12. Gün… Batı’dan Doğu’ya, Orta Anadolu Turu…

Necati Bilgen

Daimi Üye
Kayıt
28 Temmuz 2005
Mesaj
337
Tepki
803
Şehir
Bakırköy, İstanbul
13 Ağustos 2006, Pazar
Şarkışla - Sivas

Sigarasız, alkolsüz, sporla içiçe yaşayan 68 yaşındaki bir insanın, bisiklet üstünde Anadolu yollarındaki serüveni…

Batı’dan Doğu’ya, Orta Anadolu Turu devam ediyor... Bugün 12. gün ve Şarkışla'dan Sivas'a doğru pedal basacağım... Saat 09:20... Yola biraz geç çıkıyorum. Sol tarafımda demiryolu yola paralel devam ediyor. Saat 10:50'de, 18,47 km'deyim ve termometrem hava sıcaklığının 30° olduğunu gösteriyor... Ufak bir tırmanıştan sonra Tır'cıların park ettiği küçük bir benzin istasyonuna çay ümidiyle giriyorum.

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/sivas/28.jpg
Sivas'a giderken ufak benzincide Tır şoförleriyle... (Şarkışla çıkışı 9,47. km)

Bir çay ocağı gibi odada, altı kişi masa etrafında oturmuşlar, demlikten çay içiyorlar. Bana da ikram ediyorlar. Yolumu anlatıyorum, hayret ediyorlar. SİGARASIZ yaşamın daha güzel olduğunu anlatmaya çalışıyorum. İçlerinden biri hariç, bana katılmasına rağmen, uzun yolda tek uğraşımız bu diyorlar. O bir kişi ise, tek dostum bu diyor ve annesinden, babasından, eşinden daha vefakar olduğunu söylüyor. Ya sıhhatin diyorum. Şimdiye kadar bir şey olmadı diyor.

Haydi bir hatıra fotoğrafı diyorum masa etrafında toplanıyoruz. Yüklü olarak Gaziantep'ten Samsun’a, oradan feribotla Rusya’ya gidiyorlarmış. İyi yolculuklar dileyip yola çıkıyorum.

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/sivas/29.jpg
Şarkışla'dan sonra 19. km'de bir hemzemin geçidi...

Yol dar ama, ince asfalt demiryolu ana yol seviyesinde bir hemzemin geçiti kalaslarla yola açmışlar ilgimi çekiyor, bisikletimle ortasında durup fotoğraflıyorum. Biraz ileride küçük, fakat camları tahta panjurlarla kapalı çalışmayan Gücük tren istasyonunu görüyorum...

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/sivas/31.jpg
Sivas'a gidişte yeni yolun tırmanış bölümü...

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/sivas/32.jpg
Malatya - Sivas Kavşağı...

32. km'den sonra yol genişliyor, ama 2300 metrelik epey dik bir tırmanış yapıyorum. Sivas’a 25 km kala, dört yönlü bir kavşağa geliyorum. Sağ taraf Malatya’yı, karşı taraf Sivas'ı gösteriyor... Sivas yoluna giriyorum. Hemen kenarda bir dinlenme tesisi ve lokanta var. Sıcak bir çorba içip, sularımı tazeleyip, çıkıyorum.

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/sivas/34.jpg
Sivas girişi...

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/sivas/35.jpg
Sivas şehir merkezine doğru...

Çıkışımdan hemen sonra yol darlaşıyor ve iniş başlıyor. Birkaç çıkış ve inişten sonra Sivas girişi genişliyor. Bir müddet sonra Öğretmenevini buluyorum. Birden hatıralarım canlanıyor. 1959 yılında askerliğimin eğitimini burada yapmıştım. Dudakları patlatan sıcaklığı, ilk defa çıktığım hasretliği, bir kepçe su içme mücadelemi, kışın kar ve dondurucu soğuğu burada yaşamıştım, kaldığım beş ay boyunca. Sonrasında dağıtımım İstanbul Askeri Basımevi'ne çıkmıştı.

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/sivas/38.jpg
Sivas Öğretmenevi...

Öğretmenevi çok güzel ve büyük. Odaya yerleşip banyo yaptıktan sonra, şehri bisikletimle gezmeye çıkıyorum. Yakındaki tarihi Meydan Camisi 1564 yılında Koca Hasan paşa tarafından yaptırılmış. Öğle ve ikindiyi kılıp, Valilik Binası ve Meydanını hatırlıyorum. 47 yıl sonra burada fotoğraf çekiyorum. Biraz aşağısında, bizim zamanımızda askerin girmesi yasak olan büyük PTT binası yerinde duruyor.

