18 Mart Çanakkale Zaferi

SRT

Forum Bağımlısı
Kayıt
11 Temmuz 2009
Başlık
125
Mesaj
1.142
Tepki
1.320
Şehir
İzmir/İstanbul
Bisiklet
Diğer
Bugün,Çanakkale Deniz Zaferi’nin 96’ncı yıldönümü.Bu anlamlı günde;başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere Çanakkale Savaşlarına katılan tüm kahramanlarımızı saygı,sevgi,minnet ve rahmetle anıyorum.
 

Atilla G.

Forum Bağımlısı
Kayıt
13 Ağustos 2014
Başlık
62
Mesaj
1.964
Tepki
4.497
Şehir
İstanbul
Bisiklet
Salcano
Bugün 100 ncü yılı zaferimizin. Orada yatan bütün dedelerimizin bu vatan uğruna aç bir şekilde toprağa düşenlerin ruhu şad olsun. Çanakkale bizim göğsümüzdeki mermiden bir madalyadır. Biz vurularak, toprağa düşerek o büyük şerefi, o büyük onuru göğsümüze takmışız. Bugün bunu düşünmeyen, bununla gururlanmadan geçinen bir tek vatan evladı yoktur. Allah bu savaşı hakkıyla idrak edebilme gücünü hepimize nasip etsin.

Ayrıca 57. Alay dünya üzerinde yaşamış en kahraman birlik ünvanına sahiptir. Bu alayın tamamı şehid olmuştur. Ayrıca dünyada en çok subayın öldüğü savaştır. İyi düşünün arkadaşlar, dünyada en çok subayın şehit olduğu savaştır.

Şüheda gövdesi, bir baksana dağlar, taşlar...
O, rüku olmasa, dünyada eğilmez başlar,
Vurulmuş tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,
Bir Hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor !
 

Anıl K

Forum Demirbaşı
Kayıt
8 Aralık 2012
Başlık
26
Mesaj
419
Tepki
374
Yaş
27
Şehir
Lüleburgaz - Aydın
İsim
Anıl Küçükgöksel
Bisiklet
Specialized
Türk'ün yenilmezliğini gösteren, Çanakkale'nin geçilmezliğini gösteren müthiş destanımızın 100. yıl dönümündeyiz. Şehitlerimizin ruhu şaad olsun, Allah hepimize öyle gurur verici kahramanlıklar, ölümler yaşatsa keşke.
 

mehmetsunu

İKONOKLAST
Kayıt
28 Eylül 2011
Başlık
263
Mesaj
5.416
Tepki
12.951
Şehir
kayseri
Bisiklet
Cube
Tam yüzyıl önce bu saatlerde, orada denizin üzerinde uzun, haşmetli, bacalarından duman, namlularından barut ve ateş çıkaran dretnotları görmek, attıkları bombaların biraz uzakta toprağı ayağa kaldırdığını ve yeri titrettiğini hissetmek, seyit ali isimli bir topçunun topa mermiyi sürdüğü, bouvetin büyük bir gürültü ile patladığını görmek, biraz sonra ölebilecek olacağın duygusunu yaşamak mümkündü. Yani bir hikaye veya masal değil % 100 etiyle kemiğiyle tamamen yaşanmış ve gerçektir.
 

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Kayıt
9 Temmuz 2014
Başlık
59
Mesaj
1.171
Tepki
614
Şehir
İstanbul Çengelköy
Bisiklet
Mosso
Bütün şehitlerimizin mekanı cennet olsun.Daha ilkokula giderken savaşa giden gençler ,öğretmenliği bırakıp cephede şehit olanlar kalbimizdesiniz.
 

Gün A.

Daimi Üye
Kayıt
29 Nisan 2014
Başlık
4
Mesaj
308
Tepki
576
Yaş
37
Şehir
Ankara
Bisiklet
Cannondale
Dünya tarihini değiştirdiklerinin farkında olmadan, 100 yıl önce bugün düşenleri, gözünü kırpmadan ölüme gidenleri minnetle anıyorum.

Çanakkale Geçilmez!

DSCN1061.jpg Dur Yolcu___.jpg
 

Atilla G.

Forum Bağımlısı
Kayıt
13 Ağustos 2014
Başlık
62
Mesaj
1.964
Tepki
4.497
Şehir
İstanbul
Bisiklet
Salcano
Çanakkale savaşı günlüklerini isteyen olursa elektronik belge olarak yollayabilirim. Başbakanlık arşivler genel müdürlüğü yayımlamıştı bunu çünkü.
 
