17 yıllık bisikletin yeniden doğuşu – Wichita Viper

Konu, 'Bisikletlerimizin Fotoğrafları' kısmında AykutÇ. tarafından paylaşıldı.

 1. AykutÇ.

  AykutÇ. Forum Demirbaşı

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  16 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  402
  Beğeniler:
  444
  Şehir:
  Bolu
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Selamlar. Bisiklet camiasına yeni katıldım. Katılırken hem maddi sebepler, hem de bisiklet tamir-bakım işlerine hakim olabilmek amacıyla, yeni bisiklet almaktansa 17 yıllık eski bisikletimi tamir etmenin daha faydalı olacağını düşündüm. İleride hedefim uzun turlara çıkmak olduğu için olası bir arıza da elim kolum bağlı kalmasındansa, tamir ve bakım adına bazı şeyleri, hatta bir çok şeyi, elimden gelse her şeyi yapabiliyor olmayı istedim. Bu çerçevede başladım internetteki kaynakları okumaya. Videoları seyretmeye. Yerli yabancı ne kadar video varsa seyrettim neredeyse :D Bu forumun da bana çok büyük katkısı oldu. Dolaylı olarak bana yardım etmiş olan herkese teşekkür borcumu gidermek istiyorum öncelikle.

  Bisikletten kısaca bahsedecek olursam, 17 yıl önce klasik Türk mantığı ile “Az büyük olsun, büyüyünce de kullanır” diye aldık. Sanırım baya büyük almışız o zaman :D Kardo boyu 46cm yanlış hatırlamıyorsam. Boyum 183, bacak boyumu ölçmedim. Şu an bisiklet az küçük gibi ama bir geçiş dönemi bisikleti olduğu için idare ediyorum şimdilik. Alırken kriterim sarı-lacivert ve boynuzlu olması idi sadece :D

  Markası Wichita Viper. Türkiye’ye girmemiş sanırım bu marka hiç. Biz yurt dışından(Avusturya- hatta bisiklet ehliyeti bile almak zorunda kalmıştım orada, o konuya başka zaman değineceğim inşallah) almıştık o zamanlar. Şu an internette de bulamadım hiçbir izini. Bir iki satılık ilanı dışında.
  17 yıllık bisiklet diyince ilk düşünce “Hmm bu kesin çelik kadro, migrosta satılan çift amortisörlü 300liralık kütükler gibi bir şeydir” izlenimi oluşuyor. Bisikleti henüz tartmadım. Ama elle tartarak migrostaki o kütüklerle benim velespiti kıyasladım. Aralarında dağlar kadar kilo farkı var. 13-15kg civarındadır benimki. MTB bisiklet. Gerçi hiç amortisörü yok. Lastik ve janttan ötürü mtb denebilir sadece. 26 jant. Lastikler CST 26x1.75
  Ön ve arka vites aktarıcılar Shimano CST. 3x7 21 vites bisiklet.
  Vites kolları SRAM Grip Shift yazıyor üzerinde. Elcikten değişiyor vitesler.
  Frenler anam babam usulü klasik V fren.
  Ruble ve aynakol adı şanı bilenen bir şey değil.
  Bisikleti biraz anlatmaya çalıştıktan sonra gelelim nasıl yeniden adam etmeye çalıştığıma.
  İlk iş bisikleti çelik halka kilitle bağlı olduğu yerden çıkarmak oldu. En çok efor sarfettiğim olay bu oldu çünkü anahtarı yoktu. Adını tam bilmediğim şu küçük testeremsi aletle uğraşa uğraşa yaklaşık bir saatte kestim o kilidi.

  Temsili fotoğraf
  [​IMG]
  Artık bisiklet ellerimdeydi :D (Kilidi binbir güçlükle kestikten 3 gün sonra bulduk anahtarını ama olan olmuştu :D )
  2. Aşamada pasları sökmeye karar verdim. Üzerindeki pas kaç yıllıktı bilmiyorum. Bisikleti aktif kullanmayı bırakalı yıllar olmuştu. Lise ve üniversitede ara ara bakkala falan gitmek için kullanıyordum ve o zamanlar bakım adına tek yaptığım, bisikleti 2-3 yılda bir, bir mahalle bisikletçisine verip “Usta şunu bir adam ediver, beni bakkala makkala götürsün” derdim. Akşam geri alırdım. Pası ması incelemezdim hiç. Ki sökmekle uğraşacaklarını hiç sanmıyorum : ) Bu çerçevede, metal aksam olan neredeyse her yer pas içerisindeydi. Jantlar, Jant telleri, vidalar, zincir, aynakol, ruble vs. Metal kısımlar gözükmüyordu hiç. Burada devreye muhteşem bir kurtarıcı girdi. Kendisinin adı WD-40 :D
  [​IMG]