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/sivas/36.jpg
Sivas Valilik binası... 1959 yılında askerliği (temel eğitimi) Sivas'ta yaparken, çarşı izininde buradan geçerdik...

Buradan biraz aşağıda olması gereken ağaçlı çay bahçesi yok, yerinde büyük binalar yükselmiş. Buradan 1271 yılında yapılan Çifte Minare'yi, hemen arkasında 1217-1218 yıllarında Selçuklu Sultanı İzzettin Keykavus tarafından yaptırılmış Şifahiye Medresesini görüyorum. Buralarda yoğun insan trafiği var, hava da kararmaya başlıyor.

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/sivas/37.jpg
Sivas akşamında Çifte Minare önünde...

İkinci bir caddeden inerken sağ tarafta Bolulu Hasan Usta'nın Sütlü Tatlıları dükkanı beyazlığı ve temizliği ile ilgimi çekiyor, giriyorum. Özlemini çektiğim dondurmalı Tavukgöğsü hoşuma gidiyor. Bu sırada karşı sıradaki Yeni Paşa Camisi'nden akşam ezanı okunuyor, girip namazı kılıp yola devam ederken, Çorbamda Çorbam dükkanını görüyorum. Vitrinindeki sekiz madeni kazan dikkatimi çekiyor, içeri dalıyorum. Burada sadece sekiz çeşit çorba ve kurufasulye var. İşkembe çorbası iyi gidiyor. Tatlıdan sonra çorba, öyle denk geldi... Bir daha dışarı çıkmamak için, önünden geçtiğim Hal'den üzüm alıp otele dönüyorum...

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/sivas/harita.jpg
Şarkışla - Sivas yol güzergahı...


12. Gün… Batı’dan Doğu’ya, Orta Anadolu Turu…

13 Ağustos 2006, Pazar
Şarkışla - Sivas

Çıkış saati : 09:20

Varış saati : 16:10

Yapılan km : 88,74

Pedal basma süresi : 05:03:08 saat

Ortalama hız : 17,56 km

Yüksek hız : 55 km
 
Scudo

Erkut Yiğit

Forum Bağımlısı
Kayıt
23 Kasım 2004
Mesaj
937
Tepki
828
Şehir
Ankara
Teşekkürler... Her zamanki gibi mükemmelsiniz...

Fotoğraflar da çok güzel, fakat şu dış tarafı karartan ve içe doğru açılma efektini vermeseniz daha iyi olacağı kanaatindeyim. Fotoğraftaki ayrıntılar bazen görülmüyor, ilgili efekt uygulanmasa daha iyi olur diye düşünüyorum.

Herşey için teşekkürler, ayağınıza yüreğinize sağlık...
 

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Kayıt
27 Şubat 2006
Mesaj
2.661
Tepki
4.867
Şehir
Türkiye
Yollar yollar...

Başı sonu olmayan yollar. Ne kadarda güzeller. Yolların aralarına serpiştirilmiş şehirler.. Hepsi birşeyi ile ünlü. Güzelim vatanımın heryeri çok güzel. Bisikletle olunca bu güzellikleri daha iyi anlıyorsunuz ve görüyorsunuz. 20 yıl bir fiil bu yolları gidip geldik ama sadece gitmekmiş bizimkisi. Gezip dolaşmak isterdim. İnşallah ilerleyen aylarada atacam kendimi yollara.

Sevgili Necati Amcacım paylaşımın için çok çok teşekkürler.. Ellerine ve ayaklarına sağlık.

Sevgiler...
 

Necati Bilgen

Daimi Üye
Kayıt
28 Temmuz 2005
Mesaj
337
Tepki
803
Şehir
Bakırköy, İstanbul
Abi,
tam 8. 9. ve 10. gün nerede diye E-Mail atacaktim, asagida onlari da gördüm. okudum. Helal olsun sana. Devamini bekliyorum. Hayati
 

Necati Bilgen

Daimi Üye
Kayıt
28 Temmuz 2005
Mesaj
337
Tepki
803
Şehir
Bakırköy, İstanbul
@Necati Bilgen

Değerli kardeşim devamı gelecek. Hepinizi kucaklarım. Sevgiler..
 

no_name

Daimi Üye
Kayıt
25 Mart 2006
Mesaj
278
Tepki
204
Şehir
sivas
İsim
mesut
Bisiklet
Bianchi
necati abi tam o tarihte sivastaydım yahu,,ama interneti izleyemiyordum haberim olsa şehri beraber gezerdik :( valla helal olsun bu yaşta yapamadıklarımızı ypıyorsun necati abi
 
  • Beğen
Tepkiler: Necati Bilgen
Yukarı Alt