18 yaşından büyükseniz bu haberi iyi okuyun! (GSS ile ilgili)

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında krankmili tarafından paylaşıldı.

 1. krankmili

  krankmili Onursal Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.636
  Beğeniler:
  2.997
  Seviye:
  Kaynak: Türkiye Kamu-Sen

  4 Ocak 2012

  18 YAŞIN ÜSTÜNDE ÇOCUĞU OLANLAR DİKKAT!

  Genel Sağlık Sigortası 1 Ocak 2012 itibarı ile başladı. Bundan sonra 18 yaşın üzerindeki herkesten sağlık sigortası primi kesilecek.

  Eğer 18 yaşın üzerindeki kişi lisede öğrenim görüyorsa 20; üniversite eğitimi alıyorsa 25 yaşına kadar primleri devlet tarafından karşılanacak. Ancak bu kişi öğrenim görmüyorsa o zaman sağlık sigortası primi ödeyerek hastanelerden sağlık hizmeti almak zorunda kalacak.

  Buna göre önce 18 yaşın üzerindeki kişinin yaşadığı ailenin aylık toplam gelirine bakılacak; ailenin toplam geliri, ailedeki fert sayısına bölünerek kişi başına düşen aylık gelir bulunacak. Ailede birey başına düşen aylık gelir, brüt asgari ücretin üçte birinden fazla ise 18 yaşından büyük her birey için Genel Sağlık Sigortası Primi ödenecek.

  Bu aşamada 1 ay içinde çocuğunuzun, bulunduğunuz bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gelir testi yapılması için başvuruda bulunması gerekiyor. Aksi taktirde, tescil işlemi resen yapılacak ve çocuğunuz adına her ay brüt asgari ücretin %12’si kadar Genel Sağlık Sigortası Primi ödemek zorunda kalacaksınız.

  Gelir tespiti yapılması için başvuracak kişiler, gelir tespitine esas teşkil edecek göstergeleri içeren başvuru formu ile müracaat edecekler. Ancak, başvuru işleminin kanunî temsilciler tarafından yapılması hâlinde mahkemeden alınmış karar örneği, vekil tarafından başvuru yapılması hâlinde vekâletname örneği başvuru formuna eklenecek. Aynı aileden birden fazla kişinin gelir testine tâbi tutulacak kişi olması hâlinde aynı form ile başvuru yapılacak.

  Başvuru, kişinin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı ikametgâhının bulunduğu il veya ilçe idarî sınırları içerisindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılacak.

  Başvuru formunda beyan edilen bilgiler doğrultusunda, yapılan gelir testi sonucunu doğrulamak amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca belirlenen esaslar çerçevesinde, vakıf personeli tarafından tanıtıcı kimlik belgesi gösterilmek suretiyle hane ziyareti bilgi formuyla, başvuruda bulunanların ikametgâhlarına gidilerek hane ziyaretleri gerçekleştirilecek.

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nca yapılacak gelir testinde ailenizde kişi başına düşen aylık geliriniz tescil edilecek ve Genel Sağlık Sigortası primi ödeyip ödemeyeceğiniz; ödeyecekseniz bu primin tutarı belirlenecek.

  Öncelikle belirtmek isteriz ki, çalışan bir kişinin eşi, yaşına bakılmaksızın malûl olduğu tespit edilen ve evli olmayan çocukları ile 18 yaşını doldurmamış çocukları (çocukların eğitim görmeleri durumunda lise için en fazla 20, üniversite için en fazla 25 yaşına kadar) Genel Sağlık Sigortası kapsamında prim ödemekle yükümlü değil.

  Bunun dışında 18 yaşını doldurmuş, eğitim görmeyen ve çalışmayan tüm çocuklar Genel Sağlık Sigortası’na prim ödemek zorunda.

