16 Ocak Cumartesi 2010 İstanbul Kültür Başkenti Kutlamaları

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında krankmili tarafından paylaşıldı.

 1. krankmili

  krankmili Onursal Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.636
  Beğeniler:
  2.997
  Seviye:
  2010 İstanbul Kültür başkenti kutlamaları 16 Ocak'ta büyük törenle başlıyor

  13.01.2010

  İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti resmi açılış kutlamaları 16 Ocak Cumartesi günü İstanbul’da 7 ayrı mekanda düzenlenecek etkinliklerle başlıyor. Açılış için 8.5 milyon TL’lik bir bütçe ayrıldı. Açılışa Gül ve Erdoğan da katılırken, 4 bine yakın davetli bekleniyor. 16 Ocak’ta İstanbul’da etkinlikler kapsamında bin 700 kolluk gücü görev alacak. kutlamaların en önemli etkinliği Sanat Yönetmenliği’ni Yekta Kara’nın üstlendiği ve 303 sanatçının katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan “İstanbul Büyüsü’ adlı sahne gösterisi olacak.


  İSTANBUL(ANKA)- Yaklaşık 6 bin kişinin hazırlık çalışmalarını yürüttüğü İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti resmi açılış kutlamaları 16 Ocak Cumartesi günü İstanbul’da 7 ayrı mekanda düzenlenecek etkinliklerle gerçekleşecek. Toplam 8.5 milyon TL’lik bir bütçesi olan resmi açılış kutlamalarının en önemli etkinliği ise Sanat Yönetmenliği’ni Yekta Kara’nın üstlendiği ve 303 sanatçının katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan “İstanbul Büyüsü” adlı sahne gösterisi olacak. Özel olarak hazırlanmış 600 metrekare büyüklüğündeki sahnede kesintisiz olarak toplam 65 dakika sürecek olan “İstanbul Büyüsü” Cüneyt Türel’in seslendireceği Orhan Veli’nin “İstanbul’u Dinliyorum, Gözlerim Kapalı” isimli ünlü şiiri ile başlarken, toplam 24 farklı eserin seslendirileceği gösteri Mozart’ın Türk Marşı’nın ardından çalınacak Beethoven’in 9. Senfonisi ile tamamlanacak.

  Resmi açılış törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, 20 ülkeden Bakan düzeyinde katılımın da gerçekleşeceği bildirildi. Açılışta yabancı diplomatlar ve kültür-sanat dünyasının önde gelen isimlerinin de bulunduğu 4 bine yakın davetlinin yer alması bekleniyor.

  16 Ocak’ta resmi açılışla birlikte aynı gece İstanbul’da Taksim,Kadıköy, Sultanahmet Pendik, Bağcılar ve Beylikdüzü’nde geniş katılımla meydan konserleri de düzenlenecek.
  Resmi açılışla ilgili kamuoyuna bilgi vermek amacıyla İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç’in ev sahipliğinde Çırağan Sarayı’nda düzenlenen toplantıya, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek özel gösterinin sanat yönetmeni Yekta Kara, altı farklı meydanda performanslarıyla İstanbullularla buluşacak sanatçılardan Mor ve Ötesi, Mercan Dede, Zara ve Kıraç ile özel kent tiyatrosu olarak da adlandırılan ateş, balon ve ışık şovlarını hayata geçirecek Group F’in sorumlu koreografı Christoph Berthonneau’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

  Toplantıda konuşan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti açılış kutlamaları hazırlıklarının yaklaşık bir yıldır devam ettiğini belirterek, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

  “Dünyanın en ilham verici kenti İstanbul, 2010 yılı boyunca taşıyacağı Avrupa Kültür Başkenti unvanı ve yılsonuna kadar hayata geçireceğimiz 400’den fazla özel projeyle, sahip olduğu enerjiyi Türkiye ve dünya ile paylaşmaya hazır. 16 Ocak’taki resmi bir törenle karşılayacağımız Avrupa Kültür Başkentliği unvanının açılış kutlamalarında, tüm İstanbulluların bu enerjiye ortak olması için altı farklı meydanında gerçekleştireceğimiz özel performansların yanı sıra, birçok kültür-sanat kurumuyla da işbirliği yaparak İstanbulluların kendi beğenilerine göre seçim yapabilecekleri geniş bir program hazırladık.”

