18 Mart Çanakkale!!!!!!!!!!! Zeferİ

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Bixekolik tarafından paylaşıldı.

 1. Bixekolik

  Bixekolik Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Ekim 2006
  Mesajlar:
  354
  Beğeniler:
  198
  Şehir:
  fatih ist haliç
  Seviye:
  Bundan tam 93 yıl önce Türk tarihinin en şanlı sayfalarından biri yazıldı Çanakkale’de. Dünyanın en büyük donanması ile Çanakkale Boğazı’na gelen dev armada, Türk askerinin yüreğindeki vatan sevgisini bilmiyordu. Büyük gemilerine, sınırsız silahlarına karşı duracak tek bir yüreği vardı Mehmetçiğin.
  İşte bu yürek ile “Çanakkale Geçilmez” dedi Mehmetçik. İşte hüzün dolu bu savaşın 93. yıldönümü. Çanakkale’de kazanılan bu zafer aslında tüm Türkiye’nin kurtuluş günü ve bu zafer tüm Türkiye’de kutlanıyor. Çanakkale’deki bu zaferin ardından geçen yıllara rağmen Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkına da her geçen gün ilgi artıyor. Bu ilgi ile birlikte Çanakkale’ye büyük önem veren şehitliklerde kutlamalar anma torenleri baslamıstır.
  Çanakkale Deniz Zaferi ve 18 Mart Şehitler Günü kutlamaları, Çimenlik Kalesi'nde yapılan törenle başladı. Törende bir konuşma yapan Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, Çanakkale Deniz Zaferi'nin Türk ve dünya tarihindeki önemine işaret ederek, "Bu zafer Türk ulusunun makus talihini tersine çeviren ve tarihimizin dönüm noktası olan bir zaferdir. Türk ulusu bu tarihten itibaren kimliğine yeniden bürünmüş ve vatan bilincini güçlendirmiştir. Bundan sonraki şanlı Gelibolu savunması ve Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Deniz Zaferi ile ateşlenen fitilin eseri olmuştur" dedi.
  Törene, Vali Orhan Kırlı'nın yanı sıra Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Erhan Akporay, askeri ve mülki erkan ile öğrenciler katıldı. Konuklar, törenin ardından deniz müzesinde açılan sergiyi gezdi.Zafer haftası kapsamında 13 Mart Perşembe günü ise sabah saat 10.00'da zafer koşusu yapılacak. 18 Mart Salı günü Ankara'da sona erecek koşuya yüzlerce öğrenci eşlik edecek. 14-15-16 ve 17 Mart tarihlerinde de çeşitli sportif faaliyetler ve sergi açılışlarının haricinde Kumkale Şehitliği'nden başlayacak ergin izci yürüyüşü yapılacak. 18 ve 19 Mart günü ise Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından Kazdağları'nda "Çanakkale Şehitlerini Anma Tırmanışı" gerçekleştirilecek. 18 Mart Günü yapılacak törenler ise, il merkeziyle Gelibolu Tarihi Milli Parkı'nda gerçekleştirilecek. Sabah Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasının ardından saat 10.00'da 18 Mart Stadyumu'ndaki kutlama törenleri başlayacak. Mehter bölüğünün gösterisinin ardından günün anlam ve önemine dair konuşmalar yapılıp, şiirler okunacak. Resmi geçitle program sona erecek. Aynı gün öğle saatlerinde kordon boyunda ise Türk Yıldızları Akrotim Filosu bir gösteri uçuşu yapacak. İl merkezindeki törenlerin ardından Şehitler Abidesi'nde ikinci bir tören düzenlenecek. Şehitlikte yapılacak törende günün anlam ve önemi ile ilgili yapılacak konuşmaların ardından şehitlik gezilecek.
  SLM ARKADASLAR. BU HAFTAMIZ ZAFER HAFTASI ÇANAKKALE ZAFERİ ŞETLERİMİZ İÇİN EN AZINDAN 1 DK. SAYGI DURUSUN DA BULUNURSAK ENAZINDA SAYGIMIZI GOSTERSEK AMA1000 LERCE DAKAKIKA TUTSAK FEDA OLSUN BU VATANA AMA GEL GORKİ VARLIKLAR İÇİNDE YÜZEN ULKE KONUMUDAYIZ AMA YOKLUK CEKIYORUZ BU DUZENI BIR GUN TERSİNE CEVIRMEK İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPARDIM AMA BUNU NEDEN VATANI YONETENLER YADA BİR TAKIM ANLASMALR GEREGİ YAPILMAZLAR ANLMAM ELIN OGLU BENIM ÜLKEMDE BANA BUNU YAPAMAZSIN DIYOR BEN ONUN URETTİGİ URUNUNU FAİŞ RAKAMA İHRACAT ALIYORUM BUNDA TURK İNSANI GAM CEKİUOR KIYMETINI BILMEZLER ANLAMIS DEGILIM AVRUPA ÜLKELERİ BİZE MUHTAC OLCAGINA BİZ ONLARA MUHTACIZ UTANC DUYUTORUM BİZE BU KUTSAL VATANI EMANET EDEN ATALARIMIZ RAHAT UYUYORMUDURKI BİZE BIRAKMIS OLDUGU KUTSAL EMANETLER EMPARYALİSTLER TARAFINDAN İÇTEN İÇE TALAN EDİLİYOR GORUYORLAR AMA YETKİLİLER NE CARE KAPTIRMISLAR BİRKERE BİR NEBZE DE OLSA ONLAR İÇİN BU HAFTA SEHİTLER HAFTASI OLARAK BİSİKLETFORUM AİLESİ CANI GONULDEN KUTLAMAIZ GERKIR OLDUGUNU DUSUNUYORUM HEP BİRLİKTE AYNI FIKIRSEK NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE! DİYEREK KUTLAMA ETKİNLİGİ YAPALIM SİZNEDERSİNİZ ARKADASALAR TŞK... SEHİTLER OLMEZ VATAN! BÖLUNMEZ


