12 V Akü ile Hoparlör

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Yusuf Bulut tarafından paylaşıldı.

 1. Yusuf Bulut

  Yusuf Bulut Yeni Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  17
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  12 V Akü ile Hoparlör Çalıştırabilir miyim ?
   
 2. Enis Özer

  Enis Özer Kıdemli Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2008
  Mesajlar:
  303
  Beğeniler:
  63
  Şehir:
  Mersin
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Tabiki çalıştırabilirsin ancak yüksek bir çıkış gücü bekleme. Yalnız akü direk hoparlöre bağlanmaz, araya anfi devresi gereklidir.
   
 3. Ersin Erbeden

  Ersin Erbeden Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  1 Haziran 2011
  Mesajlar:
  448
  Beğeniler:
  231
  Şehir:
  Kayseri
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  basit bir devre ile 2x22 RMS elde edersin 12 voltla.5-6 liralık bir devre iş görüyor.
   
 4. Piskiletci

  Piskiletci Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.959
  Beğeniler:
  2.998
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Akünün gerilim değeri ile akım değerini çarpıp kaç wattlık hoparlör çalıştırabileceğini bulabilirsiniz. Örneğin: 12V 3A bir aküde P=12x3=36watt tır. O aküye anfide koysan 36wattan fazlasında(Örneğin 300w lık hoparlörde) seste bozulmalar olur.
   
 5. Enis Özer

  Enis Özer Kıdemli Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2008
  Mesajlar:
  303
  Beğeniler:
  63
  Şehir:
  Mersin
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Kesinlikle yanlış bilgi. Öncelikle akü üzerindeki değerler akünün verebileceği amper değeri değildir. Dikkat ederseniz akü üzerinde 3 A/h yazar. Bunun anlamı şudur: aküden 3 A sabit yük çekerseniz 1 saat dayanır. 12V 3A 'lik bir aküden 70 Amper çok rahatlıkla yine alırsınız ancak akü daha hızlı bir biçimde deşarj olacaktır. İkinci olarak bir anfinin çıkışı bu şekilde hesaplanmaz. Güç kaynağının 12volt olduğunu varsayalım. Hoparlörde 8 ohm olsun. V=i.r kanununa göre 12=i.8 'den burada i yani akım 1.5 Amper olur. bununa 12X1.5 ile çarparsak 18 watt gibi bir güç yapar. Ancak bu anfinin peak yani anlık değeridir. RMS yani ortalama değer formülü çok uzundur yazarsam kimse anlamaz(birçok bilgiye sahip olmak gerek) kısaca 1.41'e bölün. 18/1,41= 12.7 Watt gibi bir değer yapar. Yani çıkış gücünü arttırabilmek için hoparlör empedansını mümkün olduğunca düşürmek gerekir. Çok 2 ohm gibi bir hoparlör bulabilirseniz daha yüksek çıkış gücü elde edebilirsiniz. Ayrıca 3. olarak hoparlörün gücünün hiçbir önemi yoktur. 10 Watt'lık anfiye isterseniz 1000 Watt hoparlör takın yine çok rahat çalıştırır. Önemli olan dediğim gibi hoparlörün empedans değerinin anfi ile uyumlu olmasıdır. Son bir düzeltme, 36 Watt fazlasında yazmışsınız ancak bir anfi peak değerinde daha fazla güç veremez. kısacası seste bozulmalar anfinin rms değerini aştıktan sonra başlar, maksimum bozulma peak değerine ulaştığında olur ve büyük ihtimal anfi arıza yapar yada hoparlörü yakar zaten.
   
  Piskiletci bunu beğendi.
 6. Piskiletci

  Piskiletci Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.959
  Beğeniler:
  2.998
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Verdiğim bilgi yanlış değil bu anfi-hoparlör işi başlı başına bir bilim dalı gibidir yukarıda anlaşılması için basit bir dil kullandım, bildiğinizin aksine seste bozulma RMS nin altında başlar, düzenlersek 36rmslik bir sisteme 300rms lik bir hoparlör bağlanırsa ses bozulur, nedeni ise daha yüksek güçte bozuk sinyal yollamasıdır. RMS değerini aşınca hoparlör tuzla buz olur. Anfi çıkış gücü öyle hesaplanmaz demişsiniz, zaten bende öyle birşey yapmadım, orada komple sistem olarak değerlendirdim. Sizin hesapladığınız şeye gelirsek oda yanlış, osilaskopsuz, true rms metresiz, dirençsiz... Hesaplama yapılamaz. Yukarıda uyguladığınız ohm kanunuda yanlış, arada anfi yokmuş gibi davranmışsınız, anfide kondansatör gibi devre elemanı var(R-C devresi) ve salınımın kompleks empedansı bulunmalı. V=IxR deki r nin yerine z yani empedans gelmeli doğrusu V=IxZ olmalı. Ayrıca peak anlık değer değil tepe değeridir. Burada birbirimize birşeyler anlatarak kafa karıştırmayalım.
   
 7. Enis Özer

  Enis Özer Kıdemli Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2008
  Mesajlar:
  303
  Beğeniler:
  63
  Şehir:
  Mersin
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Benim anlattığım hesaplamalar tamamen ideal durumlardaki hesaplardır. Ayrıntıyı merak eden varsa anlatabilirim ancak alternatif akım devrelerine girersek işin içinden çıkamayız. Bu işin halk dilinde en basit ve kestirme yöntemidir. Yoksa çıkış gücü her frekansta farklı olacağı gibi, hoparlörün verimi, içerisinde kullanılan bobinin kalitesi, havadaki nem oranının hoparlörü kağıdı üzerindeki etkisi, anfinin feedback hattının kalitesi, anfi bias sınıfı,anfide kullanılmış tranzistorlerin kazancı vs bunun gibi yüzlerce etken var. Ayrıca hiçbir anfi ve hoparlör devresi %100 verimli olamayacağına göre mutlaka o güce ulaşılamaz. Ses sistemleri ile hobi olarak uğraşıyorum yıllardır. Bu arada peak diyerek bahsettiğim zaten tepe değeridir, anlık değerlerin en büyüğü.