  “İSTANBUL BÜYÜSÜ YABANCI KATILIMINI ARTTIRDI”

  Agdaviç konuşmasında, törenlere yabancı katılımının da diğer başkentlerde yapılanlara kıyasla daha yüksek olduğunu ve bunu İstanbul’un büyüsüne bağladığını belirterek şöyle dedi:
  “Haliç Kongre Merkezi’nde Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve Bakanlarımızın yanı sıra, Türkiye ve Avrupa’dan çok sayıda siyasi, diplomat ve kültür-sanat insanının katılımıyla gerçekleştirilecek protokol töreniyle tüm dünyanın dikkatleri bir kez daha İstanbul’a yönelecek. Kutlamalara yönelik Avrupa ve komşu ülkelerden gerçekleşen geniş katılım, İstanbul Avrupa Kültür Başkenti’nin uluslararası platformda gördüğü ilginin önemli bir göstergesi. Yıl boyunca pek çok projede bu güçlü uluslararası ilgiye hep birlikte tanıklık edeceğiz.”

  Agdaviç, tüm İstanbulluları açılış etkinliklerini beğenilerine uygun seçimler yaparak izlemeye davet ederken, 16 Ocak’ta etkinlik merkezlerinde yoğun bir trafik olacağı uyarısında bulundu ve herkesi daha erkenden yola çıkma uyarısında bulundu.


  “BEKLEDİĞİMİZ GÜN GELDİ”

  Toplantıda etkinliklere dair detaylı bilgileri paylaşan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Kurt ise konuşmasında, uzun zamandır hazırlık çalışmaları sürdürülen Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerini başlatacak açılış kutlamalarından büyük heyecan duyduklarını belirterek şunları söyledi:

  “Bugün artık beklediğimiz gün geldi ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti açılış kutlamalarına ilişkin ayrıntıları paylaşarak bu özel yılın başlangıcını müjdeliyoruz. 16 Ocak’ta gerçekleştireceğimiz açılış etkinliklerimizle bu süreci İstanbul, kendisine yakışır bir görkemle başlatıyor. Büyük bir titizlikle, profesyonel ekipler tarafından hazırlanan bu eşsiz kutlama etkinliklerine İstanbul’un yanı sıra Türkiye’nin farklı noktalarından da önemli katılım gerçekleşmesini bekliyoruz. Hazırladığımız zengin programla tüm İstanbul tutkunları 16 Ocak’ta kendi beğenilerine uygun etkinlikleri izleyebilecekler. Yurtdışından da alanında önemli isimleri ağırlayacağımız etkinliklerimizle, İstanbullulara ve misafirlerimize yıllarca hatırlayacakları eşsiz bir gece yaşatacağız.”

  Açılış etkinliğinin uluslararası platformdan büyük çapta katılımla gerçekleştirileceğini belirten Yılmaz Kurt, Haliç Kongre Merkezi’nde, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’dan da üst düzey diplomatlar, siyaset, iş ve kültür-sanat dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan 5 bin davetliyi bir araya getirecek protokol açılışının, Cumhurbaşkanı Gül’ün katılımı ve Başbakan Erdoğan’ın himayelerinde gerçekleştirileceğini söyledi.

  KÜLTÜR BAŞKENTİ KAVRAMININ YARATICISI DA GELİYOR

  Toplantıda verilen bilgiye göre, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi’nden yetkililer ve Almanya Meclis Başkanı’nın yanı sıra, Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Irak Cumhuriyeti, Karadağ, KKTC, Kosova, Letonya, Moldova, Portekiz, Slovenya ve Ukrayna’nın Kültür Bakanları, İngiltere’nin AB’den Sorumlu Bakanı, Bosna Hersek, Bulgaristan, KKTC ve Kosova’nın Dışişleri Bakanları ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı’nın da aralarında bulunduğu 20’ye yakın Avrupa ülkesinden üst düzey siyasi, İstanbul’un 2010 yılını Avrupa Kültür Başkenti olarak karşıladığı bu özel törene katılacak. Avrupa’nın yanı sıra Türkiye’ye komşu ülkelerden ve Türkî Cumhuriyetlerden de bakanların katılacağı gecede bakanlara, ülkelerin ilgili Kültür Dairesi veya Komisyonlarının başkanlarından oluşan heyetler eşlik edecek. Etkinliğe ayrıca, 2010 yılında bu unvanı taşıyacak diğer şehirler olan Essen ve Pecs’in yönetici heyetleri, Sir Robert Scott gibi Avrupa Kültür Başkenti unvanının gelişimine büyük katkı sağlayan önemli isimler, bu unvanının yaratıcısı Melina Mercouri’nin kardeşi Spyros Mercouris ve Avrupa Komisyonu üyesi diplomatlar da katılacak.