  Çanakkale Geçilmez...
  Bilmiyorlardı VATAN denen toprak ezilmez
  Dene,canından vazgeç,ÇANAKKALE GEÇİLMEZ!

  Sömürgeci Devletler bir hâyâle kapılıp
  Tüm sömürgelerinden yanına asker alıp...

  Kendi tatlı canları bir savaşa girmeden
  Oluşturup sürdüğü 'GURKA' askerlerinden...

  Çanakkale'yi kolay elde ederim sandı
  MEHMETÇİĞİN göğsüne kadar gelip dayandı...

  O göğüs imân dolu,şehitliğe inanmış
  O can asırlar boyu bu VATANA adanmış...

  Siperler toprak değil,taş değil,göğüsleri
  Böyle siper görmemiş düşmanın askerleri.

  ALLAH! ALLAH! diyerek düşmana saldırıyor
  Gözler hayatı değil şehitliği arıyor...

  Her ALLAH! nidasıyla düşüyor yere yiğit
  Cennette GÜL BAHÇESİ olmuş,gülleri şehit...

  Vurulan her yiğitten kan değil gül akıyor
  Karşısındaki düşman şaşkın,hayran bakıyor...

  Vurulan her düşmanın imrendiği de budur
  Mehmet'ten öğrendi o şehit nasıl olunur?

  ALLAH şehitler için 'ÖLÜ DEMEYİN...'diyor
  Cennetine ŞEHİTLER MUHAMMED'LE giriyor...

  En güzel Cennetini ŞEHİDE vermiş ALLAH
  Şefaatçi ŞEHİDE izin edermiş ALLAH...

  AKİF diyor Hazreti PEYGAMBER açmış kucak
  Onlar için keder yok,yok başkaca korkacak...

  Vatanı için değil zorlamayla çarpışan
  Ülkesinden gelerek millerce uzaklaşan...

  Düşman askerlerinden vurulup ölenlere
  ATA'MIZ da onlara dememiştir boş yere:

  'Artık sizler de bizim evlâtlarımızsınız...
  Ölüp bu topraklarda toprak olup kaldınız...

  Mâdem toprağımıza karıştı toprağınız
  Tüm şehitlerimizle siz de rahat yatınız...'

  Candan,yârdan geçilir de acısı silinmez...
  ÇANAKKALE GEÇİLMEZ...ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

  18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ ANISINA
  SAYGIYLA TÜM ŞEHİTLERİMİZİN AZİZ HATIRASINA

  Yaşamaz ölümü göze almayan,
  Zafer, göz yummadan koşana gider.
  Bayrağa kanının alı çalmayan,
  Gözyaşı boşana boşana gider!

