12 Ağustos İstanbul-Batum Turu

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
Merhabalar.

En son 1000 km'lik İstanbul-Bodrum turu yapmıştım.

12 Ağustos'ta da bir arkadaşımla birlikte İstanbul-Batum turu yapacağız.

Çadırda konaklama yapacağız. Evi veya müsait yeri olan site üyelerine misafir olabiliriz:)

(Turun sonuna doğru duruma göre Gürcistan içine ve Azerbeycan'a kadar gidebiliriz.)

Dönüşte bisikletleri otobüse atıp geleceğiz.

Şimdilik tahmini olarak Tiflis'e kadar haritayı çizdik.

http://img703.imageshack.us/img703/488/7lhm.jpg

Merak etttiğim birkaç soru var. bilgisi olan arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim.

Öncelikle Ağustos-Eylül aylarında Karadeniz havası nasıl oluyor? Bol yağışlı olur mu?

Accuweather'a göre -Ege turunda beni yarı yolda koymuştu- sıcaklıklar Ağustos'ta(zonguldak-samsun-ordu) 20-30 (min-max) görünüyor. Bu veriler gerçekleşme ihtimali nedir acaba?

Karadeniz için özel ihtiyacım olacak ekipmanlar var mı? Yağmurluk vs.

• Beğen
Tepkiler: Bisikletli Gezgin
Scudo
Tepki
10
Ağustos - eylül arası bazı günler yağışlı geçer Doğu Karadeniz'de. Ama genelde bulutludur. Hava o kadar acayip ki ne zaman yağıp yağmayacağını kestiremezsiniz. En iyisi hazırlıklı gitmek her türlü doğa olaylarına karşı. :)

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Yaylalarda yağmur daha fazla olur. Kıyılardada ara ara yağmur yağabilir. Tedbirli olmanızda yarar var...

• Beğen
Tepkiler: tahirkaya

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
Arkadaş bu karadeniz tamtakır güneşin tadı çıkarılmaz mı?

Neyse yağmur iyi serinletir.

Yanıma bir yağmurluk alacağım. Çamurluk vb. bir şeye ihtiyacım olacak mı?

Murat Ekmekçi

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Sedona
Batı Karadenizde kene mevsimi, özellikle Kastamonu felan dikkat, yanınıza kenesavar sprey alın, ormanlık yerlere girdikten sonra komple üstbaş taraması yapın saçlar dahil. çadırınızı ve eşyalarını toplarken inceleyin, kazası belasız gidin gelin

Sertan.Zaim

Aktif Üye
Tepki
267
Bisiklet
Carraro
@tahirkaya

Hoca bizim Arhavi'de bir laf vardır; "buraya haftada iki kere yağmur yağar; biri üç gün sürer, diğeri dört gün." ona göre tedbir al. Ben temmuzun ilk haftası memleketteydim. 8 gün kaldık 6 gün aralıksız yağmur yağdı. Ama sahil yolu büyük oranda asfalt olduğu için fazla çamur olmaz.

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.039
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu bölümde kaç defa uyarı yaptığımı bilmiyorum...

Bu bölüm şehirler arası gezi ve tur hikayelerinin yayınlandığı kısım.

Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları

Bu konunun açılması gereken yer.
Geziler, Yarışlar Duyuru ve Organizasyonlar

Not :
Bu kadar uzun tur için sadece havayı sormak acayip.

Bu şuna benzer.

Bazı bisikletçiler var ki bisiklete binmek için havaya bakar.

Bazı bisikletçiler var ki Havaya bakar bugün ne giyeceğim diye.
Havayı dert etme..
Dert edeceğin konu giymek istediğin konu..
Ağustos ve eylül anları tam havanın kışa dönüş kısmıdır.
Yağmurluk ve kışlık elbiseni hazır tut.
Yağmur geçirmeyen giysileri al.
Çıkmadan hava durumunu dikkatlice takip edin..
Karadeniz burası ...

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.971
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Sertan.Zaim

6 yıl Trabzon'da okudum. Karadeniz'in özelliği ve güzelliği bu yağmurlardan geliyor. Doğu'ya gittikçe de yağış riski artıyor. Mutlaka önlem alarak gidin...

• Beğen

Sarper Salt

Aktif Üye
Tepki
65
yağmurluk bence o yöre için bisiklet selesi kadar ihtiyaçtır.. :)

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
@tahirkaya

Çamurluk olursa daha rahat edersiniz....

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
Peki uzun turlarda kas gevşetici kullanıyor musunuz? Önerir misiniz?

Ve ayakkabı nefes alabilen gora-tex ayakkabılar rahat oluyor mu? Kilitli pedal kullanmıyorum.

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
- Bu yolun tamamı asfalt olduğu için çamurluğa ihtiyacın yok. Yağmurda giysinin sırt kısmının kirlenmesini istemiyorsan arka çamurluk kullanabilirsiniz. Ben geçen yıldan beri hiç bir yolda çamurluk kullanmıyorum.
- Kas gevşetici sizin fiziki durumunuza bağlı. Gece veya sürerken kramp giriyorsa kas gevşetici kullanırsınız, girmiyorsa kullanmazsınız.
- Kilitli pedal tur bisikletçiliği için pek gerekli değil hatta dezavantaj yarattığı durumlarda oluyor.
- Gürcistandan geçen hafta döndüm. Son 2 haftanın pek çok günü yağmurluydu.
- Islanmaktan korkmayın önüne geçemezsiniz. Yağmurdan ıslanmazsanız yağmurluğun içinde terden ıslanırsınız. Ben bisiklet üzerindeyken yağmura aldırmayıp sürmeye devam edip terden ıslanmaktansa yağmurdan ıslanmayı yeğliyorum. Yağmur durunca üstüm kuruyor. Yağmur çok şiddetliyse veya her halukarda ıslanmak istemiyorsanız bir yere sığınıp yağmurun dinmesini bekleyin.
Yolunuz açık olsun.

