16 !!! yaşında tekne ile dünya turuna başladı.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Abby Sunderland, teknesi "vahşi gözler" ile dünya turu yapmak üzere yola çıktı.

Bu kültürdeki kendine güven ve başarma azmine hayranım.
Bazı ülkelerde 16 yaşında kızı arkadaşına ders çalışmaya göndermiyorlar !

Yolculuğu buradan takip edebilirsiniz.

(link)

Scudo

halid acar

Forum Bağımlısı
Tepki
600
valla konuyu pek anlamadım ama tek başına gidiyor herhalde yani ailesinden akrabalarından kimse yok ben olsam izin vermezdim:rolleyes: bi kız çocuğu tek başına dünya turumu yaparmış:eek: tabii bu görüş kültürden kültüre değişir ben arkadşaıyla çalışmaya gitmesine izin veririm ama böle birşeye şuanki düşüncem asla:cool:

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@halid acar

Evet tek başına gidiyor Halid.
Kız değil erkek olsa da izin vermeyiz biz.
Yaşı 16 değil 25 de olsa karışırız.

Ben 34 yaşındayım, kendi çocuğum var, 16 yıldır ailemden ayrı yaşıyorum, bugün bile dağa tırmanışa gittiğimi duyduğunda babamın müdahalesine uğruyorum hâlâ. :D

Bu yüzden büyüdüğünde de yapamaz bizde insanlar.:D

Tekne ile dünya turu yapan fransız sayısı : 4000 den fazla.
Türk sayısı sadece : 11

Bunlardan sanırım 4 ü de Türkiye de yaşamıyor. :)

Ali H.K

Üye
Tepki
4
Bnde 17 yaşındayım bnim ailem bisikletle hareket yapmama,teknele dolaşmama,dalış yapmama,dövüş sporları yapmama izin verio ama böle bi şeye kesinlikle izin vermezler çünkü türk insanı ailesine bağlıdır başına bişey gelcekmi die korkar bunun nedenide dediğim gibi bağlılık ama onların kültüründe bu yok kimisinde var ama çoğunda yok türk milletini farklı kılan şeylerden biride bu biz böle bağlı oldukça bizi kimse yıkamaz.... :)

• Beğen
Tepkiler: N.Erdem TUGRAHAN

Ekrem Özarslan

Daimi Üye
Tepki
126
@Ali H.K

Dediğine katılıyorum benim akrabalarımın çoğu şuan Avrupada yaşıyor ve aile kültürü olarak bize yani Türklere benzemeye çalışıyorlrmış birde duyduğuma göre 18 yaşından sonra çocuklar kendi geçiniyormuş.

• Beğen
Tepkiler: Ali H.K

Hakan Eşme

Forum Bağımlısı
Tepki
5.778
İsim
Hakan EŞME
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yolu ve aslında -anne babası da dahil- yolları açık olsun.
Eminim ailesi hem destekliyor hem de gurur duyuyordur.

Kamil Tabak

Forum Demirbaşı
Tepki
1.764
Korumacı olarak çocuklarımızın önünü kesmiyormuyuz, bizim zamanımızda paşa olacak derlerdi, sonra möhendis bilahare doktur, yaşam biçimine ve hayata bakışına müsaade etmeyecek kadar katıyız. Sonra çocuk meslek sahibi, çocuk sahibi olsa bile başarısız olduğunda yine o suçlu. Olmaz böyle şey, yetkin ve bilinçli ise yolunu açmalı sorumluluklarının farkında olmasını sağlamalı, becermesi ile sevinmeli, başarısız olması halinde desteklemeli kafasına kakmamalıyız.
Nasıl öğrenecek yaşamla mücadeleyi, GÜVENMEK, DESTEKLEMEK, BİLİNÇLENDİRMEK gerek. ÖZGÜVENi olmadan nasıl biri olacak. Her zaman yanında olmayacaksınız. Bir yere kadar korudunuz, ya Allah gecinden versin dünyadan göcüp gittiğimizde ne yapacak.
ÇOCUKLARIMIZA GÜVENMEYİ ÖĞRENMELİYİZ

Timukan Karaca

Aktif Üye
Tepki
363
Kamil Bey,size aynen katiliyorum, Turk insani yas ilerledikce anliyor hayatin gerceklerini ,gencler farkinda olmadiklari bir aile kavramiyla karistiriyorlar. yaratici olmak ne demek , arastirmaci olmak ne demek ,sorumluluk sahibi olmak ne demek. Bunlar nasil kazanilir, yetenekler nasil gelistirilir.

Aile baglari demek ,kisiye sorumluluk vermemek degildir. Herseyden korkutup ,yanindan ayirmamak degildir.Tam tersine onlara yollari acmak ,vizyon sahibi olmalari icin ozgur birakmak ama basibos sekilde degil, herseyi ogreterek ,yol gostererek ve ne zaman ihtiyac duyarlarsa arkalarinda olarak.Kizimi liseyi bitirdigi yil yurt disina yolladim mektuplastigi Italyan arkadasina, geri geldiginde inanilmaz bir guven duygusuna sahip olmustu.simdi cok iyi yapmis oldugumu biliyorum ve bugun hayatla mucadelesini kendi basina yapiyor. Cunku o bir birey.

Aile sevgi ,sadakat ve birlektelik demektir ama kendi yapamadiklarini cocuklarina yaptirmak degildir.

çaylak26

Daimi Üye
Tepki
141
aynen:)ingilizce olduğu için sadece fotolara baktım dil şart gerçekten

haluk akalın

Daimi Üye
Tepki
831
@KAMİL TABAK

Sevgili Kamil Abi gerçekten çok haklısın ama insanımızda yavaş yavaş bazı gerçekleri zamanla aşacaktır.