  İSTANBUL’ U BULUŞTURAN DEĞERLER TEK BİR SAHNEDE

  İstanbul Büyüsü adlı gösterinin bir konser değil sahne gösterisi olduğunu altını çizen Yekta Kara ise konuşmasında, “İstanbul’u tabi ki 65 dakikada anlatmak zor. Ancak İstanbul’un sahip olduğu değerleri dikkate alınca anlatmamız da kolay oldu. İstanbul çok katmanlı, çok tınılı ve çok kültürlü bir kent. Üç Semavi dinin bir arada bulunduğu bir kent. Dolayısıyla sahne gösterimizde üç semavi dinin bir araya geldiği projeler var. İstanbul 2010 için, teknik de dahil olmak üzere toplam 450 kişilik bir ekiple hazırladığımız bu özel sahne gösterinin temelini, İstanbul'un sahip olduğu derin kültürel miras ve şehrin en önemli özelliği olan, farlılıkların bir arada yaşaması kültürü oluşturuyor. Bu sebeple, gösteriyi hazırlarken farklı sanat disiplinlerini bir arada değerlendirmeye özen gösterdim. Şiir, dans, müzik, İstanbul ses ve görüntülerinden oluşan 5 farklı unsurun yer aldığı "İstanbul Büyüsü" adlı gösteride, aralarında Sultan Abdülaziz, Mozart, Ahmet Adnan Saygun, Minur Nurettin Selçuk, Orhan Veli Kanık gibi farklı isimler tarafından, İstanbul hakkında üretilmiş 24 eser farklı sanatçılar tarafından yorumlanacak” dedi.

  Yekta Kara, İstanbul Büyüsü gösterisinde yer alacak eserlerin icra edilişleri yönüyle ilk kez seslendirileceğine vurgu yaparak “ 303 kişiyle ayrı ayrı prova yapmak tabi ki zor olacaktı. Dolayısıyla şimdiye kadar gösteri için bir prova yapmadık. Açılış öncesinde 303 sanatçımızın katılımıyla ilk provamızı da gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

  Yekta Kara ,tarihi boyunca üç imparatorluğa ev sahipliği yapmış İstanbul’un tüm değerlerini içeren gösteride ünlü sanatçılar; Aynur Doğan, Bekir Ünlüataer, Cüneyt Türel, Dilek Türkan, Fatih Erkoç, Kevork Tavityan, Kubat, MFÖ, Sertap Erener, Yetkin Dikinciler ve Zuhal Olcay’ın farklı performansları sergileyeceğini söyledi. Kara, programda İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, Yarkın Perküsyon Grubu, Devlet Opera Korosu Sanatçıları, Çocuk Korosu, Devlet Balesi Dansçıları ve Pulathane Halk Oyunları Grubu’nun da yer alacağını kaydetti.

  -HAVAİ FİŞEK GÖSTERİSİ-

  Bu özel gösterinin hemen ardından, etkinliğe katılacak protokol mensupları Haliç Kongre Merkezi’nin önündeki iskelede, enerjisini İstanbul’dan alan bir “Kent Etkinliği” olarak tasarlanan özel ışık ve havai fişek gösterisi için butona basarak 2010’a start verecek. Işık ve havai fişek gösterisi için Haliç Camialtı Tersanesi’nde yaklaşık 3 bin metrekarelik özel bir alan kuruldu. Havai fişek gösterisinde 80mx15m ebatlarında hazırlanan özel 2010 logosu da gökyüzünde oluşturulacak. Haliç’teki gösteri Taksim, Kadıköy, Pendik, Sultanahmet, Beylikdüzü ve Bağcılar meydanlarında kurulan özel ekranlar aracılığıyla da izlenebilecek. Aynı zamanda televizyon kanallarına verilecek görüntüler sayesinde Haliç’teki bu gösteri İstanbullulara ve tüm Türkiye’ye de ulaştırılacak.