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çamurluk bagajınızın ve üstünüzün kirlenmesini bir nebze önler eğer ki alabiliyorsanız alın daha rahat edersiniz. Yok ben bu konulara önem vermem derseniz almasanız da olur. Ayrıca aynı tarihlerde bizde Samsun-İstanbul yapacağız sahil şeridinden, geçen sene Batum-Samsun rotasını gitmiştik. Blogumdan veya forumdan aratarak inceleyebilirsiniz, faydalı olacağını düşünüyorum. Geçen yaz turda tanıştığımız Dünya Turu yapan Hollandalı çift bisikleti sandalet ile kullanıyorlardı. Mantıken çok rahattır, bu yaz bende bir çift aldım ve turu sandalet ile tamamlamayı düşünüyorum. Mağara vs bir yere girersek diye de yanıma yedek ayakkabı alacağım sadece. Ayrıca bazı akşamlar kas gevşetici - ağrı kesici tarzında haplar kullandığım oluyor fakat süreceğiniz zaman kas gevşetici kullanmanızı önermem. Alacaksanız gece yatmadan önce alın. Bacak ağrısı için Ben-Gay'da kullanabilirsiniz. Yolda karşılaşmak dileğiyle, görüşmek üzere..

• Beğen

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
@Tamer KAMIŞLI

Hocam bende seve seve görüşmek isterim. Özelden numaramı attım.

Siz bu parkuru daha iyi biliyorsunuz sanırım. İstanbul-Sinop arası Sinop-Artvin arasından çok daha zor olduğu yazılıyor.

Buna benzer parkur ile ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

maps ve mapmyride da eğim oranları var. Yalnız yolun durumunu bilmek için bu yeterli değil.

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@tahirkaya

Üstadım İstanbul-Sinop arası kesinlikle Sinop-Batum arasına göre çok daha zorlu. Sinop'tan Batum'a kadar yaylalara çıkmadığınız sürece sahil yolunu takip ederseniz dümdüz gidiyorsunuz. Günde 100 ve üzeri km yapmanız çok çok kolay yani. Geçen yıl Sinop - Yedigöller arasını araba ile geçmiştim, yollar tek şerit. Manzara olarak harika bir parkur olsa da rampalar adamı canından bezdirecektir muhtemelen. Düz yol yok diyebilirim, ilçelere kazalara girerken bile bir in çık yapacaksınız. Fakat tek tesellim çıkılan rampaların hep bir inişinin olması. Biz geçen sene Uzungöl'e Ayder'e çıkarken 80 km sürekli tırmanış yapmıştık bu adamı çok bezdiriyor. Batı Karadeniz'de çıktığınız rampaları ineceksinizde, en azından bu beni biraz rahatlatıyor.

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
@Tamer KAMIŞLI

O halde Sinop'a kadar sahil yolundan ayrılmamak iyi olacak. Ayder veya başka bir yaylaya çıkmak istiyorum aslında o da çok yorucu olacak. Çıkmasam düz sahilden devam etsen pek renkli olmayacak. Belki bisikleti bir yere emanet eder herhangi bir vasıta ile yaylaya çıkar geri dönerim.

mapmyride'dan günlük alacağım yola göre haritalar yapayım da hangi gün ne kadar yokuş beni bekliyor bileyim.

Siz yolu günlere göre nasıl planladınız?

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@tahirkaya

Günlük rotalarımız kabataslak olarak (link) bu konuda mevcut. Fakat biraz fazla iyimser hazırlamışız, Batı Karadenizde günlük 90-100 km'ye ulaşmak oldukça zor olacaktır diye düşünüyorum. Yani sizin rotanıza göre İstanbul-Sinop arası oldukça zorlu olacak. Ayrıca biz geçen seneki Doğu Karadeniz turunda Ayder'e çıkmadan önce heybelerimizi bir benzin istasyonuna emanet ederek sadece bisikletler ile çıkmıştık. Bu şekilde de şansınızı deneyebilirsiniz. En kötü kısmı 80 km boyunca sürekli tırmanış yapmanız. Ardeşen'den çıktığınız anda tırmanmaya başlıyorsunuz. Çamlıhemşin'e kadar rampalar hafif olsada Çamlıhemşin'den Ayder yoluna döndüğünüz anda rampalar bir anda dikleşiyor. Uzungöl ve Sümela manastırı içinde aynı şeyler geçerli. Sahilden içe döndüğünüzde Çaykara ve Maçka'ya kadar rampalar rahat fakat sonrasında çok dik bir hal alacak. Ama bana sorarsanız madem ki böyle bir tur yapıyorsunuz, daha önce buraları görmediyseniz gidin gezin derim.

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
@Tamer KAMIŞLI

Müsait bir zamanda bu seneki turunuza ve geçen seneki turunuzun yazılarını okuyacağım.

Evet oraya kadar gitmişken Uzungöl-Ayder-Sümela'ya çıkmak istiyorum. Bende heybelerimi emanet edecek bir yer bulurum.

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
Bir arkadaşımın teklifiyle 2 Eylül'de yurtdışına çıkmaya karar verdik.

Turumu başka bir tarihe erteliyorum:)