12 yaşından küçükler bisiklete binemez!

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
zaman gazetesinin pazar ekinde çıkan haberi sizlerle paylaşmak istedim.

12 yaşından küçükler bisiklete binemez!

MEHMET YATKIN
12 yaşından küçüklerin sokak aralarında bindikleri bisiklet ile trafik ihlali yapmaları durumunda kendilerine ve ailelerine 52 YTL ceza kesileceğini biliyor muydunuz? Tabii ki bilmiyordunuz. ‘Bisiklet binmeye ceza olur mu?’ demeyin, kanun yapıcı her şeyi düşünmüş. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 37. maddesine bakmanız yeterli olacak. Bahar gelmek üzere, şimdi bisikletleri depolardan çıkarma zamanı. Sadece depolardan çıkarmak yetmeyecek, bakım yapılacak tabii ki, pedal, fren kontrolü yapılacak, zincir yağlanacak, tekerleklerin havası kontrol edilecek. Özellikle çocuklar için boş vakitlerin en vazgeçilmez oyuncağı; bisiklet... Ama işin bir de hiç görünmeyen yüzü var; alan olmadığı için araç trafiğine çıkan çocuklar hem kendi hayatlarını hem de trafikte ilerleyenlerin hayatlarını tehlikeye atabiliyor. Gazete köşelerinde sık sık bu türden haberler görmek mümkün. Peki bu işin hiçbir kanuni düzenlemesi yok mu? Boşluk yok tabii ki, bisiklet kullanıcıları için de kanunlar çıkarılmış.
Çocuklar, bisiklet yolunda veya parkta bisiklete binmeleri durumunda herhangi bir kanuni sorumlulukla karşı karşıya kalmıyor; ancak araç trafiğinde, hatta sokak aralarında bisiklete bindiklerinde 12 yaşından küçükler, kural ihlali yapmaları halinde 52 YTL’lik cezaya çarptırılabiliyor. Bu kural sadece çocukları değil, ailelerini de bağlıyor. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 37. maddesine göre sürücü belgesi almaları zorunlu olmamakla beraber bisiklet kullananların 11, motorsuz taşıtları kullananların 13 yaşını bitirmiş olması, bedeni ve ruhi bakımdan da sağlıklı olması zorunlu. Bu maddeye istinaden 2007 yılı Trafik Para Ceza Yönetmeliği’nde, “11 yaşını bitirmeden bisiklet kullananlara ve kullandıranlara 52 YTL ceza kesilir. Peşin ödenmesi durumunda ise ceza 39 YTL’ye düşürülür.” hükmü yer alıyor.

Avukat Ali Rıza Özkan, kural ihlali yapmayan çocukların cezai müeyyideye uğramayacağını; ancak her an tehlike içinde olduklarını söylüyor. Özkan, Türkiye’deki birçok ilde bisiklet yolunun olmadığına işaret ederek, “12 yaşından küçük çocuklar trafik ihlali yaparsa sadece kendileri değil, aileleri de cezalarla karşılaşabilir.” diyor. 12 yaşından küçükleri araç trafiğine çıkmamaları hususunda uyaran Özkan, “Trafiği riske atan çocuklar hiç beklemedikleri cezalarla karşılaşabilir. Çünkü kanuna göre bir kural ihlali söz konusu olmuştur. Aslında yolların bisiklet kullanmaya elverişli olmaması da ayrı bir sorundur. Çocuklar, genelde bisiklete sokak aralarında biniyor. Bir an önce düzenlemelerin yapılması gerekir.” diye konuşuyor.

Bisikletçi çocuklara eğitim semineri

Cezaların farkında olmadan bisiklet ile trafiğe çıkan çocuklar, aslında hayatlarını tehlikeye atıyor. Çocukların tehlikenin bilincinde olmaları için Doğal Afetler ve Yol Güvenliği Eğitim Derneği (DAYGED) tarafından eğitim seminerleri düzenleniyor. 12 okulda yapılması planlanan eğitimlerde, genel trafik kurallarının yanı sıra bisiklete binerken yapılması gerekenler de anlatılıyor. “Trafik ve Yol Güvenliği Eğitimi Programı” adı altında gerçekleştirilen eğitimler; Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Nurettin Bilgen’in koordinatörlüğünde; Dentaş İlköğretim Okulu Trafik ve Çevre Bilgisi Formatör Öğretmeni Tevfik Yusmak ile Bilim Sanat Merkezi Müdürlüğü Trafik ve İlkyardım Formatör Öğretmeni Abdullah Başgün tarafından veriliyor. Tevfik Yusmak, öğrencilere, “Çok sevdiğimiz bisiklet bizi öldürebilir.” uyarısında bulunuyor. Çocukların en çok bisiklet ile kaza yaptığını vurgulayan Yusmak; çarpışma, duran araca veya cisme çarpma, hayvana veya insana çarpma, trene çarpma, yoldan çıkma ve topraktan kayma şeklinde oluşabilen kazaları önlemenin yolunun bisiklet binme kurallarına uymaktan geçtiğini belirtiyor.

--------------------------------------------------------------------------------

Yollarda bisikletle zikzak yaparak gitmeyin!

“Araçların gelip gittiği yollarda bisiklete binebilmemiz için 12 yaşında olmamız gerekir.” diyen Yusmak, çocuklardan şu konularda dikkatli olmalarını istiyor:

* Araçların yoğun gelip-gittiği yollarda bisiklet binmemiz çok tehlikelidir.

* Bisiklet binerken elimizde paket poşet taşımamız tehlikelidir.

* Bisikletimiz tek kişiliktir, iki kişi binmemiz çok tehlikelidir.

* Bisikletle giderken hareket eden araçların arkasından tutunmak tehlikelidir.

* Gece araçların gelip-gittiği yollarda bisiklet binmek tehlikelidir.

* Bisiklet kullanırken cep telefonu kullanmak da tehlikelidir.

* Bisiklet binerken ellerimizi direksiyondan bırakmamalıyız.

* Bisikletimizin teknik donanımının tamam olması gerekir.

* Fren, ışıklandırma ve fark edilme işaretlerinin olması gerekir.

* Yollarda bisikletle zikzak yaparak gitmemeliyiz.

* Yağışlı havalarda bisiklet binmek tehlikelidir.

• Beğen
Tepkiler: Ozge Deniz
Scudo

Ozge Deniz

Forum Bağımlısı
Tepki
328
bisiklete binmek kısıtlanmamalı hangi yaşta olursa olsun.ama ailelerede iş düşüyo.çocukları salıyolar yola.kontrol etmiyolar bile.ani çıkışlar yapıyolar,zik zak çiziyolar ve oyun gibi geldigi için seslensen duymuyolar.gerçekten egitim seminer vs. şeyler şart.Allah korusun.kazasız belasız sürüşler dilerim hepimize.bu çok güzel bi başlık.teşekkürler Nuri Abi...

• Beğen
Tepkiler: nuriaktürk

İsmail Ağıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
833
keşke bizim ülkemizdede bisiklete binen herkez kask kullansa hem güvenlik hemde görüntü süper olur