  • Beğen
Tepkiler: hogutmen

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Kayıt
13 Kasım 2008
Başlık
18
Mesaj
431
Tepki
351
Şehir
Antalya
Bisiklet
Carraro
Çanakkale'den çekildikten tam 3 yıl sonra tek kurşun atmadan Çanakkale'yi geçip İstanbul'u işgal ettiler. :acpsnr:
 

hogutmen

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Ağustos 2007
Başlık
18
Mesaj
1.056
Tepki
1.317
Şehir
Ankara
Bisiklet
Salcano
@alierkanimrek

Vardır bir hikmeti. Belki Sovyetler Birliği o yüzden kuruldu.
Osmanlı ne olursa olsun yıkılacaktı belki.
Normalde bir savunma savaşında sadece cephede 250.000 asker şehit oldu.

Allah şehadetlerini kabul eylesin.
 

BF Okuru

Üye
Kayıt
2 Şubat 2005
Başlık
0
Mesaj
0
Tepki
19
Şu gerçekliğe objektif olarak yaklaşmak istiyorum. Çanakkale'ye saldıran müttefik ordu komutanı Ian Hamilton, günlüğüne şunları yazıyor:

Burada ordum daracık bir kara parçasına sıkışmış, düşmandan birkaç siper, birkaç yüz metre toprak koparmaya çalışıyor. Arazi yapısının düşmanın lehine çalışması ne acı. Askerlerimi şu karşımızdaki düşmanla açık alanda karşı karşıya getirsem, defalarca kazanmamız gerekir, ama burada bana istediğim mühimmatı yollamıyorlar ve elim kolum bağlı oturuyorum.

Evet bu ingiliz komutan kimi durumlarda olaylara geç müdahale etmesi, astlarına çok fazla serbestlik delege etmesi gibi başlıklarla, kendi tarihçileri tarafından elrştirilmektedir, ama unutulmamalıdır ki, 1915 yılında tüm devletler savaşın hala batı cephesinde karara bağlanacağı düşüncesinde ısrarlıydı, İngiliz hükümeti, esas yığınağını, Almanlarla çok daha kanlı savaşlar verdiği Fransa'daki tahkimatlarına yapıyor, Hamilton'ın emrindeki Akdeniz Seferî Kuvvetleri'ne mühimmat ve asker takviyesi açısından üvey evlat muamelesi yapıyordu.
Bu durum, müttefiklerinden kara ve deniz yoluyla kopuk durumdaki Osmanlı ordusunun durumunu, karşısındaki düşman kuvvetiyle ancak ve ancak denge durumuna getirmeye yaramıştır.
Evet, 18 mart 1915'te tarihin gördûğü en büyük deniz filolarından biri, yaklaşık bir aydır ön hazırlık mahiyetinde istihkamlarını dövüp durduğu Çanakkale boğaz savunmasını yıkarak İstanbul'a devam etmek maksadıyla boğazdan içeri girdi ve savaşı başlattı. Kaynaklar, eldeki çakılı topların tamamına yakınının isabet alarak kullanım dışı kaldığını, ancak donanmanın hareketli obüslerimizi yakalayamadığını, ayrıca düşmanı kandırmak için soba borularından yapılan sahte obüslerden siyah duman çıkartılarak düşman mermilerini bunların üzerine çekerek zaman kazanılmaya çalışıldığından bahsetmektedir. Bu anda manevra yaparak yer değiştiren gemilerin, elde kalan son mayınların döşendiği Karanlık Liman'da isabet alarak batmaları değiştirmiştir gidişatı.
Daha sonra girişilen 25 nisan 1915 çıkarması ve başlayan kara savaşları boyunca yukarıda bahsedilen faktörler, genel durumu belli bir dengenin içinde tutmuş, arkası denize dayalı müttefikler, donanmanın ateş üstünlüğü sayesinde hatlarının yarılmasına izin vermemişler, Türkler de birkaç defa içine düştükleri ciddi yarılma tehlikelerini, diğer cephelerden gelen takviyeler (yani et ve kan) ve arazi yapısı sayesinde atlatmışlardır.