  Paslı yüzeylere bu zımbırtıyı sıkarak ve bulaşık teliyle sürterek her yerin pasını inanılmaz bir şekilde sökebildim. 2-3 günümü aldı bu olay 5’er saatten. İlk halinin fotoğrafını çekmedim bisikletin. Pasların çıkabileceğine dair hiçbir umudum yoktu çünkü. Kıyaslama adına keşke çekseymişim diyorum şimdi.
  Bunları yaparken bir yandan da internetten araştırmalar yapıyordum başka ne yapabilirim diye. Tamam dedim, iç lastikler değişecek, akor ayarı yapılacak, dış lastikler kontrol edilecek, tamir seti edinilecek, zincir, fren pabucu, yan ayak, zincir değişecek ve en önemlisi, Kask alınacak. Kasksız bakkala bile gitmem, emniyet kemerini takmadan 10 metre araba kullanmam :D
  Gerekli eşyaları almak için ilk önce 2 mahalle bisikletçisine uğradım. Alacağım şeyin bir çoğu ellerinde yoktu. Ustaya da kıl olmuştum. İç lastik lazım değiştireceğim, şu lazım şunu yapacağım vb cümlelerime, ürünün elinde olup olmamasından ziyade “Sen yapamazsın ki, nasıl yapacaksın, iş malzemede değil yapanda” gibi cümleler sarf etti. Tamam dedim Aykut sakin ol. Bir şey almadan ayrıldım, ayrılırken sadece şunu söyledim o ustaya “Ustam bana asla ne yapamayacağımı söyleme” : ) John Lock reyise selam olsun buradan.
  Sonra araştırıp başka bir bisikletçi buldum. Eli yüzü düzgün kapsamlı bir dükkan. Antmen Bisiklet. Eksikleri oradan tamamladım;
  Kask, yan ayak, zincir, zincir değiştirme aparatı, zincir yağı, iç lastikler,suluk tutma zımbırtısı, akor anahtar zımbırtısı, bisiklet ayar sehpası, levye, yama seti şu an aklıma gelenler.

  Yan ayağı monte ettim;
  [​IMG]

  Jantların akor ayarını yapmak ve iç lastikleri değiştirmek için jantları söktüm.
  [​IMG]

  Akor ayarı için ilkel bir yöntem oluşturdum. Bir kap ve üstüne monte ettiğim bir fosforlu kalem.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Bu mekanizmayı janta iyice yaklaştırıp jantı yavaşça döndürüyordum. Janta değip boyadığı yerlerin ayarlarını yapıyordum. Jantın temasıyla kalem geriye kaymasın diye kabın içini ağır taşlarla doldurup bantladım etrafını. Evet milimetrik ayar yapmak baya uğraştırıyor, sabır gerektiriyor. O kadar uğraşmadım şu an için.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Dış ve iç lastikleri çıkardım. İç lastiklerimin aslında sağlam olduğunu fark ettim. Yine de yenilerini taktım. Eskileri yedek olarak sakladım. Turlarda lazım olacaklar ilerde. Ön dış lastik iyi durumdaydı. Arka dış lastik ise kısmen yıpranmış, çıkıntıları düzleşmişti baya. Ağırlığımdan olsa gerek. Yerlerini değiştirdim. Önü arkaya, arkayı öne taktım. İlerde yeni lastikler alacağım, yol lastiğine yakın olanlardan. Nitekim sadece asfaltta kullanıyorum bisikleti.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Eski zincirin pasını WD-40 ile çözdüm. Bulaşık deterjanı ile iyice yıkadım ve arasındaki yapışmış olan kir birikintilerini tek tek çıkardım. Baktım ki zincir sağlam duruyor. Bulaşık deterjanı ile yağı tamamen arındırıldığı için, yedeğe ayırmadan önce iyice yağlayıp, baklaların arasına yağın iyice nüfuz ettiğinden emin olup, sonra dış kısmını bezle hafifçe silip, pakete koyup yedeğe ayırdım. Yeni zincirin bakla sayısı eskiden 4 tane fazlaydı. Onları da söküp yedeğe ayırdım.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  Fren pabuçları dümdüz olmuş, her frende can çekişiyor bisiklet. Yeni pabuçları bulmam zor oldu. Malzemeleri aldığım bisikletçide yoktu. Başka bir bisikletçiye gittim, mahalle bisikletçisi tarzında ama ilk gittiklerime göre daha derli topluydu. Orada buldum artık milli fren pabuçlarımı. Bisiklete taktım. Frenler ilk ana göre zımba gibi oldu. Ama aklımı kurcalıyor. Mesela ön frene hareket halindeyken tüm gücümle bassam bile takla atacak hale gelmiyor bisiklet. Belli bir ivmeyle yavaşlıyor. 89kg ağırlığımın da etkisini düşününce Belki de normali budur bilemeyeceğim. Küçükken ön frene yanlışlıkla kökleyip takla attığımı hatırlarım, bu bisikletle ve frenle öyle bir ihtimal hiç gözükmüyor şu an : ) Belki de olabilecek en iyisi budur. Daha iyisi için disk frenler gerekiyordur. Bunu kısmet olursa başka bir (disk freni olan) bisikletçiden rica edip bisikletini deneyerek şekillendireceğim kafamda.
  [​IMG]
  [​IMG]


