15 nisan -bir günde şile - 4pedalşörler

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında marule tarafından paylaşıldı.

 1. marule

  marule Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  18 Mart 2007
  Mesajlar:
  403
  Beğeniler:
  513
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Sabah 5te Kudret Abiyi karşılamak için uyandım. Kudret abi ile saat 6.40da buluşacaktık, sonra Bülent ile Tufan gelecekti ve 7.30da pedallar dönecekti. Benim uyandığım sırada Kudu çoktan tuzlaya doğru pedal basmaya başlamıştı. Bilo Kardeş ise uyanıp tostlarını yapmaya başlamış ( 11 tane olduğundan biraz erken kalkması gerekmiş), tufan ise galiba mışıl mışıl uyuyordu. Saat 6.15 de odamdan çıkıp, buluşma noktasına gittim. 6.36da kuduyu beklemye başladım, 6.42 de geldi.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Sohbet ederek Bülent ile Tufanı beklemeye başladık. Saat 7 gibi onlar içmeler köprüsünde buluşmuşlar ve buluşma noktasına doğru tırmanmaya başlamışlardı. 7.25 gibi geldiler.

  [​IMG]

  Hemen bir tanışma sonra lastiklere hava basımı, grup düzeni, tempo, gidiş geliş temposu hakkında kararlar verildikten sonra, 7.38de yolculuk başladı.

  2 rampa ve 2 iniş geçtikten sonra İstanbul Park ı gördük.
  [​IMG]

  [​IMG]


  Buraya kadar çok iyi gelmiştik. Bisikletlerden inmeden devam ettik göçbeyliye kadar. Göçbeylide 2 dk kadar bir mola verdik. Tufan burdan 1 kilo muz aldı. Hepimiz birer muz yedik ve aynen devam. Köyün içinden geçtikten sonra inişli çıkışlı rampalar başladı.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Saat 8.41 idi bu rampalara geldiğimizde. Bu rampaları bitince 160 metreden 136 metreye dik bir iniş yaptık ve ilk tırmanış başladı saat 9.12. Saat 9.36 tepenin zirvesindeyiz 237 metre. Ortalama hız 11 km/s. Sonra uzun bir iniş bizi bekliyor.61 metre yüksekliğe aralıksız iniş var ama 1-2 dk sürüyor.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Yani anlayacağınız dönüş için çok dik bir rampamız var. Burdan sonra uzun bir çıkış sonrası, bıçkıdere köyüne vardık. (Buraya kadar olan yol için detaylı yazı için https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=38498 )
   
  sports-man bunu beğendi.
 2. #2
  marule

  marule Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  18 Mart 2007
  Mesajlar:
  403
  Beğeniler:
  513
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Bu köy bisikletçileri çok seviyor galiba. Daha köyün girişinde, TAŞPINAR sularının dolum merkezinden 2 dostumuz “Nereye gidiyorsunuz, taze çay var” diyerek bizi çağırdılar. Hemen oturduk. Yemeklerimiz çıkardık, çaylar koyuldu. Sohbet muhabbet. Sonra bir de baktık biri daha gelmiş adı Baran, daha 1 yaşına yeni girmiş ama pek öyle göstermiyor. Bisiklet üstündeyken böyle bir şey görsek köşe bucak kaçarız, yolu değiştiririz ama bu sefer bize öyle iyi davrandı ki. Hatta saat 10.43te ordan ayrılırken bizimle beraber gelmeye kalkıştı.
  Biz tekrar kendimizi verdik yollara. Hedef Oruçoğlu, akabinde Ulupelit.

  [​IMG]

  Bu aşamada tırmanışlardan çok inişler var. Daha doğrusu inişlerden sonra rampalar çok zorlamıyor.

  [​IMG]

  Bıçkıderede 111m olan yükseklik, Oruçoğlu ile Ulupeliti ayıran dağın zirvesinde 212 metre. Yani 100 metrelik bir tırmanış söz konusu, uzunluk ise 5.5 km. Bu zirveden aşağıya öyle süper bir iniş varki ancak bu kadar keyifli olur, virajlı ve dik. 212 metreden 31 metreye iniyor ve uzunluk 6.4 km. Ama gelin görün ki bu iniş de 3-5 dkyı geçmiyor. Zaten aşağıya inince çok hızlı geldiğimizi ,zira saat 11.24tü ve şileye 17 km hafif inişli bir yolumuz kalmıştı, bu yolun dönüşünün bizi çok zorlayacağına dair kritikler yaptıktan sonra hiç soğumadan hemen devam ettik. Erenler ve Ahmetli köylerini geçtik. Bu yolu hızla aldıktan sonra saat 12.24 te şile sahilinde idik.

