites kollarında gösterge (gösterge dediğim vites kollarında hangi dişlide olduğunu gösteren bir iz sadece) olduğunu görünce çok şaşırıp, teknoloji(!) ye bak dediğimi hatırlarım çünkü tek gördüğüm vites kolu o zamana kadar down tube e eklenmiş izsiz metal vites kolu.

  Elemelere gittiğimde tam curcunaydı. millet bisikletleri uzay aracı gibi inceliyor kendisine büyük veya küçük gelen kadronun sele boyunu ayarlamaya çalışıyor (kadro boyları sabit !) tabii beceremiyor.. ben ise bmx üzerinde büyüdüğümden bacakları ısındırmak için bostanlı parkında geziniyorum. görece daha iyiyim yani.
  bir yandan da rakipleri inceliyorum, çoğunun yanıma yaklaşamayacağını düşünüyorum ki zaten yarısı ısınmıyor garibandilerin. Derken bir anda Alamancı (öyle derdik eskiden) bir yaşıtımı görüyorum. Ama ne yaşıt !! 175 e civarı boy var, gözlerinden protein fışkırıyor, bacak kasları hakkaten gelişmiş, belli ki Almanya'da yaşadığı için bisikletle hemhal olması bizden çok daha ilerde. bacakları uzun. Cenabı hak adama bisikletçi fiziği vermiş, rakip olmam mümkün değil. Bir yandan da o da bayağı bayağı ısınıyor ve ısınmanın ne olduğu biliyor.

  Elemelerde ilk 10 içerisinde olmak gerektiği için çok korkmadım ama finale kalırsam ki beklediğim birşey geçmem imkansız bu zatı. Neyse startı verdik Etap bostanlı iskelede başlıyor, ksk iskele de bitiyordu yalı caddesi trafiğe kapatılmıştı, yaklaşık 3-4 km gibi oluyor sanırım. Yarış başladı ve karşıyaka iskelenin önünde curcuna ve konfetilerle finish e geldik. 3. olarak finallere kaldım. bizim grubu ikiye ayırmışlardı çok katılımcı olduğu için ben de kenarda diğer grubun gelmesini bekliyorum. bacaklar felç şekilde yatıyorum çimlerde. bi ara doğrulduğumda bir baktım bizim alamancı (adı neyse artık böyle hitap etmek çok hoş değil) yardıra yardıra geliyor. arkasına bakıyorum kimse yok !.. adam 4 km de 1 km fark atmış, kenara gelip organizasyonun dağıttığı meyve suyunu içerken millet yeni yeni geliyor. Terbiyesiz.

  Elemeler böyle sonuçlandı ancak final tam curcuna..

  19 mayıs 1991 İzmir Atatürk stadı, tribünlerde en az 50 bin kişi var. oha yalancı dediğinizi duyar gibiyim de hiç 90 larda 19 mayıs kutlamalarına şahit oldunuz mu bilmemiyorum. bütün okullar, katılımın biraz da mecburi olması sebebiyle trübünleri doldurmuş. Herkes tabii ki 19 mayıs gösterilerini değil, sonrasında ki yarışı bekliyor. Küfür edenler, numara bazında tezahürat edenler, pet şişe atanlar, taytlarla dalga geçenler...tribün önünde spor icra edenleri hep takdir etmişimdir o günden sonra..

