16 " kadrodaki parçaları 20" kadroya aktarmak

Konu, 'Kadrolar' kısmında Nail Acun tarafından paylaşıldı.

 1. Nail Acun

  Nail Acun Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  1 Haziran 2012
  Mesajlar:
  558
  Beğeniler:
  487
  Şehir:
  Denizli
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Konu daha önce açıldıysa kusura bakmayın arkadaşlar. 1.85 boyundayım. Alacağım bisiklet benim boyuma denk gelmiyor. Ama bisikleti de kaçırmak istemiyorum. Bisikleti alıp daha sonra 20 inç bir kadro alıp parçaları 16dan 20ye aktarmayı düşünüyorum.Bu aktarma sırasında sorun yaşarmıyım? Benim aklıma gelenler maşanın borusunun kısa kalması ve fren vites kablolarının kısa kalması. Başka bir parçada sorun yaşarmıyım? Şimdiden teşekkürler.
   
 2. GiciK eRay ADALI

  GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  6 Nisan 2009
  Mesajlar:
  829
  Beğeniler:
  737
  Şehir:
  Ankara (Eryaman) || Edirne (Merkez)
  Seviye:
  Fren vites kabloları cok buyuk sorun cıkarmaz, cıkarsa da onemli degil bbüyük masraf acmaz. Orta göbek bazen uymayabiliyor fakat aynı tarz bisikletlerde (mtb-mtb yol-yol) aynı genelde aynı genislik oldugu icin muhtemelen o da sorun cıkarmayacaktır.
  .
  Fakat senin de dedigin gibi Maşa şaft borusu uzunlugu sorun olabilir. Bu da 16lıgın ve 20ligin alın boyuna baglı tabii ki.. Genelde büyük kadrolarda alın borusu uzun olur. Burada kilit nokta biraz da alacagın 16lık bisiklette maşa şaft borusu kesilmiş mi yoksa spacer ile mi kullanılmış, kesildiyse tam mı kesilmiş yoksa biraz kısaltılıp yine spacer destegi mi almış.. Aynı inch boya sahip kadrolar arasında dahş markadan markaya modelden modele alın borusu boyu farkı oldugu bu konuda kimse kesin birsey soyleyemeyecektir.
   
 3. Murat B.

  Murat B. Forum Trolü

  Kayıt:
  23 Eylül 2013
  Mesajlar:
  2.593
  Beğeniler:
  6.082
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Yazılanlara ilaveten uyumsuzluk çıkartabilecek olanlar: zincir uzunluğu, ön aktarıcının braze-on veya kelepçeli oluşu ve kelepçenin çapı. Tabii bunlar da maşa borusunun kısa kalmasının yanında ufak sorunlar...
   
 4. ProfessionaL

  ProfessionaL Onursal Üye

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  6 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.118
  Beğeniler:
  612
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Hasan Kılınç
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  Maşa şaft borusunun aslında uyup uymayacağını çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

  Birincisi her firma 16-18-20 inç kadrolar için birbirine yakın maşa yatagı uzunluğu kullanır. Burada önemli olan sizin maşanın maşa yatağı kaç cm ve kaç cm spacer kullanılmış olduğudur. Genelde 16 inç kadrolar 10-11 cm maşa yatağı kullanırken 20 inçler 12-13 cm kullanılır. Yani siz 2-3 cm spacer kullanıyorsanız sorun olmayacaktır. Bunu da kadroyu almadan önce ölçmeniz gerekiyor.

  ikincisi almak istediğiniz bisiklet ve istediğiniz kadro ne bilmiyorum ama acera üstü set varsa aynakolda sıkıntı yaşamazsınız.

  üçüncüsü sele borusu çapı sıkıntı oluşturabilir buna da dikkat etmelisiniz. Eğer sizin parçalara uygun kadro alırsanız hiçbir sorun olmadan yeni kadroya geçersiniz ancak sele borusu çapı düşük ya da yüksek kadro alırsanız ön aktarıcı da değiştirmek zorunda kalırsınız (aparatta kullanabilirsiniz)
   
  mariokaldato bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

6.png
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
upload_2016-10-25_19-42-19.png
Daha önce açtığım konularda periyodizasyon ve antrenman planlamadan bahsetmiştim. Aynı şeyleri tekrar etmemek için açtığım konuların bağlantılarını verip, konuda anlattıklarımdan kısaca özet...
upload_2016-8-28_15-14-43.png
Konuyu açacak bir yer bulamayınca bu bölüme yöneldim; hatalıysa taşınabilir. Bir rüzgar tüneli kadar olmasa da başlıktaki soruya yanıt verecek bir ölçüm yöntemi var mıdır diye biraz araştırdım....