  2012 yılının ilk altı ayı için brüt asgari ücret 886,5 TL olarak belirlendi. Örneğin, kişi başına aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlar Genel Sağlık Sigortası primi ödemeyecekler (886,5x1/3=295,5 TL). Aylık geliri kişi başına bugün için 295,5 TL’nin altında olanlar yeşil kart alarak sağlık yardımı almaya devam edecekler. Bu kişilerin primleri devlet tarafından ödenecektir. Ancak eğer aylık toplam geliriniz 887 TL ise bu durumda ailenizde (üç kişilik bir aileyi baz alacak olursak) kişi başına düşen gelir, brüt asgari ücretin üçte birinden fazla olduğu için artık çocuğunuzun hastanede sağlık hizmeti alabilmesi için sağlık sigortası primi ödemesi zorunlu hale gelmiş bulunuyor.

  Kişi başına geliri brüt asgari ücretin üçte birinden fazla olanların gelirlerini ise valilikler veya kaymakamlıklar tespit edip Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderecekler. Aylık geliri asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olanlar ise aylık 35,46 TL Genel Sağlık Sigortası primi ödeyerek sağlık yardımı alabilirler. (Hesaplamada önce asgari ücretin üçte biri alınır ve Genel Sağlık Sigortası primi olan yüzde 12’si Genel Sağlık Sigortası primi olarak ödenir: 886,5 / 3 = 295,5 x % 12 = 35,46 TL)

  Kişisel aylık geliri asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında olanlar ise 106,38 TL Genel Sağlık Sigortası primi öderler. (Hesaplama şu şekilde yapılmaktadır: Asgari ücretin yüzde 12’si Genel Sağlık Sigortası primi olarak hesaplanır. Yani 886,5 x %12 = 106,38 TL)

  İkinci yol ise kişilerin gelir testine girmeden doğrudan asgari ücretin iki katı üzerinden Genel Sağlık Sigortası primi ödemek istemeleri halinde, 212,76 TL ödeyerek Genel Sağlık Sigortalısı olabilirler. (Hesaplama şu şekilde yapılır: 886,5 x 2 = 1.773 TL x % 12 = 212,76 TL)

  Ailenizde bu durumda bulunan çocuk sayısı kadar Genel Sağlık Sigortası primi ödeme zorunluluğu bulunuyor. Genel Sağlık Sigortalısı olmak zorunlu olduğu için, bu ödemelerden kaçınmanız veya Genel sağlık Sigortası dışına çıkmanız da mümkün değil.


  Genel Sağlık Sigortasının zorunlu olması ile birlikte en büyük karışıklık 18 yaş üstü kız çocuklarının anne ve babalarının sağlık sigortasından yararlanıp yararlanamayacağı, buna bağlı olarak da “Genel Sağlık Sigortası yaptırmak zorundalar mı?” sorusu üzerinde yaşanıyor.

  5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe girmesi ile birlikte okuyorlarsa 25 yaşını, okumuyorlarsa 18 yaşını dolduran kız ve erkek çocuklarının ailesi üzerinden sağlık yardımı almasının önüne geçilmiş ve en fazla bu yaş sınırlarına kadar sağlık hizmeti verilmesi öngörülmüştü.

  Mart 2011 Tarihinde TBMM de kabul edilen 6111 Sayılı Torba Kanun ile 5510 Sayılı Kanun’un geçici 12’nci maddesine ilave yapılarak 1 Ekim 2008 öncesinde anne ve babaları üzerinden sağlık yardımı almakta iken çalışmaya başladığı veya evlendiği için sağlık yardımı kesilen kız çocuklarının işten ayrılması ya da boşanarak aile yanına dönmesi halinde yeniden sağlık yardımından yararlanma hakkı getirilmiştir.

