16 kritere göre 'alkol uyuşturucudan bile tehlikeli'!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ufuk güneş tarafından paylaşıldı.

 1. ufuk güneş

  ufuk güneş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  442
  Beğeniler:
  336
  Şehir:
  İST
  Seviye:
  Bilim adamları, ''Alkolün, kullanıcıya ve diğerlerine verdiği zararlar göz önünde tutulduğunda, uyuşturucudan bile daha tehlikeli olduğunu'' saptadı.

  İngiltere Bağımsız Bilimsel Uyuşturucu Komitesi ile Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi'nden bir grup bilim adamı, Çoklu Karar Verme Analizi (MCDA) diye adlandırılan bir teknik yardımıyla bu tür maddeleri, 9 kriter açısından kullanıcıya, 7 kriter açısından da diğerlerine verdiği zararları göz önüne alarak arz ettikleri tehlikeye göre sıraladı.

  Bu tür maddelerin kullanıcıya zararları arasında uyuşturucuya bağlı ölüm oranları, sağlığa ve sosyal ilişkilere etkileri gibi kriterlere yer veren bilim adamları, diğerlerine verdiği zararları ise suç, aile içi çatışma, ekonomik bedel, çevresel hasar gibi ölçütler açısından değerlendirdi.

  Elde ettikleri verilere göre bu maddeleri 100 üstünden değerlendiren bilim adamları, en zararlı maddenin 72 puanla alkol olduğunu belirledi. 55 puanla ikinci sırada yer alan eroini, 54 puanla bir sentetik uyuşturucu türü olan ''crack'', 33 puanla kristal metamfetamin, 27 puanla kokain ve 26 puanla tütün ürünleri takip etti.

  Sonuçları "Lancet Medical'da yayımlanan araştırmayı yürüten ekibin başındaki Profesör David Nutt, bu verilerin, alkolün zararlarını hedef alan bir genel sağlık stratejisi oluşturmanın gerekli bir adım olduğunu gösterdiğini kaydetti.

  AA
   
 2. gatila

  gatila Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  9 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  668
  Beğeniler:
  963
  Şehir:
  çerkezköy
  Seviye:
  Hımmm... Kokain denenebilir gibi duruyor, ha! :)
   
 3. Doğu Biçer

  Doğu Biçer Kıdemli Üye

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  29 Eylül 2010
  Mesajlar:
  211
  Beğeniler:
  190
  Şehir:
  Mersin
  Seviye:
  :) İlginç Bir Durum
   
 4. onur demirer

  onur demirer Kıdemli Üye

  Kayıt:
  18 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  328
  Beğeniler:
  325
  Şehir:
  Austin/TX
  Bisiklet:
  Marin
  Seviye:
  Mantikli aslinda. Icen adamin baskasina zarari cok, ama ceken adam oyle mi? :)
   
 5. krankmili

  krankmili Onursal Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.636
  Beğeniler:
  2.997
  Seviye:
  Bence alkol de uyuşturucu da tehlikeli.

  Yerine göre değişir.

  Adam alkollü araç kullanır, ölür, öldürür.

  Adam eroin alır, evinden çıkmaz ama kendi bedenini zehirler.

  Bence sigara uyuşturucudan da tehlikeli ama maalesef yasak değil.
   
 6. sadana

  sadana Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  2.268
  Beğeniler:
  2.592
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  Türkiye de ,yasal olmayan yabancı maddelere bakışlar çok farklı.Ama ortak nokta İnsana zarar verir ve öldürür..

  Birde ,G.pınar akrdeş sigara uyuşturucudan daha tehlikeli dedmişsiniz ama bu uyuşturcunun en az zararlısı dahi sigardan onlarca kez daha zararlı.En basiti "esrar" umarım,Sigara'dan daha zararlı demezsiniz.Bir esrar 10 paket sigaradan daha zararlıdır.
   
