1977 model Peugeot Gidon Yenileme

Konu, 'Kendin Yap' kısmında Övgü Kavas tarafından paylaşıldı.

 1. Övgü Kavas

  Övgü Kavas Yeni Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  21 Mart 2014
  Mesajlar:
  35
  Beğeniler:
  76
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  Övgü Kavas
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Bu hafta bir hurdalıktan çıkan 1977 model bir yol bisikletinin gidonunu yenileyerek eski ihtişamlı günlerine geri döndüreceğiz.

  [​IMG]

  Makalede eskimiş bir gidonun nasıl yenileneceği konusuna değinildi. Klasik bisikletlerin en büyük düşmanlarından biri olan paslanma, geç kalındığı zaman ekipmanın kullanılmasını neredeyse imkansız hale getiriyor. Orijinal parçayı bulmanın günden güne zorlaştığı günümüzde, bu tip klasik parçaları temizleyip tekrar kullanılabilir bir hale getirmenin önemi gerçekten çok büyük. Bu tip uygulamalar ile paramız cebimizde kalırken; bir şeyler üretmeye, geri dönüşüme ve doğayı korumanın en önemli taşıtı olan bisikletin hakkını biraz daha vermeye başlıyoruz.

  Kurtarma işlemi adımlarına geçecek olursak; Önce kaba kir ve pastan kurtulmak için kalın zımpara kağıdı ile parçayı zımparalayarak başlıyoruz. Ardından krom kaplamanın da altına işlemiş pastan kurtulmak için, tel fırça ile kabaran bütün kaplamayı kaldırarak altındaki paslı bölgelere ulaşıyoruz. Metal üzerindeki yoğun korozyon; metalden malzeme kaybettirdiği için paslanmış olan bölgelerde oyuklar ve delikler oluşmaya başlıyor. Bunları görünmez hale getirmek için yine kalın zımparayla oyukların olduğu yerleri zımparalamaya başlıyoruz. Bu işlem biraz zaman alsa da sabırla zımparalayarak, bu delik ve oyukları görünmez oluncaya kadar işleme devam ediyoruz.

  [​IMG]

  Parçanın temizlendiğine kanaat getiriyorsak, sırada ince su zımparasıyla çizikler kaybolana dek zımparlama işlemi devam ediyor. Bütün bu adımları uyguladıktan sonra genelde elimizde kaplaması kalmayan mat bir parça kalıyor. Artık önemli olan nokta; parçayı orijinal haline döndürmek mi, yoksa kişiselleştirmek mi? Biz gidonumuzu kişiselleştirmeyi tercih ettik. Bu nedenle üzerine boya uygulayarak projemizi sonlandırdık. Boyama esnasında (boyama işlemini biz gerçekleştireceksek) dikkat edilecek hususlar ise şöyle. Öncelikle kaliteli bir boya seçmek çok önemli. Uygulamayı yaparken 25-30 cm mesafeden boya ince katlar halinde püskürtülmeli. İlk kat atıldıktan sonra, yarım saat boyanın kuruması beklenmeli ardından ikinci kat uygulanmalı. Boya kuruduktan sonra tekrar 2 ince kat atılarak boyama işlemi sonlandırılmalıdır.

  Ancak parçayı orijinal halinde kullanmak isteseydik bir kaç adım daha yapmak gerekecekti. Önce en ince su zımparasıyla ve ıslatarak tekrar zımparalanacak, ardından kaplamaya gitmeden önce korozyondan korumak için ince bir yağ ile yağlanması gerekecekti. Ardından kaplamacıya verilip tekrar krom kaplanacaktı.  Kaynak: Velespit.Net - Gidon Yenileme
   
 2. D.Mustafa

  D.Mustafa Bisikletkolik

  Kayıt:
  16 Nisan 2014
  Mesajlar:
  1.310
  Beğeniler:
  979
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  Elinize sağlık bu bilinçle eski parçaları kurtarmanız çok güzel fakat aklıma takılan birkaç soru var. 1977 model diyerek kesin olarak ifade etmişsiniz. Hurdalıktan bulduğunuz bir gidonun 1977 model olduğunu hele hele bir peugeot a ait olduğunu nasıl bilebiliyorsunuz ?
   
  lealtad bunu beğendi.
 3. Ergin Yurttaş

  Ergin Yurttaş Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  6 Nisan 2014
  Mesajlar:
  59
  Beğeniler:
  60
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Merhaba , gidonu bisiklet ustunde de gormek isteriz