  [​IMG]

  17 kmlik bu yolu tabiki 17 km/s ortalama ile gitmedik. Yol çok güzel olduğunda çok sık durup foto çektik. Çeşmelerden sularımızı doldurduk, köpeklerle muabbet ettik. Daha doğrusu Kudu etti. Şöyleki kendisi arka takım kaptanı olarak düz yolda en arkadan geliyordu, biz ise önde 3müz değişmeli olarak ilerliyorduk. Yolda bir köpek olduğunda ilk geçene köpek bakıyor, ikinciyi görünce yola doğru çıkmaya başlıyor, 3.ye havlıyor ve Kudu ya gelince kovalamaya başlıyordu. Böyle olunca biz 3müz geçiyorduk ama Kudu durmak zorunda kalıyordu. Ortalamımız burada min 24, max 30 km/s idi. (rüzgar karşıdan geliyordu)

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Şilede uzun bir moladan sonra 14.10da tekerler tekrar döndü ve dönüş yoluna geçtik. Giderken önümüzden gelen Karadeniz rüzgarı, dönüş yolunda bir yere kadar bize yardım etti. 17 kmlik hafif eğimli yol bittiğinde saat 15.14te, eminin daha sonraları “Ölüm rampası” olarak adlandırılacak rampaya geldik.

  [​IMG]
  Hafif eğimli yol

  [​IMG]
  Ölüm rampasının başlangıcı

  İlk önce 1.5kmde 31 metreden 165 metreye çıktık ki bu yolu 7-8 km/s ortalama ile 13 dkda aldık. Ama o 13 dakika bize 30 dakika gibi geldi. Bir 10 dk dinlenme bolca su içme ve enerji barı yeme sonrası yola devam ettik. 2. Etap tırmanış ile tekrar Oruçoğlu köyüne vardık. Oruçoğlundan sonra giderken çıktığımız rampaları inerek Bıçkıdereye vardık. Saat 16.06da 1 dağı aşmış bıçkıdereye varmıştık. Aynen devam edip, 2 dağın eteklerine hemen vardık. 16.27de önümüzdeki dağı tırmanmaya başladık ve 176 metrelik ilk etabı tamamlayınca, 16.32de hemen mola verdik. Zira bu 2 dağ üstüste gelmişti ve çok yorulmuştuk. Yemekler çıkarıldı, karınlar doyuruldu, sular içildi. Sonra 2.etap tırmanışa geçildi. İnişli ama çoğunluğu dik rampalar olan 2.etap tırmanış ile 237 metreye çıktık. Ondan sonra Göçbeyliye kadar sürekli iniş, göçbeylide kısa mola.

  [​IMG]
  İniş dediysek arada bunları çerez niyetine yedik

  Sonra uzun bir tırmanış sonrası İstanbul Park a vardık. Burdan sonra 2 uzun rampa ve 2 kısa iniş vardı. İlk iniş sonrası Istanbul Parkın yanından tırmanmaya başladık. Bu rampa bitince hemen diğer iniş sonrası son rampayı tırmanmaya başlamadan bir mola verdik. Bu molada Kudu ve Bülent dizi ağrıdığı için yürüyerek çıkmaya karar verdiler. Sonuçta sağlık daha önemli idi ve kendi sınırlarını bilip kararında bıraktıkları için burdan kendilerini kutluyorum. Çoğu amatör gibi yola devam edip rampayı çıkıp başardığını sanan ama sonra ömür boyu diz ağrısı çeken insanlardan olmadılar. Tufanla bende yürüme hızında onlara bisikletimizle eşlik ettik. Bu rampada bittikten sonra Tuzlaya kadar sürekli iniş.
  19.15te sabah buluştuğumuz yerde idik. Bende 125 km yazıyordu, okula kadar 2 km daha vardı. Ama Kududa 150 km yazıyordu ve daha 30-40 km yolu vardı, aynı şekilde tufanda bisikletle beşiktaşa gidecekti, Bülentinde evine kadar bir 20-25 km yolu vardı. Veda fotoları çekildikten ve biraz dinlendikten sonra yollarımız ayrıldı.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Tur benim için çok keyifli idi. Bu yol hattında haftaiçi olmasından kaynaklı hiç trafik yoktu. İstanbul Parktan sonra asfalt yol çok az. Genelde stabilize. Özellike Oruçoğlu-Ulupelit arasındaki dağ yolu çok bozuk ve çok yoruyor. Benim için yol toplamda 127.58 km, ortalama 16.89 km/s, maximum 55 km/s hız ve toplam pedal çevirme 7.33 saattir. Bu yola çıkacak arkadaşların yanına bol bol yiyecek ve enerji verecek şeyler almaları şarttır. Kondisyonsuz çıkılabilecek bir yol değildir. Giderken dönüşe göre göreceli olarak kolay, dönerken gayet dik rampaların olması yolu çok zorlaştırmakta. Belki bu rampalar gidişte olsa o kadar zorlanılmayabilir.
  Kudu, Tufan ve Bülent çok çok teşekkürler, süper bir tur yaptık. Her ne kadar Tufan gidecek olsa da bu yol yerinde duruyor, pedallamaya devam. Tufan sen de dönünce bize katılırsın.
  Not: detaylı harita için
  http://www.mapmyride.com/ride/turkey/istanbul/561123986416027466