  Final yarışı 400 metre ve tartan pistte.. Evet MTB lerle tartan pistte 400m yarışı. Fantastik !!!
  Ben elemelerde bisikletle çok daha fazla içli dışlı olduğum için kale arkası çimlerinde kısa kısa depar atıyorum. Tabii almancı da bir yandan ısınıyor bir yandan da haklı olarak triplerde, şansınız yok iması ile. Haklı da.. Ben sürekli bunu kesiyorum, nasıl geçerim hesabımla.. bir yandan da bize ayrılan çimlik alanda kısa deparlarla ısınıyorum. Derken bir görevli geldi ve yarış kısa haksızlık olmaması için herkes aynı viteste başlıyacak dedi ve bisikletlerin viteslerini orta dişli 2, arka dişli 3 te olacak şekilde ayarladı. Ayarladı ama daha yarışa 15 dk var adam gittikten sonra millet kurcalıyor, tam tuning i yapılmamış arka aktarıcılardan katır kutur sesler geliyor. O yüzden ben de ya öyle şey mi olur diyerek arka dişliyi en düşük vitese attım startta fırlamak için. Bir yanda da Alamana bakıyorum vitesi değiştirmemiş starta öyle geliyor. Artık batı kültürünün kurallara daha rivayet etmesinden midir yoksa dalgınlığına mı geldi bilemiyorum ama görevlinin ayarladığı viteste geliyordu starta.

  10 kişi dizildik ve tabanca patladı ben dış kulvarda olmama rağmen vites kombinasyonu sayesinde ileriye bir atıldım ki bir kaç saniye içerisinde 20-30 metre fark yapmıştım. (bu arada bildiğiniz atletizmdeki 400m yarışı düşünün aynısı, dizilim vs) tabii hemen iç kulvara yapıştım almancının gelip beni yakalamaması için topukluyorum. Göbeğim gidona değiyor nerdeyse.. start/ finish düzlüğüne geldiğimizde beni yakalamıştı ama tekerlek farkı ile ben yarışı birinci tamamladım..

  Birincilik kupası ile birlikte, birincilik ödülü olan bindiğimiz bisikleti o zamanın valisi Kutlu Aktaş vermişti. Gerçi ben adrenalin ve heyecandan bisikleti kaldıramayıp (havaya kaldırmam istenmişti) valinin üzerine düşürmüştüm.

  O bisiklet 1 sene sonra çalındı, haydan gelen huya gitti.. Ben de aslında geçemeyeceğim bir rakibi bir şekilde(!) geçmenin vicdan azabını yaşarım aklıma geldikçe.. Çocuktuk napalım..
   
 2. sonerveozer

  sonerveozer Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  19 Haziran 2007
  Mesajlar:
  780
  Beğeniler:
  187
  Şehir:
  MANİSA
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Güzel yarışmış... vitesler serbest olsaydı sonuçları merak ediyorum... :)
   
 3. #3
  gökhangenel

  gökhangenel Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  101
  Beğeniler:
  57
  Şehir:
  .
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Geçemezdim büyük ihtimalle hatta kesinlikle. bir de yaş grubu 3 er yaş aralığındaydı ve ben en küçük yaşlıydım. benden yaş olarak da büyüktü büyük ihtimalle. %66
  atıyorum 77-79 arasında 79 luydum.
   
 4. aertan

  aertan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  5 Nisan 2012
  Mesajlar:
  257
  Beğeniler:
  182
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  ali ertan noyan
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  vay guzel aniymis.
   
  gökhangenel bunu beğendi.
 5. ali tekintüre

  ali tekintüre Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Kasım 2010
  Mesajlar:
  331
  Beğeniler:
  104
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Herşeye rağmen bir yarışa girip o havayı solumak ve adrenalini hissetmek güzeldir..O tarihlerde bisiklete daha çok sahip çıkılıyordu sanki...
   
  gökhangenel bunu beğendi.
 6. Orhanalkaya

  Orhanalkaya Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  26 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  858
  Beğeniler:
  198
  Şehir:
  İstanbul-İzmir
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  olabilir böyle işler ama anınızı büyük bir zevkle okudum adı üstünde alamancı gitsin almanyada kendi dişine göre rakiplerle yarışsın bence vicdan azabı duymayın :) geçen geçmiş
   
  gökhangenel bunu beğendi.
 7. #7
  gökhangenel

  gökhangenel Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  101
  Beğeniler:
  57
  Şehir:
  .
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  teşekkürler, selamlar.
   
