12-13 Ekim 2013; Uzundere, Uluslararası Bisikletli Yaşam Çalıştayı

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.821
  Beğeniler:
  4.756
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  12-13 Ekim 2013; Uzundere, Uluslararası Bisikletli Yaşam Çalıştayı


  Uzundere Köylere Hizmet Götürme Birliği, 12-13 Ekim 2013 tarihlerinde Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA)'nın finansal desteği ile sürdürülen “Yıkıklar Doğal Çevre Koruma ve Çoruh Vadisi’nin EuroVelo Avrupa Bisiklet Rotaları Ağına Katılım Sürecinin Desteklenmesi” Projesi kapsamında uluslararası katılımlı “Çoruh Vadisinde Bisikletli Yaşam Çalıştayı ve Bisiklet Turu” düzenliyor.

  Uzundere Kaymakamı Mehmet Levent KEPÇELİ, Bisikletli Yaşam Çalıştayı ve Bisiklet turunun ECF Avrupa Bisiklet Federasyonu, ISCA Uluslararası Kültür ve Spor Derneği ve EuroSport Medya desteği ile hareketli yaşamı simgeleyen “NoWeMove” ismi ile Özel Yıl Etkinlikleri Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında gerçekleştirdiklerini ve bu kapsamda Türkiye'de düzenlenen tek etkinlik olma niteliği taşıdığını ifade etti.
  Proje danışmanları Prof. Dr. Faris KARAHAN ve Öğr. Gör. Feridun EKMEKÇİ, Bisikletli Yaşam Çalıştayı ve Bisiklet turunun Çoruh vadisinin Eurovelo ağına dahil edilme sürecince Avrupa ölçeğinde ilgi çekmesi ve gelecek dönemlerde Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı ve Avrupa Birliği fonlarından yeni kaynakların Çoruh vadisi ile ilgili olarak kanalize edilmesi şansı vereceği değerlendirmesini yaptılar.
  Çalıştay programı kapsamında; ülkemizden, Romanya, Ukrayna, Avusturya ve Hollanda'dan yaklaşık 20 bisiklet uzmanı bildiri sunacaklar ve bölgede bisikletli yaşamın gelişmesine yönelik faaliyet ve projelerin yaygınlaşmasına katkı sağlanacak. Programın sonunda Engüzek kapı ile Yıkıklar arasında bisiklet turu düzenlenerek Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından hazırlanan İnovasyona Dayalı Turizm Stratejisi ve Eylem Planı (2012-2023) kapsamında öne çıkan jeolojik formasyonlar, ekoköy olarak geliştirilmesi düşünülen Sapaca köyü, mimari miras açısından Öşki manastırı ve koridor boyunca Tortum gölü, Tortum şelalesi ve Yedigöller (Yıkıklar)’ın ziyaretçiler tarafından pedal basılarak görülmesi sağlanacak.

  Proje Uzundere Belediyesi, Çağlayan Bilim Kültür ve Sanat Derneği, DADAK, Uzundere Kadın Emeğini Değerlendirme Derneği ve Muğla Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği (ENVERÇEVKO) işbirliğinde sürdürülürken, yürütülen çalışmalara Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü ise öğretim üyesi desteğinde bulunuyor. Proje faaliyetlerine Erzurum Valiliği ve İl Özel İdaresi de destek veriyor. Program kapsamında 12 Ekim Cumartesi "Çoruh Vadisinde Bisikletli Yaşam Çalıştayı" düzenlenirken, 13 Ekim Pazar günü ise Bisiklet Turu organize edilmiş olacak. Program ile ilgili olarak Avrupa Bisiklet Federasyonu http://www.ecf.com/news/move-week-b...ting-events-for-two-days-filled-with-cycling/ linkinde ve Now We Move Haftasını organize eden konsorsiyum da http://nowwemove.com/map/ şimdiden duyurusunu yapmış bulunuyorlar. Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı bu desteği ile “Çoruh Vadisinde Bisikletli Yaşam Çalıştayı ve Bisiklet Turu”nun Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Türkiye'de gerçekleşen tek resmi etkinlik olmasına da vesile oluyor.

  http://www.kudaka.org.tr/Haber-Detay.asp?NewsId=411#.UlJkwFMmHmU
  https://www.facebook.com/groups/336993866444168/