19.01.2008 - Buz şehri eskişehir - Şelale fotoğraflarımız

oktay tiryakioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
706
Merhaba dostlar. Geçen hafta musaözü gezimizde serhatla planladığımız şelale gezimizi sağ salim gerçekleştirebildik. Efrahiminde gelmesini çok isterdik ama maalesef onun iş günüydü bugün:( kulaklarını çınlattık.

Aslına bakarsanız çok uzak bir mesafe değildi ama hava koşulları geçen haftaya göre oldukça sertti . Serhat bu konuda rahattı ama benim yolun bir çok kısmında sağ ayağımı hissetmediğim zamanlar oldu. yazlık ayakkabıyla kışın ortasında yola çıkarsanız olacağı budur.:) Neden sadece sağ ayak onu da anlamış değilim :) dönüş yolunda ayağımın sızlamasına dayanamayarak bisikletten indim ve bir süre yürüyerek ayağımı ısıttım. Geçen haftaki geziyi eğer -7 derecede yaptı isek , bu haftaki en az -10 dereceydi. Ama varış noktasında gördüğümüz manzara her şeye değdi. Musaözünde karda bisiklette gezmeye doyamamıştık. Bu hafta karda doyasıya bisiklet sürdük. Çok eğlenceli bir hafta sonu geçirdik.

Neyse efem , başlayalım gezimizi anlatmaya….

Cumartesi sabah 8 gibi uyanıyorum. Camdan şöyle bir dışarıya bakıyorum. Her yer buz tutmuş ve oldukça sisli. hava epey bir gözümü korkutuyor. Aslında gözümü korkutan hava değil , kurtlar.. :D ormanlık bi yere gideceğimiz için , kurtlar bize karşılama hazırlamışlar mıdır diye aklımdan geçiriyorum :D gördüğünüz gibi köpekleri düşünmüyorum bile.hehe kahvaltı sonrasında düşüyorum buluşma noktamıza. O da ne , telefonum çalıyor. Serhat olmalı , Sanırım buluşmaya geç kaldım. Neyse zaten geldim deyip tele bakmadan varıyorum buluşma noktasına. Evet geç kalmışım.:)

Serhat yerinde duramıyor her zaman gibi. Isınma turlarına başlamış bile. Mücahit de hazır bekliyor.
(link)
Fotoğrafta da görüldüğü üzere serhatın tur boyunca neden üşümediği anlaşıldı efem. Vay bee. Meğer adam anti – freeze takviyeliymiş :D

Buluşma noktasında şelaleye gidip gitmeyeceğimizi tartışıyoruz. Serhat her şeyi bana bırakıyor. Sen ne dersen o abi , öl de öleyim diyor :) benimse fikre ihtiyacım var. Köpekler var ne yapacağız desede aklım kurtlarda. Niyetlendik bi kere diyorum , hadi gidelim…..

Bende su takviyemi yapıp gidelim diyorum ama , hortum içindeki su çoktan donmuş bile. Bi fırt bari diyorum geliyor bişeyler. :)
(link)

Heykelin arkasından ki yukarıya doğru uzanan yoldan gideceğiz.
(link)

Ve düşüyoruz yola…..
(link)

Karşıdan bize bakan ağaçlar , birazdan arkamızdan yaprak sallayacaklar…
(link)
1-2 km sonra şelale kavşağındayız.
(link)

Serhat , artiz gibi bir foto istiyorum diyor… :)
(link)
Kavşağı döner dönmez bizi bir rampa karşılıyor , hoş geldiniz dercesine. Ama manzaranın güzelliği karşısında ağzım açık kalıyor. Pedallarken müthiş zevk alıyorum . sisler içinde bilinmeyene pedallamak en güzeli…

(link)

Yaz mevsiminde tüm ağaçlara göre ayrı bir güzeldir söğüt. Kışında aynı güzelliğini muhafaza ediyor. Ben farklıyım diyor…. Bakar mısınız efem …
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
Söğüt gölgesindeki bu çeşmeden su içiyoruz , çünkü sularımız çoktan dondu. Umarım şifa vermiştir
(link)
Serhatın çektiği bir makro , nasıl ama
(link)
Rampa bizi kucaklarcasına kollarını açmış bekliyor.. e bekletmemek lazım … yola devam…
(link)
(link)
Hiç , “sanki etrafda benden başka canlı yok” dediğiniz oldumu ? buyurun bize bunları hissettiren fotolar…
(link)
(link)
(link)
(link)

devamı gelecek....

Scudo

oktay tiryakioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
706
Ve muhteşem yollar. İnsan üşüdüğünü bile hissetmiyor. ( ara sıra :D ) .. kartpostal gibi….

(link)

(link)

(link)

(link)

Bu güzel ağaç ile foto çekilmesek ayıp olurdu…
(link)

(link)

Ve bize şelaleye 19 km kaldığını gösteren tabela …. Evden çıkalı 21 km olmuş….