  Sıra geldi vites-aktarıcı ayarlarına. Yıllardır aynakolda 3. dişlilere geçince müthiş bir zincir sürtme sesi gelirdi. O yüzden 3’e almazdım orayı hiç. Biraz araştırıp okuyup öğrenip H-L vidalarını kurcalayınca ön ön aktarıyıcı da, arka aktarıcıyı da daha stabil hale getirdim. En alt ve en üst dişlilerde sıkıntı yok ama arada bazı dişlilerde vites geçişi sırasında naz yapıyor bisiklet. Vites teli falan da gayet gergin. Sanırım arka aktarıcıdaki o tel gerginliğini elle çevirerek ayarladığımız zımbırtıyla çözülecek sorun, eğer çözülecekse tabi. Biraz kurcaladım ama pek düzelmeyince bıraktım bende. Rublede zaten 17 yılın verdiği yıpranmışlıkla bazı dişlileri aşınmış, buna da şükür diyorum. Tam performans beklemiyorum vites geçişlerinde. Şu ana kadar 50km falan yaptım. Bir çoğu tırmanış ve zincir atması vb bir problemim olmadı hiç. Eğer yeni bisiklet almayacak olursam rubleyi ve aynakolu değiştireceğim yakında.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  Arka rubleyi vs temizlerken lastiği çıkardığımda iyice bir kurcalayım şunu dedim. Jantın milinin vidalarını falan sökmeye başladım ve bilyaları görünce kapattım geri. Elimde gres yağı olsa oraya da el atacaktım ama dokunmadım şimdilik. Ama bunu yaparken mi oldu bilmiyorum, daha sonradan fark ettim, arka mil hafif yamulmuş ve bundan dolayı arka tekerle ruble bütün olarak yalpalıyor hafiften. Sanırım çözümü milini değiştirmek olacak. Çok aşırı bir yalpalama yok diye erteledim şimdilik onu.
  [​IMG]
  [​IMG]


  Kardonun ve diğer ekipmanların temizliğini de yaptım. Bulaşık deterjanı, ılık su, fırça ve bez. Yine yaşından ötürü bir çok kalıcı iz vs vardı. Cila gibi parlamadı bisiklet ama dert değil. Beni taşısın yeter. Görüntü önemli değil.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  Son birkaç fotoğraf daha :)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  Şimdilik çok iyi geçiniyoruz keratayla. Bana sorun çıkarmadı hiç 10 gündür yaptığım sürüşlerde. 50 km falan anca gitmişimdir gerçi. Şehir içinde de sürdüm, asfalt dağ yolunda da. Sürücüler tarafından zor durumda bırakılmadım pek. Bir defa bir bayan sürücü sıkıştırdı bomboş yolda. Sağlık olsun :)
  Kaskı, eldiveni (eski halter eldivenim :D ) ve gözlüğümü (eskiden kullandığım güneş gözlüğü, ama velespit içinde uyumlu şekli şemali ) eksik etmiyorum hiç sürüşlerde. Pedallamaya devam :)
   
 2. Gürkan Ç.

  Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Nisan 2014
  Mesajlar:
  638
  Beğeniler:
  212
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Bayağı uğraşmıssın. Eline sağlık. Paylaşman güzel olmuş.
   