Çanakkale cephesi düşmana geçit vermese de, General Ian Hamilton'ın sözlerindeki haklılık, 1917 yılından itibaren, Filistin ve Irak cephelerinde kendini göstermeye başlıyor. Geniş çöl arazilerinde, Hindistandan, Avustralyadan asker takviyesi alarak karşınıza yığmaya devam eden bir sanayi devi karşısında, korumanız gereken insan gücünü Sarıkamışta, Çanakkalede, Galiçyada, Romanyada, Sina çöllerinde Enver gibi hesapsız birinin emirlerine uygun olarak hücum ederek eritmişseniz açık arazide İngilizin sizi ördek gibi avlamasına engel olamazsınız. Karşımızda öyle hesapsız bir Enver vardır ki, 1918'in Eylül ayında hala Almanların savaş kazanacağına inanıyordur ve Filistin'e, İngiliz ordusunun karşısına yığması gereken eldeki son orduyu, Bakü'yü fethetmeye göndermiştir. Bu "fetih"ten dört gün sonra seksen bin kişilik İngiliz ordusu, karşısındaki onbeş bin kişilik Osmanlı ordusuna yüklenerek savaşı hızlı bir biçimde bitirmiştir.

Çanakkalede sekiz ayda beş mil ilerleyemeyen İngilizler, Suriye çölünde Osmanlılar barış görüşmesi teklif ettikten sonra "alabildiğimiz kadar toprak alalım" telaşı içinde üç haftada ikiyüz mil ilerleyip Halep'e dayandıktan sonra ateşkesi kabul ettiler.
 
  • Beğen
Tepkiler: 1 kişi

hogutmen

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Ağustos 2007
Başlık
18
Mesaj
1.056
Tepki
1.317
Şehir
Ankara
Bisiklet
Salcano
@Murat Semiz Emin değilim birden fazla yerde okumuştum, duymuştum.
Kaynağım yok yani. Daha doğrusunu bilen, belgeleyen varsa yazsın lütfen. Alternatif tarih de diyebilirsiniz. :)
O Enver Paşa, yaktı milleti. İttihad ve Terakkici. Almanya yanında Osmanlıyı savaşa soktu. Yusuf İzzettin Paşa, Çanakkale Savaşı'nda mevzileri gezerken
elindeki eldivenle "Telef ettiniz Milletin çocuklarını" diyerek elinin tersiyle Enver Paşa'ya tokat atmış.
Enver Paşa hırslı bir insan. Bunu içine sindiremeyen Enver Paşa, Yusuf İzzettin Paşa'yı bilahare öldürüyor yada öldürtüyor. Normalde padişahlık sırası Yusuf İzzettin Paşa'da iken
Cennet mekan Sultan Vahidüddin, padişah oluyor. Sarıkamış'ta askeri donduran da kendisiydi. Allah'tan kızıl orduya karşı, beyaz ordu saflarında savaşırken öldü.
Neyse, kader böyle tecelli edecekmiş.
 

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Kayıt
13 Kasım 2008
Başlık
18
Mesaj
431
Tepki
351
Şehir
Antalya
Bisiklet
Carraro
@alierkanimrek

Evet ama birisi askeri, diğeri siyasi bir olay, bunları karıştırmamak lazım, askeri olarak Çanakkale geçilmez, ama siyasi olarak herşey mümkün. Asker cephede çarpışırken siyasi olarak müstemleke olmayı tartışıyordu İstanbul'daki bazı zatlar.

Bugüne bakarsak ortadoğudaki askeri olaylar buz dağının görünen kısmı, asıl savaş siyasi alanda.

(İnsanın kendini eleştirmesi de ayrı bi zevk)
 

BF Okuru

Üye
Kayıt
2 Şubat 2005
Başlık
0
Mesaj
0
Tepki
19
Allah hepimize tarihten ders almayı ve artık gözümüzü açmayı nasip etsin.

Suriye'de ve Güneydoğu illerimizde olup bitenlerle ilgili google'da "Tanap gerçekleri" diye aratınca bayağı bir malzeme çıkıyor ortaya.
 
  • Beğen
Tepkiler: 1 kişi

cngz

Daimi Üye
Kayıt
4 Ocak 2016
Başlık
0
Mesaj
248
Tepki
374
Şehir
izmir
İsim
cengiz
Bisiklet
Specialized
Çanakkale nin Hatrlattığı Anılar
GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
ANAFARTALAR
CONKBAYIRI
SEYİT ONBAŞI
YAHYA ÇAVUŞ
57.ALAY
250 000 ŞEHİT....
 
  • Beğen
Tepkiler: camoko06
Yukarı Alt