(link)

Tabi bu fotoyu bu şekilde çektik….. demir atlarımız….
(link)

Serhat aksiyon peşinde , hehe… :D
(link)

Yola devam…
(link)

(link)

Bu resimde bi tavşan var ama görmek çok zor… tavşan siyah :D
(link)

Serhat bisikletimi kaçırıyor…. Yine aksiyon.. Biraz koşturuyor beni… yakalamasam aşağı atacak
(link)

(link)

İlk köy bizi karşılıyor ve benim mantık işlemeye başlıyor… köy varsa köpekte vardır :D ama hayalet
Gibi bir köydü. Köpek bile havlamıyordu :rolleyes:

(link)
(link)

devam edecek efeem....

oktay tiryakioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
706
@ioankile

birazdan yükleyeceğim resimleri görünce kesin geleceksinizi ozaman :) buyrun gelin efem. şelale orada , biz burada bir siz yoksunuz ;)

@hızlı

hızlım teşekkür ederim. senide bekleriz efem. şubat sonunda uludağa tırmanış için ısınma turları atıyoruz işte :) ona göre ayarla kendini :) sanırım ankara danda gelecekler var....

seni daha fazla bekletmeyeyim ozaman.... resimleri yükleyeyim....:rolleyes:

oktay tiryakioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
706
köyün geçince Serhat ve Mücahit su ikmali yapıyor çeşmeden. malum sularımız 15 dk da donuyor....

(link)

Çeşmeden gelen su burada bir gölet oluşturmuş , ama üstüne çıkamadık.. :D
(link)

(link)

rampalara devam , ( bu rampada bir kamyoncu sözü aklıma geliyor ......rampaların ustasıyım , gözlerinin hastasıyım , ...:D )
(link)

Ağaçların bu hallerini gördükçe , dayanamıyorum , ikide bir durup foto çekiyorum…
(link)

Mücahit geliyor , beresini çıkardığına göre rampayı çıkarken epey bir ısınmış olmalı…

(link)

(link)

Trafik yoğunluğu inanılmaz boyutta :)
(link)

Serhat karda sürmeyi çok sevdi , ama yakında bıkacak
(link)

(link)

Pamuk tarlası gibi :) şu güzelliğe bakın :eek:
(link)

(link)

(link)

Aksiyon aksiyon , nereye kadar serhat :)
(link)

Arkamdaki yol bizi bekliyor , ayaz yüzümü kıpkırmızı yapmış. Üşümenin aksine alev çıkıyor yüzümden sanki :boese157:

(link)

(link)

(link)

Güneş bugun oldukça nazlı….

(link)

Kendinizi bu yollarda pedallıyormuş gibi hissedin lütfen….

(link)

(link)

(link)

Yukarıdaki virajı dönüp aşağıya doğru sallandıktan sonra , frenlerimizi kazık gibi sıkıp asfaltın ortasında öylece kalakaldık… zira gördüğümüz manzara çok korkutucuydu. Karşımızdan bi köpek sürüsü geliyordu ve efrahim yanımızda yoktu. :( Üstelik böyle bir ortamda canlarının sıkıldığı açıkca belliydi. ah efrahim ah neredesin kardeşim.. keşke bugün çalışıyor olmasaydın. Bir kez daha kulaklarını çınlatıyoruz…

(link)

geri dönelimi dönmeyelim mi diye düşünürken sevgili dostlarımız yanımıza gelmişti bile :eek: bakın dostlarımıza , bizi ne kadarda sevdiler…

(link)

(link)

(link)

(link)

Havlamaktan dili damağı kurdu , kar yemeye başladı sevgili dostum… :D
(link)

Bu köpeklerden kurtulmak için 200 metre yürüdük sanıyorum. Etrafımıza bisikletleri çevirdik. Yürüdüğüm en uzun 200 metreydi. Allahtan aşağıdaki abi bizi kurtardı köpeklerden :) köpekleri kovma tarzını görmeniz ve duymanız gerekirdi. Burada anlatılamayacak şeyler söyledi.:) Gülmekten bi hal oldum…

(link)

Bu abi bize nereye gittiğimizi sordu. Şelale diyerek cevap verdik. İyi iyi gidin dedi :) ben hemen atıldım kurt varmıdır orda amca . valla belli olmaz. Belkide vardır. Geri dönecek değildik. 4 km kalmıştı .devam dedik…

devam edecek ......;)

jamesjoice

Daimi Üye
Tepki
301
Sıkı bir gezi olmuş ayaklarınıza sağlık. Fotoğraflar için bir şey demeye gerek yok zaten. Galiba köpek kovucu cihaza ihtiyacınız var. Kurtlara da işe yarar herhalde.
Dönüşü nasıl yaptınız o kadar gittikten sonra?
Bizim buralarda da bir şelale var. Yıllardır gitmediğim. Heveslendirdiniz beni.
Maceralarınızı ilgiyle izliyoruz. Tebrikler.