  AykutÇ. bunu beğendi.
 3. Celalettin aktaş

  Celalettin aktaş Kıdemli Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  3 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  307
  Beğeniler:
  19
  Şehir:
  Niğde
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Bu tarz icinde emek olan paylasimlara bayiliyorum. Sagolu elinize saglik

  GT-I9500 cihazımdan tapatalk ile gönderildi. Bu nedenle Türkçe imla hataları içerebilir. Kusura bakmayın.
   
  Çağatay Günet ve AykutÇ. bunu beğendi.
 4. Gökhan Semiz

  Gökhan Semiz Doğa, Kamp, Yaban

  Kayıt:
  23 Mart 2013
  Mesajlar:
  793
  Beğeniler:
  385
  Şehir:
  İstanbul / Bahçelievler
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Elinize, emeğinize sağlık.
   
  AykutÇ. bunu beğendi.
 5. Hamit E.

  Hamit E. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  21 Eylül 2013
  Mesajlar:
  968
  Beğeniler:
  435
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Eline sağlık zevkle bin

  LG-P500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
   
  AykutÇ. bunu beğendi.
 6. hakan64

  hakan64 Bisikletkolik

  Kayıt:
  22 Mart 2014
  Mesajlar:
  1.223
  Beğeniler:
  676
  Şehir:
  -
  Adı:
  hakan
  Seviye:
  baya emek harcanmış, elinize sağlık. fotolar çok güzel. fotoğrafçı mısın?
   
  Çağatay Günet ve AykutÇ. bunu beğendi.
 7. ulaş kaya

  ulaş kaya Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  564
  Beğeniler:
  361
  Şehir:
  Karaman
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Bu yıla çok uygun renklerde :)

  Emek vererek ince anlatımın için teşekkürler Aykut.
   
  AykutÇ. bunu beğendi.
 8. verisakeet

  verisakeet Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2013
  Mesajlar:
  385
  Beğeniler:
  507
  Şehir:
  Istanbul
  Bisiklet:
  Felt
  Seviye:
  Kadro, parcalar vs ucuz ya da pahali olsun, bu is hep zevklidir. Sadece akord yapmak tek basina bir nevi meditasyon benim icin. Cok guzel paylasim olmus, titiz calismissiniz.
   
  Çağatay Günet ve AykutÇ. bunu beğendi.
 9. #9
  AykutÇ.

  AykutÇ. Forum Demirbaşı

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  16 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  402
  Beğeniler:
  444
  Şehir:
  Bolu
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Herkese güzel yorumları için çok teşekkür ediyorum. Evet oldukça yordu ama değdiğini düşünüyorum. Emek sarfetmiş olduğum için üzerinde bulunduğum her saniye ayrı bir zevk veriyor:)


  Teşekkür ederim. Mesleğim fotoğrafçılık değil ama hobi olarak birşeyler yapmaya çalışıyorum.
   
 10. Recep G

  Recep G Aktif Üye

  Kayıt:
  31 Mart 2014
  Mesajlar:
  146
  Beğeniler:
  73
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Santos
  Seviye:
  Önemli olanda zaten emek verdiğin şeyi kullanmak değil mi?

  Bu arada fotoğraf makinesi güzelmiş :)
   
 11. #11
  AykutÇ.

  AykutÇ. Forum Demirbaşı

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  16 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  402
  Beğeniler:
  444
  Şehir:
  Bolu
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Şüphesiz öyle : )

  Makine ise Canon 550D. Halk arasında "profesyonel makine" diye bilinen makinelerin en alt seviyelerinde, giriş seviyesi bir makine ama işimizi görüyor çok şükür.
   
  Çağatay Günet bunu beğendi.
 12. Berkay IŞIK

  Berkay IŞIK Yeni Üye

  Kayıt:
  5 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  39
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Berkay Işık
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Benim çalınan Peugeot da böyle bir şeydi. Bunlar daha farklı oluyor ya. Bayıla bayıla sürüyordum vallahi. Çok güzel uğraşmışsınız elinize sağlık.
   
  AykutÇ. bunu beğendi.
 13. Ömer KARAN

  Ömer KARAN Onursal Üye

  Kayıt:
  21 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.743
  Beğeniler:
  1.805
  Şehir:
  DENİZLİ
  Adı:
  Ömer KARAN
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Güzel bir çalışma olmuş. Gerçekten çok emek harcamışsınız ve sonuçta gayet iyi. Tebrik ederim sizi ellerinize sağlık. Bisikletinizi kazasız belasız kullanmanızı dilerim.
   