  Kız çocuklarının Genel Sağlık Sigortası ile ilgili olarak önemli olan tarih 1 Ekim 2008’dir. Şayet bu tarihten önce kız çocuğu anne ve babasının sağlık sigortasından yararlanmış, çalışmaya başladığı veya evlendiği için sağlık yardımı kesilmiş ise bugün bu kız çocukları çalışmıyor veya eşinden ayrılmış ise anne ve babasının sağlık sigortasından yararlanabilecektir. Bu nedenle genel sağlık sigortası primi ödemesi gerekmemektedir. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra anne ve babanın sağlık sigortasından yararlanmaya başlayan kız çocukları ise okuyorlarsa 25 okumuyorlarsa 18 yaşına kadar bu haktan yararlanabilecekler. Bu yaş üstünde ki kız ve erkek çocukları Genel Sağlık Sigortası primlerini ödemek zorundalar.
   
 2. mavinehir

  mavinehir Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  381
  Beğeniler:
  212
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Bu durumdan birçok kişi zor durumda kalıyor malesef.Özellikle hesaplama yaparken ailedeki kişi sayısını içine almaları ayrı bir haksızlık.Zaten kişi çalışmıyor ,ailesinin yanında kalıyor ,onlar sayesinde geçiniyor.Bir de üstüne üstlük devlet bu durum için para istiyor.Gelde sinir olma.
   
 3. Hüseyin Külcüoğlu

  Hüseyin Külcüoğlu Forum Bağımlısı

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  973
  Beğeniler:
  901
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  Zorunlu Genel Sağlık Sigortasından haberi olmayanlar için bu konuyu açtım. Benim de yeni haberim oldu. Yüzlerce lira borç gözüküyor. Sizlerde bir bakın, neden zorunlu diye de sormadan edemiyor insan, faydalanmadığım birşey için neden para ödemek zorundayım ?
  Üstelik haber vermeden benim adıma bana borç yazıyorlar. Eminim bu konuya bakan arkadaşların da böyle saçma sapan bir borcu -yoksa haraç mı desek- vardır.
  Devlet neden vardır ? İnsanları rahat ettirmek için, kalkıpta bu şekilde çalışmayan ya da öğrenci bir insandan bu borcu tahsil etmek nedir ? Çalışmayan zaten nasıl ödesin, öğrenci zaten nasıl ödesin ? Bu bildiğin haraçtır.

  170 i arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz, ya da internetten sorgulatarak.
   
 4. emreekaya

  emreekaya Yeni Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2015
  Mesajlar:
  40
  Beğeniler:
  40
  Şehir:
  Isparta
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  Aynen bu konu dikkate alinması gereken bir konu. Yoksa ocağınıza incir ağacı dikilmesi içten bile değil.
   
 5. scarpaner

  scarpaner Yeni Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  9 Mart 2015
  Mesajlar:
  47
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  selami
  Seviye:
  ben aynı konumda değilim ancak bildiğim kadarıyla kaymakamlıktan gelir testi yaptırdığınızda bu ücreti ödeyemeyeceğiniz kararı çıkarsa ödemenize gerek kalmaz. ayrıca bu söylediğiniz sadece 18 yaş üstünde olanlar için geçerli.
   
 6. İlbey Yağcı

  İlbey Yağcı Aktif Üye

  Kayıt:
  31 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  158
  Beğeniler:
  145
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Mezuniyetten sonra dediğinizi yaptırmak lazım o zaman
   
 7. emreasik

  emreasik Yeni Üye

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  12 Şubat 2015
  Mesajlar:
  13
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  İzmir
  Adı:
  Emre
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Öğrenci olanlar ödemiyor benim bildiğim. Ben açıköğretim okuyorum hiç borç çıkmadı. Okumayan arkadaşa çıkmıştı benim. SGK ya öğrenci belgesi götürmek yetiyor.
   
 8. Osman Tuğrul

  Osman Tuğrul Bisikletkolik

  Kayıt:
  25 Eylül 2013
  Mesajlar:
  1.216
  Beğeniler:
  1.826
  Şehir:
  Denizli
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Evet okuduğunuz bir kurumun belgesini iliniz de bulunan SGK' ya götürmeniz gerekmektedir. Aksi halde her ay içindi sanırım belli bir ücret kesiyorlar.
   