oktay tiryakioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
706
@elise111s

slm onurcum. bu gezide ön aktarıcıma elveda dediğim için , belki gitmeyiz. vakit bulurda aktarıcı işini halledersem cumartesi günü porsuk barajına gidebiliriz... rota belli değil.. :rolleyes:

@cyclist_43

ahmetçim yakında orayada geleceğiz. gezilerimiz devam edecek :)

@bebeto_6149

:) mücahitcim bunlar zaten küçüldüğü için pek kalite kalmıyor ama fena değil :) şelalede çektiğimiz fotoları görünce kafanı duvarlara vuracaksın :D dinlenmek yerine bende gitseydim diye :) onlarıda yarın ekleyeceğim inşallah....

@Teberus

teşekkürler yorumlarınız için. aynı zamanda soğuk bir gezi oldu :)

@jamesjoice

zaten toplamda 80 km yol yaptık. çok aşırı bir km değildi. bende bu şelaleye en son 10 sene evvel gelmiştim. bence sizde bir ziyaret edin. bizde sizi izlemek isteriz :)

bebeto_6149

Forum Demirbaşı
Tepki
110
ah abi ben pişman oldum bile ya o kadar yol gittik 100 metre yere gitmedim diye ama olsun daha sonra gideriz inş bizde artık resimleriyle yetinecez.

• Beğen
Tepkiler: RECEP İŞLEK

oktay tiryakioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
706
Ve yola devam ediyoruz. 4 km boyunca köpeklerin stresini üzerimizden atamadık. Foto moto aklımıza ile gelmedi.

Ve şelaleye geldik sayılır. Ağaçlar sıklaşmaya başladı. Yollar tamamen karla kaplı ve daha önce hiçbir araç ve insan geçmemiş. Tavşan izleri ve köpek ( belkide kurt :D ) izlerinden başka iz yoktu. Bir yeri keşfeder gibiydik. Ama ormanlar sıklaştıkça benim kafamda acaba kurt çıkar mı düşüncesi dolaşmaya başladı :D
(link)
(link)

(link)

Ve şelaleye giriyoruz … km:40
(link)

(link)

Şelale girişten biraz uzakta. Bir şeyler atıştırıp öyle gidelim diyoruz…
(link)
(link)

İşte şelale….. buyurun … biz büyülendik...
(link)

(link)
(link)

(link)

(link)

(link)
(link)

(link)
(link)

(link)

(link)

(link)
(link)

(link)
(link)

(link)
(link)

Ne yazik ki fazla vakit kaybetmememiz gerekli , çünkü gelirken çok foto çektik ve hızımız da yavaştı. hava kararmadan biran evvel dönmemiz gerekli. Zaten kurtlardan da korkuyorum :D dönüş fotoları başlıyor

(link)

Canım hiç dönmek istemiyor yav….
(link)

(link)

10 km sonra kötü haber arkadan geliyor…

Mücahit : abiiiiii , lastik patladı…

(link)

Serhatta yardım ediyor mücahite , zira biran evvel dönmesi gerekli. Arabasına tampon taktıracak.. biz yavaşladıkça keyfi kaçıyor :D aslan serhat… sen misin aksiyon isteyen . al sana aksiyon hehe

(link)
(link)

Bende boş duramıyorum. Etrafım harika makrolarla dolu :rolleyes:
(link)

(link)

(link)

Arkada gözüken yol bizi bekliyor ..
(link)

Bisikletler buz tuttu bile…. Ne amörtisör kaldı donmayan , ne vites…
(link)
(link)

(link)

(link)

Yukarıdaki fotolarda ön aktarıcım kırıldı. Alttan çekmeli aktarıcalar soğuk havada donuyor malasef. Serhatınki üstten çekmeli olduğu için tıkır tıkır çalışıyordu. Arka aktarıcım da donduğu için kısmen çalışmaya başlamıştı. En son rampa inişinde ise gördüğünüz gibi bende donmuşum hehe.

Buda son fotoğraf. Gördüğünüz beyazlıklar rampa inişinde esen rüzgarın oluşturduğu buzlardır efem. O inişte jant tellerimiz bile buzla kaplanmıştı. Tellere kar yağmış gibiydi. :D mücahitin bereside bembeyaz olmuş..:)

(link)

Geçen haftaki müsaözü gezimize göre bir hayli beyaz bir gezi oldu bizim için. Toplamda 82 km yol yaptık. Mücahiti biraz zorladık ama , oda sağ salim geziyi tamamladı. Bu soğuk havada inanılmaz güzel bir geçirdik. Köpekler bizi epey strese soksa da , (kimseye çaktırmasam da :) ) kurt görmediğime çok sevindim. ;) bir daha ki gezimizde buluşmak dileğiyle. Bol pedallı günler dilerim…. Sevgiler….