  AykutÇ. bunu beğendi.
 14. #14
  AykutÇ.

  AykutÇ. Forum Demirbaşı

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  16 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  402
  Beğeniler:
  444
  Şehir:
  Bolu
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Hani derler ya, "Eski toprak" diye. O şekilde görüyorum ben kendisini :D Ve teşekkür ederim.


  Evet baya uğraştırdı ama değdiğini düşünüyorum. Teşekkür ederim :)
   
 15. Çağatay Günet

  Çağatay Günet Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  52
  Beğeniler:
  46
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Ümit
  Seviye:
  Öncelikle fotoğraflar harika ilk bunu söyleyeceğim gerçekten ciddi şekilde emek harcamışsın,uğraşmışsın şu an sana ciddi şekilde imrendim söylemeden edemiyeceğim bende minik minik şeyleri onarmayı yenilemeye başladım,senin kadar başarılı olamasamda :)
  Bu arada bisikleti Sarı-Lacivert olmasını saymazsak herşey çok hoş :D :D :D
   
  AykutÇ. bunu beğendi.
 16. Cycmode

  Cycmode Life Behind Bars

  Kayıt:
  18 Ocak 2014
  Mesajlar:
  402
  Beğeniler:
  830
  Şehir:
  İstanbul (Kartal)
  Bisiklet:
  Pinarello
  Seviye:
  Güzel çalışma elinize emeğinize sağlık, bu tip restore çalışmalarını çok seviyorum. Kazasız belasız sürüşler. :alkis:
   
  AykutÇ. bunu beğendi.
 17. VolkanS

  VolkanS Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Ocak 2014
  Mesajlar:
  338
  Beğeniler:
  130
  Şehir:
  adıyaman
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  Ellerinize sağlık, güzel olmuş.
   
  AykutÇ. bunu beğendi.
 18. #18
  AykutÇ.

  AykutÇ. Forum Demirbaşı

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  16 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  402
  Beğeniler:
  444
  Şehir:
  Bolu
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Teşekkür ederim Çağatay kardeşim : ) Renklere takılmayalım. Futbol topu topu 60 dakikalık bir spor bizler için. :) Kolay gelsin sana da.

  Teşekkür ederim :)  Teşekkürler :)
   
  VolkanS bunu beğendi.
 19. GiciK eRay ADALI

  GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  6 Nisan 2009
  Mesajlar:
  829
  Beğeniler:
  733
  Şehir:
  Ankara (Eryaman) || Edirne (Merkez)
  Seviye:
  90dk olmasın? =) (tabi halı saha macı ise baska)
  .
  Öncelikle emeginize ve anlatımınıza saglık.. gercekten verdiginiz emek ve ugrasa degmiş.. ben de zamanında aspid bisikletimi sadece kadro kalacak sekilde tamamıyle yenilemistim.. bir bisiklet parasından fazlasını harcamıstım ama gerek yaparken gerek kullanırken aldıgım hazzı kesinlikle anlatamam..
  .
  "mahalle bisikletcisi" diye tabir ettigimiz yerlerde kimisi cogu konuda gercekten yardımcı olurken kimisi de hicbir konuda yardımcı olmaz, getir yaparız der.. "öğrenirse bana gelmez müsteri kaybetmeyeyim" derken müsteri kaybederler.. Kask a oncelik vermenize de sevindim..
  .
  Tekrardan emeginize saglık, bol pedallar dilerim..
   
  AykutÇ. bunu beğendi.
 20. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  884
  Ellerinize sağlık çok güzel bir iş çıkartmışsınız. Bu işin en keyifli yanlarından biri de bu.
   
  AykutÇ. bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-8-24_11-10-30.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
upload_2017-1-31_11-13-15.png
Her bisikletçinin güçlü ve zayıf yanları var. Kesin olan şu ki, her yönden güçlü bir bisikletçi olamazsınız. Popüler bir örneği vereyim: Hem iyi bir sprinter hem de iyi bir TT yarışçısı...
upload_2017-3-5_12-28-7.png
Biliyorum "yol bisikletiyle yapılan en yüksek hız" gibi ilgi çekecek bir konu değil ama, ülkemizde, genetik kimlik yoluyla hangi spora yatkın olduğunuzu tespit eden bir firma var. Genetic Trainer...