 9. Hüseyin Külcüoğlu

  Hüseyin Külcüoğlu Forum Bağımlısı

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  973
  Beğeniler:
  901
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  @emreasik

  Öğrenci olup 25 yaş ve üstü ise ödüyor. İşsiz ise yine ödüyor.
   
 10. emreasik

  emreasik Yeni Üye

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  12 Şubat 2015
  Mesajlar:
  13
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  İzmir
  Adı:
  Emre
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Yaş sınırını bilmiyordum. Sağolun bilgi için.
   
 11. SerkanH

  SerkanH Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2014
  Mesajlar:
  4.103
  Beğeniler:
  4.629
  Şehir:
  Türkiye
  Adı:
  Serkan
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
 12. Hüseyin Külcüoğlu

  Hüseyin Külcüoğlu Forum Bağımlısı

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  973
  Beğeniler:
  901
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  @SerkanH

  Görünen öyle ama bence 170 i arayarak daha detaylı bilgi sahibi olursunuz.
   
  SerkanH bunu beğendi.
 13. ömer mahmut erdoğpan

  ömer mahmut erdoğpan Yeni Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2013
  Mesajlar:
  49
  Beğeniler:
  61
  Şehir:
  afyonkarahisar
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Esasen gelir testi için size bir tebligat yapılır. Hatırladığım kadarı ile 6 aylık sürede bu testi yapmazsanız, asgari ücret geliriniz varmış gibi olarak sigortanız yapılıyor. Borçlanmaların kaynağı bu olay.
   
 14. Antecurs

  Antecurs the dark side is always with you

  Kayıt:
  6 Nisan 2015
  Mesajlar:
  492
  Beğeniler:
  548
  Şehir:
  Kurtköy/İstanbul
  Adı:
  Halil TAŞ
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  @ömer mahmut erdoğpan testi yapmazsanız bende en üst dilimden yapılıyor gibi hatırlıyorum. Aylık 200 kusur liraydı yanlış hatırlamıyorsam.
   
  Hüseyin Külcüoğlu bunu beğendi.
 15. Hüseyin Külcüoğlu

  Hüseyin Külcüoğlu Forum Bağımlısı

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  973
  Beğeniler:
  901
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  Gelir testi yalnız şahısın değil, ailenin tamamını kapsayan bir test oluyor yani eve giren para üzerinden çıkartılıyor bu sonuç.. Sizin geliriniz yok ise ailenin geliri var ise yine kesiliyor o para.

  Aynen doğrudur.
   
  ömer mahmut erdoğpan bunu beğendi.
 16. GökhanRR

  GökhanRR Kıdemli Üye

  Kayıt:
  23 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  247
  Beğeniler:
  144
  Şehir:
  İstanbul Kartal
  Seviye:
  Eskiden bir sigortalı tedavi sonrası herhangi bir kesintiye uğramaz iken şimdi alınan her sağlık hizmeti sonrası primlerinizden kesiliyor yukarıdaki de bu hırsızlık çarkının başka bir kolu,hem dünyanın en çok vergisini ödeyeceğim hemde 949 tl maaşla çalışacağım durmak yok dünya tarihinde görülmemiş hırsızlığa devam!
   
  Hüseyin Külcüoğlu bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

fatman_1591.jpg
1-Vücudunuzdaki büyük kas gruplarını çalıştırır. [ATTACH] Vücudunuzdaki en büyük kas grupları bacak bölgesinde bulunur. Böylece bacak kaslarının çalışması ve güçlenmesi yağ yakım hızınızı...
strava2.JPG
Merhaba bir hatırlatma yapayım: Bu forumda tanıdığım ve performansı benden çok yukarılarda olan bisikletçi arkadaşlarım var. Burada yazacağım şeyler, bu işin doğrusu budur diye tecrübeli...
PicsArt_09-19-07.56.24.jpg
[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] Merhabalar herkeze Bu gün size bu işlerde acemi olan birisi olarak kendi kafama göre yapmış oldugum tarifi anlatmaya çalışıcam ilk defa...