  Orhan Yıldırım bunu beğendi.
 7. Ahmet Gürkan

  Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2008
  Mesajlar:
  291
  Beğeniler:
  355
  Şehir:
  Ankara-Eryaman
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Alkol bağımlısı olmakla uyuşturucu bağımlısı olmak çok farklı şeyler, ikisini aynı kefeye koyup karşılaştırmaları çok yanlış bence. Alkol bağımlılığı uzun bir süreç gerektirir, alkolü içen herkes ona bağımlı olmaz, kimisi yalnızlıktan, derin ruhsal sorunlardan dolayı sabahtan başlar içmeye, öyle adama da alkolik dersin, tedaviye ihtiyacı var dersin, kimisi de ortam oldukça bir iki kadeh içer çakır keyif olur, kalkar evine gider, öyle adama da akşamcı dersin... Ama uyuşturucuyu ortam olsun diye, ara sıra muhabbet olsun diye kullananı ne gördük ne de duyduk, "arkadaşlarla toplandık iki fırt eroin çektik, sonra da evlere dağıldık sakin sakin" diyen birini gördünüz mü acaba? uyuşturucu ağır bağımlılık yapar, bulaşması kolay, kurtulması zordur... Ama alkole bağımlı olsanız bile, tedavi edilirsiniz mutlaka, uyuşturucu bağımlılığının çoğu zaman ölümle sonuçlandığını, alkol bağımlılığının ise tıbbi olarak tedavi edilebildiği gibi kişiyi alkole iten sebeplerin ortadan kaldırılması ile kendiliğinden son bulabileceğini de biliyor olmaları lazımdı bunu araştıran zatların... Bana saçma geldi böyle bir karşılaştırma...

  Bir de şunu sormak lazım bunu araştıranlara; madem ki alkol daha zararlı, üretimi ve tüketimi neden serbest bırakılıyor? Uyuşturucu üretmek de satmak da kullanmak da suçtur çoğu ülkede. Hatta bazı ülkelerde idam cezası bile uygulanıyor bunun için. Ama alkolü üretmek de satmak da tüketmek de serbest...
   
  sadana ve Burçak Erbil bunu beğendi.
 8. sadana

  sadana Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  2.268
  Beğeniler:
  2.592
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  madem ki alkol daha zararlı, üretimi ve tüketimi neden serbest bırakılıyor?

  Özellikle bu soruyu sormak istemiştim.Bilgi için teşekkürler.Özellikle sigara gibi basit bir maddeyi uyuşturucu ile kıyaslamakta cidden garip..
   
  Deniz bunu beğendi.
 9. Burçak Erbil

  Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

  Kayıt:
  30 Eylül 2006
  Mesajlar:
  892
  Beğeniler:
  2.585
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  Burada anahtar nokta alkol satışının serbest, uyuşturucunun yasak olması. Açıkça görülüyor ki değerlendirme kriterlerinden birisi "bulunma kolaylığı", ama böyle bir değerlendirme ne kadar doğru tartışılır. Alkolün yasaklanması gibi bir olayda olan sosyal içicilere olacaktır, alkolik olan (veya olacak) insanlar yine bir şekilde alkol bulacaktır.
  Ayrıca alkol de yasaklandığı anda çok daha ilgi çekici hale gelecektir. Bunu da, aslında rakıdan çok da farklı olmayan, ama yasaklandıktan sonra bir mit halini alan ve hakkında sayısız hurafe çıkan ve adeta bir uyuşturucu gibi görülen Absinthe örneğinde görüyoruz..

  Bu aynen "tabanca, nükleer başlıklı füzeden daha zararlıdır" demeye benziyor! Araştırdığınızda tabanca büyük ihtimalle nükleer silahlardan daha fazla can almıştır. Ama bu daha tehlikeli olduğunu mu gösterir??? Tamamen tartışmaya açık bir konu.
   
 10. Burçak Erbil

  Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

  Kayıt:
  30 Eylül 2006
  Mesajlar:
  892
  Beğeniler:
  2.585
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  Bu sorunun en güzel cevabı şu soru olabilir: Neden yaşamın "mükemmel" olduğu İsveç'te intihar oranı en yüksektir??? Güneş az göründüğü için mi?? Pek sanmıyorum :rolleyes: Çünkü insanlar monoton yaşayacak varlıklar değildir, bir şekilde değişik deneyimler peşinde koşarlar.

  Makul seviyede içilen bir iki kadeh de bir bakıma değişik bir deneyimdir, hayatın akışı içersinde bir renktir, ve monoton sezgilerimizi unutup bir iki saatliğine etrafa farklı bir ruh hali ile bakmamızı sağlar. Ve de uyuşturucuların aksine bir iki kullanımda bağımlılık yapmaz.

  "Yasak"lar gerçekten çok dikkatli seçilmesi gereken şeylerdir. "Yasak" da bir bakıma "bağımlılık"la eş değerdir. Birinde zorunluluktan yapmazsınız, birinde zorunluluktan yaparsınız. İnsan ikisinin de arasında kalabilecek kalabilecek kadar aklı başında olmalı!
   
 11. krankmili

  krankmili Onursal Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.636
  Beğeniler:
  2.997
  Seviye:
  "Madem ki alkol daha zararlı, üretimi ve tüketimi neden serbest bırakılıyor?" diye sormuşsunuz. Cevabı çok basit: Alkol kapitalizmin para kaynağıdır. Keza sigara da öyle. Dünyanın en önemli sanayi ürünlerinden biri tütündür.