  -TARKAN, KIRAÇ, MERCAN DEDE, ZARA MEYDAN KONSERLERİNDE-

  Haliç’teki törenle eş zamanlı olarak tüm İstanbulluları bu coşkuya ortak edecek farklı programlar da İstanbul’un dört bir yanında devam edecek. Taksim, Kadıköy, Pendik, Sultanahmet, Beylikdüzü ve Bağcılar meydanlarında, DJ performansı, dans ve müzik gösterileri gecenin ilk saatlerinde İstanbullularla buluşacak. Meydan konserleri kapsamında Taksim’de Tarkan, Kadıköy’de Mor ve Ötesi, Beylikdüzü’nde Nil Karaibrahimgil, Sultanahmet’te Mercan Dede, Pendik’te Kıraç ve Bağcılar’da Zara konserleri yapılacak.

  Gecenin en büyük sürprizlerinden birisi ise Taksim ve Kadıköy’deki özel gösteriler oluşturacak. Bugüne kadar, Dubai, İngiltere, Fransa, İspanya ve Brezilya gibi birçok farklı ülkede düzenlenen dev organizasyonlarda gerçekleştirdikleri gösterilerle dünya çapında ün kazanan Fransız Group F tarafından, Taksim’de Ateş Tiyatrosu, Kadıköy’de ise Balon Tiyatrosu sahnelenecek.


  -MÜZELER GECE YARISINA KADAR AÇIK-

  İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından düzenlenen etkinliklere, İstanbul’un önemli kültür-sanat kurumları da destek veriyor. Ajans ile çeşitli kamu ve özel kültür-sanat kurumları arasında gerçekleştirilen anlaşmalar sonucunda, müzeler, galeriler ve benzeri kültür sanat kurumları İstanbullulara 16 Ocak’ta kesintisiz hizmet sunacak. Aralarında Sakıp Sabancı Müzesi, Aşiyan Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi ve Yerebatan Sarnıcı Müzesi’nin da bulunduğu İstanbul’un öne gelen kültür sanat merkezleri ve müzeleri bu özel gece için saat 24.00’e kadar kapılarını açık tutacak.

  İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Emniyeti başta olmak üzere çeşitli kamu kurumlarının destekleri sayesinde gerçekleştirilecek açılış etkinliği için meydanlarda güvenlik önlemleri de üst düzeyde olacak. İstanbulluların gece boyunca etkinliklere katılımı için etkinlikler sırasında olabilecek tüm güvenlik sorunlarına karşı en üst önlemler alınırken, toplam 1700 güvenlik gücü de şehrin çeşitli noktalarında görev alacağı bildirildi. (ANKA)
   
  Umut AL, Bora, naz34 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 2. ufuk güneş

  ufuk güneş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  442
  Beğeniler:
  336
  Şehir:
  İST
  Seviye:
  tarihi eserlerin kıymetini bilmeyen, belkide en az var olan tarihi eserlerin miktarı kadarını sorumsuzluk nedniyle tahrip etmiş bir yönetim ve millet; şimdi de gelmiş kutlamalar yapacakmış!..
   
  SRT, Umut AL ve Onur Kahraman bunu beğendi.
 3. sadana

  sadana Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  2.268
  Beğeniler:
  2.592
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  Burası siyaset meydanı değil ,bilgi paylaşımı ve dayanışma forumudur.Ülkemizi yönetenleri bizler seçtik.(Genel Anlamda)
  Umarım iyi olur,Bu tip motivasyona ihtiyacımız var.
  Herşey iyi olması için inadına birey olarak da elimizden geleni yapmalı ve desteklemeliyiz. Kötülüyerek,kin güderek değil kucak açarak sahip çıkmalıyız.Bu normal yaşantımızda da olmalı.Çünki başka Türkiye yok.Polimik İçin Yazmadın.
  Paylaşımı dağıttım ise G.Akpınar kardeş çok özür dilerim.k.i.b sevgi ve saygılar..

  [​IMG]