  [​IMG]


  yükseklik grafiği (GPS ile ölçüm)
  [​IMG]

  Yükseklik grafiği (Google Earth ölçümü)
  [​IMG]
   
  serhad, sports-man, five ve 18 kişi daha bunu beğendi.
 3. globaldriver

  globaldriver Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2008
  Mesajlar:
  376
  Beğeniler:
  349
  Şehir:
  Dubai
  Adı:
  Ugur Bilgili
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  İlk yorum benden olsun, arkadaşlar sizleri tebrik ederim gerçekten çok güzel bir tur olmuş, süper bir ekip olmuşsunuz. Artık 2 mayısta bizde düşücez yollara inşallah.Fotoları görünce imrendim valla :)
   
  Tufan Yuzseven ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
 4. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.134
  Beğeniler:
  43.649
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  marule dostum:in: :in: :in:
  ellerine sağlık
  gerçekten mükemmel bir turdu keşfettiğimiz yeni yerler buna değdi:in:
  artı sabancı üniversitesine gelirken dönüşte o son rampada eğer yürümeseydim
  bisiklet hayatım biterdi sağ dizden bir bıçak darbesi hissettim ve yürüdüm
  tuzlaya kalan son 10 km yi götüremezdim fakat buna rağmen
  tuzlaya vardığımızda ikinci işaretini verdi diz
  ve tufan hocaya dedim baba
  ayneeeeeeeeeeeeeeeen trene binelim dedim
  şimdi iyiyim gençliğimde nasıl gitmişim bodrumlara o vakit 24 yaşındaydım
  bu vücut içimizde çürüyor ve biz bunu kabulleneceğiz
  vücudumda eksilen hücreler benim en büyük kayıplarım bunları beynimle kontrol edebilme şansım yok o vakit yaşamın anlamı gerçekten bu bedeni çürütmekten geçiyor (tabi içki ve sigara içerek abur cubur yiyerek değil )
  panzerler başardı ve mahşerin dört atlısı sırat köprüsünden geçti
  tufan hoca bizim için büyük eksiklik sağ kolum gitti
  ama genede gelecek biliyorum artı bilo kardaş bu adam gerçekten müthiş bir adam kesinlikle onda bir yazarlık ruhu var ve bir roman yazacak o
  inanıyorum ve sen uslanmaz rampa delisi ve genç dostum senle bu yolu daha gideceğiz ve üzülerek birazda içim buruk olarak tufan hocayı erikliden uğurlayacağız ve onunla son kez pedallayacağız acaip eğleneceğimi hissediyorum
  robocop
  mahşerin 4 atlısı
  artık mahşerin yenilmez şovalyeleri ünvanını almıştır
  4 şovalye
  :in:
   
 5. Ferdi ONAT

  Ferdi ONAT Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  26 Kasım 2006
  Mesajlar:
  870
  Beğeniler:
  520
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  Sizleri can-ı gönülden tebrik ederim.
   
