1972 Model Raleigh Sport

Metharp

Üye
Tepki
15
İsim
Mehmet
Bisiklet
Diğer
Öncelikle merhaba, internette dolanırken 1972 Model Raleigh şehir bisikletine denk geldim ve oldukça hoşuma gitti. Ancak biraz bakıma ve boyaya ihtiyacı var. Sizce uğraşamaya değer mi? Bisikletin jant ve lastikleri yok. Onun dışında herhangi bir eksiği bulunmuyor. IMG-20180827-WA0005.jpg
Bisikletin şuan ki durumu bu.
Temiz hali ise bu şekilde;
IMG_4418.JPG
Bisikletin en önemli sorunu pas. Kadro ve çamurluklar üzerinde fazlasıyla pas var. Pası temizleyip aynı renge boyatmayı düşünüyorum. Tavsiyelerinize ihtiyacım, şimdiden çok teşekkür ederim.

Scudo
Tepki
85
İsim
Burak A.
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet inanılmaz güzel. Boya işi oldukça meşakkatli. Ama ben olsam çok net yenilerdim.
Gidon, aynakol ve sele de orijinal ve temiz görünüyor. Bu büyük şans. :harika:

Aloha

Only steel is real
Tepki
437
İsim
Ergün
Bisiklet
Fuji
@Metharp

güzel bir bisiklet ve en önemlisi orijinal kalabilmis, bu en büyük avantaji. Acikcasi ben böyle nadir parcalarda orijinalligini bozmaya karsiyim, eger birinci sinif bir restorasyon yapilacaksa o ayri, ama yok "kendim sprey boya atarim" tarzi bir restorasyon bisikletin degerini yok eder.

restorasyon yerine "reconditioning" denilen türde bir elden gecirme ile güzel tarz bir bisiklet elde edilebilir. kadro sökülür, pas dönüstürücü ile boyasina en az zarar verecek sekilde paslar temizlenir, üzeri verniklenir. krom nikelaj parcalar cilalanir.

ne demek istedigim ve neden böyle yapilmasi gerektigi asagidaki videoda anlatilmis

"repainting will kill the bikes value" diyor

recondition'nun nasil yapildigina dair bir örnek

bu islemden sonra bisikletin üzerindeki izler pas olmaktan cikip patinaya dönüsüyor.

anlatmak istedigim bunun gibi birsey

Restorasyon 1034038769.jpg

Metharp

Üye
Tepki
15
İsim
Mehmet
Bisiklet
Diğer
@Aloha Önerinizi için çok teşekkür ediyorum. Bisiklete üst düzey bir resterasyon uygulayabilmek için yeterli bir bütçeye sahip değilim. Elimden geldiği derece de orjinalliğini korumak istiyorum. O yüzden bisikletin pasını giderebildiğim kadar giderip önerdiğiniz gibi bir işlem uygulayabilirim. Bisiklet elime geçer geçmez temizliğine başlayıp fotoğraflarını paylaşacağım.

• Beğen
Tepkiler: Burak G. ve Aloha