 8. atta

  atta Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  775
  Beğeniler:
  413
  Şehir:
  -
  Seviye:
  Vay be güzel anıymış. Hem neden vicdan azabı duyasınız. UCI kurallarında aynı dişlide sürülecek diye bir kural yok :D ama bisikletleri onların vermesi çok iyiymiş.
   
  gökhangenel bunu beğendi.
 9. Serkan Mıstınoğlu

  Serkan Mıstınoğlu Road Runner

  Kayıt:
  24 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.850
  Beğeniler:
  18.033
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cervélo
  Seviye:
  çok hoş bir anı :)

  bileğinizin hakkıyla, yarışmada ter dökerek, birinci olarak kazandığınız bisikleti "haydan gelen" olarak tanımlamanız da ayrıca ilgi çekici
   
  gökhangenel bunu beğendi.
 10. Ekrem Yılmaztürk

  Ekrem Yılmaztürk Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  832
  Beğeniler:
  598
  Şehir:
  Kırklareli
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Güzel anlatım olmuş okurken gözümde canlandı, elinize dağlık:alkis:
   
  gökhangenel bunu beğendi.
 11. Emre Sertkaya

  Emre Sertkaya Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Haziran 2012
  Mesajlar:
  288
  Beğeniler:
  94
  Şehir:
  Adana
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  90 larda ortam daha güzeldi . Tabi fazla gormedık 90 ların son demlerini yaşadık biz . zaten ondan sonra bilgisayarın yayılması ile ne sokak kültürü kaldı ne bişe . Şimdikilerin çoğu evde pc oyunlarında geçiriyor zamanı .
   
  gökhangenel bunu beğendi.
 12. tt2000

  tt2000 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  506
  Beğeniler:
  452
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Okuduğum en güzel ve samimi hikayelerden birisi, paylaşım için çok teşekkürler :)
   
  gökhangenel bunu beğendi.
 13. #13
  gökhangenel

  gökhangenel Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  101
  Beğeniler:
  57
  Şehir:
  .
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Ben teşekkür ederim arkadaşlar.

  Hatırlayan çıkmaması ilginç çünkü sadece benim katıldığım 2 sene 50-100bin arası çocuk bazıları zorla da olsa izlemiştir o yarışları :) en az 6-7 sene yapıldı diye tahmin ediyorum. diğer senenin elemeleri kordon da yapılmıştı. o zamanlar kordon asfalt caddeydi. özellikle elemeler karnaval havasında geçiyordu.

  Memlekette depo da bir gazete sayfası olması lazım bunun hakkında. orada bir foto vardı onu soracağım babamlara şimdi aklıma geldi. bulurlarsa resmini çeksin yollasınlar. hatta alamancı arkadaşın da resmi olması lazım podyumda. kupa ve madalya da vardı jeton yeni yeni düşüyor.. Hürriyetin 1991 yılı arşivi yok online. Ege ekindeydi sanırım. hatta şimdi 1991 bisan dağ bisikleti diye aratıyorum internette ondan da bişey bulamadım. internette bile izi yok.

  yazıyı şimdi bir daha okudum da bir düzeltme yapayım final 400m olmasına rağmen start dizilimi 400m gibi değil 4000m gibi yay şeklindeydi. tam skandal :)
   
 14. #14
  gökhangenel

  gökhangenel Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  101
  Beğeniler:
  57
  Şehir:
  .
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  yarıştan iki fotoğraf:

  [​IMG][/url][/IMG]

  [​IMG]
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-1_9-3-3.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
carb-up.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...
upload_2016-1-7_21-37-56.png
Dört yıl önce kalp ameliyatı olduğumda, hem ameliyat öncesinde hem de ameliyattan sonraki günlerde hemşirelerin düzenli olarak bende EKG ölçümleri yaptıklarını hatırlıyorum. Hastanede yattığım...