  Tufan Yuzseven ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
 6. Kamil Tabak

  Kamil Tabak Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  556
  Beğeniler:
  1.811
  Şehir:
  Keşan, Edirne
  Seviye:
  Geziniz ve ekibinizle hoş bir yolculuk yapmanıza değmiş. Yaşlar ilerleyince sınırları bilmek ve zorlamamak lazım. Bu arada Erikli nerenin Eriklisi ? Saroz'un incisi Erikliden bahsediyorsanız Keşan'da yaşıyorum ve Eriklide yazlığım var. Tanışmak isterim sizlerle. Tabiii adres doğruysa :)))
  sevgiler
   
  Kudret Kurtcebe ve Tufan Yuzseven bunu beğendi.
 7. Tufan Yuzseven

  Tufan Yuzseven Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  494
  Beğeniler:
  410
  Şehir:
  beşiktaş/yıldız
  Seviye:
  ellerine sağlık mert..
  harika anlatım, resimler ve grafikler için ne kadar teşekkür etsek az...
  bir defa daha yaşadım diyebilirim bu konuyu okuyunca.
  bu yolu tekrar tekrar gitme isteği var içimde...
  aklıma geldikçe, vücudumdaki yorgunluğu hissettikçe gülümsüyorum.
  amacımız da bu değilmiydi zaten, eğlenmek, spor yapmak, güzel şeyler paylaşmak ve hafızalarımıza kazınacak müthiş anılar yaşamak.
  bana sorarsanız bunların hepsine fazlasıyla sahibiz artık:D

  seferden dönüşümü ipple çekiyorum. sizlerle beraber nice müthiş turlar için şimdiden heyecanlıyım...

  kudret abim, bülent, mert hepinize ayrı ayrı binlerce kez teşekkür ederim.
  parkur muhteşemdi, ekip muhteşemdi, manzara muhteşemdi, doğa muhteşemdi, trafiksizlik muhteşemdi. daha ne olsun ki:D
   
  Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
 8. Aytekin Erzan

  Aytekin Erzan Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.575
  Beğeniler:
  2.422
  Seviye:
  vaybe bu içimde br eksiklik olarak hep kalacak....
   
  Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
 9. Tufan Yuzseven

  Tufan Yuzseven Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  494
  Beğeniler:
  410
  Şehir:
  beşiktaş/yıldız
  Seviye:
  bence 2 mayısa kadar eksiklik olabilir fakar o tarihten sonra içinizi huzur kaplayacak:):in:
   
  Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
 10. cedrick41

  cedrick41 Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.168
  Beğeniler:
  1.565
  Şehir:
  izmit-merkez
  Seviye:
  çok güzel bir gezi olmuş ayağınıza kuvvet!:)
   
  Tufan Yuzseven ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
 11. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.134
  Beğeniler:
  43.649
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  kamtab bisiklet dostum
  erikli çınarçık erikli bu pazar gideceğiz tufan arkadaşımızın jübilesini yapacağız
  aramızda sizi görmek bizi sevindirir
   
 12. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.134
  Beğeniler:
  43.649
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:


  ya baba
  allah için 6 ay sonra gel gelişini bu yolda kutlarız bu yol çok gizemli çok
  gerçi bu yolu daha gideceğiz ve senin kulaklarını çınlatacağız
   
  Tufan Yuzseven bunu beğendi.
 13. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.134
  Beğeniler:
  43.649
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:

  nerdesin arkadaş
  bu ne biçim hastalık bir an önce iyileş 2 mayısı yakala
  derim
   
  Tufan Yuzseven bunu beğendi.
 14. Selim Üsel

  Selim Üsel Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.032
  Beğeniler:
  1.527
  Şehir:
  BURSA
  Seviye:
  Güzel bir gezi ve güzel bir anlatım olmuş. Ayağınıza sağlık.
   
  Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
 15. sporcu71

  sporcu71 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2008
  Mesajlar:
  314
  Beğeniler:
  451
  Şehir:
  Bursa-Artvin
  Seviye:
  Ayaklarınıza sağlık çok güzel gezi olmuş. Kudu nun dizindeki ağrı sebebiyle örnek bir davranış göstererek kendini daha fazla zorlamayarak yürümesini alkışlıyorum.Ayrıca kendisine büyük geçmiş olsun diyorum.Ve ihtiyarlık kelimesi ona yakışmıyor.Allah ın izni ile daha uzun yıllar sağlıklı mutlu pedaller diliyorum. (Mahalleden tanıdığım bir hacı amca 86 yaşında 40 yıldır bisiklete bindiğini ve sağlığını bisiklete borçlu olduğunu söylüyor)
   
 16. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.134
  Beğeniler:
  43.649
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  dostum çok teşekkür ederim
  benimde amacım o
  80 inde bile bisiklet üstünden düşmemek
  bisiklet üstünde kibirli olunmaz bu sporu komplekssiz yapmalı en büyük benim
  beni kimse geçemez diye bir şey yok
  ben her zaman bisiklete binmek için binerim biniş felsefem hep bu olmuştur
  esen kal
   