  Kazanmak istersen sen de zaferi,
  Gürleyen sesinle doldur gökleri,
  Zafer dedikleri kahraman peri,
  Susandan kaçar da coşana gider.

  Bu yolda herkes bir, ey delikanlı,
  Diriler şerefli, ölüler şanlı!
  Yurt için dövüşen başı dumanlı,
  Her zaman bu şandan, o şana gider.

  Faruk Nafiz ÇAMLIBEL
   
 2. #2
  Bixekolik

  Bixekolik Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Ekim 2006
  Mesajlar:
  354
  Beğeniler:
  198
  Şehir:
  fatih ist haliç
  Seviye:
  yuh yanıya!!!
  hiç kişmse bir cvp yazmazmı bukadarmı sizin atalarınıza saygınız?
  sehıtlerimizi ziyaret edelim forum ailesi olarak neyse..


  *
   
 3. cihan aksoy

  cihan aksoy Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2004
  Mesajlar:
  263
  Beğeniler:
  456
  Şehir:
  Çanakkale ve İstanbul
  Seviye:
  Evet arkadaşlar ben de bugün bisiklet ile ziyaret ettim şehitliklerimizi.Yapılan törene katıldım az önce döndüm.Güzelyalı'da kalıyorum buradan gidip dönmek 105 kilometrelik yol oluyor.Yağış yoktu lodosun kuvvetli esmesi Abide'ye giderken biraz zorladı sadece.
  Geçen seneden farkları, yeni dökülen asfalt özellikle Kabatepe-Abide arasında çok kalın olmuş iki otobüs karşılaştıklarında zor sığıyorlar ve tabii değil bisikletlere yürümek için bile yer kalmıyor.40-50 cm.aşağı iniyorsunuz toprağa eğer önceden görüp pedallardan çıkabilmişseniz ne ala.
  Abide'nin yakınına 70 metre direk üzerine dev Türk bayrağımız çekilmiş muhteşem duruyor.Ciddi bisikletli kişilere rastlamadım oysa ki bisikletle gitmek çok avantajlı otobüs ve araçlarla ilerlenemiyor.Abide'ye giden iki yol vardır maalesef bir tanesi protokol yolu yapılıyor ve iki senedir sadece resmi araçlar geçebiliyor , bisiklet ile kullanabiliyorsunuz o yolu.
  Nur içinde yatsın DEDELERİMİZ.
   
 4. abdullahabdullah

  abdullahabdullah Forum Bağımlısı

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  28 Mart 2007
  Mesajlar:
  645
  Beğeniler:
  699
  Şehir:
  GÖKÇEADA
  Adı:
  Abdullah YEŞİLTAŞ
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Elbette Çanakkale Ruhu ölmeyecektir. Okuma yazma bilen, araştırmayı bilen, değerlerine sahip çıkan, akıllı ve uyanık kişiler medyanın oyununa gelmeden her zaman özünü koruyacaktır ve atalarına olan saygısını gösterecektir.


  Ve de kimse atasına olan saygısını buraya yazarak göstermez. Belki bir fatiha okudu, yada sözlü düşündü. Yazmak güzel şey ama şimdi okuyunca "yuh"........biraz topuzu ağır olmuş gibi :rolleyes:

  Herkese selamlar, şimdiden Mevlid Kandiliniz mübarek olsun.
   
 5. sarıyerlibisikletçi

  sarıyerlibisikletçi Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  14 Ekim 2007
  Mesajlar:
  505
  Beğeniler:
  152
  Şehir:
  Sarıyer/Kocataş
  Adı:
  Cengiz
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Çanakkale geçilmez
  Türk ordusu yenilmez
  Ay yıldızlı bayrağım semalardan hiç inmez
   
  Burak Taha ve Nevzat KÖSEOĞLU bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

Digital EPO.jpg
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...
upload_2016-12-15_15-4-44.png
Hatırlarsınız, geçen yılın Aralık ayında Recovery nabızdan bahsetmiştim (*). Kısaca hatırlamak gerekirse; bir intervalin sonunda pedala basmayı bıraktığımızda nabzımızın ne kadar hızlı düştüğüyle...
2-1484682847519-10n1z5cna8fg7-630-354.jpg
BikeRadar, velodrom testiyle yol bisikleti üzerindeki farklı sürüş pozisyonlarının ne kadar hız ve süre kazandırdığını bulmaya çalışmış :) Link yazının sonunda olacak. Testin en isabetli verileri...