  Siz her yasak olmayan maddenin "insanlara zararı olmayan madde" olduğunu mu sanıyordunuz ?

  Sadana, sanırım söylediğim cümle yanlış anlaşıldı. Benim o cümleyi etmemin nedeni şu: Yazıda tütün ürünleri en az zararlı olarak gösterilmiş. Benim tepkim bundan kaynaklandı. Sigara nasıl olsa yasak değil diye kullanımı oldukça yaygın bir madde. Artık tekerlemeye dönmüş, ninni gibi gelen "sigara zararlıdır" lafından bıkmış insanlar, sigaranın gözle görülür bir zararını görmedikleri için (malum, akciğerler dışardan görünmez) umursamadan sigara tüttürmekteler. Sokakta, durakta, dükkan önünde bekleşen insanların 10 tanesinin 8'inin elinde sigara var. Basit olarak addetmişsin ama sigaranın içinde 4000 çeşit toksik madde var. Facebookta iki akciğerin solunum yaptırıldığı bir video var. Biri sigara içen birinin akciğeri, diğeri içmeyen birinin. Belki görmüşsündür, eğer görmediysen bana özelden ulaşırsan sana o videoyu göndermek isterim.

  Sigara içmeyen biri zaten uyuşturucu da içmez. Yani aslolan sigara ile savaştır bence. Sigara içme yaşı 11'e düşmüştür. Şu anda da bu yazıyı okurken sigara içmekte olan insanlar vardır. Onlara tavsiyem mümkün olduğu kadar çabuk sigarayı bırakmaları. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) istatistiklerine göre, dünya ülkelerinin birçoğunda en çok ölüme yol açan nedenler arasında birinci sırayı akciğer kanseri alıyor. Bence bu oranın bu kadar yüksek olmasının nedeni sigaranın serbest olması ve zararsızmış gibi görünmesi ve gösterilmesi. Türkiye'de terörden yılda 3 bin insan, trafik kazalarından 7 bin insan, sigaradan ise yılda 100 bin insan ölüyor. Bunu ben söylemiyorum, araştırmalar söylüyor. Siz de araştırabilirsiniz.

  Ben uyuşturucunun ve alkolün zararsız olduğunu söylemiyorum, sadece araştırma kapsamında sigaranın en az zararlı madde olarak gösterilmesi tuhafıma gitti.

  Neticede sigara da, uyuşturucu da, alkol de zararlı...
   
  sadana bunu beğendi.
 12. sadana

  sadana Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  2.268
  Beğeniler:
  2.592
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  Kardeş,kızdırmak istemedik.Eğer kızdırsak ise özür dileriz.Sadece yanlış anlaşılmaması açısından konuyu açtık.Yorum ve katılımın için teşekkürler..
   
  Deniz, Recep TOPAL ve krankmili bunu beğendi.
 13. krankmili

  krankmili Onursal Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.636
  Beğeniler:
  2.997
  Seviye:
  Estağfurullah, kızmadım, neden kızayım.

  Ben ilk mesajımda yanlış ifade ettim, onu düzelttim.

  Teşekkürler.
   
  sadana bunu beğendi.
 14. Burçak Erbil

  Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

  Kayıt:
  30 Eylül 2006
  Mesajlar:
  892
  Beğeniler:
  2.585
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  Tabii ki sigara ciddi bir problem. Ancak sigara içilmesini yasaklamak da hiçbirşeye çözüm değil. Yasaklarla dünya dönmez. Bu ve benzeri problemler ancak düzgün bir eğitim ile çözülebilir. Sigaraya varana kadar neler var daha insanlığın çözmesi gereken; toplumlar karşı karşıya gelip kitle imha silahlarıyla birbirini öldürürken sigaradan kaç yüz bin kişi ölmüş önemsiz.. Sonuçta sigara içmek veya içmemek kişisel bir tercih ve her insanın bu tercihi yapabilecek bir beyni var. Öte yandan diğer insanları etkileyecek şekilde (toplu mekanlarda içmek) tamamen farklı bir konu; bunun yasaklanması tabii ki gayet doğru ve bu yasağın şu ankinden de daha iyi şekilde uygulanması gerekli.
   
  sadana ve krankmili bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

2015-04-02 15.34.13.jpg
Arkadaslar yaklasik 10 dk once arkadas ile okul cikisi eve gelirken azicik dikkatsizlik ve sov yapma derdinden oturu 10 km ile giderken pat diye yan dustum. Bisikletin gidonunu arkadas tuttu onun...
upload_2016-11-16_14-15-13.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...
1244553839068-76k4h8ffnxp0-630-354.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...