  Tufan Yuzseven bunu beğendi.
 17. Tufan Yuzseven

  Tufan Yuzseven Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  494
  Beğeniler:
  410
  Şehir:
  beşiktaş/yıldız
  Seviye:
  dimi ama abicim.
  bak kerem bize toz yutturuyor, arkadan ''hooooop yavaş boğulduk'' diyoruz,
  bülent toz yutturuyor, ''yuuuuuh yavaş be kardeşim'' diyoruz.
  ama ben geçmeliyim bu adamı demiyoruz, yarış mı yapıyoruz değilmi ama:D

  hee bülentin yokuş aşağı gidişi ve o süratle karşısına gelen rampaların yarısını bedavadan çıkmasına, aynı yerde ben 27 de pedal basarak anca bülentle aynı şekilde gidebilmeme ''gıcık'' olmuyor değilim:D

  seviyorum ulen işte bisikleti, sele üzerinde kıç çürütmeye bayılıyorum desem yeridir hatta:D
   
  Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
 18. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.134
  Beğeniler:
  43.649
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  doğru dersin tufan hoca
  ağır olan çabuk iner ben hafif olduğum için yokuş aşağı inişlerim
  hikaye oluyor bir hesap kitap yapayım bisiklet 11 kilo artı ben 65.5
  toplam 76.5 pedal basarak inmem gerekiyor biloyu yakalamak için
  genede yakalayamadım iyimi
   
  Tufan Yuzseven bunu beğendi.
 19. Tufan Yuzseven

  Tufan Yuzseven Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  494
  Beğeniler:
  410
  Şehir:
  beşiktaş/yıldız
  Seviye:
  abi dur sen, ben onun diskleri bir sabote edeyim de görelim bakalım nasıl oluyormuş:D:in:
   
  Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
 20. Cool_uzak

  Cool_uzak Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  8 Aralık 2008
  Mesajlar:
  545
  Beğeniler:
  672
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Mert arkadaşıma yazı ve resim düzenlmeleri için tesekkür ederim. :003: Birde turda tam techizat hazırdı kendisi...Bunu istatiklerden rahatlıkla anlıyoruz. :in:

  Gelelim benim rampa inislerden sonra rampaların yarısını beleş çıkma meselesine..:eek:

  Ne demek bu yahu? Hiç çıkamayacakmısım gibi nedir bu böyle !!!?.. :10:

  Bakın yanlış anlayanlar olacak. Şişman ve hımbılız ama yok öyle .. Beleşçilik.. Hakediyorum o kadarını da aynı zamanda.. Şişmanım ben...:D Heceliyorum ŞİŞ-MAN :D Bu hale gelebilmek için çok çalışıyorum ben. :box2:

  Misilleme yapasım geldi. Yapıyorum.:in:

  Tufan bey..Tufan bey.. Rüzgarlı havalarda beni hızla giden bir damperli kamyon gibi kulanarak uçtuğunuz zamanları hatırlatırım... Buna ne diyeceksiniz? Yaşaşın kötülük... :p

  Ne çemkirdim ama?:)

  Artı bu yolu herkes bir kere mutlaka yapmalı arkadaslar. Zevkli ve uzun olmasının yanında herkesin kesinlikle kendisini bir kaç basamak aşacağı parkur diyorum. Sonrasında sizi ne keser onuda bilmiyorum açıkcası. :rolleyes:

  Kel şişman hımbıl ve öyle biri işte...:cool:
   
  Tufan Yuzseven ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-10-18_9-54-57.png
Soru basit aslında: Arkadaşlarınızla yaptığınız bir performans turunda veya bir yol yarışında kaç kez rekabete girdiniz ve bu rekabetin sizi ne kadar yorduğunu görme şansınız var mı? Not: Bu...
upload_2017-1-31_11-13-15.png
Her bisikletçinin güçlü ve zayıf yanları var. Kesin olan şu ki, her yönden güçlü bir bisikletçi olamazsınız. Popüler bir örneği vereyim: Hem iyi bir sprinter hem de iyi bir TT yarışçısı...
Website_Drafting_Image_10m_2048x2048.png
Merhaba forumdaşlar :) Aslında başlığı "Drag nedir? Yenir mi?" yapmayı düşündüm ama bu bir Drag'a giriş konusu değil, Drag'ın ne olduğunu zaten bilenler için beyin yakan bilgiler içeren bir makale...